Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Marturii si minuni crestine protestante

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
129 replies to this topic

#109
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 17 martie 2019 - 17:49, said:

E o concluzie. A ceea ce scrii tu.
Păcatele părinților, e scris.
Eu nu consider ca Tatal ceresc e sadic. Faptul ca se imbolnavesc copii mici ar fi trebuit sa-i trezeasca mila. Sa acceptam ca materia si creatia are limitarile ei, insa aici ar trebui sa intervina puterea divina si sa remedieze problemele in cazul cand parintii apeleaza la mila divina.
Nu stiu daca stii, in trecut credinta in divinitate era mai prezenta insa mortalitatea infantila era foarte mare. A trebuit sa apara stiinta medicala pentru a rezolva din multe probleme, insa situatia groaznica a fost pe o perioada extrem de extinsa. Se rugau strabunii pentru copii lor insa nu aveau habar ca se imbolnaveau, nu din cauza pacatelor parintilor ci boli ale trupului.
Ce zici de faptul ca amigdalita apare din cauza ca inoculezi frica in constinta copilului ?

 genius, on 17 martie 2019 - 18:35, said:

Dacă voi îmi arătați pe unu căruia i-a crescut piciorul la loc (dovedit , nu vorbe) , eu îi mănânc cârjele .
Roaga-te sa nu se intample asa ceva, nu cred ca o pereche de carje ti-ar prinde bine la stomac.

#110
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 17 martie 2019 - 17:36, said:

E o afirmatie ? Ca eu am pus o intrebare cu privire la imbolnavirea pruncilor alaptati. Ce pacate i-ar imbolnavi de poliomielita ?

Zeii nu se imbolnaveau, orice pacat ar fi savarsit. De aceea... au disparut cu totii! Mai, Paco. stie Dumnezeu mai bine ca noi ce este bine si ce este rau. Deci, daca pruncii se imbolnavesc, inseamna ca este spre binele lor. Doar ca trebuie sa ai in vedere viata vesnica, nu aceasta trecatoare. Iar daca  nu crezi in viata vesnica, atunci nu crezi nici in Dumnezeu si discutia aceasta nu are rost.

 pacopaco1967, on 17 martie 2019 - 19:17, said:

Eu nu consider ca Tatal ceresc e sadic. Faptul ca se imbolnavesc copii mici ar fi trebuit sa-i trezeasca mila. Sa acceptam ca materia si creatia are limitarile ei, insa aici ar trebui sa intervina puterea divina si sa remedieze problemele in cazul cand parintii apeleaza la mila divina.
Nu stiu daca stii, in trecut credinta in divinitate era mai prezenta insa mortalitatea infantila era foarte mare. A trebuit sa apara stiinta medicala pentru a rezolva din multe probleme, insa situatia groaznica a fost pe o perioada extrem de extinsa. Se rugau strabunii pentru copii lor insa nu aveau habar ca se imbolnaveau, nu din cauza pacatelor parintilor ci boli ale trupului.
Ce zici de faptul ca amigdalita apare din cauza ca inoculezi frica in constinta copilului ?


Trupul acesta este doar un invelis, o imbracaminte. Pe care omul trebuie sa invete sa o stapaneasca. Imediat ce se va naste primul om care va sti sa o stapaneasca, se va termina si cu bolile copliilor, ca nu vor mai fi necesare pentru evolutia spirituala a omului.
Pe de alta parte, iti scapa din vedere componenta vesnica a fiecarui om care vine pe lume si care este duhul acelui om. Deci, daca un copil s-a imbolnavit, inseamna ca duhul lui a fost prea slab pentru a stapani invelisul trupesc, dat lui de catre Dumnezeu. Si daca nu l-a putut stapani cat era mic si nevinovat, cu atat mai putin l-ar fi stapanit cand s-ar fi umplut de pacate.

Edited by Dorel666, 17 March 2019 - 19:43.


#111
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 pacopaco1967, on 17 martie 2019 - 19:17, said:

Roaga-te sa nu se intample asa ceva, nu cred ca o pereche de carje ti-ar prinde bine la stomac.
Le mănânc încet .

#112
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 zexelica, on 17 martie 2019 - 17:40, said:

Soricioaica nu, maini uscate vinecate nem, maini puse peste bolavi nexam. Eu zic sa va reveniti din capcana asta.

Aratarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne si puteri mincinoase (2Tes.2:9)
Pentru Zexelica si alti eretici mai exotici, nexam puterea lui Dumnezeu.
Dar, pentru ei Satana continua sa faca semne si minuni.

Iar daca cumva le zici mai pe direct ca-s satanisti, sar ca arsi cu feru' roș Posted Image

#113
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 penticostalul, on 17 martie 2019 - 20:13, said:

Pentru Zexelica si alti eretici mai exotici, nexam puterea lui Dumnezeu.
Dar, pentru ei Satana continua sa faca semne si minuni.

Iar daca cumva le zici mai pe direct ca-s satanisti, sar ca arsi cu feru' roș Posted Image

Nu sunt satanisti, doar draci...

#114
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 pacopaco1967, on 17 martie 2019 - 19:17, said:

Ce zici de faptul ca amigdalita apare din cauza ca inoculezi frica in constinta copilului ?
Îți zic eu:
Data laugh.jpg

#115
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,455
  • Înscris: 04.05.2006
Mulțumesc pentru ca i-ai zis tu. Nu eram prin preajma 😂😂😂

 pacopaco1967, on 17 martie 2019 - 19:17, said:


Eu nu consider ca Tatal ceresc e sadic.
Pai nu tu ai întrebat dacă faptul ca permite apariția bolilor respective la copii așa de mici, nu e sadism?

#116
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 18 martie 2019 - 06:07, said:

Pai nu tu ai întrebat dacă faptul ca permite apariția bolilor respective la copii așa de mici, nu e sadism?
La creatie accepti unele limitari impuse de materie. Problema e ca pe parcurs nu se intervine la rezolvare. Apare ici-colo cate un eveniment exceptional, insa in comparatie cu numarul deceselor copiilor, sa spui ca vina apartine in totalitate parintilor, seamana a sadism, chiar daca stii ca parintii sunt neputinciosi.
O inviere sau vindecare a unui batran nu va convinge nici "credinciosii" si nici ateii. Findca nu batranul are nevoie de asa ceva ci foarte multi bebelusi care mor anual in tarile subdezvoltate. Sa ai putere sa opresti dezastru insa nu intervii, inseamna sa comiti pacat. Dar nu poti acuza pacatosii pentru asta ci sfintii.  Insa realitatea ne arata ca ateii in majoritate sunt preocupati de eliminarea, tratarea, prevenirea bolilor. Religiosii chiar sunt contra unor practici medicale, adica au chipul si asemanarea dumnezeului lor ucigas.


Am speranta ca raspunsul tau va fi mult mai cuprinzator si elevat decat raspunsurile confratelui tau MarioBrill.

#117
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,455
  • Înscris: 04.05.2006
Am mai discutat cu tine chiar in amănunt despre aspectele astea.

#118
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 18 martie 2019 - 10:42, said:

Am mai discutat cu tine chiar in amănunt despre aspectele astea.
Hai sa incep altfel. Sa spunem ca tu ai primit in dar puterea de a vindeca, si vin la tine de se roaga multi, sa le vindeci copii, rudele, prietenii. Ai implini rugamintile acestora ? Dupa cum stii, isus a implinit rugamintea pana si a unui sutas roman vindecandu-i slujitorul.
Tatal ceresc implineste minuni prin intermediari, dar acestia trebuie sa-l recunoasca ca fiind exact asa cum biblia il descrie. isus spune asta , " Tatal Meu si Tatal vostru" . Daca ai sentimentul ca esti fiul Lui si e Tatal nostru atunci cererea va fi implinita (conditia e sa nu fie o cerere egoista) .

#119
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,455
  • Înscris: 04.05.2006
Dacă ai un astfel de dar de la Dumnezeu, nu ai cum sa refuzi sa vindeci pe alții.


#120
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

 pacopaco1967, on 17 martie 2019 - 19:17, said:


Eu nu consider ca Tatal ceresc e sadic. Faptul ca se imbolnavesc copii mici ar fi trebuit sa-i trezeasca mila. Sa acceptam ca materia si creatia are limitarile ei, insa aici ar trebui sa intervina puterea divina si sa remedieze problemele in cazul cand parintii apeleaza la mila divina.
Nu stiu daca stii, in trecut credinta in divinitate era mai prezenta insa mortalitatea infantila era foarte mare. A trebuit sa apara stiinta medicala pentru a rezolva din multe probleme, insa situatia groaznica a fost pe o perioada extrem de extinsa. Se rugau strabunii pentru copii lor insa nu aveau habar ca se imbolnaveau, nu din cauza pacatelor parintilor ci boli ale trupului.
Ce zici de faptul ca amigdalita apare din cauza ca inoculezi frica in constinta copilului ?

Prin Ecleziastul scrie ceva,poate ai citit.

#121
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 mariusr1976, on 26 martie 2019 - 21:44, said:

Prin Ecleziastul scrie ceva,poate ai citit.
Nu are absolut nicio relevanță, atâta timp cât consideră că diavolul a inspirat Biblia.

#122
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 richelieu, on 25 martie 2019 - 22:50, said:

Dacă ai un astfel de dar de la Dumnezeu, nu ai cum sa refuzi sa vindeci pe alții.

Totusi, nici Isus nu a facut vindecari in orice loc pe unde a umblat, desi era nevoie (adica persoane cu probleme).

Dar si vindecarile acestea au venit cu calauzirea Duhului Sfant, si nu e un dar asa primit la purtator de care te folosesti oricand oricum.

#123
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 25 martie 2019 - 22:50, said:

Dacă ai un astfel de dar de la Dumnezeu, nu ai cum sa refuzi sa vindeci pe alții.
Ei bine, isus a refuzat uneori. Sau cum spune el " sa nu dati margaritarele voastre la caini si porci " .
Nu as vindeca pe oricine ci doar pe cei care chiar au duhul dragostei divine. Sutasul roman isi iubea slujitorul, ca deaia a venit la isus. Plus ca avea o credinta mai mare decat a iudeilor.
Insa nu am inteles de ce vindecare nu e savarsita direct, adica omul bolnav, orb sau olog/paralizat, cere vindecare, se roaga neincetat insa nu se implineste . De aceea in iudeea au ajuns unii sa creada felurite mituri cum la Betesda se ingramadeau pentru vindecare , ca la tulburarea apei vei fi vindecat. Milioane de oameni sunt bolnavi pe planeta asta si de starea lor profita inselatorii sau un sistem medical corupt si lacom, insa ajutorul divin se lasa asteptat . De multe ori m-am rugat pentru altii sa fie vindecati de boli trupesti, sa fie inspirati de speranta divina, banuiesc ca nu sunt destul de convingator in cererea mea. Insa nu inteleg de ce noi trebuie sa fim asa insistenti in cereri daca Tatal ceresc stie de ce avem nevoie.
Stii vreun raspun la intrebarea:de ce nu implineste rugamintile credinciosilor pentru a le alina suferintele ?

#124
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,455
  • Înscris: 04.05.2006

 Silika, on 27 martie 2019 - 12:40, said:

Totusi, nici Isus nu a facut vindecari in orice loc pe unde a umblat, desi era nevoie (adica persoane cu probleme).

Dar si vindecarile acestea au venit cu calauzirea Duhului Sfant, si nu e un dar asa primit la purtator de care te folosesti oricand oricum.
Exact asta era si ideea. TU, nu ai cum sa refuzi de la tine nimic, pentru ca nu de la tine vindeci :)

#125
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Silika, on 27 martie 2019 - 12:40, said:

Totusi, nici Isus nu a facut vindecari in orice loc pe unde a umblat, desi era nevoie (adica persoane cu probleme).
Vindecarile sunt alegorie pentru mantuire. Si scopul nu e sanatatea unui corp blestemat ci mantuirea sufletului.

Quote

Dar si vindecarile acestea au venit cu calauzirea Duhului Sfant, si nu e un dar asa primit la purtator de care te folosesti oricand oricum.
Scrie ca daca pun mana crestinii pe bolnavi, aceia se vor vindeca. Nu conditioneaza. Numai ca trebuie inteles duhovniceste din moment ce nu se poate intampla fizic. Punerea mainilor inseamna propovaduire si vindecarea mantuire prin auzirea Cuvantului. Ca si Dumnezeu pe tron care scoate fum. Pe ala il giniti ca nu e literal, dar la vindecari va prindeti urechile ca va pasioneaza minunile.

Edited by zexelica, 30 March 2019 - 16:26.


#126
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

trebuie inteles duhovniceste din moment ce nu se poate intampla fizic

Aaaa ca nu te  lasa ...mintea ?

Normal

Cum puteti crede voi care umblati dupa slava pe care v-o dati unii altora, si nu cautati slava care vine de la singurul Dumnezeu? (Ioan.5:44)


Pa credinta.,  o luam cu intelesul spiritualo -logic'''


go

Ia spune Cristos acum o fi absent nu ?

Respectabile ..cu frana trasa ?

 Alireza, on 07 martie 2019 - 11:25, said:

Tu asa ai citit in biblia voastra sectanta, ca apostolii beau soricioaica in fiecare oras unde ajungeau? Si ca Isus, atunci cand a mers la Scaldatoarea Vitezda a vindecat pe toti bolnavii?
Tare rataciti mai sunteti! Dar, ca toti ereticii, cu pretentii de induhovniciti.



Betesda frate. vezi sa nu mananci vre-un sectar tocmai in post.

http://dictionarbibl...11/betesda.html

Edited by husand, 30 March 2019 - 22:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate