Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Medic in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostDev, on 11 februarie 2019 - 10:21, said:

Pai e mai putin decat in NL plata personala (daca ma uit la aia 70$).
Eu platesc 360 euro pt 2 persoane (ok, 3, dar pana la 18 ani copiii sunt "gratis"). Angajatorul imi da inapoi 60. Deci 300/luna + own risk ~400 euro/an.

180 lunar? Ai luat si pentru dinti? Eu dau 125 dar nu am asigurare dentara, doar "super" urgente.

#56
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostVillefort, on 12 februarie 2019 - 17:02, said:

180 lunar? Ai luat si pentru dinti? Eu dau 125 dar nu am asigurare dentara, doar "super" urgente.
Da... dinti, fizio. Pe care nu prea le folosesc da'... sunt platite :lol:

#57
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostDev, on 13 februarie 2019 - 09:11, said:


Da... dinti, fizio. Pe care nu prea le folosesc da'... sunt platite :lol:

Nu știi niciodată ce se poate întâmpla și să ai nevoie de fizio.



#58
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Si cit costa fizio fata de asigurare?

#59
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 13 februarie 2019 - 09:50, said:

Si cit costa fizio fata de asigurare?

Poti sa faci o simulare aici https://secure.zilve...remieBerekenen/
Au si site in engleza.

O chestie interesanta, desi e cam off topic, ca aici e despre SUA. O cunostinta de mea, olandez, a cazut de pe bicicleta si si-a rupt mana rau de tot. A zis ca a mers singur la spital (desi era destul de departe) si nu a chemat ambulanta ca i s-ar fi parut o pierdere pentru umanitate. Asa e mindset-ul lor, ori nu vor sa plateasca eigen risico-ul. (own risk). Odata cazusem si eu rau de tot de pe bicicleta si lesinasem si tot nu am chemat-o din cauza asta. :lol:

#60
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 13 februarie 2019 - 09:50, said:

Si cit costa fizio fata de asigurare?
Mm, nu stiu exact. E cam 50 euro sedinta. Asigurarea e vreo 8 euro/luna in plus parca. Fizio nelimitat daca e nevoie. Eu nu ma duc de lene, c-ar merge niste sedinte uneori. Mr. Dev chiar si le foloseste. Se duce 1 data/luna la indreptat de spate.

View PostVillefort, on 13 februarie 2019 - 12:02, said:

ori nu vor sa plateasca eigen risico-ul. (own risk) Posted Image
Anul trecut pentru prima data in 11 ani s-a hotarat dl Dev sa-si puna maximum eigen risico ca si asa nu folosea niciodata asigurarea. Evident ca anul trecut si-a rupt piciorul, a avut nevoie sa-si scoata o masea la spital si inca vreo 2 investigatii. Morala: e numa' bun eigen risico ala de 380 fata de 850.

#61
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
O distractie cu ambulanta si urgente in USA costa lejer 10k daca fac si niste investigatii. E drept ca asigurarea plateste dar de obicei tot ai ceva de dat din buzunar. Poate 1-2000$, cel mai frecvent, sau poate 100 (desi asigurarile astea cu 100 copay nu mai exista cam de la obamacare).
In general nu vrei sa chemi ambulanta si sa te duci la urgente decit daca mori in urmatoarele 2 ore.

#62
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostDev, on 13 februarie 2019 - 14:41, said:

Anul trecut pentru prima data in 11 ani s-a hotarat dl Dev sa-si puna maximum eigen risico ca si asa nu folosea niciodata asigurarea. Evident ca anul trecut si-a rupt piciorul, a avut nevoie sa-si scoata o masea la spital si inca vreo 2 investigatii. Morala: e numa' bun eigen risico ala de 380 fata de 850.

Genial, genial! :lol:
Reducerea nu e chiar atat de mare sa merite riscul. :lol:.

Eu cu micul asta accident de acum am fost la 3 consultatii in mijlocul noptii la huisarts la Franciscus in Rotterdam (doctori incompetenti tare btw), ca la medicul meu era inchis cand toate astea s-au intamplat. Daca nu eram asigurat trebuia sa dau 125 pe consultatie, ceea ce e enorm pentru cat au facut ei acolo. Ma gandesc sa nu imi vina totusi factura mai incolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate