Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Ce ati face altfel la casele voastre?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#1
3071

3071

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.09.2016
Salutari,

cei care ati terminat casele voastre, ce ati face altfel? De ex "nu as face inca odata camere mai mari (sau mai mici) de 15m²", "nu as mai face pivnita", "nu as mai face planseu de lemn peste etaj", "nu as mai face doar 2 bai la 4 dormitoare", "bucatarie deschisa" etc. Sper ca dupa cateva "spovedenii" sa aflam, noi care incepem sa ne gandim in a construi, multe lucruri de evitat.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Sigur nu mi-as mai face 3 balcoane :)
Acoperisul clar sa acopere balconul in intregime.
Nu as mai face ceva atat de inalt (p+1+ pod) peste 9m.
Sa am acces facil la orice reper exterior pentru reparatie.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Post3071, on 01 februarie 2019 - 15:38, said:

Salutari,

cei care ati terminat casele voastre, ce ati face altfel? De ex "nu as face inca odata camere mai mari (sau mai mici) de 15m²", "nu as mai face pivnita", "nu as mai face planseu de lemn peste etaj", "nu as mai face doar 2 bai la 4 dormitoare", "bucatarie deschisa" etc. Sper ca dupa cateva "spovedenii" sa aflam, noi care incepem sa ne gandim in a construi, multe lucruri de evitat.

Nu stiu.. n-am construit (inca) singur o casa dar am o obsesie a spatiului optim de locuit (adica peste o limita minim inferioara) - adica omul sa stea fix intr-un spatiu optim, nici prea inghesuit, incat sa nu aiba aer, nici prea labartzat sa dea aspect de hala.

Un astfel de criteriu il indeplinesc casele in stil "mediteranean" care nu sunt nici palate de huzur, nici case inghesuite, ceva la mijloc, la un buget de 100-200k euro.

Desi locuiesc la bloc, internetul e plin de case in care n-as locui nici mort...

Edited by rosix, 01 February 2019 - 15:50.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu as mai face camerele atat de inalte. Cred ca au undeva spre 2,8 m ( de la podea la tavan) ->> se incalzeste mai greu, se raceste mai repede.

#5
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Nu as mai face planseu de lemn peste parter si nici bucatarie fara camara.

#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Cosul.
As face inca de la inceput un cos  bengos indiferent de cost.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

View Posttioopedi, on 01 februarie 2019 - 15:53, said:

Cosul.
As face inca de la inceput un cos  bengos indiferent de cost.

Cos Schiedel aprpx 100 euro/ m materialele.

View PostMembruAnonim, on 01 februarie 2019 - 15:49, said:

Nu as mai face camerele atat de inalte. Cred ca au undeva spre 2,8 m ( de la podea la tavan) ->> se incalzeste mai greu, se raceste mai repede.

Te contrazic. O casa nu este un apartament asezat pe pamant.
Apartamentele au 2.5 m. 2.8 la o casa iti da sentimentul de... casa.

#8
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Cum spunea colegul de mai sus as face un horn cum scrie la carte. As mai monta robineti de cea mai buna calitate pentru ca sa pot opri apa in orice loc e nevoie. Nici un planseu nu l-as mai face din lemn, totul beton.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,412
  • Înscris: 30.08.2017
As face-o mai mica...inca n-am terminat-o, dar parca 180mp utili e cam mult pentru 3-4 persoane.

#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Eu sunt multumit de ce am facut , consider insa ca 100-130m2 util este suficient cu un raport confort /cost intretinere  ok
Proiectarea am facut-o in sketup in 3D , am pus accent pe utilitate practica intretinere si curatare usoara , ventilatie naturala ,conservare a energiei

Edited by ciine, 01 February 2019 - 16:24.


#11
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Post3071, on 01 februarie 2019 - 15:38, said:

Salutari,

cei care ati terminat casele voastre, ce ati face altfel? De ex "nu as face inca odata camere mai mari (sau mai mici) de 15m²", "nu as mai face pivnita", "nu as mai face planseu de lemn peste etaj", "nu as mai face doar 2 bai la 4 dormitoare", "bucatarie deschisa" etc. Sper ca dupa cateva "spovedenii" sa aflam, noi care incepem sa ne gandim in a construi, multe lucruri de evitat.

Nu as mai face-o in Ro.

Edited by ionutz_joe2009, 01 February 2019 - 16:33.


#12
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 01.05.2006
Eu de la inceput "am facut altfel" asa ca acum nu mai am ce schimba!

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,674
  • Înscris: 14.10.2008
Am casa construita in 1996-2000 de tata, arhitectul a fost maestrul spatiilor irosite.

Deci living mai mic, demisol mai mic (a costat prea mult), zidire spatiu dintre etaj si living, livingul are o acustica ce deranjeaza ambele nivele.

Cosuri am avut 7, le-am demolat in 2011 la inlocuirea tiglei cu Lindab. Unul din ele a fost folosit in primii 8 ani la centrala cu tiraj natural, din 2008 am tiraj fortat (si condensatie) ce nu mai are nevoie de cos.

#14
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
eu stau intr-o casa cu chirie, dar in timp mi-am dat seama ce 'as face la casa mea'  cand voi avea ocazia :
- prize duble pe 3 pereti din 4 ai fiecarei camere ( camerele sun pline de prelungitoare ca sunt 1-2 prize/camera )
- prize LAN RJ45 si telefon RJ11 in fiecare camera, cu cablu cat6 : tv+internet+cctv
-hota cu motor puternic in bucatarie ( sa ademenesc nevasta sa stea la cioace cu prietenele ei fumatoare in bucatarie ) - extra Extraction fan in bucatarie
-mai sunt cateva chestii, da' nu le scriu aici, ca poate citeste nevasta si se mobilizeaza sa-mi taie elanul intre timp ;

Edited by marmota_vasi, 01 February 2019 - 16:49.


#15
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
M-am abonat Posted Image

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,674
  • Înscris: 14.10.2008
Ah, eu am 2-3 prize in fiecare camera si imi e suficient, dar fratele are cate 5 per camera, si-a construit-o acum casa.

#17
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postmarmota_vasi, on 01 februarie 2019 - 16:44, said:

eu stau intr-o casa acu chirie, dar in timp mi-am dat seama ce 'as face la casa mea'  cand voi avea ocazia :
- prize duble pe 3 pereti din 4 ai fiecarei camere ( camerele sun pline de prelungitoare ca sunt 1-2 prize/camera )
- prize LAN RJ45 si telefon RJ11 in fiecare camera, cu cablu cat6 : tv+internet+cctv
-hota cu motor puternic in bucatarie ( sa ademenesc nevasta sa stea la cioace cu prietenele ei fumatoare in bucatarie ) - extra Extraction fan in bucatarie
-mai sunt cateva chestii, da' nu le scriu aici, ca poate citeste nevasta si se mobilizeaza sa-mi taie elanul intre timp ;
Astea se pozitioneaza din faza de proiectare inclusiv automatizarea , sistemul de alarma supravechere ,  comenzi pt centrala si climatizare , usa la garaj  , poarta de intrare , paratraznetul ,priza de impamantare etc , iar la hota cel mai sfant este motorul exterior cu reglaj de debit  , zgomotul trebuie sa stea afara nu in bucatarie

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,674
  • Înscris: 14.10.2008
Prin pereti am doar retelele de TV coaxial si telefon fix, netul l-am tras pe hol in 2012, iar la fratele sunt prize de coaxial si UTP in fiecare camera, fara telefon fix, a mai pus alarma suplimentar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate