Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Viteza luminii e prea mica...

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Ok, avem doua probleme:

1. Viteza luminii e prea mica.
2. Universul e prea mare... (fucking huge).

Asadar, problemele trebuie abordate pe rand.
Universul e mare si se tot mareste, deci trebuie sa ne deplasam mai repede, iar viteza luminii ne limiteaza pentru ca e prea mica, si pentru ca... Einstein si teorema lui relativa...

Creierul nostru nu poate intelege cat de mici/insignifianti (nu exista diminutiv care sa exprime micimea noastra) comparat ala univers si timp, asa ca cineva a facut niste animatii care sa explice cat ii ia luminii sa atinga niste tinte finite.

1. Un foton inconjoara pamantul de 7 ori intr-o secunda

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WJqg3B2_Kwc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


2. Daca aprinzi o lanterna (Batman) pe pamant, dureaza 1.255s pana cand o vede Batman pe luna.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_61SxDrdyhI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

3. Daca aprinzi o lanterna... foarte mare si o indrepti spre Marte, cineva va vedea acea lumina dupa 3 minute si 2 secunde.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CSqFBbNtt9c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intri in depresie cand afli ca cea mai apropiata planeta de noi (care ar putea sustine teoretic viata - Proxima B) e la o distanta asa de mare, inca luminii ii ia 4.2 anis a ajunga.

PS Pamantul e mic....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I2cyTZHm2vY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ma duc sa mananc niste inghetata, de nervi!

Sursa

Attached Files



#2
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008
Cand am vazut titlul topicului am crezut ca e deschis de karax

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Cât îți ia să ajungi la înghețată?
Cu ce viteză se depune?

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
3, 2,1 stai ca vine imediat cu solutii imprumutate de la Wile E. Coyote

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Sau poate că viaţa omului e prea scurtă...

#6
-Dastan-

-Dastan-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.12.2018
Mai e si viteza superluminica.

#7
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 Adm, on 18 ianuarie 2019 - 14:11, said:

1. Viteza luminii e prea mica.
Nici daca-ar avea o viteză mai mare nu s-ar ajunge la iluminarea tutulor Posted Image

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu cred ca noi suntem specie migratoare. De fapt, pentru a-ti spori sansele de supravietuire in timp, cea mai buna strategie este ocuparea unei suprafete cat mai mari. Nu stiu de unde venim, dar eu cred ca am plecat peste tot. Adulti (Adam si Eva), embrioni (restul de eroi) (subiect de film, hm?). Si asta s-a realizat peste tot, omul sau ce om fi fost initial, s-a adaptat la conditiile de viata si continua s ao faca. Viata omului este prea mica, mintea, la fel. Noi nu putem nciodata sa acoperim universul. Oricat de rapid ne vom deplasa, va exista intotdeauna "departe". De aceea, vom reduce totul la puterea noastra de intelegere.

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
E grea fizica asta!

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Adm, on 18 ianuarie 2019 - 14:17, said:

3, 2,1 stai ca vine imediat cu solutii imprumutate de la Wile E. Coyote
ce solutii? viteza superluminica asta e solutia...sunt altii mai destepti ca mine care se gandesc la chestiile astea ....

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
@Adm, ce ai patit ? Vorba unui coleg, cand am vazut titlul am crezut ca a revenit @karax.

....si eu sunt un pic nervos. Ia-mi te rog si mie o inghetata. Cu cacao te rog.

Edited by tehnics, 18 January 2019 - 14:25.


#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 YOUR_GOD, on 18 ianuarie 2019 - 14:22, said:

Eu cred ca noi suntem specie migratoare. De fapt, pentru a-ti spori sansele de supravietuire in timp, cea mai buna strategie este ocuparea unei suprafete cat mai mari. Nu stiu de unde venim, dar eu cred ca am plecat peste tot. Adulti (Adam si Eva), embrioni (restul de eroi) (subiect de film, hm?). Si asta s-a realizat peste tot, omul sau ce om fi fost initial, s-a adaptat la conditiile de viata si continua s ao faca. Viata omului este prea mica, mintea, la fel. Noi nu putem nciodata sa acoperim universul. Oricat de rapid ne vom deplasa, va exista intotdeauna "departe". De aceea, vom reduce totul la puterea noastra de intelegere.
o lume  finita ar insemna razboaie permanente pe resurse si limitarea inmultirii...sa  ne bucuram daca  universul ar fi infinit

#13
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

Adm said:

Chestiile astea nu se învață la școală?
Mai bine mai târziu decât niciodată.

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Acestea fiind datele si apelând la puterea de procesare din dotare , concluzia logica este ca natura ( sau universul ) , a avut grijă să limiteze distrugerea pe care o specie " inteligenta " o poate face ...la cate o singura planeta. Cand privești lucrurile asa , aproape ca devine obligatorie existenta unei divinități. Oare cum ar arata Viorica Dancila la conducerea Uniunii Planetelor locuibile din Calea Lactee ?

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Intotdeauna exista solutii.
Schimbam viteza...

Attached Files



#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 karax, on 18 ianuarie 2019 - 14:25, said:

o lume  finita ar insemna razboaie permanente pe resurse si limitarea inmultirii...sa  ne bucuram daca  universul ar fi infinit

Nimic nu dispare. Pentru a fi mare, Universul nu este musai sa fie infinit. La cat este acum de mare Universul, cat stim noi, daca am pleca in cautarea resurselor, ar dura asa de mult sa ajungem undeva inca, ori am uita de ce am plecat, ori am pieri pe parcurs.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Adm, on 18 ianuarie 2019 - 14:11, said:

PS Pamantul e mic....

Si inca n-ai vazut tot - era pe undeva o comparatie cu cat de mic e Soarele in raport cu stelele super masive...  sa vezi acolo cum arata pamantul ca un varf de ac... si Soarele cat o minge de ping-pong fata de stelele alea gigantice.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mIdA83AKRX8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Unii din voi nu intelegeti ingrijorarea lui Adm.

 Adm, on 18 ianuarie 2019 - 14:11, said:

Ma duc sa mananc niste inghetata, de nervi!
Sigur Einstein a gresit cumva teoria lui. Sa avem rabdare sa gaseasca unu mai destept greseala  Posted Image

Edited by Bursul, 18 January 2019 - 14:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate