Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Viteza luminii e prea mica...

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#181
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Si daca ar fi de 4 ori mai mare viteza, care ar fi diferenta?C-am trimis semnale pana unde am putut, mult mai departe decat ar putea ajunge o naveta care s-ar deplasa cu o viteza de 4 ori mai mare.Iar scopul e informatia, nu o planeta fix  ca Pamant, nu ajuta cu nimic o planeta chioara dar locuibila pt om.Secretul e in cunostinte/date, nu in planeta chioara si locuibila.Cu ce ajuta daca dai de om iar?2 planete cu oameni.Si?Care-i diferenta, isprava?

Edited by ionutz_joe2009, 19 January 2019 - 21:16.


#182
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007

 iulian_1976, on 19 ianuarie 2019 - 17:25, said:

A doua viteză cosmică

Si protonii din ciclotroane cum naiba fac de se misca mai repede?
+ o gramada de planete si obiecte astrofizice care se misca cu viteze care mai de care.
Anul trecut parca ne-a vizitat un obiect cu viteza mai mare decat viteza de escape a soarelui.

+ cateva sonde man-made care au iesit afara din sistemul solar si nu se vor mai intoarce, n-au fost proiectate sa se intoarca vreodata inapoi.

https://en.wikipedia...agnitude_(speed)

#183
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
@ iulian_1976
Aceeasi confuzie.
In tabel e vorba de viteze inaintea intrarii in atmosfera planetelor enumerate.
Viteza de data da atractia gravitationala si dureaza pana la intrarea in mediul respectiv.
Unele sonde, cum ar fi New Horizons mai recent au folosit atactia gravitationala pentru a creste viteza foarte mult, apoi la momentul potrivit au schimbat directia catre spatiul interstelar. E o smecherie acolo, nu costa combustibil, dar trebuie manevra perfecta.

Ca sa se atinga viteze comparabile cu viteza luminii, si sa reziste si echipajul ar trebui zburat accelerat consant timp foarte indelungat, de ex ptr acc de 1g ar fi in jur de un an de zile. Apoi, in apropierea destinatiei inca aprox un an de folosit motoare continuu ptr. franare. In ziua de azi motoarele chimice abia functioneaza 10 minute in total, nici atat (e drept ca pentru o perioada de timp acceleratia e 2-3g) dar vedeti diferenta.

De aceea pana la urma tot numai cu roboti -umanoizi sau nu- s-ar putea calatori in spatiu, mult dincolo de marginea sistemului solar. De fapt chiar daca am avea acum tehnologia necesara, n-am sti unde sa mergem.

Se pare ca Oumuauma stiut bine. :D

Edited by Rosebud09, 19 January 2019 - 21:25.


#184
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Acum am citit de ingrijorarea ta ca nu se mai pot intoarce.
Pai se pot intoarce si dupa a doua viteza cosmica daca sunt proiectate sa se poata intoarce.
De exemplu misiunile lunare toate au atins viteze apropiate de a doua viteza cosmica. Si toate erau capabile sa atinga mai mult si apoi sa se intoarca.
Numai ca nu avea niciun rost sa-si doreasca sa depaseasca acea viteza si sa se intoarca inapoi, ar fi ratat misiunea de baza, adica ajungerea pe luna.

Prin procedee sling-shot, se poate atinge chiar si viteza de escape a soarelui pentru ca mai apoi naveta sa fie trimisa inapoi spre pamant. Asta daca esti ingrijorat de cantitatea de combustibil necesara. Important e sa se prinda o configuratie buna a planetelor. De putut se poate.

#185
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Ciprian'' important e sa se prinda o configuratie buna a planetelor".
Asta imi aduce aminte de vasele cu panze care nu aveau vant in pupa si nu prindeau cursul corect, mureau marinarii pe corabie, fara sa-ti dai seama ai exprimat exact nivelul rudimentar in domeniul aero-spatial.
Totusi macar am ajuns la o concluzie avem ceva sanse insa fara echipaj uman Posted Image

Eu am scos in evidenta intrarea si iesirea de pe suprafata terestra pentru a intelege ca daca spui ca poti atinge o viteza trebuie sa o poti si controla in orice situatie ceea ce nu este cazul.
Am scris intr-un post anterior in care am enumerat cateva tehnologii care au fost dezvoltate si nu le gestionam in punctele esentiale gen energia atomica, zborul cu avionul imi pare rudimentar si fiecare rasufla usurat cand aterizeaza, ceea ce nu cred ca este cazul cand cobori dintr-o masina. Posted Image

Edited by iulian_1976, 19 January 2019 - 22:05.


#186
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015
S-a dus dracu si subiectul asta

#187
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pt ca viteza luminii-i prea mica, nu e o rezolvare.Calare pe foton, degeaba.Cand ai miliarde de miliarde, n-ai cand sa le vezi cu ochii tai nici calare pe foton.

Edited by ionutz_joe2009, 19 January 2019 - 21:50.


#188
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Daca ai putea sta calare pe foton, ai  putea parcurge tot universul instant.

Edited by maccip, 19 January 2019 - 21:55.


#189
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Initiatoarea topicului a invocat viteza luminii care ar fi prea mica si a venit cu ideea cu fotonul.

Eu sunt de parere ca ar trebui sa rezolvam problemele nerezolvate sa putem intra/iesi de pe suprafata terestra in conditii 100% safe, sa putem induce intr-o naveta gravitatie ca pe Terra, sa rezolvam problema radioactivitatii atomice etc

Avem multe descoperiri dezvoltate insa nu suntem capabili sa le gestionam 100%, probabil un salt mare pentru om va fi computerul quantic care va schimba
total si modul de cercetare in domeniul aero-spatial.

Edited by iulian_1976, 19 January 2019 - 22:24.


#190
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
„Aş spune că reintrarea hipersonică în atmosferă este probabil cea mai mare îngrijorare a mea”, a declarat Elon Musk, fondatorul şi CEO-ul companiei SpaceX, sâmbăta trecută, după lansarea capsulei Crew Dragon de la Centrul Spaţial Kennedy cu ajutorul unei rachete din gama Falcon 9.

#191
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pentru unii e mica, pentru unii e prea mare inclusiv viteza melcului(viteza e in functie de).Cam asta e morala.Suntem diferiti , rau!

Edited by ionutz_joe2009, 09 March 2019 - 23:50.


#192
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 iulian_1976, on 19 ianuarie 2019 - 22:19, said:

Initiatoarea topicului a invocat viteza luminii care ar fi prea mica si a venit cu ideea cu fotonul.

Eu sunt de parere ca ar trebui sa rezolvam problemele nerezolvate sa putem intra/iesi de pe suprafata terestra in conditii 100% safe, sa putem induce intr-o naveta gravitatie ca pe Terra, sa rezolvam problema radioactivitatii atomice etc

Avem multe descoperiri dezvoltate insa nu suntem capabili sa le gestionam 100%, probabil un salt mare pentru om va fi computerul quantic care va schimba
total si modul de cercetare in domeniul aero-spatial.

Da, va fi un salt enorm, practic orice obiect va fi mult mai inteligent decat omul, iar automatele si droizii vor domina lumea in sensul bun al cuvantului.

Lumea va semana cu universul Star Wars, dar fara razboi.

Va fi plin de vehicule gonflabile plutitoare, unele zburand la cativa metrii de sol, altele la cateva zeci de metrii, altele precum elicopterele la sute de metrii, altele la mii de metrii precum avioanele, iar altele la zeci de mii de metrii, in timp ce vehicolele ultime vor fi sub si transorbitale.

Fuziunea nucleara va fi la discretie, la fel navele cosmice si coloniile planetare in sistemul solar.

Calculatorul cuantic va descoperi portile stelare prin subspatiu, hibernarea umana si suspensia metabolica...

#193
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

 iulian_1976, on 18 ianuarie 2019 - 15:35, said:


-Nici in acest moment nicio  misiune spatiala nu este safe, poate sa bubuie oricand in atmosfera teresta iar reintratul in atmosfera ne da cu virgula.


In realitate nu am progresat asa cum ar crede unii, sa ai 8G la telefon dar sa nu fii in stare sa ajungi pe luna safe nu este un progres.

Standarele de siguranță azi sunt mult mai draconice față de cele de chiar și acum 100 de ani. Pe vremuri exploratorii mureau ca muștele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate