Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Acord vecini pentru Firma mutata la parter de Bloc in locul altei firme

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011
pai asta si zic, multi habar nu au si un avocat stie asta foarte bine si profita.

La fel cum a spus un coleg mai sus nu politia trage linii ci ADP-ul. Deci suna acolo si intereseaza-te de locul de parcare, daca ei iti spun ca este loc interzis ii puteti face plangere avocatului de fiecare data. Daca este loc privat atunci nu ai ce sa faci, daca este loc comun parcati si voi si daca suna la politie nu are ce sa iti faca.

#20
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,344
  • Înscris: 21.04.2005

 July02, on 19 februarie 2019 - 14:43, said:

si cum se poate clarifica ?
in principiu a trecut ilegal in domeniul public daca inainte a fost terenul blocului, si parcarea a fost construita de catre directia de Petrol care a construit blocul pe vremea lui ceausescu nu ?
Daca nu stii , mai intai va interesati si dupa aia  puteti emite pareri in cunostinta de cauza.
Pana  atunci vad ca-ti dai singur(a) raspunsuri.
Nu stiu cat de ilegala a fost trecerea respectiva . Blocul este intabulat ? Cadastrul ce spune ? De cine apartine parcarea ? De asociatie, de primarie ...ADP ..?
Ca a fost construit pe vremea lui Ceasca de "directia de Petrol"  nu are absolut nici o relevanta cu problema de fata .

Edited by ndor, 19 February 2019 - 15:08.


#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@July02

Da, trebuie acordul vecinilor pentru noua firma... In legatura cu locul de pacare, daca el nu apartine nimanui, se considera domeniu public adica poate parca temporar oricine pe el sau cum prevede regulamentul de parcare in sectorul respectiv.   Cand avocatul cheama Politia.. Politia ce invoca pentru eliberarea locului respectiv?  Ca e domeniu public.. apartine primariei, pana se repartizeaza cuiva anume... Firmele de la parter NU au locuri de parcare rezervate la intrarea in bloc, din cate stiu.. decat cel mult un loc ca fiecare apartament.. Ca ei pun bidoane, lazi, blocheaza.. cateva locuri, e alta poveste dar, teoretic, daca nu au acte pe locurile alea de parcare e ocupare abuziva.

#22
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 danyel61, on 19 februarie 2019 - 14:24, said:

Ce rai sunteti, sunt ilegalitati muuult mai mari in Romania si voi va legati de un parlit de avocat.

Corect, dar (si) cu astea trebuie inceput. Altfel toti furam si nu ne mai deranjeaza nimic. Cine e smeker/bazat face ce vrea in tara asta.

#23
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 rosix, on 19 februarie 2019 - 15:15, said:

Politia ce invoca pentru eliberarea locului respectiv?
politia comunitara vine cand suna avocatul si spune ca nu ai voie sa parchezi unde e linie alba trasata ca asa stiu cei de la rutiera,
spune ca e trasata linia nu invoca nici canal nici firma nimic , spune ca si cum nu ai voie sa calci linia, ei spun ca nu au tras ei linia ei doar se ghideaza dupa ea
habar nu au ce e cu linia aceea
dupa ce a scos din acel loc un cetatean din bloc , la 2 minute a venit sotia avocatului si a tras masina pe acel loc cu dunga alba peste canal
am intrebat politia de ce nu o da si pe ea afara, si a zis ca o da si pe ea afara dar nu acuma mai tarizu, a trecut o zi o saptamana si nu i-a zis nimic ei, deci e incorectitudine

 spe_ripper, on 19 februarie 2019 - 15:43, said:

legal daca depunem plangere ar trebui sa-i inchida firma daca nu are acordul nostru ca si vecini nu ?

Edited by July02, 19 February 2019 - 16:02.


#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 July02, on 19 februarie 2019 - 15:46, said:

legal daca depunem plangere ar trebui sa-i inchida firma daca nu are acordul nostru ca si vecini nu ?

Da... ati putea depune o sesizare la Primarie si la Registrul Comertului, dar n-ar trebui s-o faceti pe motive de heiteri.. ca omul totusi nu va deranjeaza iar daca locul de parcare ar fi eliberat probabil ar parca un smecher acolo... ceea ce nu e ok... adica il fugariti pe unul ca sa ce.. sa vina altul sa se aseze...  Daca avocatul va deranjeaza prin activitatea lui.. atunic poate..

Eu as parca masina pe acel loc (presupus public, nu stiu cat e de aproape de bloc sau daca are alt statut) si, la venirea Politie as spune: "Sunt locatar in acest imobil, va rog frumos sa-mi indicati ce lege incalc daca parchez pe domeniul public"... Daca e vreo hotarare a Consiliului local privind acel loc de parcare... ca s-a alocat la firma avocatului, atunci da.. e un motiv.  Nu stiu insa daca bucata aia de teren nu cumva face parte din proprietatea comuna a blocului.. In acest caz trebuie vazut la Asociatie daca s-a luat vreo hotarare sau ceva referitor la acel loc...

Edited by rosix, 19 February 2019 - 16:11.


#25
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

 Wotan, on 19 februarie 2019 - 14:31, said:

Pai sunati si voi la politie, pe rand, ori de cate ori vedeti masina lui sau a unui client parcate peste dunga. Posted Image
Sau parcati cate o masina regulamentar, de fiecare parte a dungii, n-are ce sa mai faca. Parcarea blocului e proprietate privata? Sau spatiu public?
nu prea se baga fiindca e avocat si avocatii nu sunt deloc parliti sunt lacomi, abuzivi si niste paraziti ai societatii tinuti langa judecatori lenesi si abuzivi!


daca au o cauza in justitie se judeca cu prioritate, sunt favorizati se fac abuzuri pt a castiga un proces cu un om obisnuit....

Edited by vdesigns, 19 February 2019 - 16:14.


#26
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 rosix, on 19 februarie 2019 - 16:05, said:

Asociatie daca s-a luat vreo hotarare sau ceva referitor la acel loc...
ascociatia nu stie ca sunt oameni noi
dar cei vechi stiu ca terenul a fost al blocului cum a trecut in domeniu public nu se stie..

 rosix, on 19 februarie 2019 - 16:05, said:

va deranjeaza iar daca locul de parcare ar fi eliberat probabil ar parca un smecher acolo
omu ne deranjeaza prin faptul ca ne ia locurile de parcare abuziv, si la indicatiile lui s-a tras linia eu eram pe blacon cand el ai dirija pe cei ce trasau locurile
el parcheaza acolo si cheama politia fara nici un temei deranjand vecinii care parcheaza , ba mai mult langa are unu o masina veche care pleaca rar si-i sugera sa o parcheze in alta parte deci el vrea sa obtina cat mai multe ocuri de parcare sa vina clientii lui si el si cu nevasta cu mainile lor separate fiecare in detrimentul locatarilor

Edited by July02, 19 February 2019 - 16:26.


#27
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
O poza face cat 1000 de cuvinte
Ai o poza cu locul respectiv ?

#28
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 Naijax, on 19 februarie 2019 - 16:33, said:

O poza face cat 1000 de cuvinte
nu sunt acasa dar am poza asta unde cineva a parcat peste locul cu canalul

dupa cum se vede canalul e mai in margine iar el a tras dunga alba si dincolo de canal ca sa aibe intrare prin balconul blocului, deci a ocupat fix un loc de parcare

iar cei care au trasat linia trebuiau sa tina cont cum faci sa scorti cat mai multe locuri de parcare nu sa elimini locuri de parcare in conditiile lipsei acute de locuri de parcare din orase dar, cum am zis a fost la comanda avocatul dirija pe cei ce trageau liniile unde sa traga am si vazut am si auzit de la balcon

Attached Files


Edited by July02, 19 February 2019 - 17:03.


#29
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu prea se vede clar. Ar trebui poze din mai multe unghiuri
In fine - daca vorbim de un Cabinet Individual de Avocatura ei bine, acesta poate fi PFA
Pentru infiintarea unui PFA - NU este nevoie de acordul vecinilor
Acordul dat de președintele sau administratorul asociatiei de locatari este mai mult decat suficient.
Fiind avocat, cred ca stie foarte bine aceste lucruri si il doare in cot de voi.

Ramane partea cu dunga pe asfalt - E posibil ca locul vopsit sa fie concesionat de catre primarie si de aceea aveti probleme cu Politia.
Adica primaria (foarte posibil) a concesionat bucata respectiva PFA-ului cu pricina pe motiv de acces

In cazul asta cam nimeni nu poate parca acolo. Nici macar el
Sfat - poza cu telefonul si trimis pe WhatsApp la Politia Locala de fiecare data cand parcheaza avocatul acolo
In Constanta merge struna. Cum trimiti poza, din pamant din iarba verde, apare un echipaj
Nu au ce face - poza ramane acolo si trebuie sa raspunda solicitarii - intelegi ce vreau sa spun

#30
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 Naijax, on 19 februarie 2019 - 17:02, said:

Pentru infiintarea unui PFA - NU este nevoie de acordul vecinilor
are o angajata si e o firma cu 2 asociati deci e el , ascoiatul, angajata

 Naijax, on 19 februarie 2019 - 17:02, said:

concesionat de catre primarie
nu este concesionat cu ce scop, la concesionare se bareaza locul nu se trage dunga ,am spus eram pe balcon cand el dirija si le spunea celor care trag liniile cum sa le traga in interesul lui

#31
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 July02, on 19 februarie 2019 - 17:04, said:

are o angajata si e o firma cu 2 asociati deci e el , ascoiatul, angajata

DA - Un PFA poate functiona cu cel mult 3 persoane, angajate de aceasta.
Deci e legal

 July02, on 19 februarie 2019 - 17:07, said:

nu este concesionat cu ce scop, la concesionare se bareaza locul nu se trage dunga ,am spus eram pe balcon cand el dirija si le spunea celor care trag liniile cum sa le traga in interesul lui

Trimite o hartie la primarie sa vezi ce si cum - pune 100 de intrebari
Garantat vei primi in raspuns

#32
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 Naijax, on 19 februarie 2019 - 17:10, said:

este vorba de funcionarea in Spatiu Social al Societatii nu de infiintarea pe foaie a PFA-ului , ci unde isi desfasoara el activitatea ca Firma

la infiintarea unei firme indiferent ca e PFA sau nu scrie undeva asa:
Sediul social al societatii – Daca sediul este intr-un bloc este necesar si acordul vecinilor (un tabel cu numarul de apartament, numele, prenumele acestora, serie si numar C.I. si semnatura) si al asociatiei de proprietari.

Edited by July02, 19 February 2019 - 17:15.


#33
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 July02, on 19 februarie 2019 - 17:12, said:

este vorba de funcionarea in Spatiu Social al Societatii nu de infiintarea pe foaie a PFA-ului , ci unde isi desfasoara el activitatea ca Firma

la infiintarea unei firme indiferent ca e PFA sau nu scrie undeva asa:
Sediul social al societatii – Daca sediul este intr-un bloc este necesar si acordul vecinilor (un tabel cu numarul de apartament, numele, prenumele acestora, serie si numar C.I. si semnatura) si al asociatiei de proprietari.

Fals
La Registrul Comertului se cere acest acord (al vecinilor) + tabel
Pentru PFA nu-i nevoie
Mai mult ca sigur avocatul stie asta si - repet - il doare in cot de voi

#34
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
daca nu merge cu frumosul, legal mai sunt si pietre, sule de dat pana etc

#35
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Da, e deranjant ce zici.
Rau ii poti face daca esti ambitios, indiferent cate perechi de bile are.
Dar mai gandeste-te la un aspect: sa zicem ca reusesti (nu neaparat prin absurd, se poate face) sa-l determini sa nu mai poata folosi spatiul de la parter, sa nu aiba unde parca el, nevasta-sa, clientii. Poate invarti treburile sa i se suspende activitatea pana obtine acordul de la toti locatarii.
Constata ca nu isi mai poate desfasura activitatea in conditii optime si e nevoit sa isi care biznisu'in alta parte.
Spatiul ala nu va ramane neocupat, e amenajat pentru firma, cu intrare direct in strada.
Sunt foarte multe sanse ca spatiul ala sa poata fi cumparat sau inchiriat de niste cocalari. Pariuri sportive, salon de masaj (mai mult sau mai putin erotic), mic depozit, pacanele, etc.
Nu cred ca o sa mai fiti sicanati subtirel de un nene avocat, ci de niste domni bruneti, carora o sa ajungeti sa le paziti locurile de parcare sa nu le ocupe altcineva. Plus alte distractii.
Zic si eu... e chiar atat de toxic pentru persoanele din bloc, sau va puteti intelege pana la urma?

#36
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 claz, on 19 februarie 2019 - 17:51, said:

noi ne-am intelege, dar el nu e o persoana cu care sa te intelegi
un vecin a lasat numarul in geam a parcat acolo ca nu avea unde in alta parte, la sunat omu i-a zis ca vine intr-o ora de la servici, avocatul nu a mai asteptat a sunat la politie
ca sa ce sa il scoata pe el si sa bage nevastasa in locul lui, zau ca eu neam prost mai mare ca asta nu am vazut

alta firma daca e sa faca sunt necesare semnaturile vecinilor, acu si PFA daca ai fi tot Firma esti deranjezi vecinii eu ma indoiesc ca nu-ti trebuie acordul lor atata timo cat functionezi ca firma intr-un bloc

Cred ca la funcionarea unui Sediu de firma intr-un bloc trebuie acordul vecinilor indiferent ca esti pfa,srl etc tot firma si tot deranj faci , adica deranjezi vecinii, le iei parcarea asa nu se poate asa ceva

din ce am mai citit si eu unii zic ca e necesar
- acordul vecinilor cu care ai perete comun
- acordul vecinilor pentru sediu chiar daca nu aveti activitate,  legea va obliga sa completati in declaratia model 2, activitati de birou la sediu

Art. 42: Schimbarea destinaţiei locuinţelor, precum şi a spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă faţă de destinaţia iniţială, conform proiectului iniţial al clădirii cu locuinţe, se poate face numai cu avizul comitetului executiv şi cu acceptul proprietarilor direct afectaţi cu care se învecinează, pe plan orizontal şi vertical, spaţiul supus schimbării.

Art. 39: Proprietatea comună poate fi utilizată de către terţi, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majorităţii proprietarilor membri ai asociaţiei şi al proprietarilor direct afectaţi de vecinătate, în baza unui contract de închiriere, de folosinţă sau de concesiune.

Astfel, dacă la momentul înființării unei Societăți se stabilește Sediul social într-un Bloc de locuințe sau într-un spațiu care are vecini direct afectați
e necesar să se obțină:
-acordul proprietarilor direct afectați : sus, jos, stânga, dreapta, adică cei cu perete comun spațiului cu rol de sediu social;
-acordul asociației de proprietari;
-avizul comitetului executiv al asociației.

Legea locuinţei nr.114
Art. 64. - Schimbarea destinaţiei locuinţelor, precum şi a spaţiilor cu altă destinaţie situate în clădiri colective se poate face numai cu acordul proprietarului sau al asociaţiei de proprietari. În vederea efectuării acestei schimbări, este necesar avizul favorabil al proprietarilor şi, după caz, al titularilor contractelor de închiriere din locuinţele cu care se învecinează, pe plan orizontal şi vertical, spaţiul supus schimbării.

Edited by July02, 19 February 2019 - 18:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate