Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Interpretare analize de sange

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut! In urma unor analize de sange, mi-au ieșit niste valori sub limita admisa. Am fost la 3 medici hematologi, toti au spus ca e de la deficienta de vitamina B12, diagnostic de leucopenie(mai putine celule albe decât în mod normal). Poate fi altceva? Care ar fi cauzele inafara de regimul vegan pe care l-am avut. Acum am revenit la un regim normal, incluzand si produse de origine animala.
Stari de slabiciune, furnicaturi in maini si picioare, etc.
Analizele sunt mai jos:

https://unsee.cc/af0e055b/

Edited by MembruAnonim, 10 February 2019 - 19:07.


#2
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Sa ne mai mire faptul ca ai primit un diagnostic fara analiza respectiva facuta?

Dozarea vit. B12/cobalaminei costa 50 de lei la Synevo. Fara aia nu poti pune dgs de deficit vit. B12.

Halal medici. Probabil zugravi

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Atunci ce inseamna valorile respective asa mici?

#4
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Rhesus, on 10 februarie 2019 - 19:14, said:

Halal medici. Probabil zugravi

Asta a zis el... Îți dai seama că n-a fost la trei doctori pentru un rahat de anemie. Îl lămurea primul asistent pe care-l întâlnea ce problemă are.
Băiatul a ținut un regim vegan, i s-a făcut rău, iar acum încearcă să se convingă că problema a fost tipul alimentației, respectiv vegan, și nu faptul că nu a avut o dietă echilibrată/suficientă în nutrienți.

Edited by SmurfK, 10 February 2019 - 19:20.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si nu regimul vegan era PROBLEMA? Ba da, eu zic ca da, nu cred ca e vreo indoiala.

Edited by MembruAnonim, 10 February 2019 - 19:38.


#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 MembruAnonim, on 10 februarie 2019 - 19:21, said:

Si nu regimul vegan era PROBLEMA? Ba da, eu zic ca da, nu cred ce a vreo indoiala.

Normal că dieta e problema, dar nu faptul că e un regilm vegan, ci faptul că nu ți-ai asigurat necesarul nutrițional. Problema ești tu, nu tipul dietei. Adică nu poți zice "gata, sunt vegan", să mănânci salată cu tofu toată ziua, iar peste 6 luni să te trezești că ai ceva probleme. Trebuie să ai o dietă variată, atent la nutrienți, și, de multe ori, să consumi o cantitate mult mai mare de alimente decât o făceai înainte. Dacă înainte mâncai un bol de verdeață, acum bolul ăla se transformă într-un castron mare. E greu să treci la un regim vegan, nu-i deloc simplu, și pot apărea probleme. De-asta, când faci o schimbare atât de mare, trebuie să fii constant cu analizele după ce treci la acea dietă, și să o ajustezi pe parcurs.

Tu vii după faptul împlinit. Ai mâncat într-un fel X luni, te-ai simțit nașpa, te-ai dus la analize, te-ai trezit că ai probleme. Problemele nu sunt că ai fost vegan, ci pentru că ai mâncat prost. La fel de bine poți avea aceleași probleme și mâncând carne.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 MembruAnonim, on 10 februarie 2019 - 19:21, said:

Si nu regimul vegan era PROBLEMA? Ba da, eu zic ca da, nu cred ca e vreo indoiala.

Total gresit.
Nu regimul vegan era/este problema.Ci persoana care a tinut/tine acel regim vegan.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Analizele sugereaza o imunitate scazut, dar recomand repetarea lor la Synevo, dupa o saptamna de regim alimentar normal.

#9
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

 MembruAnonim, on 10 februarie 2019 - 19:21, said:

Si nu regimul vegan era PROBLEMA? Ba da, eu zic ca da, nu cred ce a vreo indoiala.

Sa vezi ce apar baietii sa te apostrofeze'

Cele mai tari substante care poti sa le iei
Zentiva 1 fiola de 1 ml vitamina B12 1000 mcg - injectabil intramuscular
Acid folic 5 mg
Tardyferon 80 mg (fier)
dar s-ar putea sa fie overkill, nu recomand

natural te pui pe picioare cu carne de vita, oua, lapte 3.5%
si tragand la fiare

Edited by stalker2142, 10 February 2019 - 19:48.


#10
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
@stalker

Desi sunt PRO tratamente chiar daca o persoana nu are "diploma in medicina", dar stie ce face ... cum sa-i dai vit. B12 fara sa vezi daca are deficit de cobalamina??
Tot tratamentul furnizat de tine se da doar in contextul in care valorile respective au fost sub limita!


Urmeaza sfatul lui @adm. Repeta la Synevo + cere si imunoglobulinele. Scuze "imunogloabele" :))

Edited by Rhesus, 10 February 2019 - 20:04.


#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Un medic de familie care e citit ar trebui sa-ti rezolve problema....dar in Romania medicii cititi au ajuns un fel de miraj...

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 Adm, on 10 februarie 2019 - 19:45, said:

Analizele sugereaza o imunitate scazut,
Sau SI care lupta cu ceva :)

#13
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

 Rhesus, on 10 februarie 2019 - 20:02, said:

@stalker

Desi sunt PRO tratamente chiar daca o persoana nu are "diploma in medicina", dar stie ce face ... cum sa-i dai vit. B12 fara sa vezi daca are deficit de cobalamina??
Tot tratamentul furnizat de tine se da doar in contextul in care valorile respective au fost sub limita!

E o vitamina hidrosolubila pentru care daca nu ai deficienta corpul elimina ce nu foloseste fara riscuri

Mai pe la 20-23 de ani asa, in goana dupa masa musculara am incercat un tratament (care era la moda pe atunci printre culturisti, sportivi)
injectii cu vitamine: ideea era asa suplimentele americane erau scumpe, oamenii aveau bani putini atunci
vitaminele romanesti la farmacie erau ft ieftine si faptul ca erau in forma injectabila iti creau convingerea ca o sa-ti creasca muschii ca pe steroizi :)
in plus mai erau articole care sugerau ca vedetele, bogatii din america folosesc tratamente similare pentru intinerire, infrumusetare; era ceva de incercat pe atunci

am bagat asa intr-o perioada zeci de fiole din mai multe vitamine din gama B, n-am obtinut nici un rezultat nici eu nici altii care au incercat
dar nici efecte negative

#14
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Aportul prea mic de B12 cauzeaza scaderea acelor valori. Este binecunoscut ca regimul vegetarian sau vegan cum ii zice aduce un aport mic de B12.

Attached File  Untitled.jpg   138.95K   18 downloads

#15
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
orice boala, daca nu trece cu "nebagarea in seama" se cronicizeza.
stii tu. aia cu plasa de medicamente.
pe "fondul" in care lunar apare o alta boala pe "fisa medicala".
devenind la un moment dat un fel de zombie, care este 50% mort.
ca sa nu zic 50% viu.

Edited by editielimitata, 10 February 2019 - 21:43.


#16
Larisa27

Larisa27

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2020
Buna ziua!!va rog daca se poate cineva sa imi zica si mie daca analizele astea arata ceva grav,adica mi le-a citit medicul dar nu mi-a explicat sa ma lamureasca si inca sunt stresata.
Leucocite-10,1(4,8-10,0)
Limfocite-4,3(1,0-3,6)
Hematocrit-47,2(36,0-46,0)
Acid uric-2,5(3,0-7,2)
Va multumesc!astea aunt care au iesit mari in rest sunt bune!


#17
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
Astea 4 pe care le-ai scris aici sunt bune, nu ai nimic grav. Dar analizele nu se interpreteaza asa. Imi spui doar hematocritul, deduc ca hemoglobina e in limite normale, asa ai scris;  oricum e bine, n-ai nimic grav, nu mai sta stresata.

#18
Larisa27

Larisa27

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2020
Multumesc mult,astea au iesit modificate, si bineinteles eu stresata am citit pe internet si am dat de leucemie,infectie si alte bazaconii,medicul mi-a zis ca nu e grav dar de ce sunt aproape de limita normala,chiar depasite,pe mine aia ma inebuneste

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate