Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Zborul lui Henri Coandã din 16 decembrie 1910

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Iti confirm solemn cu mana pe triprimar.

Edited by loock, 25 February 2019 - 21:59.


#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015

View PostOtineu, on 25 februarie 2019 - 20:13, said:

Am urmărit cu interes discuțiile voastre și sunt depășit de situație. Un răspuns cert nu am reținut cu privire la faptul că a zburat sau nu.
Azi l-am sunat pe domnul Valeriu Avram ca să aflu și opinia dânsului despre acest episod. Era dezamăgit că sunt oameni care se îndoiesc de realizarea zborului cu pricina.
- Care sunt argumentele dvs. am încercat eu să fiu un fel de avocat al diavolului? Că doar mărturia lui din 1956 și scrisoarea din 1964 nu cred că sunt atât de relevante?
Ca istoric de aviație (doctor în acest domeniu, a punctat) a studiat arhive din țară și din foarte multe colțuri ale lumii. Mi-a vorbit de Alexandru Danielopol (de care, sincer, nu auzisem) care a ajutat foarte mult aviația română în plan istoric (mi-a povestit toată tărășenia cu placa de marmură de la Montesson). Mi-a spus că acest Danielopol a reușit să găsească în arhivele franceze procesul verbal prin care a fost amendat Henri Coandă după lovirea zidului cu aparatul de zbor!!!
Al doilea argument a fost cel la care m-am gândit și eu. La momentul efectuării zborului au fost prezenți doi mari aviatori: Breguet și Voisin și dacă în mărturia din 1954 Coandă ar fi făcut afirmații mincinoase măcar unul dintre ei ar fi reacționat mai ales că francezii sunt destul de orgolioși când vine vorba de realizări de o asemena anvergură.
Discuția a fost mai lungă, dar sper să reușesc să am o întâlnire față-n față și să dezbat probleme punctuale.
Nu am abordat latura tehnică pentru că nu sunt de specialitate.

Penrtu mine Coanda ramane primul care a decolat cu un avion aero-reactor

#39
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010
@ loock: cu turbofanele cu angrenaj ai avut dreptate. Restul....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate