Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Marturii si minuni crestine protestante

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
129 replies to this topic

#91
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 17 martie 2019 - 06:36, said:

Pai poate cineva sa facă ceva dacă Dumnezeu nu vrea? Ca doar nu face de la el,  ci El face prin ei. Pe unii i-a vindecat și de cancer.


Pai tu ai vrea sa fie numa’ lapte și miere din viața asta. Nu se va întâmpla și nu se poate întâmpla. Altfel ce sens ar avea toate? Sacrificiul lui Iisus, promisiunile, poruncile, urmarea lor, încercările, credința....
Nici nu ai idee de cate tipuri de boli poate suferi trupul uman. Intrebarea mea ar fi: nu putea sa evite astfel de probleme ?
Cancerul apare in mai toate partile/organele trupului. Cam seamana cu faptul ca iti da un braci in prapastie si apoi asteapta sa te rogi de EL. Si dupa ce ti-ai pierdut speranta ca te va ajuta, zice ca esti necredincios. Eu unul nu mi-as lasa copii in suferinta si nici sa se roage de mine la nesfarsit. As preveni atat imbolnavirea lor cat si mediul din care fac parte. Cartea spune ca minunile sunt pentru necredinciosi, numai ca ele nu exista asa cum asteapta necredinciosul. Sa vezi azi cum se despica Marea Rosie, il face pe cel mai vajnic necredincios un sfant.

#92
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 17 martie 2019 - 10:52, said:

Nici nu ai idee de cate tipuri de boli poate suferi trupul uman. Intrebarea mea ar fi: nu putea sa evite astfel de probleme ?
Cancerul apare in mai toate partile/organele trupului. Cam seamana cu faptul ca iti da un braci in prapastie si apoi asteapta sa te rogi de EL. Si dupa ce ti-ai pierdut speranta ca te va ajuta, zice ca esti necredincios. Eu unul nu mi-as lasa copii in suferinta si nici sa se roage de mine la nesfarsit. As preveni atat imbolnavirea lor cat si mediul din care fac parte. Cartea spune ca minunile sunt pentru necredinciosi, numai ca ele nu exista asa cum asteapta necredinciosul. Sa vezi azi cum se despica Marea Rosie, il face pe cel mai vajnic necredincios un sfant.

1 Samuel 15:23 Căci neascultarea este tot atât de vinovată ca ghicirea, şi împotrivirea nu este mai puţin vinovată decât închinarea la idoli şi terafimii. Fiindcă ai lepădat Cuvântul Domnului, te leapădă şi El ca împărat.”

Daca neascultarea evreilor a fost pedepsita prin razboaie si sclavie, cum credeti ca trebuie sa fie pedepsita impotrivirea crestinilor fata de Dumnezeu? Cu mult mai crunt, bineinteles! De aceea este scris:

Apocalipsa 16:2 Cel dintâi s-a dus şi a vărsat potirul lui pe pământ. Şi o rană rea şi dureroasă a lovit pe oamenii care aveau semnul fiarei şi care se închinau icoanei ei.

Aceasta ”rana rea si dureroasa” este cancerul.

#93
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 17 martie 2019 - 13:40, said:


1 Samuel 15:23 Căci neascultarea este tot atât de vinovată ca ghicirea, şi împotrivirea nu este mai puţin vinovată decât închinarea la idoli şi terafimii. Fiindcă ai lepădat Cuvântul Domnului, te leapădă şi El ca împărat.”
Esti cu capul ?

View PostDorel666, on 17 martie 2019 - 13:40, said:

Daca neascultarea evreilor a fost pedepsita prin razboaie si sclavie, cum credeti ca trebuie sa fie pedepsita impotrivirea crestinilor fata de Dumnezeu? Cu mult mai crunt, bineinteles!
Cum ? Crestinii se impotrivesc lui dumnezeu ? Ai gura aurita . . . . findca ei se dedau la tot felul de spurcaciuni zicand ca e duhul sfant in ele.

Eu cred ca Tatal ceresc ii leapada pe mana . . . Satanei .

View PostDorel666, on 17 martie 2019 - 13:40, said:

De aceea este scris:
Apocalipsa 16:2 Cel dintâi s-a dus şi a vărsat potirul lui pe pământ. Şi o rană rea şi dureroasă a lovit pe oamenii care aveau semnul fiarei şi care se închinau icoanei ei.
Aceasta ”rana rea si dureroasa” este cancerul.
Zici ca cine se inchina la icoane are parte de cancer ?

#94
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 17 martie 2019 - 14:54, said:

Esti cu capul ?


Omul este nascut sa fie imparat al fapturilor. Pe cei care se impotrivesc lui Dumnezeu, pe aceia ii leapada si Dumnezeu din aceasta demnitate, asa cum l-a lepadat si pe Saul.

View Postpacopaco1967, on 17 martie 2019 - 14:54, said:


Cum ? Crestinii se impotrivesc lui dumnezeu ? Ai gura aurita . . . . findca ei se dedau la tot felul de spurcaciuni zicand ca e duhul sfant in ele.

Eu cred ca Tatal ceresc ii leapada pe mana . . . Satanei .

Cei care se impotrivesc lui ”Petru”, lasat ”sa pasca mieluseii, oitele si oile”, se impotrivesc lui Dumnezeu. Iar ”Petru” inseamna reuniunea tuturor celor cinci biserici primare, in esenta bisericile ortodoxe si catolice. Deci, cine se impotriveste Ortodoxiei si Catolicismului, se impotriveste lui Dumnezeu. Iar toti acestia, din imparatie a lui Dumnezeu, ajung imparatie a Fiarei.

View Postpacopaco1967, on 17 martie 2019 - 14:54, said:


Zici ca cine se inchina la icoane are parte de cancer ?

Semnul Fiarei este crucea intoarsa. Dar  nu-i vorba de satanisti doar, ci de toti cei care intorc crucea, transformand-o dintr-o sabie bagata in teaca, intr-o sabie scoasa din teaca si gata sa atace si sa omoare. Deci, toti cei care se folosesc de Cuvantulu lui Dumnezeu ca sa prade si sa omoare, pentru bunastarea lor, toti acestia fac parte din Imparatia Fiarei. Iar aceasta scoatere din teaca a sabiei a inceput cu iconoclasmul si s-a sfarsit cu protestantismul, continuand inca.
Deci, nu cine se inchina la icoane are parte de cancer, ci acela care se inchina minciunii. Si acestia pot fi atat inchinatori la icoane, cat si neinchinatori, deocamdata...

#95
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 17 martie 2019 - 15:15, said:


Deci, nu cine se inchina la icoane are parte de cancer, ci acela care se inchina minciunii. Si acestia pot fi atat inchinatori la icoane, cat si neinchinatori, deocamdata...
Eu am citit ca singurului caruia sa te inchini e dumnezeu. Tu spui ca si la icoane . . . . in fine, eu zic ca e minciuna, adica te inchini minciunii.

Din ce stiu protestantii nu folosesc icoane in slujba de inchinare, doar ortodoxia indeamna inchinarea la icoane. Mai sunt si aceia care cer inchinare la statui, si banuiesc ca cele doua culte mari sunt religiile apostate, femeia curva.

#96
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 17 martie 2019 - 15:21, said:

Eu am citit ca singurului caruia sa te inchini e dumnezeu. Tu spui ca si la icoane . . . . in fine, eu zic ca e minciuna, adica te inchini minciunii.

Din ce stiu protestantii nu folosesc icoane in slujba de inchinare, doar ortodoxia indeamna inchinarea la icoane. Mai sunt si aceia care cer inchinare la statui, si banuiesc ca cele doua culte mari sunt religiile apostate, femeia curva.

Tu ai citit doar ce ai vrut tu sa citesti, Paco. Pentru ca, daca nu-ti convine ceva ce scrie in Scriptura, atunci zici ca-i de la Satan. De aceea, intrucat nu avem un etalon comun de discutie, nu avem cum sa ne  intelegem. Ce ai vrea? Sa-ti arat unde scrie in Biblie ca trebuie sa te inchini icoanelor, apoi tu sa-mi zici ca pasajul acela este de la Satan?
Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun, dar nu poti fi un partener serios de discutie!

#97
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 17 martie 2019 - 10:52, said:


Nici nu ai idee de cate tipuri de boli poate suferi trupul uman. Intrebarea mea ar fi: nu putea sa evite astfel de probleme ?
Cancerul apare in mai toate partile/organele trupului. Cam seamana cu faptul ca iti da un braci in prapastie si apoi asteapta sa te rogi de EL. Si dupa ce ti-ai pierdut speranta ca te va ajuta, zice ca esti necredincios. Eu unul nu mi-as lasa copii in suferinta si nici sa se roage de mine la nesfarsit. As preveni atat imbolnavirea lor cat si mediul din care fac parte. Cartea spune ca minunile sunt pentru necredinciosi, numai ca ele nu exista asa cum asteapta necredinciosul. Sa vezi azi cum se despica Marea Rosie, il face pe cel mai vajnic necredincios un sfant.
Deci tu consideri ca Dumnezeu ne da bolile și ne împinge in ispita?

#98
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrichelieu, on 17 martie 2019 - 17:07, said:

Deci tu consideri ca Dumnezeu ne da bolile și ne împinge in ispita?
Te mai miri, dacă e vorba de Paco? :icecream:

#99
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Nu ma mir. Întreb retoric doar :)

#100
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 17 martie 2019 - 17:07, said:

Deci tu consideri ca Dumnezeu ne da bolile și ne împinge in ispita?
Nu, nu am spus asa ceva. Insa ceva ma intriga, faptul ca ne imbolnavim in extrem de multe forme. Sa punem asta pe seama pacatului care il savarsim in decursul vietii. Dar imbolnavirea copiilor chiar in primii ani de viata e , cum sa spun, sadica ? Trebuia sa apara stiinta medicala si sa spuna "fratilor, trebuie sa vaccinam copii impotriva poliomielitei, impotriva a zeci de boli care secera copii din pruncie ?

In ce priveste "ispita", nu e altceva decat imaturitate spirituala. Insa la fel si omul matur poate fi "ispitit" sa-si scape pielea, viata, decat sa se jertfeasca. Sa stii ca vei fi intampinat cu moartea si totusi sa continui lucrarea, asta chiar e o "ispita"  groaznica. Unii ar spune ca ispita e doar dulce, banuiesc ca nu au habar de diversitatea ispitelor. Spre exemplu ispitirea unuia sa se sinucida.

#101
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 16 martie 2019 - 15:44, said:

Minuni se pot produce insa foarte rar, unul la un milion
Vrajeala, scrie clar ca daca bei ceva vatamator de moarte nu mori si daca pui mainile pe bolnavi se insanatosesc.
Deci ori intelegi duhovniceste ori literal. Literal nu tine. Duhovniceste tine, ca bautura/mancarea, vatamatoare eprezinta doctrina falsa, bolnavii cei din adunare care asculta propovaduirea, vindecarea=mantuire punerea mainilor=propovaduire.
Literal....pune-l pe nea Butoi sa bea o gura de soricioaica si sa faca o mana uscata intreaga.

View Postrichelieu, on 17 martie 2019 - 06:36, said:

Pai poate cineva sa facă ceva dacă Dumnezeu nu vrea? Ca doar nu face de la el,  ci El face prin ei. Pe unii i-a vindecat și de cancer.
Cum sa nu vrea daca scrie ca bei otrava si traiesti si pui mana peste bolnavi si se insanatosesc? Acum o dai la intors, cand te pot verifica. Nu tine, stimabile.

#102
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
N-o dau la întors. Înțelegi tu in dodii, ca de obicei :)


View Postpacopaco1967, on 17 martie 2019 - 17:21, said:


Dar imbolnavirea copiilor chiar in primii ani de viata e , cum sa spun, sadica ?
Aha, deci Dumnezeu e sadic :)


#103
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 17 martie 2019 - 17:29, said:

Vrajeala, scrie clar ca daca bei ceva vatamator de moarte nu mori si daca pui mainile pe bolnavi se insanatosesc.
Deci ori intelegi duhovniceste ori literal. Literal nu tine. Duhovniceste tine, ca bautura/mancarea, vatamatoare eprezinta doctrina falsa, bolnavii cei din adunare care asculta propovaduirea, vindecarea=mantuire punerea mainilor=propovaduire.
Literal....pune-l pe nea Butoi sa bea o gura de soricioaica si sa faca o mana uscata intreaga.


Pai daca Butoi ar face asta de capul lui atunci ar insemna sa-l ispiteasca pe Tatal ceresc.  Doar daca i se cere asta pe tablite de piatra scrise chiar cu "degetul lui dumnezeu" .


Dupa cum stii si observi, doctrine false sunt adoptate chiar de culte ce se autointituleaza crestine. Problema insa o reprezinta ca nici macar liderii nu isi da seama ca sunt false. Ce sa le ceri oamenilor de rand ?

#104
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrichelieu, on 17 martie 2019 - 17:33, said:

Aha, deci Dumnezeu e sadic Posted Image
Oho, și încă cum! De vreme ce l-a lăsat pe diavol să scrie Biblia și să ne sucească mințile, îți dai seama...

#105
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 17 martie 2019 - 17:33, said:


Aha, deci Dumnezeu e sadic Posted Image
E o afirmatie ? Ca eu am pus o intrebare cu privire la imbolnavirea pruncilor alaptati. Ce pacate i-ar imbolnavi de poliomielita ?

#106
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrichelieu, on 17 martie 2019 - 17:33, said:

N-o dau la întors. Înțelegi tu in dodii, ca de obicei Posted Image
Soricioaica nu, maini uscate vinecate nem, maini puse peste bolavi nexam. Eu zic sa va reveniti din capcana asta.

Aratarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne si puteri mincinoase (2Tes.2:9)

View Postpacopaco1967, on 17 martie 2019 - 17:34, said:

Pai daca Butoi ar face asta de capul lui atunci ar insemna sa-l ispiteasca pe Tatal ceresc.  Doar daca i se cere asta pe tablite de piatra scrise chiar cu "degetul lui dumnezeu" .
Ce ispita daca Dumnezeu ne spune ce pot face crestinii? Sau datul la intors tine, de regula? Mai nene, ori face, ori nu. Soricioaica? Maini uscate facute intregi? Leprosi? Hai ca esti penibil sa pui botul ca inca exista minuni.

#107
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 17 martie 2019 - 17:36, said:


E o afirmatie ? Ca eu am pus o intrebare cu privire la imbolnavirea pruncilor alaptati. Ce pacate i-ar imbolnavi de poliomielita ?
E o concluzie. A ceea ce scrii tu.
Păcatele părinților, e scris.

#108
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postpacopaco1967, on 16 martie 2019 - 15:44, said:

Minuni se pot produce insa foarte rar, unul la un milion, adica o picatura de apa la un ocean.
Dacă voi îmi arătați pe unu căruia i-a crescut piciorul la loc (dovedit , nu vorbe) , eu îi mănânc cârjele .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate