Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Iphone 7 plus defect, cum procedez?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
gabimaister82

gabimaister82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.01.2019
Am cumparat Iphone 7 Plus de la Emag  pe data de 11.03.2017,  chiar din primele luni de utilizare am observat semnalul foarte slab fata de alte telefoane Iphone cat si Samsung, trecem peste.
Probleme foarte mari am avut cu difuzorul din partea de sus care se aude foarte incet , am dat vina luni de zile pe firmele de telefonie (nu prezinta urme de murdarie)
Daca incerc incarcarea acestuia la macbook se conecteaza si incarca apoi se deconecteaza in mod repetat ( am folosit doar accesorii originale apple ), se blocheaza si trebuie restartat pentru folosire... toate bune  pana astazi cand am fost in service ca sa rezolv macar cateva din problemele de mai sus ( mentionez ca mai am 3 luni de garantie iar telefonul nu prezinta nici macar o urma de cazatura sau zgarietura de orice natura ), cei de la service Noumax au refuzat reparatia produsului pe motiv ca produsul s-a indoit din cauza bateriei care s-a umflat din diferite motive pe care nu le cunosc. Am fost la alt service autorizat Apple Cordon Electronics unde am primit acelasi raspuns ( sa inteleg ca nu poate fi reparat chiar daca eu nu am aplicat nici o forta acestui produs care sa-i aduca daunele existente ?  )
Cei de la Cordon m-au indrumat la Emag pentru ca a trecut garantia de un 1 an, mai exact la Depanero unde am si sunat, cei de acolo nu gasesc nici factura nici numarul comenzii acestui produs in baza de date.
Am vorbit aseara si cu cei de la service Apple SUA care mi-au dat dreptate si m-au trimis la IStyle, unde nu cred ca o sa rezolv ceva.
Am facut reclamatie la protectia consumatorului CRPC REGIUNEA SUD MUNTENIA (PLOIESTI) cu numarul 143/03.01.2019.

Ce as putea sa fac mai departe ?

Multumesc,
`Gabriel

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgabimaister82, on 04 ianuarie 2019 - 13:28, said:

cei de acolo nu gasesc nici factura nici numarul comenzii acestui produs in baza de date
Tu ai vreun act de la achizitie?

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Mergi la iStyle pentru reparatie (sau pentru raspuns din partea lor, in cazul in care dau negatie)
  • Asteapta raspunsul de la OPC. Daca va fi favorabil tie, vei repara telefonul, daca nu, esti bun de plata.


#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Mai ai 3 luni garantie din cele 24 de luni, corect?

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca l-ai luat online de la emag, trimite-l din contul emag in service si spune la descriere toate problemele. Apoi il trimit la Depanero, iar daca aia fac figuri ia legatura cu emag si spune-le ce se intampla, probabil vor fi de partea ta.

#6
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Ce sa-i faca la iStyle?

Ca a trecut 1 an de garantie Apple

Mai poate merge doar la eMAG.

Spune-le nr de telefon si ar trebui sa-ti gaseasca ei garantia pe  cont.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Mai departe te poti gandi sa-ti iei ramas bun si sa treci pe un Samsung.
Macar la Samsung poti cumpara tu, ca si client, direct de la ei piese originale si sa le schimbi daca nu vrei sa trimiti telefonul in service autorizat Samsung si daca nu mai ai garantie.

In schimb la Apple daca iti refuza reparatia (chiar si contra cost) ai de ales intre piese neoriginale sau un telefon cu alt defect cumparat de pe olx, de la care sa iei ce iti trebuie.

#8
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Tu trebuie sa apelezi la garantia Emag, nu la istyle sau noumax, ei nu au obligatii fata de tine deoarece garantia apple de 1 an nu mi este.
Practic il trimiti la emag si ei il repara.
Ti-l repara si istyle si noumax, dar contra cost.

#9
gabimaister82

gabimaister82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.01.2019
Mai am 3 luni de garantie si am vorbit cu cei de la Emag si Depanero si mi-au spus ca tot la Cordon Electronics o sa ajunga telefonul, service in care am fost deja si au refuzat reparatia.
Au spus ca pot repara telefonul  cumparand altul nou de la ei la 1800 ron

Edited by gabimaister82, 04 January 2019 - 13:50.


#10
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Tu nu intelegi ca aia nu au treaba cu tine?
Ei nu trebuie sa iti repare tie nimic! Decat contra cost!
In primul an de garantie, da, iti faceau toate rahaturile. In al doilea an, il pui la pachet si il trimiti la cei de la care l-ai cumparat.

#11
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
gasesti pe site la emag in contul tau factura pentru achizitie.

#12
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Trebuie sa gasesti prima data factura de achizitie, la Emag, dupa factura iti pot gasi si certificatul de garantie, si ti-o trimit pe mail. Daca nu ai factura, nasol. Nu poti dovedi ca l-ai cumparat, degeaba te duci la OPC. Apoi trebuie sa-l trimiti la Depanero (alta mancare de peste). De la Depanero ti se va intoarce probabil ca la fel cum l-ai trimis, avand in vedere ca este un defect care nu se manifesta tot timpul. Ar trebui sa te grabesti, daca ti-l returneaza Depanero de 3 ori poti solicita inlocuirea produsului cu unul nou la Emag. Alta solutie nu este nici la Noumax, nici la iStyle, numai contra cost. Cu Depanero nu ai sanse sa ti-l repare, ei sunt cunoscuti ca sunt reticenti la astfel de situatii. Poate ma insel si s-a mai schimbat ceva de acum cativa ani...

LE: Daca cei de la Emag spun ca tot la Cordon electronics vor trimite telefonul, nu-i problema, sa-l trimita. Apoi sa-ti dea o hartie semnata/stampilata cu decizia lor de a nu-ti repara telefonul, si cu aia trebuie sa te duci la OPC. De asemenea sa pastrezi copie dupa procesul verbal de intrare a telefonului la ei, cu numar de inregistrare, sa ai toat hartiutele cand te prezinti la OPC.

Edited by 2Unlimited, 04 January 2019 - 13:57.


#13
gabimaister82

gabimaister82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.01.2019
Depanero si Emag nu repara telefoane Apple, tot la service autorizat Apple ajunge, cel mai probabil o sa fie respins si trebuie sa suport eu toate reparatiile.
Nu este normal asa ceva.

Am si factura si garantia

Edited by gabimaister82, 04 January 2019 - 13:55.


#14
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Arata-mi si mie te rog chatul cu suportul Apple, sunt curios tare ce au spus ei referitor la un produs care nu mai e in garantia lor.

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postgabimaister82, on 04 ianuarie 2019 - 13:49, said:

Mai am 3 luni de garantie si am vorbit cu cei de la Emag si Depanero si mi-au spus ca tot la Cordon Electronics o sa ajunga telefonul, service in care am fost deja si au refuzat reparatia.
Au spus ca pot repara telefonul  cumparand altul nou de la ei la 1800 ron

Zici ca esti de pe alta planeta. Care-i treaba daca emag il trimite la cordon bleu ala :)) ? Nu trebuie sa te duci tu cu telefonul. Tu il dai la emag si e treaba lor ce fac cu el.

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Garantia de 24 de luni iti este oferita de eMag. Ce fac ei mai departe si unde trimit telefonul este strict problema lor si nu a ta. Asa ca din contul tau trimite telefonul in service, descrie problemele si asteapta sa vezi ce ti se va intampla. Nu te mai duce tu de capul tau prin serviceuri.

Apple dupa 1 an se scoate si poti face si scrie ce vrei tu ca aia nu o sa te bage in seama. Vanzatorul telefonului care iti ofera 2 ani garantie trebuie sa se ocupe de totul in acest caz eMag.

Edited by business11, 04 January 2019 - 13:58.


#17
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

View Postgabimaister82, on 04 ianuarie 2019 - 13:54, said:

Depanero si Emag nu repara telefoane Apple, tot la service autorizat Apple ajunge, cel mai probabil o sa fie respins si trebuie sa suport eu toate reparatiile.

Tu intelegi ca nu ai ce cauta cu telefonul la service autorizat decat daca mai ai garantie?????
NU MAI AI GARANTIA APPLE, TRIMITI TELEFONUL LA CEI DE LA CARE L-AI CUMPARAT!

#18
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Asculta de colegi si trimite-l la eMag pt ca garantia e la ei. Daca eMag prin Depanero sau orice alt service lucra ei nu iti repara telefonul sesizeaza OPC-ul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate