Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vaccinuri anti-H1N1/zika/ebola/malarie/antrax. Cand ar trebui facute?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
1. Vaccinurile sunt de mai multe tipuri si dau grade diferit de protectie.

2. Unele dau imunitate pe viata, altele doar temporara.
Cele mai cunsocute sunt cele gripale, care se fac anual, pt ca virusul gripal se modifica in fiecare an destul de mult (mutatii) si se face imunizarea pt cateva tulpini, care se presupune ca vor fi active in respectivul sezon.

3. Vaccin anti-ebola/zika nu exista inca, aprobat.
https://en.wikipedia...i/Ebola_vaccine
https://www.niaid.ni...s/zika-vaccines

In rest, le amesteci, pe ideea cretina ca daca iti permiti, sigur exista vaccin si trebuie sa il faci.
Faci vaccinurile in functie de risc (zona sau dispozitie)!

Povestea ziaristei anti-vaccin, ce a murit de AH1N1 si Miningita, tine de selectia naturala!
Ar fi o capodopera sa moara si Olivia noastra de o gripa porcina...

P.S. AH1N1  = gripa porcina si ultimele mutatii se pare ca au trecut la om

Quote

Gripa porcina este o infectie respiratorie, cauzata de un virus de tip A, care in mod obisnuit afecteaza porcii. Pana in prezent un s-au mai raportat cazuri de transmitere a infectiei la om, insa, in conditiile in care virusul sufera modificari in mod constant, ultima forma se pare ca a trecut si la om.

O infectie gripala, precum cea a gripei spaniole (care a atacat mai ales organismele puternice), ar putea oricand depopula planeta.

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postraycenx, on 05 ianuarie 2019 - 13:55, said:

Ar trebui oricand sa le facem chiar daca nu sunt epidemii in acest moment?  
Da. Scemele de vaccin trebuie respectate cu strictete pt a garanta eficacitatea

View Postjobist, on 05 ianuarie 2019 - 14:21, said:

Mai lăsați angoasele astea față de boli și vaccinuri! Sistemul imunitar: funcționează ori nu? Vorba aia: "ce ți-e scris, în frunte ți-e pus!"
Vaccinurile au rolul lor și se fac atunci când e cazul.
Altfel, doar atunci

Ori ceva similar!
"Reţelele de socializare dau drept de cuvânt unor legiuni de imbecili care înainte vorbeau numai la bar după un pahar de vin, fără a dăuna colectivităţii. [..] Este invazia imbecililor. [...] Drama internetului este că l-a promovat pe idiotul satului ca purtător de adevăr." Umberto Eco

View Postraycenx, on 05 ianuarie 2019 - 14:49, said:

Am scris  eu cumva ca ma pretind  expert in medicina? Si atunci?
dar asta nu te impiedica sa emiti judecati despre subiecte medicale destul de complexe...

vaccinul anti-polio a schimbat lumea... planeta... ca si antibioticele de altfel.

View PostMD, on 05 ianuarie 2019 - 15:28, said:

Avand in vedere in ce tari au fost epidemii de Ebola (Africa de Vest) ma indoiesc ca are vreo agentie turistica reprezentanta in Congo de ex, tara unde acum se mai semnaleaza cazuri de Ebola. Chiar daca sunt cazuri de Ebola in  Congo acum nu stiu sa existe nici o restrictie de circulatie sau de comert.
Vaccinuri pentru ebola, malarie sunt doar in diverse faze experimentale inca nu exista asa cum am mai scris nici un vaccin in comert.
avem zeci/sute/mii de studenti congolezi in Romania...

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostFriskey, on 05 ianuarie 2019 - 17:37, said:

Gripa porcina nu e periculoasa pentru om.
nu gripa de la porci e cea periculoasa, ci gripa porceasca care a omorat mii de oameni, inclusiv pe ziarista respectiva

H1N1 is an influenza virus subtype. A new strain of it that was declared a pandemic by the World Health Organization in 2009 became popularly known as swine flu. Children and young adults have been particularly affected.
Sursa: https://www.bbc.com/...canada-46708656

View PostKyKyKyKy, on 05 ianuarie 2019 - 14:12, said:

Gripa porcoasă nu se manifestă la oameni.
ce nasol cand incerci sa dai lectii la altii si de fapt se demonstreaza ca tocmai tu nu stii nimic...
gripa porceasca a omorat mii, milioane de oameni.

View PostKyKyKyKy, on 05 ianuarie 2019 - 14:12, said:

Restul când o să înveți engleză și desigur, vei învăța să cauți pe Google.
deduc din postarea ta ca insinuezi ca stii engleza? pai si ce scrie aici nu intelegi sau ce se intampla??

View Postshiva, on 05 ianuarie 2019 - 18:00, said:

După ce citești prospectele lor și accepți posibilele efecte secundare (inclusiv deces).
la fel ca la orice, inclusiv banala aspirina te omoara daca ai o alergie, totusi iei zeci de medicamente si tu si familia, prietenii etc
si cand iesi din casa, iesi stiind ca exista un risc de efect secundar sa fii lovit de masina/traznet etc, sint cam aceleasi sanse

View PostAdm, on 05 ianuarie 2019 - 18:03, said:

P.S. AH1N1  = gripa porcina si ultimele mutatii se pare ca au trecut la om
cred ca se face o confuzie intre gripa porcina AH1N1 care ataca oamenii si nu porcii, si PESTA porcina, care ataca porcii si nu oamenii

#22
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
@raycenx, am o vaga banuiala, ca si tu faci propaganda, ca nu grija de informare te preocupa cu acest topic.

Vezi, faptele sunt mai complicate si onest ar fi sa dai trimiteri mai extinse de pe net.

De pilda, ai amintit de Gripa Spaniola si ai dat trimitere la un anumit site, unde, de regula scriu anumiti tipi cu anumite intentii partizane, nu zic mai mult.

Dar, uite un alt site, in care nu se scriu referate scolare si care ofera date istorice interesante despre Gripa Spaniola:

https://vaccineimpac...as-spanish-flu/

Faptele sunt foarte complexe.

Este o parere simplista si naiva ce sustii tu, cum ca ar trebui ca cei vigilenti (dar, bineinteles, in aceasta categorie zici ca n-ar fi si cei ce vizioneaza Antena 3) sa beneficieze de cat mai multe vaccinuri si ca asta ar rezolva problema imbolnavirilor.

#23
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Exista multe subiecte despre vaccinuri daca sunt bune sau rele. Cel putin, eu dupa ce am facut un antitetanos, am niste sechele, am cautat pe net si se pare ca nu sunt singurul, nu am murit, dar poate era mai bine daca nu il faceam si muream atunci, dar de atunci nici nu mai incredere in nici un medicament. Daca ma doare o masea, prefer sa ma doara, decat sa iau un calmant, de frica... Inainte nu eram asa.

#24
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce sechele ai de la el?

#25
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005

View Postxeleron, on 06 ianuarie 2019 - 05:22, said:

Ce sechele ai de la el?
Sechelele mele :) Vrei si tu ? Daca vrei si tu, fa un vaccin, daca nu ramai cu sechele, o sa fii eroul meu ca un fel de superman, numai ceva mai bun, ca ala isi lua chiloti peste pantaloni :D

#26
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Zi ce sechele ai de la el. Nu te judec dacă suferi de vreo afecțiune. Am toate vaccinurile făcute și n-am nimic de la ele. Ba mai mult, în adolescență sistemul imunitar era praf și am făcut ședințe de imunizare cu vaccin , deci eu am doza maximă.

#27
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Imi pun mana la gat si daca nu imi simt pulsul, incep sa ma urc pe perete, pentru ca cred ca am murit, dar macar sa rada astia care ma gasesc mort, ca ma gaseste intr-o pozitie nefireasca :D apoi dupa ce stau catarat ca omul paiagan vreo 5 minute imi dau seama ca nu mai mor :))

#28
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostAdm, on 05 ianuarie 2019 - 18:03, said:

2. Unele dau imunitate pe viata, altele doar temporara.




Nu exista vaccin care sa dea imunitate pe viata. Te apara cel mult 15-20 ani

Edited by Clovis, 18 January 2019 - 17:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate