Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Achizitie locuinta

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
anca13

anca13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.06.2007
Buna ziua. As dori niste pareri. Intentionez sa achizitionez o locuinta, prin prima casa sau credit ipotecar, etc (in principiu imi trebuie un imprumut bancar pt a o putea achizitiona). Detin o garsoniera insa doresc ceva mai mare, pt familie, insa nu vreau sa vand garsoniera ci sa o dau spre inchiriere si din chiria incasata sa pot achita si rata bancara (plus diferenta pt a acoperii rata). Intrebarile ar fi....cum ar fi mai avantajos? Catre ce banca sa ma indrept? Apartamentul catre care m-as indrepta, nu este unul nou, se vinde de propietar (sau prin agentie imobiliara).

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu exista raspuns acurat 100% la intrebarile tale
Bancile - una scriu pe internet, alta gasesti la fata locului
Singura solutie - ia bancile la picior
Doar acolo vei vedea ce si cum mai ales ca sunt foarte multe criterii de luat in considerate
Cum ar fi salariul + multe altele

#3
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Pai difera avansul, difera taxele notariale, difera timpul pana ti-l acorda.

Daca ai avans consistent, nu te deranjeaza ca taxele notariale sunt duble, cred ca e mai simplu prin credit ipotecar.

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Păi dacă ai deja garsoniera cum mai beneficiezi de Prima Casă? oricum programul e pe ducă.
Soluţia e credit ipotecar, s-ar putea să-l primeşti mai avantajos dacă ai deja o locuinţă care poate fi pusă ca şi garanţie.

Edited by mihaicozac, 12 February 2019 - 10:17.


#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Ai postat intrebarea la 'Prima Casa'. Vrei credit prin prima casa? Daca da, vezi inta daca te mai incadrezi. Daca nu, pe aria bancara ai discutii despre credite.

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postanca13, on 12 februarie 2019 - 09:51, said:

Intentionez sa achizitionez o locuinta, prin prima casa sau credit ipotecar, As dori niste pareri.
Am vandut anul trecut doua apartamente catre clienti cu PC si credit ipotecar (ING si First-fosta Piraeus). La ambii toate actele, indrumarea la Notariate si legatura cu bancile au fost facute integral de agentiile imobiliare, de la cap la coada. Totul a mers bine si a durat 1,5-2 luni (in municipiul Bucuresti).

Edited by Quantum, 12 February 2019 - 10:21.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmihaicozac, on 12 februarie 2019 - 10:15, said:

Păi dacă ai deja garsoniera cum mai beneficiezi de Prima Casă? oricum programul e pe ducă.

Daca suprafata utila a garsonierei e mai mica de 50m2 poate beneficia.

#8
anca13

anca13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.06.2007

View Postmihaicozac, on 12 februarie 2019 - 10:15, said:

Păi dacă ai deja garsoniera cum mai beneficiezi de Prima Casă? oricum programul e pe ducă.
Soluţia e credit ipotecar, s-ar putea să-l primeşti mai avantajos dacă ai deja o locuinţă care poate fi pusă ca şi garanţie.

Din ce am inteles, poti beneficia si daca ai deja o locuinta mai mica de 50mp.

#9
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Apeleaza la un broker de credit imobiliare

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Amu ceva timp intrebam si eu. Naijax mi-a dat la temelie(Posted Image),am sunat in ziua aia la cel putin 5 banci diferite. Pot sa zic mai multe(daca-mi amintesc de discutie) dupa 15 martie AC.    Ideea e ca numai fata/n/fata cu aia te elucidezi.  Cel putin asta am inteles.

#11
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
eu am calculat daca-ti iei un credit de 120000 lei platesti lunar 665 lei, sa zicem 25 de ani ,deci ajungi sa platesti in 25 de ani 200.000 lei, deci cu 80.000 lei mai mult.

#12
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
@cristirg: ai uitat niste aspect importante. In acele simulari nu sunt incluse asigurarile (cea de viata si cea de locuinta suplimentara + PAD). Asta face diferenta la un credit, nu dobanzile

#13
pestate

pestate

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.01.2019

View Postanca13, on 12 februarie 2019 - 09:51, said:

Buna ziua. As dori niste pareri. Intentionez sa achizitionez o locuinta, prin prima casa sau credit ipotecar, etc (in principiu imi trebuie un imprumut bancar pt a o putea achizitiona). Detin o garsoniera insa doresc ceva mai mare, pt familie, insa nu vreau sa vand garsoniera ci sa o dau spre inchiriere si din chiria incasata sa pot achita si rata bancara (plus diferenta pt a acoperii rata). Intrebarile ar fi....cum ar fi mai avantajos? Catre ce banca sa ma indrept? Apartamentul catre care m-as indrepta, nu este unul nou, se vinde de propietar (sau prin agentie imobiliara).
Garanti bank!

#14
zalyx

zalyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.12.2018
Pentru credit este necesar 15% avans. Eu tot așa am dorit să procedez, problema este că cu 30-40 mii de euro nu se poate achiziționa un apartament bun în București.

Edited by zalyx, 12 February 2019 - 12:05.


#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca vrei prin Prima casa ai topicul dedicat aici pe forum si, daca nu depasesti 50 mp, poti lua prin program (doar sa ai informatia in minte ca Fondul de Garantare are doar 2 mld lei pentru anul asta si deja sunt aprobarile puse pe roate.

Mergi la un broker de credite si iti va putea spune unde (la ce banca) ai putea sa te incadrezi si ce acte ai nevoie. Bancile sunt destul de flexibile accepta salarii+alte venituri (in special chirii).

#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Da, ia la pas bancile sau vezi un broker de credite. Pana la urma nu conteaza de la ce banca ei, conteaza sa aiba conditiile cele mai potrivite pentru tine.
Ai putea sa iti declari chiria la fisc (daca nu o ai deja declarata) si astfel iti cresti veniturile si banca ia in considerare si venitul din chirie.

#17
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
am fost in aceasi situatie.
Si am facut asa:
am vandut garsoniera prietenei mele de atunci (actuala sotie) prin prima casa, iar banii obtinuti i-am dat ca avans pentru un apt cu 3 camere al meu. Automat, avand un avans mare ~ 50 %, rata creditului a fost mult mai mica.
Garsoniera este inchiriata si isi cam plateste rata prin chirie, iar creditul la apartament l-am terminat in 6-7 ani.

#18
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Idea e simpla,prima casa e buna doar daca vrei un apartament mic, care sa fie foarte ieftin si sa nu te grabesti sa poti astepta aprobarea dosarului. De exemplu, eu am luat credit ipotecar pe 21 decembrie de la otp si am robor +2.55 marja bancii, iar la o cautare pe google acum  bcr are la prima casa robor + 2%, asa ca diferenta e nesemnificativa. Iar treaba e ca la prima casa daca iei apartament nou iti dau maxim 66500 euro, si un 3 camere la palladium residence de exemplu, zic de asta ca are o statie de metro langa, e vreo 75000, deci trebuie sa dai avans oricum aproape de 15% ca si la ipotecar. Este adevarat ca sunt apartamente de 3 camere si mai ieftine, dar sa ai 3 camere cu 50 mp utili, si vorba reclamei la 5 minute de metrou, din punctul meu de vedere mai bine nu.Si inca o chestie la apartamentele vechi nu prea se omoara vanzatorii dupa Prima casa pentru ca nu poate nimeni sa-ti zica cat dureaza exact, pe cand la ipotecar daca esti salariat si nu sunt probleme cu actele casei in cel mult o luna ai terminat vanzarea. Ce e adevarat e ca actele notariale sunt ceva mai scumpe prin credit ipotecar, eu am platit 6500 de lei la o valoare de 82000 euro, iar la prima casa cred ca maximul de taxe este cam 3500 de lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate