Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?
 

Programul Prima Casa 2019

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#37
mariadanaa

mariadanaa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.08.2018

View PostGeorgyana87, on 03 aprilie 2019 - 16:44, said:

Eu am fost prima data pe 26.03, in data de 28.03 am avut toate actele cerute de banca, iar ieri mi-a fost aprobata promisiunea de catre FNGCIMM

Ati avut aprobarea financiara facuta inainte, altfel nu imi explic cum ati putut rezolva atat de repede.
Felicitari si sa o stapaniti sanatoasa!

#38
Georgyana87

Georgyana87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.03.2019
Am rezervat apartamentul pentru ca se da in folosinta in noiembrie, in data de 26.03.2019 mi au spus ca ma incadrez la 48.000 de euro si mi se aproba creditul, apoi pe 27 am mers la notar pt promisiune de vanzare cumparare..Multumesc! Asta imi apare pe site: 502459 2019-03-29 11:25:43 Promisiune în completare la banca BANCA
502459 2019-03-30 07:35:06 Promisiune în analiza la banca BANCA
502459 2019-04-01 15:55:39 Promisiune returnata pentru date incomplete BANCA
502459 2019-04-01 18:52:33 Promisiune în analiza la banca BANCA
502459 2019-04-02 13:58:22 Promisiune în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
502459 2019-04-02 14:29:57 Promisiune în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
502459 2019-04-02 14:37:48 Promisiune în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
502459 2019-04-02 15:10:10 Promisiune

2019-04-02 15:10:10 Promisiune aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM

#39
remaerdevol

remaerdevol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.04.2006
Ce banca, Georgyana87?

#40
Georgyana87

Georgyana87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.03.2019
BCR

#41
AnnemariePop

AnnemariePop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.04.2019
Buna ziua,

Spuneti-mi, va rog, operatorii bancilor asteapta spaga?
De o saptamana am dosarul gata la Cec Bank si astazi mi se spune ca abia trebuie sa intre in comitetul de aprobare, dosarul meu.

Multumesc.

#42
mariadanaa

mariadanaa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.08.2018

View PostAnnemariePop, on 05 aprilie 2019 - 11:14, said:

Buna ziua,

Spuneti-mi, va rog, operatorii bancilor asteapta spaga?
De o saptamana am dosarul gata la Cec Bank si astazi mi se spune ca abia trebuie sa intre in comitetul de aprobare, dosarul meu.

Multumesc.



Buna ziua,

Si noi tot la Cec avem dosarul, luni am primit raspunsul de la evaluator, urma sa plece in analiza la banca centrala, dar nu stim nimic deocamdata.
Voi suna luni sa intreb care este situatia.

Legat de spaga...noi ne-am dus la cineva cunoscut, vrem sa ii luam ceva semnificativ dupa ce se termina totul.
In plus, nu au voie sa primeasca la birou "atentii" care depasesc o anumita valoare. ( nu stiu care este aceasta valoare, este in functie de banca)

#43
AnnemariePop

AnnemariePop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.04.2019

View Postmariadanaa, on 05 aprilie 2019 - 11:19, said:




Buna ziua,

Si noi tot la Cec avem dosarul, luni am primit raspunsul de la evaluator, urma sa plece in analiza la banca centrala, dar nu stim nimic deocamdata.
Voi suna luni sa intreb care este situatia.

Legat de spaga...noi ne-am dus la cineva cunoscut, vrem sa ii luam ceva semnificativ dupa ce se termina totul.
In plus, nu au voie sa primeasca la birou "atentii" care depasesc o anumita valoare. ( nu stiu care este aceasta valoare, este in functie de banca)


Puteti verifica stadiul dosarului, Fondul de garantare are o aplicatie: "Stare PC".
In cazul meu, dosarul nici nu a fost inca aprobat intern de banca, cu toate ca de o saptamana sunt gata atat raportul evaluatorului cat si antecontractul.

Am inteles, am sa fiu "atenta" cu cea care se ocupa de dosar, dar sa vad ca se misca, nu?
Ar fi trebuit sa ii dau ceva inainte?

#44
mariadanaa

mariadanaa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.08.2018

View PostAnnemariePop, on 05 aprilie 2019 - 11:29, said:



Puteti verifica stadiul dosarului, Fondul de garantare are o aplicatie: "Stare PC".
In cazul meu, dosarul nici nu a fost inca aprobat intern de banca, cu toate ca de o saptamana sunt gata atat raportul evaluatorului cat si antecontractul.

Am inteles, am sa fiu "atenta" cu cea care se ocupa de dosar, dar sa vad ca se misca, nu?
Ar fi trebuit sa ii dau ceva inainte?


Nici noi nu am trecut de aprobarea interna (care se face la banca centrala), suntem in acelasi stadiu ca si dumneavoastra.
Consider ca in momentul acesta nu prea mai avem de ce sa fim "atenti" cu consilierii, pentru ca acum nu mai tine de ei.
Nu am dat nimic inainte...nu stiu daca e bine sau nu.

#45
remaerdevol

remaerdevol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.04.2006
Daca nu sunteti multumiti, oferiti-i o reclamatie, atat. Au salarii cei care se ocupa de asa ceva. Nu incurajati comportamente nenaturale.

#46
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View PostAnnemariePop, on 05 aprilie 2019 - 11:14, said:

Buna ziua,

Spuneti-mi, va rog, operatorii bancilor asteapta spaga?
De o saptamana am dosarul gata la Cec Bank si astazi mi se spune ca abia trebuie sa intre in comitetul de aprobare, dosarul meu.

Multumesc.
Terminati cu spagile, doar nu platiti creditul impreuna. Posted Image

In rest, cam asa e CEC - daca nu ajungi acolo prin recomandare. Comunist si incet.
Rabdare si tutun. :D

#47
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Citez din regulament:

d. postarea de discutii sau deschiderea de topicuri despre subiecte care contravin legilor Romaniei (incluzand dar fara a se limita la informatii false, vulgare, defaimatoare, rasiste, cu orientare sexuala sau orice alte date considerate ilegale pe teritoriul Romaniei) sau care instiga la incalcarea acestor legi

#48
catalin.moisa

catalin.moisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.03.2007
Buna ziua,

Cam cat dureaza redactarea contractului de garantare din momentul aprobarii de catre fond?
Se apropie vertiginos data de expirare a antecontractului la mine. Cererea a fost aprobata de fond pe 4.04.2019.

"02732 2019-04-04 14:53:17 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
502732 2019-04-04 14:54:11 Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM"

#49
Mada1994

Mada1994

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2019
Buna,

A mai facut cineva anul acesta o renuntare la promisiunea de garantare pentru a aplica din nou pentru o alta? A noastra expira si din pacate blocul nu e gata. Ideea este ca ne luptam cu d-na de la BRD pentru a ne ajuta cu cererea de renuntare si, desi am depus-o in 23.03, nici pana in prezent nu am obtinut un raspuns. Azi, dupa o vizita de-a noastra in agentie, ne-a spus ca pana in mai nu va avea un raspuns pentru ca intra in concediu medical. Ma gandesc ca ar trebui sa existe un back-up in aceasta situatie. In fine.. intrebarea mea este, la voi cat a durat pana ati renuntat?

#50
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
Salutare , eu si sotia am gasit un apartament cu pret de vanzare de 57000 euro , amandoi avem salariul la bt si am dorii sa facem credit prin prima casa . Imi puteti spune ce avans este nevoie pentru aceasta suma si daca cu un salariu de 2300 respectiv 2800 net ne incadram ?

#51
remaerdevol

remaerdevol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.04.2006
5 la suta din 57.000 trebuie avans. Va incadrati.

#52
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
Salut!
Cine stie sa-mi spuna si mie cat costa scrisoarea de garantare (sau difera de la banca la banca)?
Este procent din suma imprumutata?
Numarul de luni pentru care se face garantarea conteaza?
Se plateste o data sau lunar?

#53
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Din ce țin minte era aproximativ 0.15% aplicat la suma garantata de stat, pentru perioada maxima de 18 luni și se plătește o singura data.
E bine sa faci pe perioada maxima, sa ai siguranța banilor.

Edited by nonameshadow, 15 April 2019 - 07:40.


#54
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
0.15% din suma imprumutata, insa la ING mi-a spus ca este inmultit cu numarul de luni pentru care vreau garantarea. La Raiffaisen nu mi-a spus nimic de numarul de luni, dar observ ca la banca foarte multi vorbesc foarte greu si daca nu stii exact ce sa-i intrebi, nu spun.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate