Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pescuitul in thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
silvusat

silvusat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.08.2007
Salut , am vazut ca se prinde ceva la paine , poate cei mai axperimentati ne pot spune ce momeli au folosit .

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsilvusat, on 22 ianuarie 2019 - 18:29, said:

Salut , am vazut ca se prinde ceva la paine , poate cei mai axperimentati ne pot spune ce momeli au folosit .

Paine,ce altceva.

#3
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Amesteca miezul de piine cu galbenus de ou si framinta-l pina la consistenta unui baton de plastelina. Fir intins.

#4
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 21.06.2012
Vara trecuta am pescuit dupa un vaporas in Thassos cu creveti prefierti (juma' de crevete in carlig).Asa mi-a dat propietarul barcii.Am fost 3 baieti (35e/om),cam 4,5-5h.O singura lanseta cu 3 carlige,la vreo 2-3km in larg.Am prins peste,dar nu foarte mult.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Normal,daca pescuiai inainte de acel vaporas prindeai mult mai mult.

#6
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Săptămâna viitoare ajung în Limenas, Thassos.

Nu sunt pescar înrăit, dar câteva ore aș vrea să le petrec pescuind.

Mi-aș lua 2 lansete ușoare în bagaj, dar nu știu nimic despre pescuitul în mare. Ce momeală folosesc, ce nadă? De unde iau? Mulțumesc.

#7
alexciupy

alexciupy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 24.03.2012
Si eu sunt interesat!!!

#8
crevetul

crevetul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.12.2017
Salut
Sper ca inca nu ati plecat  din vacanta si onca incercati sa pescuiti on Grecia
Incercati la chefal mai intai, si folositi ca si nada : faina cu branza cu mucegai daneza vreo 2 bucati,ulei de masline  vanilie , si putina apa si ca sa o  intariti miez de paine sau pufuleti .
Ca si metoda folositi bomba de crap romaneasca  cu vreo 10 ace dar mai mici si aplatizati putin bomba cu nafa pe ea ptr o suprafata mao mare, si pescuiti noaptea , pe fund nisipos, nu cu pietre ca sa nu se agate si sa pirdeto montura.,
Eu acum sunt in Tolo si am dat la rapitor, si am prins doi lupi de mare de 1 kg unul si celalalt avea pana in 2 kg ,
O sa incerc sa pun o poza daca reusesc.
La chefal voi incerca maine sau poimine..

Salut
Sper ca inca nu ati plecat  din vacanta si onca incercati sa pescuiti on Grecia
Incercati la chefal mai intai, si folositi ca si nada : faina cu branza cu mucegai daneza vreo 2 bucati,ulei de masline  vanilie , si putina apa si ca sa o  intariti miez de paine sau pufuleti .
Ca si metoda folositi bomba de crap romaneasca  cu vreo 10 ace dar mai mici si aplatizati putin bomba cu nafa pe ea ptr o suprafata mao mare, si pescuiti noaptea , pe fund nisipos, nu cu pietre ca sa nu se agate si sa pirdeto montura.,
Eu acum sunt in Tolo si am dat la rapitor, si am prins doi lupi de mare de 1 kg unul si celalalt avea pana in 2 kg ,
O sa incerc sa pun o poza daca reusesc.
La chefal voi incerca maine sau poimine..

Attached Files



#9
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Salutare pescari
Am tot ezitat sa scriu in acest topic dar astazi am facut putina curatenie prin "divicele" meu de stocare si am dat de cateva poze  pentru amatori de pe aici.
De la inceput nu cunosc cum se numeste "rama" cu care am pescuit si nici pe unde am putea sa gasim ,eu si colega de camera priveam intr-o seara cum cativa pescari greci dadeau la peste pe stancile din fata terasei unde savuram delicatese grecesti iar dupa terminarea mesei am intrat in vorba cu iei ,ba chiar am dat la peste cu sculele lor

Attached Files


Edited by piciul, 06 February 2020 - 06:07.


#10
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,365
  • Înscris: 25.04.2007
Popular, cel putin la noi, e numita "rama de mare'" desi este un vierme marin ce traieste la mal in ape mici, in nisip. Chefalul trage bine la ea, atat pe litoralul nostru cat si pe cel grecesc.
Fir intins!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate