Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Despre securitatea in Linux...

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMr_nobody_, on 07 ianuarie 2019 - 16:54, said:

Dacă astea sunt cele mai grave probleme Linux, e clar.
N-am zis ca e cea mai grava, era discutia despre servere si ti-am arat una care n-a fost rezolvata de unii cu pretentii desi ca potential era dezastruoasa. Sigur ca nici dracu' nu s-a obosit sa o exploateze, toti am cazut de acord ca nu e o zona atragatoare de doritori dar asta nu face sistemul mai sigur din punct de vedere tehnic, toate lucreaza dupa acelasi principii, toate sunt supuse greselii umane, difera doar niste conjuncturi (favorabile Linux, iarasi toti suntem de acord cu asta).

View PostMr_nobody_, on 07 ianuarie 2019 - 16:54, said:

Cea mai interesantă chestie găsită până acum e WannaCry pe Linux, prin Wine:
Aia e specifica MS, la ce sa pui Samba intre calculatoare cu Unix-like cand ai deja protocoale dedicate! E util protocolul SMB la interconectare Windows-Linux.

Edited by neagu_laurentiu, 07 January 2019 - 17:53.


#74
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Raspunsul la intrebarea de ce nu se foloseste ferestre mai des pe servere are legatura cu stabilitatea, sistemul de fisiere pe care e pus sistemul, etc.
Sau mai curand legat de pretul unei licente server si al clientilor aferenti. Enorm, fata de zero.
Am server cu 2003 pe el - are 12 ani - un Dell - a venit cu sistemul asa ca l-am lasat in pace. A avut hardurile inlocuite de 2 ori - fiind RAID mirror functionarea a fost intrerupta doar ptr inlocuire. In rest a functionat non-stop, fara nicio cadere. mai stabil de atat... ce pot sa cer ?
Pe Linux am doua servere - din cand in cand o mai iau pe aratura si necesita un restart. Cel putin odata la 2-3 luni se intampla.

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Discutabil. Zic asta doar pentru faptul ca am auzit martirii din ambele parti ale taberei. Adica GNU/Linux fara repros iar ferestre probleme dar si invers, ma rog invers este cazul tau, deci probabil conteaza norocul, karma, whatever.

#76
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Eu am pe la clienti solutii cu Windows Server/SQL Server si nu am avut probleme cu sistemul de fisiere ori alte chestinui. Doar cand mai fac cate un update dau un restart, noaptea cand nu exista incarcare.
Nici in Linux n-am avut probleme.

#77
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Chiar nu își permit Google și Amazon să cumpere niște licențe de Windows Server?
Din cate stiu eu chiar au ceva. Dar mai putine.

Oricum la cate servere au in bazele lor de date de pe tot globul, economiile pe licente sunt de ordinul milioanelor de USD da folosesti Linux. A nu se uita ca ambele au si propriile divizii de software inclusiv sisteme de operare bazate pe Linux - Android e linux. Deci maintenanta si eventualele probleme pot fi rezolvate in house pe Linux.

Interesant e ca Microsoft desi are baze de date pe Windows foloseste ca back-up Linux.

#78
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018

View PostMr_nobody_, on 07 ianuarie 2019 - 16:54, said:

Chiar nu își permit Google și Amazon să cumpere niște licențe de Windows Server?
Aceasta intrebare nu reflecta altceva decat un mare grad de superficialitate, foarte apropriata chiar de naivitate, in analiza realitatii obiective.
Raspunsul este foarte simplu: sunt megatrusturi rivale. Competitorii nu isi acorda niciodata facilitati sau servicii reciproce decat in masura in care in spatele lor se afla interese ascunse.

Edited by trai_av, 08 January 2019 - 15:43.


#79
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Posttrai_av, on 08 ianuarie 2019 - 15:42, said:

Raspunsul este foarte simplu: sunt megatrusturi rivale. Competitorii nu isi acorda niciodata facilitati sau servicii reciproce decat in masura in care in spatele lor se afla interese ascunse.
Da, e o conspirație. :rolleyes:
Partea bună e că Google și Amazon reușesc să aibă un uptime destul de bun, chiar dacă folosesc Linux pe servere. Se pare că și cu securitatea stau destul de bine, având în vedere câți încearcă să-i hackuiască.

#80
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018
N-are nicio legatura cu ceea ce am spus mai sus decat din punct de vedere al afirmatiei privitoare la naivitate.
Dar deja deviem discutia spre off-topic.

#81
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Posttrai_av, on 08 ianuarie 2019 - 16:03, said:

N-are nicio legatura cu ceea ce am spus mai sus decat din punct de vedere al afirmatiei privitoare la naivitate.
Dar deja deviem discutia spre off-topic.
Se pare că și Microsoft folosește Linux:
https://www.wired.co...inux-run-cloud/

#82
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018
Si care e legatura cu subiectul ultimelor postari, sau cu cel al topicului? Tocmai asta este nisa care ofera oportunitati pentru Linux. Nu are nicio legatura cu problemele derivate din batalia dintre marile trusturi deci poate fi utilizat (si este) de catre oricare dintre cei trei actori fara ca asta sa intre in conflict cu politica concurentiala a firmei.
Asta nu inseamna ca acesta ar fi perfect sau macar aproape de aceasta idee, ci cu totul altceva.

PS
Si cam atat despre acest subiect caci n-as vrea sa am vreo remarca despre obtuzitatea in gandire si incapatanarea unora care tin mortis sa demonstreze doar punctul lor de vedere, fara ca acesta sa aiba si vreo legatura cu realitatea.

Edited by trai_av, 08 January 2019 - 18:36.


#83
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostMr_nobody_, on 07 ianuarie 2019 - 16:54, said:

Chiar nu își permit Google și Amazon să cumpere niște licențe de Windows Server?

Ba și-ar permite, dar de ce ar face-o?
Și Google și Amazon au dezvoltat soluții proprii de servere care sunt cu mult mai bune pentru ce le trebuie lor decât ce oferă Microsoft.

#84
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Posttrai_av, on 08 ianuarie 2019 - 18:30, said:

Si care e legatura cu subiectul ultimelor postari, sau cu cel al topicului?
Tu îți dai seama că răspunzi offtopic de obicei, nu? Nu mai amintesc de ad hominem și alte alea. Am răspuns și eu offtopic o dată (deși măcar am menționat Linux în răspuns), așa, și? Cry me a river.

View Posttrai_av, on 08 ianuarie 2019 - 18:30, said:

Si cam atat despre acest subiect caci n-as vrea sa am vreo remarca despre obtuzitatea in gandire si incapatanarea unora care tin mortis sa demonstreze doar punctul lor de vedere, fara ca acesta sa aiba si vreo legatura cu realitatea.
Realitatea e că nu reușesc să infectez Linux nici dacă încerc să fac asta. Poate ai tu statistici cu procentele de infecții pe Windows și Linux. Îmi imaginez că un utilizator Linux atehnic are cam aceleași șanse să prindă malware ca un utilizator Windows paranoic, care folosește antivirus, noscript, cu update-uri la zi, care instalează software numai din locuri sigure.

Edited by Mr_nobody_, 08 January 2019 - 20:11.


#85
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018

View PostMr_nobody_, on 08 ianuarie 2019 - 20:00, said:

Realitatea e că nu reușesc să infectez Linux nici dacă încerc să fac asta. Poate ai tu statistici cu procentele de infecții pe Windows și Linux. Îmi imaginez că un utilizator Linux atehnic are cam aceleași șanse să prindă malware ca un utilizator Windows paranoic, care folosește antivirus, noscript, cu update-uri la zi, care instalează software numai din locuri sigure.
Desi s-a mai spus de cateva ori in acest topic care este motivul real, ma simt nevoit sa apelez la metode aplicate in cazul persoanelor cu deficit mental sever, adica metoda cu ilustratii (cartea cu poze). Poate vei reusi totusi, macar in acest fel, sa intelegi:
Attached File  Selection_001.png   81.25K   14 downloads
Acesta este singurul motiv si nu are nicio legatura cu imunitatea Linux.

PS
Si aceasta a fost si ultima mea postare pe acest topic. Nu stiu cine are timp de pierdut cu unul care are implantati ochelari de cal si, dupa cate se constata, nici cu sinapsele nu sta tocmai bine.

Edited by trai_av, 08 January 2019 - 20:59.


#86
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Posttrai_av, on 08 ianuarie 2019 - 20:56, said:

Acesta este singurul motiv si nu are nicio legatura cu imunitatea Linux.
Nu cred că am zis vreodată că Linux e imun la malware. Chiar eu am zis clar din primul răspuns:

View PostMr_nobody_, on 06 ianuarie 2019 - 10:10, said:

Nimeni nu se complică să creeze malware pentru 1% din utilizatorii desktop, care folosesc diverse distribuții Linux. Chiar dacă creezi malware de Linux, e foarte greu să convingi utilizatorul să instaleze software din surse dubioase când are un app store.

Totuși, eu rămân la părerea că:

View PostMr_nobody_, on 07 ianuarie 2019 - 10:19, said:

Linux nu e teren fertil pentru malware.
Indiferent de cota de piață.

View Posttrai_av, on 08 ianuarie 2019 - 20:56, said:

aceasta a fost si ultima mea postare pe acest topic. Nu stiu cine are timp de pierdut cu unul care are implantati ochelari de cal si, dupa cate se constata, nici cu sinapsele nu sta tocmai bine.
Fiecare folosește ce-i place, eu mă simt în siguranță pe Linux, fără antivirus, fără să-mi fie frică de atașamente de pe e-mail, fac internet banking într-o veselie în timp ce descarc torrenți de pe siteuri dubioase. Dacă voi avea vreo problemă vreodată, voi deschide subiect aici și mă voi autoflagela în mod public. Până atunci:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rQSmfR1_SVE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate