Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Graz - Tirol - Care e mai frumos?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,
In aprilie as vrea sa merg din Graz in Tirol. Google imi recomanda 3 trasee dintre care ma intereseaza 2 - nu vreau autostrada, vreau peisaje

Attached File  Capture.JPG   275.8K   102 downloads

Pe care sa il aleg? Care e mai frumos si mai bogat in obiective?

Thx all,
Dan

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Mergi pe 107, ca sa ajungi pe Hochalpenstraße, acolo te duci sa vezi ghetarul si cel mai inalt munte din Austria.
P.S. in Aprilie ... nu stiu daca e deschis atunci :D

Edited by Bursul, 21 January 2019 - 13:10.


#3
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Daca iti plac drumurile montane, cel sudic e mai frumos. Poti ajunge la 2500 m, pe Grossglockner Alpenstrasse. Doar ca se deschide doar la inceput de mai, in aprilie e inchis https://www.grossglo....at/gg/en/index

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Traseul de sus: de la Bischofshofen ai putea sa mergi pe 164 -> Leogang si cobori iar la Zell am See. Acolo poti vedea masivul Hochkonig, arata fain si drumul e mai serpuit.
Insa daca mergi pe traseul de jos acolo treci muntii si probabil e mai frumos: serpentine, tuneluri.

#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Bursul, on 21 ianuarie 2019 - 13:08, said:

Mergi pe 107, ca sa ajungi pe Hochalpenstraße, acolo te duci sa vezi ghetarul si cel mai inalt munte din Austria.
P.S. in Aprilie ... nu stiu daca e deschis atunci Posted Image
de precizat ca e cu intrare, 20 euro de masina

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 unbrutus, on 21 ianuarie 2019 - 13:47, said:

de precizat ca e cu intrare, 20 euro de masina
Si pe drumul celalalt e un tunel unde trebuie platit.

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
vezi care sint deschise in primul rand.

Grossglockner merita si nu prea merita, e doar gheata si varfuri de munti golasi, nu e verdeata, e posibil sa nu fii f impresionant.

ia cu masina la intamplare, fara studiu inainte, toata austria, e o tara mica si lunguiata, dintr-un capat in altul, evita autostrazile (dai pe gps ca nu vrei deloc autostrazi) si mergi oriunde, efectiv, si vei gasi obiective de vizitat in orice oras sau satuc. Au pesteri, peisaje, de toate.

adica decat sa sacrifici bani (intrare, combustibil si timp) pt Grossglockner e posibil sa merite mai mult alte variante la altitudini mai prietenoase

#8
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013

 unbrutus, on 21 ianuarie 2019 - 14:14, said:

vezi care sint deschise in primul rand.

Grossglockner merita si nu prea merita, e doar gheata si varfuri de munti golasi, nu e verdeata, e posibil sa nu fii f impresionant.

ia cu masina la intamplare, fara studiu inainte, toata austria, e o tara mica si lunguiata, dintr-un capat in altul, evita autostrazile (dai pe gps ca nu vrei deloc autostrazi) si mergi oriunde, efectiv, si vei gasi obiective de vizitat in orice oras sau satuc. Au pesteri, peisaje, de toate.

adica decat sa sacrifici bani (intrare, combustibil si timp) pt Grossglockner e posibil sa merite mai mult alte variante la altitudini mai prietenoase


Daca ai gandirea similara cu userul de mai sus, atunci mai bine nici nu mai intri in Austria, ocoleste-o.

#9
xcvt

xcvt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.11.2018
Orcat de corect ai fi sa  pregatesti bani de amenzile pe care o sa le ei, am fost si stiu, si nu o sa mai merg niodata numi place s-asi bata joc cineva de mine daca nu am gresit cu nimic, ei vor numai bani si gasesc motive....

#10
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013

 xcvt, on 21 ianuarie 2019 - 15:11, said:

Orcat de corect ai fi sa  pregatesti bani de amenzile pe care o sa le ei, am fost si stiu, si nu o sa mai merg niodata numi place s-asi bata joc cineva de mine daca nu am gresit cu nimic, ei vor numai bani si gasesc motive....

Asa este, au ceva cu tine astia de iti dau amenzi. Stiai ca luna trecuta l-au oprit pe un roman ce mergea pe banda 2 pe autostrada, banda 1 era libera, l-au tras pe dreapta din mers si i-au dat amenda? si cu ala aveau ceva, probabil pt ca era roman.

#11
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Eu merg anual in concedii in Austria, in Austria Superioara, plus o traversez de cateva ori anual, si n-am fost amendat niciodata. Doar ca la, ei chiar trebuie sa respecti legile si regulile. ;)

#12
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Bursul, on 21 ianuarie 2019 - 13:08, said:

Mergi pe 107, ca sa ajungi pe Hochalpenstraße, acolo te duci sa vezi ghetarul si cel mai inalt munte din Austria.
P.S. in Aprilie ... nu stiu daca e deschis atunci Posted Image


parca stiu ca il deschid in a 2-a jumatate a lui mai

 unbrutus, on 21 ianuarie 2019 - 13:47, said:

de precizat ca e cu intrare, 20 euro de masina

au ieftinit? in 2016, septembrie, a fost 30 sau 31 euro...

 xcvt, on 21 ianuarie 2019 - 15:11, said:

Orcat de corect ai fi sa  pregatesti bani de amenzile pe care o sa le ei, am fost si stiu, si nu o sa mai merg niodata numi place s-asi bata joc cineva de mine daca nu am gresit cu nimic, ei vor numai bani si gasesc motive....
eu am fost de circa 8-10 ori cu masina in Austria si nu am platit nicio amenda! Daca respecti ce trebuie, nu se leaga nimeni de tine.

Edited by bogwol, 21 January 2019 - 16:07.


#13
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

 bogwol, on 21 ianuarie 2019 - 16:07, said:

au ieftinit? in 2016, septembrie, a fost 30 sau 31 euro...
Eu in 2017 am platit tot peste 30 euro. La vreo 20 de euro era, cred, pentru motociclete.

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 bogwol, on 21 ianuarie 2019 - 16:07, said:

au ieftinit? in 2016, septembrie, a fost 30 sau 31 euro...
posibil sa retin eu gresit, atunci

acum e 36,5 euro se pare. https://www.grossglo...andopeninghours

#15
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
am inteles.

multumesc tuturor,
dan.

#16
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
Am inteles ca vrei si traseu frumos si obiective.
Depinde ce intelegi prin obiective, castele, mine de sare sau merg si soselele montane, satele(statiuni), muntii in splendoarea lor.
Asa si Grossglockner este un obiectiv sau muntii Dachstein.
Depinde si de timpul pe care il ai la dispozitie pentru a vizita sau doar vrei sa faci traseul respectiv.
Traseul de la Graz la Lienzen  nu l-am facut.
In schimb de la Lienzen spre Bichofshofen este frumos iar daca te abati din drum sa vezi si anumite locuri este mai frumos.
O alta varianta a acestui traseu este sa te abati un pic spre Bad Aussee sa ajungi la Hallstatt apoi mergi spre Gosau si ai doua alternative.Cobori spre Annaberg si apoi Bichofshofen si urmaresti apoi harta data pe google sau poti iesi spre autostrada si urci spre zona Berchtesgaden, Ramsau bei Berchtesgaden- Lofer si mai departe spre Tirol.
Toata zona  este superba. Depinde de timpul pe care il ai la dispozitie. Atat Zona Dachstein, Gosau, Hallstatt cat si Berchtesgaden.
Indiferent  ce traseu alegi este frumos, soselele sunt bune, peisajele superbe.
A doua varianta data de google, din punctul meu de vedere este frumoasa mai ales intre Lienz - Matrei in Osttirol - Mittersil- Kitzbuhel.Si statiunile din jurul lacului Worthersee sunt frumoase, au farmecul lor.
Grossglockner iese din calcul in acea perioada, nu cred ca este deschis.
Daca ai intrebari am facut doar un concediu in zona sudica, dar  multe in zona Tirol, Gossau,Berchtesgaden, am strabatut multe sosele si sate( statiuni).In primii ani umblam si dupa obiective, apoi am ales doar frumusetea.Iti raspund cu placere!

#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
De la Mittersill cred că e mai frumos spre vest, pe 165 și apoi prin Krimml, vezi cascadele, apoi Gerlos și cobori în Zillertal. Poți da o fugă la Hintertux, pe ghețar se schiază 365 zile/an.

Edited by abancor, 21 January 2019 - 22:21.


#18
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

 abancor, on 21 ianuarie 2019 - 22:21, said:

De la Mittersill cred că e mai frumos spre vest, pe 165 și apoi prin Krimml, vezi cascadele, apoi Gerlos și cobori în Zillertal. Poți da o fugă la Hintertux, pe ghețar se schiază 365 zile/an.
Da, este frumos si prin pasul Gerlos. cascadele de la Krimml merita si ele. Este o varianta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate