Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Soarele si luna

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#361
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
casa din prima poza am masurat sambata. probleme mari la alinieri in partea stanga si la usa de intrare cu cea de sus.

in ultimile 3 poze o casa cu 8 usi cu paneluri decorative. pe a 8 a nu am mai pozat o ca era in spatele casei. toate panelurile sunt aluset.

Attached Files



#362
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
in teorie ai dreptate dar aș vrea să văd pe proprietar cum șterge cu soluție de curățare și da cu lacul de întreținere timplaria  de lemn,mai ales ferestrele de sus��,e adevărat că lemnul asigura un aspect și un climat mai sănătos decit o timplarie de PVC,dar întreținerea e de coșmar iar daca mai ai și meseriași pe care îi doare in cot de banii pe care ii dai pe  ea( și nu Sint putini) atunci e de jale��



Cum adica “lemnul asigură un aspect si un climat mai sănătos”? Adica il tai (pe lemn), se duce dealul la vale, asta e, cine scapă bine cine nu, ghinion. După care urmeaza, incalzire globală, oxigen mai putin pentru generatiile următoare (pe mine ma doare-n cot, cred ca sunt ultimul), etc. .

O fi sănătos “climatul” ăsta, dar doar pentru tine. Eu am de 20 de ani ferestre de plastic si daca nu sunt sanatos nu cred ca ferestrele sunt de vină.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 23 September 2020 - 21:28.


#363
vasea_13

vasea_13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2015

View Postconu71, on 21 septembrie 2020 - 09:36, said:

casa din prima poza am masurat sambata. probleme mari la alinieri in partea stanga si la usa de intrare cu cea de sus.

in ultimile 3 poze o casa cu 8 usi cu paneluri decorative. pe a 8 a nu am mai pozat o ca era in spatele casei. toate panelurile sunt aluset.

Din ce sunt usile?

#364
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
pvc

#365
vasea_13

vasea_13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2015

View Postconu71, on 24 septembrie 2020 - 08:21, said:

pvc
Se poate face o usa din PVC care sa semene cu asta?

View Postvasea_13, on 24 septembrie 2020 - 12:27, said:

Se poate face o usa din PVC care sa semene cu asta?

View Postvasea_13, on 24 septembrie 2020 - 12:31, said:

Se poate face o usa din PVC care sa semene cu asta?

Nu reusesc sa incarc imagini.
Scuze pentru neplaceri.
Renunt

#366
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
in dreapta jos ai more reply options, apesi pe el si apare choose file si attach this file in dreapta jos

#367
vasea_13

vasea_13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2015

View Postconu71, on 24 septembrie 2020 - 15:45, said:

in dreapta jos ai more reply options, apesi pe el si apare choose file si attach this file in dreapta jos

Am reusit. Multumesc. Incarc poze cu casa si cu usa pe care o vreau

Attached Files



#368
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006

View PostDorel-Jefuitorul, on 23 septembrie 2020 - 21:27, said:

in teorie ai dreptate dar aș vrea să văd pe proprietar cum șterge cu soluție de curățare și da cu lacul de întreținere timplaria  de lemn,mai ales ferestrele de sus��,e adevărat că lemnul asigura un aspect și un climat mai sănătos decit o timplarie de PVC,dar întreținerea e de coșmar iar daca mai ai și meseriași pe care îi doare in cot de banii pe care ii dai pe  ea( și nu Sint putini) atunci e de jale��

Orice proprietar care tine la casa lui isi curata odata pe an ferestrele. Ca le curata cu o carpa umezita ca le curata cu o solutie va fi acelasi efort. Nu te gandi ca e o vopsire ci mai degraba o degresare. Costa 80 de lei si contine toate accesoriile.

View PostDorel-Jefuitorul, on 23 septembrie 2020 - 21:27, said:

Cum adica “lemnul asigură un aspect si un climat mai sănătos”? Adica il tai (pe lemn), se duce dealul la vale, asta e, cine scapă bine cine nu, ghinion. După care urmeaza, incalzire globală, oxigen mai putin pentru generatiile următoare (pe mine ma doare-n cot, cred ca sunt ultimul), etc. .
O fi sănătos “climatul” ăsta, dar doar pentru tine. Eu am de 20 de ani ferestre de plastic si daca nu sunt sanatos nu cred ca ferestrele sunt de vină.

Dintr-un m3 de lemn rotund probabil produc in jur de 20m2 de ferestre cu cercevele mobile din lemn. intr-un hectar de padure sunt mii de m3 de lemn. Eu nu cred ca lemnul se duce in ferestre ....

Lemnul contine fibre care sunt taiate in unghiuri diferite si astfel rezulta micro mori care ajuta la un reglaj higroscopic. Acesta ar fi principalul avantaj fata de pvc sau aluminiu.
Despre climat sanatos...
Stiai ca o fereastra din pvc are un impact asupra mediului de vreo 11 de ori mai mare ca si una din lemn? Asta inseamna ca eu produc 11 ferestre din lemn si tu produci una, pentru aceleasi efecte asupra mediului. Cand tu defapt produci 70 si eu 5 ... cu acelasi personal.
Stiai ca un arbore dupa ce trece de o anumita varsta nu mai absoarbe la fel de mult de CO2 si nu mai elibereaza la fel de mult H2O? Pe langa asta calitatea lemnului scade odata cu varsta. Exista o anumita varsta optima de taiere pentru fiecare specie. Rasinoasele ajung cel mai repede la aceasta varsta. (in jur de 70-80 de ani)


Si eu sunt frustrat de atatea defrișări!

#369
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postvasea_13, on 24 septembrie 2020 - 19:08, said:

Am reusit. Multumesc. Incarc poze cu casa si cu usa pe care o vreau

Frumoasa casa, frumoasa si usa, cred ca merita sa mergi pe lemn stratificat, cu toate frustrarile mele legate de defrisari. De aici cred ca ar trebui sa te preia DeaD, este singurul care te poate consilia in alegerea celei mai bune variante de lemn stratificat.

#370
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Daca ma prinzi dupa o noapte “basesciana” cred ca m-a incumeta sa fac asa ceva si din pvc :)))

#371
vasea_13

vasea_13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2015

View Postbogumilandia, on 25 septembrie 2020 - 18:47, said:

Daca ma prinzi dupa o noapte “basesciana” cred ca m-a incumeta sa fac asa ceva si din pvc Posted Image))

De ce ai nevoie pentru o astfel de noapte? Posted Image
Abia astept sa vad un proiect

#372
vasea_13

vasea_13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2015

View PostDorel-Jefuitorul, on 24 septembrie 2020 - 21:08, said:

Frumoasa casa, frumoasa si usa, cred ca merita sa mergi pe lemn stratificat, cu toate frustrarile mele legate de defrisari. De aici cred ca ar trebui sa te preia DeaD, este singurul care te poate consilia in alegerea celei mai bune variante de lemn stratificat.

As fi recunoscator daca DeaD mi-ar da o mana de ajutor

#373
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
e simplu.Niste rachiu de gutui pentru inceput.Apoi niste campari orange,cateva beri.Dupa astea nu cred ca mai conteaza.

Acum lasand gluma la o parte.Se poate face un ''surogat'' al modelului respectiv.Dar nu cred ca o egaleaza la eleganta pe cea din poze

PS in martie as fi facut o ''nazdravanie'' de genul

#374
vasea_13

vasea_13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2015

View Postbogumilandia, on 25 septembrie 2020 - 20:37, said:

e simplu.Niste rachiu de gutui pentru inceput.Apoi niste campari orange,cateva beri.Dupa astea nu cred ca mai conteaza.

Acum lasand gluma la o parte.Se poate face un ''surogat'' al modelului respectiv.Dar nu cred ca o egaleaza la eleganta pe cea din poze

PS in martie as fi facut o ''nazdravanie'' de genul

Poate o gutuita (sau gutuiata de casa) de 3 ani pentru consoarta.
Lasand gluma la o parte, pentru tine o palinca de prune, de casa, de 8 ani ce te "arunca pe varf de munte intr-o secunda" si te cobor cu un Chateu Melin din 2000, sec, tot intr-o secunda daca ma ajuti, chiar si cu cateva sfaturi, dar "traduse" pe intelesul meu, la cele doua oferte pe care le atasez sau....cu o oferta a ta?!

Attached Files



#375
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Asta da lucrare. Priviti si va minunati.

Attached Files



#376
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006

View Postvasea_13, on 25 septembrie 2020 - 20:35, said:

As fi recunoscator daca DeaD mi-ar da o mana de ajutor

Te pot ajuta pentru partea de lemn atat cu sfaturi cat si cu o oferta, dar cu siguranta va fi o diferenta fata de ofertele prezentate de tine.
La usa de intrare in arcada ... daca se doreste eficienta termica maxima as recomanda sa fie inchiderea pe drept si sa se introduca o traversa intermediara in raza. Iar jos musai pragul termic de 32mm. Ca si pret poate fi in jur de 2500E pe standard. Daca doresti tripan cu sticla silence si simetrie ... depasesti 3000. Depinde si de ce specie de lemn ai dori pentru usa, dar as recomanda minim pin nordic, nu molid.

Edited by DeaD, 26 September 2020 - 15:40.


#377
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 12.03.2009
Ma, iubesc maxim preturile astea. Cand aud 3000 euro pentru o usa de intrare creste pipota in mine. Asta e semn ca economia duduie si romanul are bani! Voi va dati seama ca asta e pret de turnat fundatie 9x6? Si daca mai pui 2000, ridici si zidurile... Ce avioane viseaza unii....

#378
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006

View Postmisu78, on 26 septembrie 2020 - 18:16, said:

Ma, iubesc maxim preturile astea. Cand aud 3000 euro pentru o usa de intrare creste pipota in mine. Asta e semn ca economia duduie si romanul are bani! Voi va dati seama ca asta e pret de turnat fundatie 9x6? Si daca mai pui 2000, ridici si zidurile... Ce avioane viseaza unii....

Dar de usi moderne din lemn de 10-11k ce zici? Nu am ofertat eu asa ceva dar am vazut asemenea oferte.
Daca o usa simpla din pvc costa 1500 euro, cat ai vrea sa coste una complexa din lemn? In ore de manopera tu sti cam de cate ori se lucreaza mai putin la una din pvc fata de una din lemn? De cel putin cateva zeci de ori, daca iei in considerare si productia si extractia materialului brut pt pvc.

Altii dau 1500Euro la o usa doar pe inchiderea electronica ... Sau 750E pe un set de balamale.

Edited by DeaD, 26 September 2020 - 18:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate