Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Marturii si minuni crestine protestante

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
129 replies to this topic

#55
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Nu știu dacă s-a vindecat sau nu. Eu am credința, nu certitudini :).


#56
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 11.09.2017

View Postzexelica, on 03 martie 2019 - 20:43, said:

Uite ca nu stiu, presupun, avand Scriptura ca referinta.
Ia spune tu unde s-a vindecat o mana uscata in biserica dupa inchiderea canonului.
Ia spune dumneata unde scrie ca, dupa inchiderea canonului, Dumnezeu nu mai poate vindeca o mana uscata!
Daca se poate, avand Scriptura ca referinta.

#57
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postzexelica, on 03 martie 2019 - 14:10, said:

Si de ce nu se vindeca niciodata o mana uscata? Ca aia e considerata minune. Sau leprosi? Minuni inventate. Minunile sunt parte a modului in care s-a completat Scriptura, viziuni, voci, aparitii, etc. Dupa ce s-a completat canonul scrie ca nu ai voie sa adaugi sau sa scoti din Scriptura.

Exista vreo evidenta a tuturor minunilor din lume, actuale, la care dumneata ai acces si scrie acolo ca,  niciodata, nu s-a vindecat nici o mana uscata si nici un lepros?

#58
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAlireza, on 03 martie 2019 - 22:07, said:

Ia spune dumneata unde scrie ca, dupa inchiderea canonului, Dumnezeu nu mai poate vindeca o mana uscata!
Daca se poate, avand Scriptura ca referinta.
Drept raspuns, El le-a zis: "Un neam viclean si preacurvar cere un semn; dar nu i se va da alt semn, decat semnul prorocului Iona. (Mat.12:39)

View PostDorel666, on 03 martie 2019 - 22:15, said:

Exista vreo evidenta a tuturor minunilor din lume, actuale, la care dumneata ai acces si scrie acolo ca,  niciodata, nu s-a vindecat nici o mana uscata si nici un lepros?
Pai eu am zis ca nu ma ghidez decat prin Scriptura. Ai tu vreun exemplu? Ca daca nu ai, nu mai contesta de dragul contrazicerii.

View Postrichelieu, on 03 martie 2019 - 21:39, said:

Nu știu dacă s-a vindecat sau nu. Eu am credința, nu certitudini Posted Image.
Bine, si iehovistii spun ca au credinta si neaga iadul, pe Hristos, etc. Adventistii, la fel, spun ca ei au credinta si asculta o femeie care prorocea in biserica.
Oricine poate spune ca are credinta si iubire, ca nu-l doare gura. Singurul mod in care prinzi mincinosii, falsii crestini este cu testarea intelesului duhovnicesc. In rest, vrajeala ieftina.

#59
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 11.09.2017

View Postzexelica, on 03 martie 2019 - 23:21, said:

Drept raspuns, El le-a zis: "Un neam viclean si preacurvar cere un semn; dar nu i se va da alt semn, decat semnul prorocului Iona. (Mat.12:39)
Aceasta vrajeala ieftina probabil ca la tine in secta suna a tainica talcuire duhovniceasca.
Dar Evanghelistul Matei nu scrie, nici la 12:39 si nici in alt verset, ca dupa inchiderea canonului, Dumnezeu nu mai vindeca o mana uscata!

Nu mai fortati Scriptura sa para ca afirma vrajelile ereticilor complet straini de crestinismul apostolic dar cu insolente pretentii de mari induhovniciti!

#60
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postzexelica, on 03 martie 2019 - 23:21, said:

. Singurul mod in care prinzi mincinosii, falsii crestini este cu testarea intelesului duhovnicesc. In rest, vrajeala ieftina.
Da, însă pentru a testa ceva, ai nevoie de un sistem de referință extern. Tu ce sistem de referință extern folosești?
Nu-mi spune ca e Scriptura, pentru ca ar fi fundamental greșit.

#61
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAlireza, on 04 martie 2019 - 09:25, said:

Aceasta vrajeala ieftina probabil ca la tine in secta suna a tainica talcuire duhovniceasca.
Dar Evanghelistul Matei nu scrie, nici la 12:39 si nici in alt verset, ca dupa inchiderea canonului, Dumnezeu nu mai vindeca o mana uscata!

Nu mai fortati Scriptura sa para ca afirma vrajelile ereticilor complet straini de crestinismul apostolic dar cu insolente pretentii de mari induhovniciti!
La mine la secta. Tare. Bine ca ai fler, stimabile. Macar vad ca stii ca Scriptura e Cuvantul lui Dumnezeu si nu a evanghelistului. Sau, un limbaj de lemn din brosurici e plin de intelepciune ca e al bisericutei iubite?

View Postrichelieu, on 04 martie 2019 - 09:43, said:

Da, însă pentru a testa ceva, ai nevoie de un sistem de referință extern. Tu ce sistem de referință extern folosești?
Nu-mi spune ca e Scriptura, pentru ca ar fi fundamental greșit.
Scrie sa compari lucruri duhovnicesti. Nimic dinafara Scripturii nu e duhovnicesc pt ca nu este Cuvantul care este Duh.
Ma rog, tot spui de credinta si cand vine sa te increzi 100% in Dumnezeu tie iti trebuie proptea. Si nici nu realizezi ca prin altceva inafara Scripturii poate veni si amagirea. Ma rog, scrie ca nu poti intelege si e nebunie. Auzi, sa te increzi 100% in Cuvantul Domnului, ce papagal sunt :lol: :lol:  Sa nu dau eu salam alecum pe la ce "zis-a baba vasile".

Edited by zexelica, 04 March 2019 - 20:31.


#62
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Și tocmai ti-am spus sa nu faci asta :)
E o eroare logica elementara, sa verifici o teorie prin ea însăși.
Te poți încrede 100% in Cuvântul Domnului. E și de dorit sa o faci. Însă in cazul respectiv, uita de teorii și blabla-uri neverificabile și încrede-te in Cuvântul Domnului cu adevărat. Nu te mai chinui sa interpretezi nimic.Tu însă spui ca ai înțeles duhovnicesc si ca in felul asta interpretezi corect Scriptura. Dar nu ai cum sa verifici asta, decât dacă ai un sistem de referință. Ori tu nu ai unul.

Altfel spus, de unde poți sti tu ca înțelegi duhovniceste Scriptura? La ce te raportezi?

Bineînțeles ca prin altceva poate sa vina și amăgirea.
Dar de-aia ne-a dat Dumnezeu rațiune.

#63
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postzexelica, on 04 martie 2019 - 20:29, said:


Scrie sa compari lucruri duhovnicesti. Nimic dinafara Scripturii nu e duhovnicesc pt ca nu este Cuvantul care este Duh.
Cuvantul ala este viu.

#64
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016
Amputarea cred ca avu loc intr-un spital ? Nu ?
Deci se poate afla usor ce si cum desi....la penticostali.
In fine.

#65
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrichelieu, on 04 martie 2019 - 21:50, said:

Și tocmai ti-am spus sa nu faci asta Posted Image
E o eroare logica elementara, sa verifici o teorie prin ea însăși.
Te poți încrede 100% in Cuvântul Domnului. E și de dorit sa o faci. Însă in cazul respectiv, uita de teorii și blabla-uri neverificabile și încrede-te in Cuvântul Domnului cu adevărat. Nu te mai chinui sa interpretezi nimic.Tu însă spui ca ai înțeles duhovnicesc si ca in felul asta interpretezi corect Scriptura. Dar nu ai cum sa verifici asta, decât dacă ai un sistem de referință. Ori tu nu ai unul.
E cam veche metoda asta si crstinii sunt avizati, stimabile

4. Atunci sarpele a zis femeii: "Hotarat, ca nu veti muri,
5. dar Dumnezeu stie ca, in ziua cand veti manca din el, vi se vor deschide ochii si veti fi ca Dumnezeu, cunoscand binele si raul."

Quote

Altfel spus, de unde poți sti tu ca înțelegi duhovniceste Scriptura? La ce te raportezi?
La faptul ca nu trec peste ce este scris si concluzia nu contrazice nimic altceva din Cuvant. Doar nu o sa caut inteles duhovnicesc la ce zice mama mare, despre care "se zice ca" era sfanta. Si chiar sfanta sa fie, nu iau in considerare decat Cuvantul.

Quote

Bineînțeles ca prin altceva poate sa vina și amăgirea.
Dar de-aia ne-a dat Dumnezeu rațiune.
Pe bune? Accepti tu asta?
Iar ratiunea omeneasca nu stiu cum face cand scrie ca par nebunie pt cei firesti.

View PostSigned_on_ice, on 04 martie 2019 - 22:00, said:

Cuvantul ala este viu.
E viu pt ca e Hristos care este chiar Dumnezeu, scrie.

Ioan 1

1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.

View Postmariusr1976, on 05 martie 2019 - 17:33, said:

Amputarea cred ca avu loc intr-un spital ? Nu ?
Deci se poate afla usor ce si cum desi....la penticostali.
In fine.
Mai bine Star Trek Discovery, sunt mai putine minciuni ca la biserica.

#66
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Mda. Treaba ta. Nu vrei sa înțelegi și pace. Eu unul nu îmi mai bat capul cu tine.

#67
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postzexelica, on 03 martie 2019 - 23:21, said:


Pai eu am zis ca nu ma ghidez decat prin Scriptura. Ai tu vreun exemplu? Ca daca nu ai, nu mai contesta de dragul contrazicerii.


Exemplu ca ce? Oricum, vrei sa spui ca singurul martor de care te ghidezi tu, in aflarea Adevarului, este doar Scriptura?

#68
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDorel666, on 06 martie 2019 - 12:41, said:

Exemplu ca ce? Oricum, vrei sa spui ca singurul martor de care te ghidezi tu, in aflarea Adevarului, este doar Scriptura?
Cuvantul este Adevarul.

16. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,
17. pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.

Sau, poate tu nu crezi ce scrie si atunci nu prea am argumente.

View Postrichelieu, on 05 martie 2019 - 23:38, said:

Mda. Treaba ta. Nu vrei sa înțelegi și pace. Eu unul nu îmi mai bat capul cu tine.
Eu inteleg daca scrie. Daca "se zice ca", nu cred. O mana uscata s-a vindecat vreodata in biserica dupa inaltarea Domnului?

#69
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Sunt o grămada de mărturii ca s-au vindecat mulți de multe, inclusiv de mâini uscate. Minuni făcute de sfinți părinți. Da’ nah....

Mai sunt câteva chestii strânse sub denumirea de logica. Niște mecanisme de verificare. Dar din nou....nah..

#70
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrichelieu, on 06 martie 2019 - 20:01, said:

Sunt o grămada de mărturii ca s-au vindecat mulți de multe, inclusiv de mâini uscate. Minuni făcute de sfinți părinți. Da’ nah....

Mai sunt câteva chestii strânse sub denumirea de logica. Niște mecanisme de verificare. Dar din nou....nah..

vor lua in mana serpi; daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vatama; isi vor pune mainile peste bolnavi, si bolnavii se vor insanatosi." (Marc.16:18)

Eh, ia sa vad eu vreun "parinte" ca bea soricioaica si scapa si popi care merg prin spitale unde se chinuie oamenii si toti se vindeca. Versul nu face selectie, deci orice bolnav se va vindeca daca pune sfantul mana pe el. Asta daca versul se intelege literal si scopul lui Dumnezeu este sa faca toti oamenii sanatosi.

Uite am niste soricioaica si te astept cu "parintele" care sa bea si sa nu moara. Sau, deja o dai la intors?

Edited by zexelica, 06 March 2019 - 22:52.


#71
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Sa nu ispitești pe Domnul Dumnezeul tău!
De ce ceri demonstrații?

#72
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006
Faptul ca Dumnezeu e omnipotent nu e motiv ca sa crezi toate "marturiile" fanaticilor din diferite culte crestine. De fapt, exista motive mult mai pertinente sa nu le crezi:
- Nu vezi nicio "minune" documentata medical sau facuta inaintea unui observator neutru care sa poata da o marturie competenta despre ce s-a intamplat.
  Vezi doar oameni care spun ca au vazut membre amputate crescand ... iar tu ii crezi pe motiv ca Dumnezeu e omnipotent? Scuze dar asta e prostie omeneasca.

- Cum se intampla ca mai toate aceste "minuni" sunt raportate ca fiind facute "de Dumnezeu" in grupuri religioase care nu stiu mai nimic despre Dumnezeu si Scriptura. Doctrinele lor de baza sunt absolut stricate: Trinitatea, Sfintenia lui Dumnezeu, invatatura despre Hristos, Evanghelia, invatatura despre Duhul Sfant ... toate astea sunt batjocorite in miscarea carismatica. Imi spui ca in felul asta lucreaza Dumnezeu cu niste oameni care Il batjocoresc la fiecare intalnire?
Un alt exemplu aici e ortodoxia, care ajunge sa sustina ca Dumnezeu lucreaza prin idolii lor ... inchipuiti-va cum suna asta de rau.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate