Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ajutor SEO pt un site-magazin on line

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salut!
Am facut un sit (cu mult ajutor din partea colegului @ Mizu) ,pe platforma Wordpress+WooCommerce,magazin on line cu vanzare de echipament de protectie ,produs de polonezii de la Lahti Pro.As cere ajutor in ce priveste SEO
  Am instalate plug-in uri functionale :
- All In One SEO Pack
- Google XML Sitemap
- Google Analytics Dashboard for WP (GADWP)
- Este mobil Friendly.
- L-am analizat cu UberSuggest(cuvant cheie 'echipamente de protectie' usor de clasat,cu sanse de 66% pt clasificare in top 20,volum lunar de cautare 1400-2400,SEO dificultate 34-mediu)
Am instalat si analizat cu Moz,l-am verificat cu serprobot.com/serp-check.php (m-a convins inca o data ca nu sunt gasit nici in top 100....).
Google Search pe mobil imi da toate rapoartele posibile,am citit si urmarit tutoriale si cursuri de SEO ,dar cu toate astea am ajuns intr-un pct in care nu stiu ce sa mai fac....sau nu stiu ce n-am facut ca nu vad domeniul la cautare dupa keyword-ul stabilit "echipamente de protectie"

Edited by softaipan, 07 January 2019 - 09:31.


#2
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Instaleaza All In One SEO Pack si configureaza-l bine (inclusiv fiecare pagina).

#3
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View PostReal_NEO, on 07 ianuarie 2019 - 09:26, said:

Instaleaza All In One SEO Pack si configureaza-l bine (inclusiv fiecare pagina).
Este instalat ( nu versiunea PRO,dar daca as sti ca ma ajuta as trece la ea),dar nu sunt sigur daca l-am configurat bine(mai mult ca sigur ca ar mai fi ceva de facut...) Ar fi util sa pun screenshoturi cu configurarile plugin ului ?

#4
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Nu cred ca este nevoie. Vezi la fiecare pagina (a produselor), fa si acolo setarile la pack. Acolo definesti keyword-urile.

Edited by Real_NEO, 07 January 2019 - 09:40.


#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Ti s-ar parea normal ca tu sa zicem sa ai un magazin de 10 ani online si sa fii deci cunoscut, si cineva sa poata sa ajunga peste tine doar prin "smecherii SEO" in cateva zile/saptamani?

Evident nu ar fi normal, si google merge pe normalitate, nu pe smecherii.

Totul conteaza, de la vechimea domeniului si pana la... aici sky is the limit. Algoritmii google sint secreti tocmai ca sa nu fii tentat sa incerci sa ii pacalesti.

Deci concentreaza-te spre a oferi servicii de calitate clientilor si google te va rasplati automat.

#6
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postunbrutus, on 07 ianuarie 2019 - 09:47, said:

Ti s-ar parea normal ca tu sa zicem sa ai un magazin de 10 ani online si sa fii deci cunoscut, si cineva sa poata sa ajunga peste tine doar prin "smecherii SEO" in cateva zile/saptamani?

Evident nu ar fi normal, si google merge pe normalitate, nu pe smecherii.

Totul conteaza, de la vechimea domeniului si pana la... aici sky is the limit. Algoritmii google sint secreti tocmai ca sa nu fii tentat sa incerci sa ii pacalesti.

Deci concentreaza-te spre a oferi servicii de calitate clientilor si google te va rasplati automat.
Sunt de acord cu ce zici. Problema mea este ca am site-ul indexat din 28 august 2018 ,dar din lipsa experientei nu stiu daca este normal sa fiu invizibil la cautare dupa keyword . Ma gandesc ca poate nu am facut ce trebuie si atunci astept degeaba (ma gandeam ca dupa 4 luni sa ma vad macar pe pagina 4-5 dupa unele rezultate care sunt chiar ciudate si totusi apar in cautari pe google.
  De exemplu as face un audit SEO sa vada daca sunt OK din acest punct de vedere,dupa care as astepta  linistit ....asa stau si astept si vad ca trec 6 luni(cu cheltuieli contabile lunare,minime ,dar existente) si aflu ca trebuia sa bifez ceva sau sa introduc un cuvant undeva,etc si iar stau si astept....

Edited by softaipan, 07 January 2019 - 10:01.


#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postsoftaipan, on 07 ianuarie 2019 - 09:56, said:

  De exemplu as face un audit SEO sa vada daca sunt OK din acest punct de vedere,dupa care as astepta  linistit ....asa stau si astept si vad ca trec 6 luni(cu cheltuieli contabile lunare,minime ,dar existente) si aflu ca trebuia sa bifez ceva sau sa introduc un cuvant undeva,etc si iar stau si astept....
poate esti penalizat tocmai pt ca incerci sa pacalesti motorul de cautare.

28 august e nimic. inseamna ca abia ai deschis. inca o data, de ce ar fi o firma abia aparuta mai relevanta pt clienti decat una veche.
Google merge pe o logica f sanatoasa de cele mai multe ori. Mai sanatoasa decat a multora care vand solutii miraculoase de urcare in rank.

Un audit SEO nu e o idee rea, dar trebuie sa platesti pe cineva care chiar stie ce face si sa accepti ce iti spune, pt ca tendinta clientilor e sa creada mult mai repede pe cineva care le promite ca ii ajuta sa ajunga pe prima pagina decat pe cineva care le spune ca la acel moment nu au cum sa fie pe prima pagina

#8
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 16.05.2015
Domeniul este nou? Daca da, cel mai probabil ai autoritate 0 in Google. Deci ai avea nevoie de link-uri externe care sa duca spre site-ul tau. Dar nu din alea platite. Oamenii trebuie sa vorbeasca in online despre produsele tale. Altfel Google nu te baga in seamna oricat de bine ti-ai optimiza site-ul. Toti spera ca dupa ce-si optimizeaza site-ul sa ajunga pe prima pagina in Google, daca s-ar putea chiar pe primul loc. E nevoie de timp si de multa munca.

[ https://i.ibb.co/nn4Fp78/Opera-Snapshot-2019-01-07-121357.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by borhot, 07 January 2019 - 12:09.


#9
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Domeniul este nou.
Nu urmaresc cu orice pret sa ajung pe primul loc in cautari,doresc sa ajung in rezultatele cautariilor pe Google .
Ma intereseaza sa am link-uri externe spre site(nu prea stiu de unde ar putea veni pe acest keyword si produse)
As vrea sa stiu sigur ca s-a facut tot ce trebuie pt optimizare.
Nu m-am gandit in nici un moment sa fac cev c ar putea pacali un motor de cautare au p cineva...

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Asteapta, cam asta e acum. Daca ai setat cat de cat bine plug-in-urile alea de wordpress, cu timpul o sa apari in cautari.
Pana atunci, fa si tu reclama. Ori pe google, ori pe facebook, ca sa inceapa lumea sa stie de tine, sa dea share-uri, etc.

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postsoftaipan, on 07 ianuarie 2019 - 12:38, said:

Ma intereseaza sa am link-uri externe spre site(nu prea stiu de unde ar putea veni pe acest keyword si produse)
trebuie sa iti faci meseria, treaba, si atat. Daca ti-o faci bine, candva, cineva te va recomanda pe un forum. Si vei avea un link extern.
Logic curat si normal

View Postbai3tzash, on 07 ianuarie 2019 - 14:04, said:

Daca ai setat cat de cat bine plug-in-urile alea de wordpress, cu timpul o sa apari in cautari.
de fapt, pluginurile nu au nici o treaba. Poti sa nu ai nici un plugin, daca iti faci treaba ok, vei aparea in cautari.

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
de ceva timp (2-3 ani) cel mai eficient SEO pentru Google este cel organic. Adică articole relevante, cu densitate de cuvinte cheie corespunzătoare, și reguralitate în postări.
Cam orice altceva e penalizat. Cel puțin asta e experiența/impresia mea de până acum.

Eu plătesc pe cineva care știe să scrie articole pentru Google/Facebook să-mi scrie textele pe care le public pe site și pe FB

#13
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Am refacut pagina de facebook Echipamente de protectie-echiprotect.ro,cu ajutorul Smart Strategy Advertising  si ma vad pe Google pe pagina 4(la 4,5 luni din 28 august 2018)...Posted Image .Legat de sfaturile de mai sus si in legatura cu articole publicate des si cu densitate corespunzatoare de cuvinte cheie,cum se aplica astea la un magazin on line de echipament de protectie? Daca vorbim de un blog da inteleg,dar in cazul meu mai mult decat o descriere normala a fiecarui produs si eventual produse nou adaugate ,cu regularitate ce as putea face ?
  De exemplu la adaugare le public si pe facebook si pun produse si in magazinul de pe pagina de facebook(o parte din cele existente pe site)

Edited by softaipan, 15 January 2019 - 17:32.


#14
cristi_108

cristi_108

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.07.2019
ar fi bine sa ai cateva advertoriale cu linkuri pe cuvintele cheie catre siteul tau. daca vrei te pot ajuta cu asta.

#15
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003
eu ma asteptam sa apar in rezultate dupa un an de la cumpararea domeniului, la 3 luni de zile eram in primele rezultate pentru cautarile de imagini SIGUR google vede camera, data la care au fost facute pozele...cred ca sunt meta tagurile din jpg in cazul meu.

#16
Giulia46

Giulia46

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.09.2019
Poti incerca tool-uri platite ca sa afli pozitiile precum: semrush/ahrefs etc..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate