Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Piete de en-gros pentru legume fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostFuserisk, on 03 ianuarie 2019 - 19:52, said:

Eu vreau aproximativ aceeași marfa și vara, si...iarna
Dacă școala nu ți-a plăcut, nici geografie nu ai învățat.

#38
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
m ai omorat cu impresiile tale.. auzi.. vrea legume tot anu, cu autoservire :)

#39
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostFuserisk, on 03 ianuarie 2019 - 22:29, said:

Care sezon!?! Ăla in care din Septembrie anul curent până în Iunie anul viitor nu cresc decât oaia, mămăliga, tuica și murăturile?! Oaia...eu de la oaie nu mănânc nimic. Pute! Capra la fel. Am inteles că lana ar fi utilă, în construcții la izolații termice(nu cred că este rentabil) și cam atât.

ce să zic? copil crescut cu Coca Cola în fața televizorului.
Păcat că nu știi ce pierzi.

Eu vorbesc de sezonul normal care ține din martie-aprilie până spre noiembrie mai nou când ai putea găsi legume și fructe bune. Dar tu nu știi cum sunt alea.

#40
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Corect, cand in martie ai minus 20, cand in aprilie pica o zapada de juma` de metru, vorbim de sezon normal :). Dude, rosiile si ardeii nu se coc inainte de sfarsitul lui iunie, daca e un an bun! Legumele normale, nu astea umplute cu chimicale in sera, fara gust din cauza cresterii fortate  Ethrel-ul e interzis de multi ani, dar se foloseste in continuare. Iar de la mijlocul lui septembrie, nu mai creste nimic, daca mai sunt flori pe planta nu mai rodesc, cand e noaptea sub 10 grade fructele nu mai cresc. De copt se coc ele, dar nu mai au acelasi gust si raman mici.
Deci, sezonul normal e de fix 3 luni. Ce e in afara lui e doar marketing agresiv.

#41
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sezonul este in funcție de cum asiguri temperatura in spatiile protejate plantelor. si in decembrie se coc rosiile daca le asiguri temperatura potrivita. sau tu te referi soar la culturile din spatii deschise?

#42
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postlucifer76, on 04 ianuarie 2019 - 05:59, said:

Corect, cand in martie ai minus 20, cand in aprilie pica o zapada de juma` de metru, vorbim de sezon normal Posted Image. Dude, rosiile si ardeii nu se coc inainte de sfarsitul lui iunie, daca e un an bun!
mai sunt și alte produse înafară de roșii.
și ce să zic, zăpada de juma de metru în aprilie și temperaturi de -20 grade în martie sunt condiții tipice pentru România.

View Postlucifer76, on 04 ianuarie 2019 - 05:59, said:

Iar de la mijlocul lui septembrie, nu mai creste nimic, daca mai sunt flori pe planta nu mai rodesc, cand e noaptea sub 10 grade fructele nu mai cresc. De copt se coc ele, dar nu mai au acelasi gust si raman mici.
Deci, sezonul normal e de fix 3 luni. Ce e in afara lui e doar marketing agresiv.
nu știu unde trăiești tu dar prin sudul României cel puțin varza se pune de Sf. Andrei iar gogonele, dovleci, țelină, sfeclă și alte rădăcinoase se culeg până târziu. Gutuile iar se coc târziu.,

Și chiar dacă ar sezonul ține numai trei luni prefer să mănânc chestii bune atunci decât deloc, niciodată.

Edited by DaculScoril0, 04 January 2019 - 10:06.


#43
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Ma fratilor,un en-gross de legume/fructe serios ofera tot ce se face,creste,cultiva pe toate meridianele! Nimeni nu poate vinde tot de peste tot. La nivel macro! 100% STANDURILE DIN CE ZIC SANT SPECIALIZATE PE ANUMITE GAME DE PRODUSE! Depinde de cel ce cumpara ce va oferi la detail!   Ca fapt divers,cand cumparati lalele in decembrie credeti ca vin din sere romanesti sau olandeze? Mai scurt: Mos Craciun nu exista,il fabricam mental!

#44
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postsilesax, on 04 ianuarie 2019 - 06:18, said:

si in decembrie se coc rosiile daca le asiguri temperatura potrivita.
Scuza-ma, dar alea nu-s rosii, ci niste chestii care arata ca rosiile :)

#45
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
de ce?

#46
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostDaculScoril0, on 04 ianuarie 2019 - 10:06, said:

mai sunt și alte produse înafară de roșii.
Or fi, dar toate au nevoie de aceleasi conditii.

View PostDaculScoril0, on 04 ianuarie 2019 - 10:06, said:

și ce să zic, zăpada de juma de metru în aprilie și temperaturi de -20 grade în martie sunt condiții tipice pentru România.
Noteaza undeva asta, sa ma anunti prin mai cum a fost iarna.

View PostDaculScoril0, on 04 ianuarie 2019 - 10:06, said:

gogonele, dovleci, țelină, sfeclă și alte rădăcinoase se culeg până târziu.
Pai ce ziceam, gogonele, rosii care nu se mai coc.

View PostDaculScoril0, on 04 ianuarie 2019 - 10:06, said:

Și chiar dacă ar sezonul ține numai trei luni prefer să mănânc chestii bune atunci decât deloc, niciodată.
Cine a zis de niciodata? Mananci cand e sezon, nu in afara lui tot felul de balarii. Asta vara am pus rosii la uscat, doar vreo 10 borcane in ulei, de proba. Au un gust fantastic, mananc o rosie, are gust a rosie, nu trebuie sa ghicesc dupa eticheta :).

#47
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postlucifer76, on 04 ianuarie 2019 - 05:59, said:

Iar de la mijlocul lui septembrie, nu mai creste nimic, daca mai sunt flori pe planta nu mai rodesc, cand e noaptea sub 10 grade fructele nu mai cresc. De copt se coc ele, dar nu mai au acelasi gust si raman mici.
Deci, sezonul normal e de fix 3 luni. Ce e in afara lui e doar marketing agresiv.
Exact, nimic. Dar am vazut pe cineva care a semanat anul trecut in 17 septembrie ridichi albe si spanac, au iesit ambele daca le-a udat, altfel iesea sufletul. Ridichile au iesit "bio", adica mici, deoarece n-au "pupat" ingrasaminte. Spanacul a spus ca va fi extra in primavara, n-are "greturi" peste iarna. Posted Image

#48
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Mno, eu zic de rosii, tu de spanac :). Asa si salata ori ceapa verde ies in martie/aprilie, dar nu despre ele e vorba.

#49
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postlucifer76, on 04 ianuarie 2019 - 10:23, said:

Noteaza undeva asta, sa ma anunti prin mai cum a fost iarna.
până acum nu au fost mai puțin de -5 grade. Zăpadă 10 cm cumulat. Mai vedem.
Dar zi tu când au fost geruri și nămeți de zăpadă că eu nu-mi amintesc. Adică îmi amintesc, dar nu cred să te fi născut tu atunci.

View Postlucifer76, on 04 ianuarie 2019 - 14:00, said:

Mno, eu zic de rosii, tu de spanac Posted Image. Asa si salata ori ceapa verde ies in martie/aprilie, dar nu despre ele e vorba.
Cum nu? Eu vorbeam de produse de sezon. Care-s mai multe decât roșiile.

View Postlucifer76, on 04 ianuarie 2019 - 10:23, said:

Pai ce ziceam, gogonele, rosii care nu se mai coc.
cred că ai o fixație cu roșiile.

#50
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
'lucifer76'

'DaculScoril0'

Municipiile in care locuiti sau cele din apropiere au piete en-gross de legume fructe?

#51
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cam toate orasele au, dar mari si vestite doar unele. dar un loc unde se vinde din dube exista in fiecare oras, cu toate ca nu e piata in adevărul sens al cuv. de ex Brăila oficial nu are, neoficial este o strada plina de dube unde gasesti tot ce vrei.

#52
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
In toate orasele in zona pietelor dimineata devreme cand nici nu a rasarit soarele vin dubele incarcate si vand la bisnitarii din piata si nu numai.

#53
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postsilesax, on 07 ianuarie 2019 - 14:59, said:

cam toate orasele au, dar mari si vestite doar unele. dar un loc unde se vinde din dube exista in fiecare oras, cu toate ca nu e piata in adevărul sens al cuv. de ex Brăila oficial nu are, neoficial este o strada plina de dube unde gasesti tot ce vrei.

View Postcostl, on 07 ianuarie 2019 - 15:17, said:

In toate orasele in zona pietelor dimineata devreme cand nici nu a rasarit soarele vin dubele incarcate si vand la bisnitarii din piata si nu numai.
Asta arata politicienilor locali, capabili, sau chiar investitorilor privati ca ar fi necesara o astfel de piata en-gross  Posted Image cu toate ca momentan romanii sunt putin spre deloc obisnuiti a folosi asa ceva.

Edited by poadol, 09 January 2019 - 14:50.


#54
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Nu, asta arata politicienilor ca pietele de producatori sunt o idiotenie ce trebuie desfiintate, ca nu exista producatori, doar bisnitari de marfa trecuta prin intermediari.

Si chiar daca ar infiinta o piata en-gros, nu o vor folosi daca nu e lipita de piata actuala, doar nu crezi ca vin bisnitarii din piata sa care marfa pana in piata?
Unii care vand en gros si au ceva neuroni deja s-au organizat, au baza de clienti, preiau comenzile de la bisnitari si le livreaza direct la piata marfa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate