Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Notificare schimbare solutie tehnica telefonie fixa

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Eu folosesc, acasa, in rol de serviciu fix secundar, o conexiune de Internet si telefonica de la Telekom, ADSL. Am primit, prin posta, o notificare, prin care sunt anuntat ca telefonia fixa va fi oferita doar prin router, deci se va transforma din clasica in VoIP peste doua saptamani. Ma incurca foarte tare aceasta schimbare anuntata cu atat de putin timp inainte, intrucat in locuinta mea exista o intreaga retea prin pereti care conecteaza, printre altele, si o centrala de alarma, imi este imposibil sa ma adaptez la aceasta schimbare intr-un timp atat de scurt. Dau dovada de o lipsa crasa a unui minim profesionalism, in capetele lor micute nu a aparut ideea ca exista si clienti care le folosesc serviciile in scopuri specializate, nu doar pentru citirea mailurilor prin ADSL-ul lor obosit, iar aceasta schimbare, anuntata practic cu foarte putin timp inainte de a se intampla, ma da peste cap. Nu mai spun ca dispare avantajul rezistentei la intreruperi manifestat de telefonia clasica

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Se renunta treptat la cupru...
In rest nu poti sa ai prea multe dispozitive pe linie intrucat trebuie sa ai un factor de conectare de maxim 5, un post telefonul normal are factor 1.5, unele modemuri au factor 2. Deci iti stabilesti prioritatile.

Edited by andreic, 28 January 2019 - 22:11.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se trece la fibra optica in zona ta sau va ramane momentan cuprul, insa va deveni telefone prin VoIP? Daca vei trece la fibra o sa fie mai bine, poti sa ai telefonia activa si in cazul unei pene de curent, printr-o sursa de alimentare.

#4
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
In cazul unei pene de curent, ai telefonie activa, daca esti pe cupru ha ha. Este si motivul pentru care am, inca, un post telefonic fix Telekom instalat in casa.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, corect.

Dar cand se va trece pe FTTH trebuie sa alimentezi tu ONT-ul pentru ca serviciile sa functioneze si in cazul unei pene de curent.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmannick, on 28 ianuarie 2019 - 22:36, said:

In cazul unei pene de curent, ai telefonie activa, daca esti pe cupru ha ha. Este si motivul pentru care am, inca, un post telefonic fix Telekom instalat in casa.
Si la mobil ai semnal la pana, tine ups-ul 6 ore... insa sunt zone unde se scoate cuprul, din cate stiu nu prea se mai instaleaz aposturi noi decat pe digital sau unde a mai fost linie normala.

#7
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
E clar ca in zona ta,nu mai renteaza sa tina reteaua de cupru,s-au saturat s-o tot inlocuiasca,ziua o monteaza,noaptea se fura,in ce zona e,cumva Ferentari?

#8
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

View Postvalirex, on 28 ianuarie 2019 - 23:56, said:

E clar ca in zona ta,nu mai renteaza sa tina reteaua de cupru,s-au saturat s-o tot inlocuiasca,ziua o monteaza,noaptea se fura,in ce zona e,cumva Ferentari?

Vezi că în Ferentari au fibră de pe vremea Romtelecom. Poate pe ici-colo să nu mai fie fibră.

View Postbrasoveanul, on 28 ianuarie 2019 - 20:42, said:

Eu folosesc, acasa, in rol de serviciu fix secundar, o conexiune de Internet si telefonica de la Telekom, ADSL. Am primit, prin posta, o notificare, prin care sunt anuntat ca telefonia fixa va fi oferita doar prin router, deci se va transforma din clasica in VoIP peste doua saptamani. Ma incurca foarte tare aceasta schimbare anuntata cu atat de putin timp inainte, intrucat in locuinta mea exista o intreaga retea prin pereti care conecteaza, printre altele, si o centrala de alarma, imi este imposibil sa ma adaptez la aceasta schimbare intr-un timp atat de scurt. Dau dovada de o lipsa crasa a unui minim profesionalism, in capetele lor micute nu a aparut ideea ca exista si clienti care le folosesc serviciile in scopuri specializate, nu doar pentru citirea mailurilor prin ADSL-ul lor obosit, iar aceasta schimbare, anuntata practic cu foarte putin timp inainte de a se intampla, ma da peste cap. Nu mai spun ca dispare avantajul rezistentei la intreruperi manifestat de telefonia clasica

GSM, aia e soluția. Telefonia fixă este vulnerabilă.

Edited by KyKyKyKy, 29 January 2019 - 00:30.


#9
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postbrasoveanul, on 28 ianuarie 2019 - 20:42, said:

in locuinta mea exista o intreaga retea prin pereti care conecteaza, printre altele, si o centrala de alarma, imi este imposibil sa ma adaptez la aceasta schimbare intr-un timp atat de scurt.
Hmmm...si ce te impiedica sa zbori una din mufele RJ11 ale unui cablu de telefon
si sa-l conectezi intre ONT-ul sau modemul pe care ti-l vor aduce astia si punctul de
"intrare" a vechii retele? Sau si mai simplu, orice priza de telefon din casa si eventual
un splitter? Imposibil zici?

Cat despre uptime-ul asigurat de vechea retea...mai bine pune un UPS langa modem-ul
nou (daca nu ai deja prin casa un UPS) si o sa fii si mai sigur de servicii. Dar, daca tot
spui ca e conexiune secundara, mai bine muti totul (in limita posibilitatilor, ofcors) pe
cea principala si aia e.

#10
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

View Postvalirex, on 28 ianuarie 2019 - 23:56, said:

E clar ca in zona ta,nu mai renteaza sa tina reteaua de cupru,s-au saturat s-o tot inlocuiasca,ziua o monteaza,noaptea se fura,in ce zona e,cumva Ferentari?

Dacă e brasoveanul probabil e din Braşov.
Spune-le că dacă fac mizeria asta renunţi la ei. Sunt curios ce vor zice.

#11
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 06.04.2006

View Postdjl, on 29 ianuarie 2019 - 01:54, said:

Dacă e brasoveanul probabil e din Braşov.
Spune-le că dacă fac mizeria asta renunţi la ei. Sunt curios ce vor zice.

ca este alegerea sa.avem cliemti care ne suna  ca vor trecerea inapoi pe cupru...dar din pacate nu se mai poate.paryea proasta pr initiator este ca pt sistemul de alarma va trebui linie suplimentara.

Edited by darkwings, 29 January 2019 - 05:42.


#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Si la mine in bloc au intrat cu FO dar la mine in casa intra tot clasicele 2 fire din cupru, nici nu se observa vreo schimbare.
Nu am de la telekom decat telefon fix, nu ma inteleg cu tovarasa sa renuntam la el.

#13
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
@altuser09: Ai tehnologie FTTB…
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9e/FTTX.svg/800px-FTTX.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Un lucru absolut normal. Si previzibil. Eu am dorit sa-mi trec telefoanele fixe pe VoIP inca din 2006 si am reusit abia in 2012-2013. Prin portare la RDS desigur. Dar aveam telefonie si de la RDS inca din 2006.

#15
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Nu vin cu fibra si nu, nu este o zona in care se fura si altele asemenea, este in Centrul Civic al Brasovului. Tot era bine daca veneau cu fibra, insa nu, ramane reteaua de cupru, dar umbla la telefonia fixa, ca asa sunt ei, foarte inspirati.

Edited by brasoveanul, 29 January 2019 - 10:55.


#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
O struto-camila, VoIP prin ADSL. Ramane doar net prin cuprul ala.

#17
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Pai da, stiu, cuprul oricum ramane, de ce sa umbli la telefonia fixa in aceste conditii, cata economie faci in centrala propunand aceasta schimbare? Oricum, in zona mea este o ditamai centrala telefonica, in desteptaciunea lor, poate vor sa o desfiinteze cu totul.

#18
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postbrasoveanul, on 28 ianuarie 2019 - 20:42, said:

Dau dovada de o lipsa crasa a unui minim profesionalism, in capetele lor micute nu a aparut ideea ca exista si clienti care le folosesc serviciile in scopuri specializate, nu doar pentru citirea mailurilor
Crezi ca firma Telekom, la fel ca 99% din firmele din intreaga lume, are ca scop deservirea a 2-3 clienti specializati ?!
Sau deservirea, in masa, a restului de 99.99% de clienti ?!
Ai vreun contract prin care firma Telekom sa-ti ofere exact aceleasi servicii, la aceleasi preturi / conditii / parametrii pentru urmatorii 100 de ani ?!
Nu cred.
Crezi ca firma Telekom are ca interes sa te anunte cu 2 ani inainte de modificari, ca sa poti cumva sa pleci de la ei ?
Poate iti ofera ei, din scurt asa, o alternativa completa (centrala alarma + etc. etc. etc. etc. etc.) si ramii pe mai departe clientu lor..
Deci, de unde atita inversunare ?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate