Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

THE BEST FireWALL ??? Discutie !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#1
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
de curand am observat ca mi-am dezinstalat firewallu (nu mai stiu de ce, cred ca ma saturasem de el!)
Acuma sunt in cautarea altuia!, As vrea sa va provoc pe toti(sau pe cat mai multi) la o discutie dspre CARE este CEL MAI BUN FIREWALL ( fac referire pt OS WINDOWS, ca la linux am priceput ! )

As vrea daca puteti sa shi argumentati! (Io de ex foloseam BLACK ice shi apoi NEO watch ! )

thx :drac:

#2
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Cel mai bun firewall mi s-a parut ZoneAlarm.

Intr-o vreme am folosit Black Ice dar cum acesta nu bloca si iesirile in exterior am renuntat.

Am trecut si printr-o faza de gen Norton Antivirus, Tiny Firewall, ........ da mi-a trecut.

Momentan insa nu mai folosesc nici firewall nici antivirusi, doar WinRollBack. Si gata. Dar daca as vrea un firewall, ZoneAlarm ar fi alegerea.

De ce ? Simplu, usor de configurat, extrem de configurabil, stabil si nu in ultimul rand freeware (uz personal ... of course)

EndLess Point

#3
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Pai ZA. Te anuna imediat cand un program vrea sa se conecteze la internet. Nu cred ca ar putea sa treaca vreun troian de ZA.

#4
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
ZOne Alarm !!!!

1. Gratuit
2. Imbatabil !

Pur si simplu filtreaza TOT ce intra si iese...  :yeah baby

#5
Gicu Piticu

Gicu Piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2001
Da' Sygate 4 Personal Firewall nu l-ati incercat ? E bestial dupa mine.

Off Topic  si nu prea: incercati link-ul asta: Shields UP !

#6
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Eu folosesc Norton internet security si ma descurc foarte bine cu el. E foarte stabil si chiar m-am obisnuit cu el, nu cred ca as trece pe altceva.

#7
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Zone Alarm. Foarte safe dvdp al security, nici nu ocupa resurse.

Pentru mine e ca un CD-ROM Teac: il instalezi si dupa aia nu mai ai probleme: uiti de el, iar el se "contopeste" cu backgroundul zilnic, pentru ca totul merge struna :D

#8
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Hmmmm.. ma enerveaza teribil faptul ca ZA nu-mi inchide portul 5000 (PNP) !
L-am inchis cu un utilitar DAR as vrea sa stiu cum fac sa-l inchida ZA pe veci pentru ORICE request ?  :drac:

#9
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
iptables rulz!

#10
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Pac_Man
Pai ZA. Te anuna imediat ...

Bine ca te "anuna" pe tine. Pe noi ne anunta.
Si eu sunt de parere ca Zona Alarm este cel mai bun. Am incredere in el. Nu m-a dezamagit niciodata.

#11
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
In afara de o mica eroare de dactilografiere, ai ceva de obiectat la afirmatiile mele? Vrei sa spui ca "Zona" :P  Alarm nu iti afiseaza o fereastra de fiecare data cand un program, chiar serviciile wingozului, incearca sa se conecteze la internet?

#12
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
BlackIce mi s-a parut o prostie, dupa ce am dat o data prea multe retry-uri la un ftp mi-a blocat complet accesul la ip-ul respectiv :eek:
Nu mai zic ca am facut un test, mi-a dat cineva un flood simplu de pe Linux iar animalu' din System Tray n-a zis nici pās.

Iar ZA-ul imi ocupa prea mult din proceosor (2-3% pe K6-2, pe altele mai bune nu stiu cum o fi), asa ca am renuntat la el.

#13
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001
Ideea de firewall este cam nula din moment ce marea majoritate suntem pe Dial Up, spun asta ca oricat de priceput ai fi in configuratii, porturi..etc esti vulnerabil datorita conexiunii de proasta calitate
Cel mai des se doreste protectie atata timp cat cineva iti poate vedea Ip ul si stie ca esti on line, in general pe Irc sunt cele mai multe atacuri lansate cam aiurea, adica doar de genul....ia sa vad daca pot sa il dau jos si pe asta
Cel mult pot sa ma uit cum se umple logul de mii de pahete si cum in maxim 10 minute trebuie sa ma reconectez
Cea mai buna protectie dupa mine este anonimatul :)) Hire real Ip
Alte sugestii?? credeti intradevar ca Firewallurile de genul Zone Alarm...etc rezista la un atac adevarat?

#14
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Well ... scopul principal al unui firewall este protectia. Asta nu inseamna ca nu vei fi scos din retea.

De cele mai multe ori, un firewall isi va face datoria, dar la un flood serios, se blocheaza accesul, sau evident te trezesti deconectat.

Zone Alarm, este insa un caz mai special pentru ca blocheaza accesul la net din interior spre exterior, ceea ce este f. important in cazul unui troian capatat de undeva de aiurea, de exemplu.

EP

#15
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Si norton internet security poate sa blocheze accesul din interior spre exterior!

#16
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
N-am spus ca este si singurul .... dar despre el a fost vorba cu preponderenta in thread.

EP

#17
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
Norton I security, l-am avut, dar nu mi-a prea placut!!!

#18
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Ar fi de preferat cand faci afirmatii din astea sa justifici de ce. Altii citesc si isi fac o parere.

EP

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate