Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Piete de en-gros pentru legume fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
bișnițarii aia fac treaba sa meargă, fac legatura dintre producatori si cumparatorii finali. si in gl este angro, si in oradea.

in matca

#20
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ca parca supermarketurile ce sunt? nu tot niște bișnițari mai mari? :)

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Bursul, on 03 ianuarie 2019 - 15:35, said:

In Timisoara au existat cica 3 piete volante. Mai exista una. Mai este o initativa privata ii zice cosul cu legume. Te abonezi si primest saptamanal legume de la producatori locali.
Uite chiar vreau sa-l promovez: https://www.facebook...29995467059966/

Impreuna lucram in gospodaria noastra este situata in Cuvin. Suprafata este de 60 AR folositi pentru legume si 70 AR la camp pentru cereale. Momentan avem 16 familii in parteneriat. Mai avem locuri pentru4 familii pentru a ajunge la numarul de 20.Livram legume si in ARAD

Asta ar fi o idee buna pentru toti producatorii locali din Romania.
Piete volante  care dupa primele prezente, au fost acaparate de aceeasi "producatori agricoli" din pietele Timisoarei cu autorizatie de "mic producator" eliberata de diverse primarii, dar care n-aveau decat eventual pamantul de sub casa si de sub cusca cainelui.  Si care vindeau rosii romanesti de prin Anatolia, varza romaneasca din China, s.a.m.d.
NU mai exista TARANI romani agricultori. Cei care mai locuiescpe la sate, sunt sateni si atat.
Exista si o piata "de gros" in Timisoara, raiul afaceristilor din domeniul alimentar-agricol.Dar n-are legatura cu agricultura din Timis. Doar cu "biznis-u´".Ala negru si gri.Vinde cartofi de Covasna, crescuti in rumegus de palmier egiptean.Locul de unde se aprovizioneza "taranii" din Belint cu cartofi si varza, pe care o vand la sosea, in fata portii ca fiind din gradina proprie, care e napadita de buruieni.

Edited by myshyk, 03 January 2019 - 17:09.


#22
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 silesax, on 03 ianuarie 2019 - 16:42, said:

ca parca supermarketurile ce sunt? nu tot niște bișnițari mai mari? Posted Image
Da, dar ăștia plătesc salarii, taxe, impozite, etc.

#23
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si ce crezi ca aia din angrouri nu platesc salarii, taxe, si impozite? stii ca un loc unde tragi o masina este 3000 pe luna?
mai nene, nici pe camp nu mai poti munci cu oameni fara sa platesti taxe.. dapai in angro.

Edited by silesax, 03 January 2019 - 18:39.


#24
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
In Galati http://www.piete-gal...lea-basarabiei/

#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 silesax, on 03 ianuarie 2019 - 18:38, said:

si ce crezi ca aia din angrouri nu platesc salarii, taxe, si impozite? stii ca un loc unde tragi o masina este 3000 pe luna?
mai nene, nici pe camp nu mai poti munci cu oameni fara sa platesti taxe.. dapai in angro.
Da, mă gândesc că în angrouri sunt destui care muncesc la negru.
În rest n-am înțeles nimic. Sper să nu te superi.

#26
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
unde anume îs cei care muncesc la negru? sub pământ in angro? nu nene, toti care muncesc acolo îs angajați plus producatorii particulari cu care este alta poveste, adică ei nu trebuie să fie angajati.

#27
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 silesax, on 03 ianuarie 2019 - 18:57, said:

unde anume îs cei care muncesc la negru? sub pământ in angro? nu nene, toti care muncesc acolo îs angajați plus producatorii particulari cu care este alta poveste, adică ei nu trebuie să fie angajati.
Cinstiti , ce sa zic , numai ca ai informatii gresite .
In " bransa " asta sint cei mai mari hoti .
ca exemplu / https://www.zf.ro/ev...me-si-fructe-2/

#28
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
In Suceava e in cartierul Burdujeni o piata din asta, e aglomerat cea mai mare parte a zilei, mergi cu masina pe o alee in forma de U si commerciantii sunt stanga-dreapta. Eu toamna de acolo ma aprovizionez.

#29
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 silesax, on 03 ianuarie 2019 - 18:38, said:

si ce crezi ca aia din angrouri nu platesc salarii, taxe, si impozite?
Maestre, cand ai primit ultima data bon la un sac de cartofi? Intreb de curiozitate, pentru ca eu nu am vazut in viata mea sa se dea bonuri acolo.

#30
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
primesti bon de cate ori ceri. acum daca cumperi fix de la un producator 3 saci de cartofi, nu o sa primesti bon ci o fila dintr-un carnet de comercializare.

#31
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 silesax, on 03 ianuarie 2019 - 18:57, said:

unde anume îs cei care muncesc la negru? sub pământ in angro? nu nene, toti care muncesc acolo îs angajați plus producatorii particulari cu care este alta poveste, adică ei nu trebuie să fie angajati.
La Doraly și la Dragonul Roșu când vine ANAFul jumate + 1 din comercianți trag obloanele și dispar. De ce oare? Oare o fi altfel în piețele de gros alimentare?

#32
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Nu mai nici un fel de înțelegere pentru cei ce nu sunt dispuși să se asocieze și să separe producția de comerț sau să-și prelucreze superior marfa(zacuscă, bulion, gem etc). "Taranul" de unul singur n-are nici o șansă. Eu nu mai cumpăr nimic de la "țărani". Banii dați subvenție la cei ce produc roșii sunt cel mult o forma de ajutor social dacă nu se regăsesc în investiții. Eu vreau aproximativ aceeași marfa și vara, si...iarna, din spații cu autoservire.
LE
Nici nu mai umblu cu bani cash la mine
LE
Își pun burțile și copiii pe Facebook in loc să-și pună pivnița și un număr de telefon.

Edited by Fuserisk, 03 January 2019 - 20:02.


#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Atata vreme ca  cineva isi deschide o afacere, despre care stie sigur ca va merge in pierdere(aka: ferme de animale, sere de legume mari, plantatii de pomi,...) dar mizeaza din start pe ajutoarele guvernamentale si pe subventii, nu se poate sustine ca acel "afacerist" este un om corect, cinstit, care va respecta legislatia si se va imbogati. Si nici ca isi va respecta partenerii de afacere sau clientii.

#34
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Fuserisk, on 03 ianuarie 2019 - 19:52, said:

Eu vreau aproximativ aceeași marfa și vara, si...iarna, din spații cu autoservire.
aici greșești și pierzi mult și din cauza celor ca tine pierdem cu toții. Pierdem calitatea produselor de sezon.

#35
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

 DaculScoril0, on 03 ianuarie 2019 - 21:05, said:


aici greșești și pierzi mult și din cauza celor ca tine pierdem cu toții. Pierdem calitatea produselor de sezon.
Care sezon!?! Ăla in care din Septembrie anul curent până în Iunie anul viitor nu cresc decât oaia, mămăliga, tuica și murăturile?! Oaia...eu de la oaie nu mănânc nimic. Pute! Capra la fel. Am inteles că lana ar fi utilă, în construcții la izolații termice(nu cred că este rentabil) și cam atât.

Edited by Fuserisk, 03 January 2019 - 22:30.


#36
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Offtopic eu chiar am apucat mamaliga tăiată cu sfoara pe o masa cu trei picioare si preșul țesut în casă. Nu-mi stârnește nici o nostalgie. Prefer bananele și roșiile proaste din Spania. Mi-am mâncat cota de boabe de porumb, dovleac  și sfecla copte in sobă când eram copil.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate