Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Acumulare de energie electrica in depozitele de gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
In functie de valorile unghiului δ, considerand rezistenta statorului nula  (R= 0),  cele trei regimuri de functionare se definesc astfel: in intervalul 0< δ < π, masina functioneaza in regim de generator;  pentru  - π < δ < 0, masina functioneaza in regim de motor sincron; iar pentru: δ = 0, sau ± π / 2, masina functioneaza in regim de compensator sincron

Totusi nu vad unde e acumularea de energie.

#38
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

View PostMotanulAlb, on 18 februarie 2019 - 23:44, said:

In functie de valorile unghiului δ, considerand rezistenta statorului nula  (R= 0),  cele trei regimuri de functionare se definesc astfel: in intervalul 0< δ < π, masina functioneaza in regim de generator;  pentru  - π < δ < 0, masina functioneaza in regim de motor sincron; iar pentru: δ = 0, sau ± π / 2, masina functioneaza in regim de compensator sincron

Totusi nu vad unde e acumularea de energie.
Nu e vorba de a acumula energia, ci de stabilizarea  parametrilor  functionali a sistemului energetic,
Factorul de putere este compensat.
Un factor de putere ridicat reduce circulatia de putere reactivă din centralele electrice spre consumatori, micşorând pierderile de energie electrică până la un nivel minim determinat de consumul tehnologic propriu.

http://retele.elth.u...e/curs11pie.pdf

#39
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Imi amintesc ceva vag ca prin ceata, am avut lucrarea de licenta despre hidrogenerator. Totusi, nu am urmarit legatura cu gazele din titlu.

Edited by MotanulAlb, 19 February 2019 - 00:14.


#40
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

View PostMotanulAlb, on 19 februarie 2019 - 00:14, said:

Imi amintesc ceva vag ca prin ceata, am avut lucrarea de licenta despre hidrogenerator. Totusi, nu am urmarit legatura cu gazele din titlu.
Titlul e logic pentru cine are cunostinte tehnice pe domeniu. si  poate intelege aspectele tehnice ale problemei.
Prostia ministrului si ideaile induse gresit  in media a generat acest subiect.

#41
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Bun. Deci nu se acumuleaza in gaze.

Bun. Deci nu se acumuleaza in gaze.

#42
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postianos777, on 19 februarie 2019 - 00:33, said:

Titlul e logic pentru cine are cunostinte tehnice pe domeniu. si  poate intelege aspectele tehnice ale problemei.
Prostia ministrului si ideaile induse gresit  in media a generat acest subiect.

Care titlu ? Acumulare de energie electrică în depozitele de gaze ? Mai logic ar fi fost Acumulare de gaze folosind energie electrică ieftină.
Teoretic acumularea de gaze este consumatoare de energie suplimentară și automat duce la creșteri de cost, practic este posibil ca diferența de cost pe bursă dintre vară când e cererea scăzută și iarnă să fie destul de mare ca să acopere costurile de depozitare, acum logic ar fi ca să se coreleze producția cu cererea de gaze mai ales că am înțeles că este rezervată o parte din viitoarea producție pentru consum intern, dar e posibil ca ministrul să știe ceva ce noi nu știm, probabil știe că "rezervarea" pentru intern va dispărea și probabil știe că depozitele de gaz din Marea Neagră nu vor intra în producție prea curând. Posted ImageDeci în continuare vom avea excedent de consum iarna și va trebui să stocăm gaze din producția de vară. Să stochezi gazul folosind energie electrică doar ca să îl arzi ulterior  în generatoare pentru a produce altă energie electrică înseamnă să arzi gazul la propiu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate