Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Australia - un ''nou'' început (2019)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#1
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 22.01.2006
3 luni au trecut de la ziua in care am pasit in Australia (Melbourne) având drepturi depline pentru munca si rezidenta - PR190 Visa (zic asta pentru ca înainte de toate am mers ca turist)

Am folosit acest forum, in trecut, pentru a colecta o parte din informațiile necesare. Google e cel mai bun prieten cand vine vorba de research. M-a uit totuși cu oarecare mirare la articolele de aici, mai exact la vechimea lor. Pentru anul 2019, pentru Romania chinuita de toate prostiile celor aflati la “putere” (economic si politic vorbind), pentru “onorabilul”€ loc ocupat in topul țărilor migratoare ... informatiile / topicurile de discutii pe tema migratiei in Australia sunt destul de prost intretinute (ca sa nu spun vechi).

IŽnainte sa incep mi-ar plăcea sa stiu dacă este lume interesată de povestea mea si dacă sunt subiecte “€œcăutate”€ pentru dezbatere. Aproape 2 ani (give or take) am lucrat la dosar, am colaborat cu statul Australian, am băgat in research & networking si uite ca a ieșit bine.

O sa îmi structurez ideile si voi reveni. Poate reușesc astfel sa aduc ceva activitate in aceasta sectiune a forumului ;)

Attached File  E70FD1C5-8223-4173-8176-59E6CB0A9C14.jpeg   1.63MB   105 downloads

Edited by diabboliq, 24 January 2019 - 05:46.


#2
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
folosesti Google Traductor ?
"ceva" nu suna bine in exprimarea ta.

Edited by editielimitata, 24 January 2019 - 05:27.


#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdiabboliq, on 24 ianuarie 2019 - 05:17, said:

mi-ar plăcea sa știu dacă este lume interesată de povestea mea.

Absolut, chiar mi-ar placea sa te urmaresc in timp, mai ales ca stiu ca vor veni si vremuri mai dificile
Ai citit jurnalul lui gabitu?

#4
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 22.01.2006

View Posteditielimitata, on 24 ianuarie 2019 - 05:26, said:

folosesti Google Traductor ?
"ceva" nu suna bine in exprimarea ta.
> folosesc un iPad. Abia am trecut in familia Apple si adaptarea la noile “standarde”, mai ales pentru “traducător” e specială. Probabil o sa opresc aceasta functionalitate.
Totodata încerc sa ma exprim folosind cât mai putine cuvinte / expresii din Engleză. Mi-am forțat creierul in ultimii 2 ani de zile sa gândesc direct in engleză pentru a creste “viteza de exprimare”. Acu sa fiu sincer, am si un mod “colorat” de a ma exprima :)

View PostTsunnnami, on 24 ianuarie 2019 - 05:27, said:

Absolut, chiar mi-ar placea sa te urmaresc in timp, mai ales ca stiu ca vor veni si vremuri mai dificile
Ai citit jurnalul lui gabitu?
> ma bucur sa aud asta. Dacă am învățat ceva din procesul asta, pot spune ca “sharing is caring” e cu siguranța acel lucru
Am citit multe jurnale de-a lungul vremii ... da-mi un link către el (gabitu) sa pot confirma

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Ce mai astepti,pune scenariul,baga filmul.  Sper ceva in genul Tanar si nelinistit( cica nu-ti ajunge o viata sa-l vezi vezi cap/coada)

#6
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
eu am trait in ultimii 30 de ani "afara".
in tot acest timp am "reusit doar" sa vb si sa scriu, 4 limbi. Posted Image
anul trecut am vizitat cu familia, Australia.
ca turist pare o super-civilizata tara. 7 nivele peste UK.
am un verisor care a fost presedinte la "diaspora romanilor australieni".
doarece este"bosorog" Posted Image a vazut si a ajutat multi romani emigranti in Australia.

Edited by editielimitata, 24 January 2019 - 05:52.


#7
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 22.01.2006

View PostMikeSpike, on 24 ianuarie 2019 - 05:45, said:

Ce mai astepti,pune scenariul,baga filmul.  Sper ceva in genul Tanar si nelinistit( cica nu-ti ajunge o viata sa-l vezi vezi cap/coada)
That’s the spirit ... doar ca ĂŽncerc sa fiu si coerent astfel ca planific puțin informația pe care o voi “livra” (as menționa ca sunt si la birou deci mai am momente in care trebuie sa fiu atent la ceea ce fac sa-mi câștig pâinea)
“Tânăr si neliniștit” - mai exista serialul asta?



View Posteditielimitata, on 24 ianuarie 2019 - 05:47, said:

eu am trait in ultimii 30 de ani "afara".
in tot acest timp am "reusit doar" sa vb si sa scriu, 4 limbi. Posted Image
anul trecut am vizitat cu familia, Australia.
ca turist pare o super-civizata tara.
am un verisor care a fost presedinte la "diaspora romanilor australieni".
desi este"bosorog" a vazut si a ajutat multi romani emigranti in Australia.
> idea e ca nu vreau sa fiu perceput greșit. Realistic vorbind, am folosit romgleza si am evoluat spre partea de engleză “curată” (gândesc răspunsul in engleză direct, nu in romană + traducere)
> “help to ne helped”. Am fost ajutat si mi-am propus sa ajut* cu sfaturi generale, cel puțin 1 persoana (pe care sa o si aducă aici, deci proces cap-coada)

* timpul îmi va permite sa ofer informații generale. Fiecare trebuie sa își facă tot planul si calculele singur. Nu sunt si nu intenționez sa țin locul unei agenții de migrație (deși, dacă lumea insista, o sa ma gândesc)

Edited by Karhu, 24 January 2019 - 09:54.
eliminat link extern


#8
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017

Quote

având drepturi depline pentru munca si rezidenta
Incepe te rog cu ce pregatire-studii ai si cu ce lucrezi acolo.

#9
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
Nici Australia nu mai e ce a fost, e plina de chinezi si indieni/pakistanezi.
Ca si in Canada, de altfel, unde s-a imputit demult treaba.
Sa compari Australia cu Europa ca nivel de civilizatie e hilar.

#10
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
diabboliq, bun venit si Happy Straya Day din Richmond :)

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Deja imi place ca te-ai integrat curat. Sant mult prea bustean sa o mai iau de la capat. Totusi,e departe rau. Dar niciodata nu spune niciodata....asta-I spiritul(sotiei!).    Deci,binevenite consiliile.Posted Image

#12
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
Australia si Canada au devenit niste shithole-uri pentru emigranti dubiosi din lumea intreaga.
Incetati cu idealizarea, ca sunt departe de ceea ce inseamna civilizatia europeana.
Daca ati emigrat acolo, ura si la gara, mult succes ca o sa aveti nevoie.
Cunosc o gramada de romanasi care au emigrat plini de elan si s-au intors cu coada intre picioare, ca parca realitatea nu e la fel ca ce scriu unii pe bloguri.

#13
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
Australia, era inainte vreme continentul cuiva.
moment in care au venit altii, care i-au omorat pe unii,
creind o "natiune moderna, plina de posibilitati".
"keep dreaming, emigrant roman"
forma suprema de sclavie o traim in zilele noastre in asa-zisele tari "dezvoltate".

Edited by editielimitata, 24 January 2019 - 07:03.


#14
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Posteditielimitata, on 24 ianuarie 2019 - 07:00, said:

Australia, era inainte vreme continentul cuiva.
moment in care au venit altii, care i-au omorat pe unii,
creind o "natiune moderna, plina de posibilitati".
Din pacate asa e. Aici se discuta de ani de zile din ce in ce mai aprig mutarea zilei nationale de pe 26 Ianuarie. Celebrarea corabiilor de puscariasi - white anglo male trash - care au ancorat in Botany Bay in 1788 e o insulta pentru aborigeni.

#15
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 22.01.2006
Wow ... am pus ceva sare pe niscaiva răni mai vechi :)
Sa încerc linie cu linie, sa răspund la toată lumea:

@leusteanul - te simt afectat de ceva si odată cu asta văd si răspunsurile negative. O sa ajungem sa discutam pro va contra, dar intr-un mod productiv
1. Da-mi te rog top3 locuri “ideale”. Zi-mi tu unde consideri ca este bine (unde nu sunt indieni, chinezi, etc). Apropo, toți sunt oameni si nu mi se pare corect sa privim lucrurile atât de rasist (altfel, de ce ne așteptăm sa fim tratati altfel noi romanii de francezi / spanioli / italiani)
2. Nu exista ideal, exista locul bun pentru nevoile unei persoane. Atât. Ce tu consideri “perfect” poate eu consider “aproximativ”. Sper ca înțelegi idea
3. Oameni care au venit, au stat si au plecat ... sunt peste tot. Nu are legătura cu locația (Australia). Dorința de “mai bine” te împinge mereu sa faci tot ce îți sta in putința ca sa îți găsești “locul”. Ce pot sa îți spun este ca cei ce au venit si au plecat, nu au avut un plan real in minte (de la mindset pana la așteptări)

@Arlekhin, @MikeSpike, @beastie
1. Integrarea e abia la început > am job, am cazare, ... o sa revine cu detalii imediat
2. 26.Jan .. sa mai așteptăm pana la sărbătoare. Richmond nu e tocmai departe de Melbourne, poate ne si vedem cândva

Îmi place cum evoluează discuția .. asta era si ideea de baza. Lets “keep the fire burning” :)


#16
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017

View Postdiabboliq, on 24 ianuarie 2019 - 07:23, said:

Zi-mi tu unde consideri ca este bine (unde nu sunt indieni, chinezi, etc). Apropo, toți sunt oameni si nu mi se pare corect sa .....
Hehehe, eu ma opresc aici, daca incepem cu mizerii de political correctness, nu are rost sa continuam discutia.
E ok, trai placut acolo, toti sunt oameni si nu ti se pare corect sa, etc.

#17
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007

View Postleusteanul, on 24 ianuarie 2019 - 07:29, said:

Hehehe, eu ma opresc aici, daca incepem cu mizerii de political correctness, nu are rost sa continuam discutia.
E ok, trai placut acolo, toti sunt oameni si nu ti se pare corect sa, etc.
Nu e vorba de corectitudine politica. Ii dau dreptate lui -diabboliq-, am intalnit aici in Franta oameni de culoare cu mult mai civilizati si curati decat romanii din clasa sociala buna ... Ce te faceai daca te nasteai indian, chinez, arab sau orice alta natie pe care o denigrezi ? Peste tot sunt oameni si oameni. Eu ii compar dupa suflet, cultura, civilizatie, bun simt, curatenie, etc ... , nu dupa rasa lor.   :)


#18
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017

Quote

...Nu e vorba de corectitudine politica...
Este! Posted Image

Quote

...Ce te faceai daca te nasteai indian, chinez, arab...
Spuneai ca esti discriminat pentru ca esti, indian, chinez, arab si aveai intaietatea la diverse functii, pozitii, avantaje fata de multi alti albi. Doar pentru ca! Si asa apare frustrarea. Dar sa nu poluam topicul initiatorului. Am un coleg, cetatean roman nascut in Republica Moldova. Facultatea facuta in Romania. Pana in 40 de ani. Ceva experienta acumulata in 10-11 ani, prin petrol si gaze(Africa, Golful, Asia). A depus actele sa plece in Australia. Ultima lui pozitie in una din firmele importante pe piata, era manager QHSE pe un proiect mare. A primit instiintarea ca i s-a aprobat dosarul...bla, bla, bla. Pana la data de(), trebuia sa ajunga in Australia.(nu am acum amanunte unde exact dar il pot contacta). Si-a dat demisia de aici, a plecat, a ajuns, si s-a intors. Singura chestie unde spune ca gasea ceva de munca, era ceva pe sudura. Si se intorsese sa se specializeze in sudura. Intre timp pare ca si-a bagat picioarele si vad ca este iar activ intr-o companie petroliera de pe piata. De asta am intrebat de pregatire si jobul desfasurat. Oricum iti urez sa te acomodezi repede si sa avansezi social, profesional, la maximul pe care il poti spera!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate