Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Teapa zipy.ro

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
Va scriu in ideea ca va puteti feri de acest site - zipy.ro. In principiu este un site care are sediul prin Cipru (ca sa evite taxele) si intermediaza bunuri de pe ebay, Aliexpress si Amazon. Toate bune si frumoase, traducere in romana (aiurea oricum) si plata direct cu cardul. Daca cumparatorul va trimite marfa, e ok....
Insa, problema apare cand marfa nu este trimisa de vanzator. Nu exista optiunea deschiderii unei dispute directe cu vanzatorul. Trebuie sa te adresezi direct "relatiilor cu clientii" de pe zipy.ro. Aici apare problema.....In cazul meu desi vanzatorul a recunoscut ca nu a mai trimis marfa, nu mai vezi banii de la zipy.ro. Invoca tot felul de motive puerile sa te amane, nu raspund...etc. Eu stau cu plata din Noiembrie 2018 si inca nu mi-au returnat suma, desi chinezul a spus in 3 zile ca nu poate trimite marfa. Mi-au deschis un "cont" la ei dupa doua luni de cand eu am platit, ca sa cumpar altceva prin ei, insa eu nu am mi-am dorit sa lucrez in continuare prin ei. Am dorit returnarea sumei integrale... fara succes insa.
Sunt tepari, e de evitat. Cel mai bine este direct cu site-urile respective (unde poti deschide disputa) si recupera banii. Nu intamplator si-au facut sediul in Cipru - ca sa evite taxele si plata prejudiciilor.


#2
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
au mai fost tepari de genu asta, cypelectro faceau asa https://www.facebook.com/CypElectro/

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Și de ce nu cumpărați direct de pe alixpress?



#4
Alexutzu008

Alexutzu008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.11.2018
Dar nu inteleg o chestie - de ce nu iei direct de pe site-ul pe care ei il intermedieaza ? Nu este mai simplu asa... ?

#5
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007

 zzhunt, on 14 februarie 2019 - 18:49, said:

Și de ce nu cumpărați direct de pe alixpress?
Din comoditate in primul rand, apoi m-am gandit ca fiind o "firma romaneasca" sa-i ajut si eu sa prospere...cat putea fi comisionul?!? Dar din pacate la unii e in sange sa tepuieasca.

 iulian0512, on 14 februarie 2019 - 18:44, said:

au mai fost tepari de genu asta, cypelectro faceau asa https://www.facebook.com/CypElectro/
Vad ca pe astia macar i-au inchis!

#6
Alexutzu008

Alexutzu008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.11.2018
De multe ori mi-am luat teapa cand am incercat "sa ajut" ... Mi-am dat seama ca nu merita nimeni ajutat , pentru ca tot tu pici de fraier !

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cum de ce? Exista masochisti care adora sa fie tepuiti, altfel n-ar cumpara de pe un site mai mult decat dubios, care nu accepta paypal, e plin de Rusi.

#8
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
da care-i faza cu astia? produsele ajung la ei in cipru, si apoi ei ti le livreaza in ro prin curier?

#9
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007

 alx42, on 14 februarie 2019 - 19:08, said:

da care-i faza cu astia? produsele ajung la ei in cipru, si apoi ei ti le livreaza in ro prin curier?
Nu, ei doar isi retin comision cand plasezi tu comanda.

#10
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
pai si cum, ei nu fac nimic pt comisionul ala?

#11
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007

 alx42, on 14 februarie 2019 - 19:23, said:

pai si cum, ei nu fac nimic pt comisionul ala?
Traduc site-urile in Ro si fac transferurile bancare. Banii ajung la ei prima data, retin comision si dupa aia plaseaza comanda mai departe.Am observat ca genereaza ei un cod de comanda care nu apare de exemplu la Aliexpress.

#12
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
adica tu platesti pt `google translate` :)
plm.. si io care pierd ore in fiecare zi sa fac situri pt altii, in loc sa-mi fac mie cateva din astea si sa stau cu burta la soare in cipru in timp ce imi intra banu in conturi

#13
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
Tu muncesti ca asa ai ales! Aia tepuiesc, ca asa au ales! Got it?
Intr-un final minciuna are picioare scurte. Cati nebuni ca mine o sa te reclame pe tine daca lucrezi cinstit? 0.

Edited by budulan, 14 February 2019 - 19:43.


#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Unii o cautati cu lumanarea si in final o gasiti... Posted Image

#15
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007

 TruculMagic, on 14 februarie 2019 - 20:25, said:

Unii o cautati cu lumanarea si in final o gasiti... Posted Image
Sarcastic mod de exprimare, insa ai dreptate Posted Image Macar sa las lumanarea aprinsa la final :)

Edited by budulan, 14 February 2019 - 20:42.


#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,490
  • Înscris: 16.03.2007

 budulan, on 14 februarie 2019 - 18:56, said:

Vad ca pe astia macar i-au inchis!

Si dupa ce au inchis, ghici ce au deschis in loc... poate chiar zipy.ro :lol:

#17
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
Problema apare cand nu livreaza marfa de pe site-urile pe care le intermediaza. Am avut comenzi anterioare dar au ajuns.

#18
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Multumim ptr avertizare, insa atata timp cat se poate pune comanda directa nu vad de ce as mai baga un intermediar in bucla

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate