Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Marturii si minuni crestine protestante

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
129 replies to this topic

#73
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 11.09.2017

 zexelica, on 06 martie 2019 - 22:50, said:

Eh, ia sa vad eu vreun "parinte" ca bea soricioaica si scapa si popi care merg prin spitale unde se chinuie oamenii si toti se vindeca. Versul nu face selectie, deci orice bolnav se va vindeca daca pune sfantul mana pe el. Asta daca versul se intelege literal si scopul lui Dumnezeu este sa faca toti oamenii sanatosi.
Eh, asa gandesc toti ereticii carora Iisus v-a spus inca din vechime: "Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.".
Tu asa ai citit in biblia voastra sectanta, ca apostolii beau soricioaica in fiecare oras unde ajungeau? Si ca Isus, atunci cand a mers la Scaldatoarea Vitezda a vindecat pe toti bolnavii?
Tare rataciti mai sunteti! Dar, ca toti ereticii, cu pretentii de induhovniciti.

 zexelica, on 06 martie 2019 - 22:50, said:

Uite am niste soricioaica si te astept cu "parintele" care sa bea si sa nu moara.
Dar vreun Templu de pe care sa se arunce respectivul parinte, nu ai gasit pe nicaieri?

#74
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 zexelica, on 06 martie 2019 - 19:07, said:

Cuvantul este Adevarul.

16. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,
17. pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.

Sau, poate tu nu crezi ce scrie si atunci nu prea am argumente.



Te-am intrebat si repet intrebarea: Este sau nu este, Scriptura, pentru dumneata, singurul martor pe care il ai in vedere pentru aflarea Adevarului? Si incearca sa raspunzi cu Da sau Nu, si nu cu un raspuns care nu-i nici da, nici nu, ci reprezinta doar o fofilare de om las!

 kruger, on 07 martie 2019 - 10:57, said:

Faptul ca Dumnezeu e omnipotent nu e motiv ca sa crezi toate "marturiile" fanaticilor din diferite culte crestine. De fapt, exista motive mult mai pertinente sa nu le crezi:
- Nu vezi nicio "minune" documentata medical sau facuta inaintea unui observator neutru care sa poata da o marturie competenta despre ce s-a intamplat.
  Vezi doar oameni care spun ca au vazut membre amputate crescand ... iar tu ii crezi pe motiv ca Dumnezeu e omnipotent? Scuze dar asta e prostie omeneasca.

- Cum se intampla ca mai toate aceste "minuni" sunt raportate ca fiind facute "de Dumnezeu" in grupuri religioase care nu stiu mai nimic despre Dumnezeu si Scriptura. Doctrinele lor de baza sunt absolut stricate: Trinitatea, Sfintenia lui Dumnezeu, invatatura despre Hristos, Evanghelia, invatatura despre Duhul Sfant ... toate astea sunt batjocorite in miscarea carismatica. Imi spui ca in felul asta lucreaza Dumnezeu cu niste oameni care Il batjocoresc la fiecare intalnire?
Un alt exemplu aici e ortodoxia, care ajunge sa sustina ca Dumnezeu lucreaza prin idolii lor ... inchipuiti-va cum suna asta de rau.

Juri, cu mana pe inima, ca tot ce ai scris dumneata, mai sus, reprezinta un adevar infailibil?

#75
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

 Dorel666, on 07 martie 2019 - 17:23, said:

Juri, cu mana pe inima, ca tot ce ai scris dumneata, mai sus, reprezinta un adevar infailibil?
Numai un nebun poate jura ca tot ce a spus sau scris undeva reprezinta un adevar infailibil. Deci ori ai un argument rational si teologic care sa invalideze ce am spus, ori vorbesti pe langa.

E un lucru bine stiut ca nimeni nu poate documenta minunile astea astfel incat sa pretinda ca si altii sa le creada. James Randi a oferit un milion de dolari celui care poate face o minune sau un act supranatural de fata cu el ... nimeni nu a reusit asta.
Motivul pentru care "clarvazatorii" sau "proorocii" nu castiga la Loto e acelasi pentru care asa-zisii vindecatori nu calca prin spitale - sunt toti niste mincinosi.

Impresii si "marturii" de la fanaticii religiosi gasesti in toate cartuliile care fac pe babe sa-si scuipe in san si sa-si faca semnul crucii. Nu te astepta ca vrajelile astea sa mai prinda la cineva cat de cat cu capul pe umeri din punct de vedere rational ori teologic. Cei care pretind ca sunt adevarate au deficiente majore la ambele (scuze pentru sinceritatea putin cam brutala).

Inca o chestie: se da mult prea multa importanta acestor evenimente, ca si cum ar fi dovezi ale credintei adevarate. Tipul asta de gandire e contrazis clar in Biblie, care spune ca un om care nu crede in Scriptura nu ar crede nici daca ar vedea pe cineva inviind din morti.

Edited by kruger, 07 March 2019 - 18:44.


#76
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 kruger, on 07 martie 2019 - 18:27, said:

Numai un nebun poate jura ca tot ce a spus sau scris undeva reprezinta un adevar infailibil. Deci ori ai un argument rational si teologic care sa invalideze ce am spus, ori vorbesti pe langa.

E un lucru bine stiut ca nimeni nu poate documenta minunile astea astfel incat sa pretinda ca si altii sa le creada. James Randi a oferit un milion de dolari celui care poate face o minune sau un act supranatural de fata cu el ... nimeni nu a reusit asta.
Motivul pentru care "clarvazatorii" sau "proorocii" nu castiga la Loto e acelasi pentru care asa-zisii vindecatori nu calca prin spitale - sunt toti niste mincinosi.

Impresii si "marturii" de la fanaticii religiosi gasesti in toate cartuliile care fac pe babe sa-si scuipe in san si sa-si faca semnul crucii. Nu te astepta ca vrajelile astea sa mai prinda la cineva cat de cat cu capul pe umeri din punct de vedere rational ori teologic. Cei care pretind ca sunt adevarate au deficiente majore la ambele (scuze pentru sinceritatea putin cam brutala).

Ai dreptate, doar un nebun ar jura ca ce ai scris dumneata este un adevar infailibil. Cu toate acestea, tipi la mine sa-ti impui adevarul acela vadit neinfailibil...

#77
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 kruger, on 07 martie 2019 - 18:27, said:

Inca o chestie: se da mult prea multa importanta acestor evenimente, ca si cum ar fi dovezi ale credintei adevarate. Tipul asta de gandire e contrazis clar in Biblie, care spune ca un om care nu crede in Scriptura nu ar crede nici daca ar vedea pe cineva inviind din morti.

Asta ar trebui pusă la lectura obligatorie pentru oricine intra prin aria asta!

#78
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dorel666, on 07 martie 2019 - 17:23, said:

Te-am intrebat si repet intrebarea: Este sau nu este, Scriptura, pentru dumneata, singurul martor pe care il ai in vedere pentru aflarea Adevarului? Si incearca sa raspunzi cu Da sau Nu, si nu cu un raspuns care nu-i nici da, nici nu, ci reprezinta doar o fofilare de om las!
DA.

Acum te intreb si eu: daca bea popa soricioaica (bine, hai, nu calugarul homosexual de la Cluj, il uit de data asta) moare sau nu?

Edited by zexelica, 10 March 2019 - 14:33.


#79
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 zexelica, on 10 martie 2019 - 14:31, said:

Acum te intreb si eu: daca bea popa soricioaica (bine, hai, nu calugarul homosexual de la Cluj, il uit de data asta) moare sau nu?
Nu, pentru el e ca izvorul tămăduirii. :icecream:

#80
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 zexelica, on 10 martie 2019 - 14:31, said:

DA.

Acum te intreb si eu: daca bea popa soricioaica (bine, hai, nu calugarul homosexual de la Cluj, il uit de data asta) moare sau nu?

Se pare ca Rasputin nu a murit, cu toate ca i-au pus o doza cat pentru un elefant!
Este singurul caz documentat pe care il cunosc. Iar daca exista unul, sigur exista si altele!

Si nu sunt sigur dar, posibil ca, Rasputin era si homosexual, dar tot a fost ferit de efectul otravii, daca a avut destula credinta...

Edited by Dorel666, 13 March 2019 - 14:08.


#81
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dorel666, on 13 martie 2019 - 14:06, said:

Se pare ca Rasputin nu a murit, cu toate ca i-au pus o doza cat pentru un elefant!
Este singurul caz documentat pe care il cunosc. Iar daca exista unul, sigur exista si altele!

Si nu sunt sigur dar, posibil ca, Rasputin era si homosexual, dar tot a fost ferit de efectul otravii, daca a avut destula credinta...
Buun, nu e rau, acum homosexualii au credinta, vindeca oameni si Rasputin a baut soricioaica pt asa ca "se zice" si, argumentul de top, asa e si in film Posted Image Posted Image

Insa Scriptura e clara, TOTI cei care cred pot face asta.

17. Iata semnele care vor insoti pe cei ce vor crede: in Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi in limbi noi;
18. vor lua in mana serpi; daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vatama; isi vor pune mainile peste bolnavi, si bolnavii se vor insanatosi."

Deci, soricioaica si la spital sa vindeci bolnavii. Sau, acum ce mai inventezi ca sa-mi explici cum de nu se mai poate face asta azi??
Eu va sfatuiesc s-o lasati mai moale cu minunile, ca va face Dumnezeu de rasul curcilor cu imbarligaturile alea mincinoase.

Edited by zexelica, 13 March 2019 - 21:01.


#82
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 zexelica, on 13 martie 2019 - 20:59, said:

Buun, nu e rau, acum homosexualii au credinta, vindeca oameni si Rasputin a baut soricioaica pt asa ca "se zice" si, argumentul de top, asa e si in film Posted Image Posted Image

Insa Scriptura e clara, TOTI cei care cred pot face asta.

17. Iata semnele care vor insoti pe cei ce vor crede: in Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi in limbi noi;
18. vor lua in mana serpi; daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vatama; isi vor pune mainile peste bolnavi, si bolnavii se vor insanatosi."

Deci, soricioaica si la spital sa vindeci bolnavii. Sau, acum ce mai inventezi ca sa-mi explici cum de nu se mai poate face asta azi??
Eu va sfatuiesc s-o lasati mai moale cu minunile, ca va face Dumnezeu de rasul curcilor cu imbarligaturile alea mincinoase.

Filmul cu Rasputin a fost facut dupa fapte documentate. Deci nu-i doar pentru ca ”asa se zice”.

Si soricioaica nu se da ca sa verifici credinta cuiva dar, daca are cineva credinta si altul ii da sa bea soricioaica, acela ce are credinta, nu moare. Chiar si Rasputin, a mancat otrava nu ca a vrut, ci pentru ca i-a fost pusa fara ca el sa stie aceasta.

Dar tu ce vrei sa spui? Ca Scriptura minte si nu-i adevarat ca, daca cineva are credinta si bea ceva vatamator, nu moare?

Edited by Dorel666, 13 March 2019 - 21:47.


#83
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dorel666, on 13 martie 2019 - 21:45, said:

Filmul cu Rasputin a fost facut dupa fapte documentate. Deci nu-i doar pentru ca ”asa se zice”.

Si soricioaica nu se da ca sa verifici credinta cuiva dar, daca are cineva credinta si altul ii da sa bea soricioaica, acela ce are credinta, nu moare. Chiar si Rasputin, a mancat otrava nu ca a vrut, ci pentru ca i-a fost pusa fara ca el sa stie aceasta.

Dar tu ce vrei sa spui? Ca Scriptura minte si nu-i adevarat ca, daca cineva are credinta si bea ceva vatamator, nu moare?
Pai tocmai, Scriptura e adevarata. Cine bea soricioaica? Cine pune mana pe bolnavii din spital si bolnavii pleaca acasa? Sau singurul tau exemplu de credincios care a baut soricioaica e homosexualul Rasputin?

#84
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Sunt mai mulți, mult mai mulți. Doar ca nu o fac de show-off.
Nici nu Îl ispitesc pe Domnul.
Doar ca aia nu umbla pe forumuri.

#85
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 13 martie 2019 - 20:59, said:

Buun, nu e rau, acum homosexualii au credinta, vindeca oameni si Rasputin a baut soricioaica pt asa ca "se zice" si, argumentul de top, asa e si in film Posted Image Posted Image

Insa Scriptura e clara, TOTI cei care cred pot face asta.

17. Iata semnele care vor insoti pe cei ce vor crede: in Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi in limbi noi;
18. vor lua in mana serpi; daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vatama; isi vor pune mainile peste bolnavi, si bolnavii se vor insanatosi."

Deci, soricioaica si la spital sa vindeci bolnavii. Sau, acum ce mai inventezi ca sa-mi explici cum de nu se mai poate face asta azi??
Eu va sfatuiesc s-o lasati mai moale cu minunile, ca va face Dumnezeu de rasul curcilor cu imbarligaturile alea mincinoase.
Lasa soricioaica si alte balarii, ca in scriptura nu e vorba de ceva fizic ci spiritual (duhovnicesc). E ceva de genul sa "bei sangele lui Hristos", si la fel, sa bei ceva de moarte (spirituala), nu otravuri. Deci prin credinta scapi nevatamat spiritual, de orice invatatura neadevarata. Spre exemplu, invatatura despre evolutionismul ateist, pe credincios nu il convinge (nu il vatama) .

#86
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Scriptura e și despre unele și despre altele...

Prin credința scapi nevătămat și de unele și de altele.

#87
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 15 martie 2019 - 10:08, said:

Lasa soricioaica si alte balarii, ca in scriptura nu e vorba de ceva fizic ci spiritual (duhovnicesc). E ceva de genul sa "bei sangele lui Hristos", si la fel, sa bei ceva de moarte (spirituala), nu otravuri. Deci prin credinta scapi nevatamat spiritual, de orice invatatura neadevarata. Spre exemplu, invatatura despre evolutionismul ateist, pe credincios nu il convinge (nu il vatama) .
Da, corect, dar asta inseamna ca bisericile voastre au o hermeneutica falsa, adica nu este parabola numai unde scrie ca e parabola. Si odata cu asta Ierusalimul, femeia sunt adunarea. Deci.....daca zici asta, trebuiesc acceptate si celelalte. Nu sa alegi ce-ti convine ca sa iasa doctrina adevarata.

 richelieu, on 15 martie 2019 - 09:57, said:

Sunt mai mulți, mult mai mulți. Doar ca nu o fac de show-off.
Nu exista, nu te mai amagi. Ca sa daca ar putea, nu ar lasa copii sa moara de cancer sau de cine stie ce boli incurabile numai ca sa fie ei discreti. Asta-i vrajeala de doi lei.

#88
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 15 martie 2019 - 16:00, said:

Scriptura e și despre unele și despre altele...

Prin credința scapi nevătămat și de unele și de altele.
Posibil sa fie adevarat, adica sustin aceasta idee findca si eu am avut asemenea experiente.Numai ca am avut parte de ele pe cand eram ateu.

Prin credinta scapi de vatamarea spirituala, insa poti sa te impotmolesti uneori. Spre exemplu iov, despre care biblia/dumnezeu , spune " nu e nimeni ca el pe pamant (in neprihanire)", si totusi are parte de "pedepse" . Nu iti doresc sa ai parte de "binecuvantari" cum iov a avut.
La fel cum nici apostolii nu au scapat de vatamarea trupeasca.

 zexelica, on 16 martie 2019 - 01:39, said:

Nu exista, nu te mai amagi. Ca sa daca ar putea, nu ar lasa copii sa moara de cancer sau de cine stie ce boli incurabile numai ca sa fie ei discreti. Asta-i vrajeala de doi lei.
Am ascultat de la Nicu Butoi de o intamplare , in care o mama bolnava de leucemie, sotul ii murise cu cativa ani in urma, avand doi copii minori, ii invatase sa se roage la dumnezeu. Teama femeii era ca in ciuda rugamintilor adresate cerului sa se prapadeasca si apoi copii sa isi piarda credinta . Intr-un final scurt, femeia a murit. Nelamurirea celor care cred ca sunt in credinta adevarata e , de ce dumnezeu nu intervine daca isus spunea "rugati-va neiuncetat" , sau " care din voi i-ar da copilului un sarpe daca va cere paine ?" .
Minuni se pot produce insa foarte rar, unul la un milion, adica o picatura de apa la un ocean. Linisteste pe cineva acest procent ? Vorba romaneasca "cu o floare nu se face primavara". Nici pe mine nu ma incalzeste ca i-a facut nu's ce minune lu baba Vanga daca in rest e potop si iad.

#89
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 zexelica, on 14 martie 2019 - 20:22, said:

Pai tocmai, Scriptura e adevarata. Cine bea soricioaica? Cine pune mana pe bolnavii din spital si bolnavii pleaca acasa? Sau singurul tau exemplu de credincios care a baut soricioaica e homosexualul Rasputin?

Important este ca eu cred ca Scriptura spune adevarul. In rest, fiecare este raspunzator de credinta lui. Iar domnia ta nu stiu ce vrei sa demonstrezi.

#90
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postzexelica, on 16 martie 2019 - 01:39, said:

Nu exista, nu te mai amagi. Ca sa daca ar putea, nu ar lasa copii sa moara de cancer sau de cine stie ce boli incurabile numai ca sa fie ei discreti. Asta-i vrajeala de doi lei.
Pai poate cineva sa facă ceva dacă Dumnezeu nu vrea? Ca doar nu face de la el,  ci El face prin ei. Pe unii i-a vindecat și de cancer.

View Postpacopaco1967, on 16 martie 2019 - 15:44, said:

Minuni se pot produce insa foarte rar, unul la un milion, adica o picatura de apa la un ocean. Linisteste pe cineva acest procent ? Vorba romaneasca "cu o floare nu se face primavara". Nici pe mine nu ma incalzeste ca i-a facut nu's ce minune lu baba Vanga daca in rest e potop si iad.
Pai tu ai vrea sa fie numa’ lapte și miere din viața asta. Nu se va întâmpla și nu se poate întâmpla. Altfel ce sens ar avea toate? Sacrificiul lui Iisus, promisiunile, poruncile, urmarea lor, încercările, credința....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate