Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Bataia de la Ruginoasa 2018!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Eu as discuta cu ei... vor sa treaca la sporturi oficiale, le-as face scoala de box.
Vor sa ramana la traditie? Casca pt cap, scoica pt oua si proteza pt dinti, respectarea unor reguli echitabile in orice confruntare si poa sa se bata pana la boboteaza.
Presupun ca inteleg ca e in interesul lor sa nu se curete sau sa ramana betegi dupa obiceiuri inutile...

Nici macar acum jandarmeria n-ar trebui sa se bage... Cacanaria intai sa ia la rost nuntile de puradei ale rromilor, dupaia obiceiurile locale traditionale!

View Postlaffin, on 31 decembrie 2018 - 16:39, said:

astia iau pauza de la batut muierea si se bat intre ei? o zi pe an?
Si la referendum cum zic... nu e bine barbat cu barbat; cine pe cine bate?

Vine omu acasa, e rece ciorba... acu-si bate muierea... da muieru poa sa dea si el... nu e bine!

Edited by Monstruozitate, 31 December 2018 - 16:49.


#38
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postandreic, on 31 decembrie 2018 - 13:23, said:

Sa faca cu jandarmii sa fie mai amuzant Posted Image
Acu pe o nota mai serioasa, chestiile astea devin violente pentru ca oamenii aceia de fapt nu stiu sa se distreze, sa se amuze, ii apuca dracii cand pierd... altfel era o simpla chestie simbolica si gata.
Pai sa stii ca exact asa au facut. Acum dau la tv! Cica s-au batut cu jandarmii!

Edited by XL700VA, 31 December 2018 - 17:11.


#39
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostXL700VA, on 31 decembrie 2018 - 17:10, said:

Cica s-au batut cu jandarmii!
Așa mai zic și eu!
Bine, nu susțin lupta cu țestoasele, dar tot e ceva decât deloc.

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,446
  • Înscris: 15.06.2007
Nu si-a luat nici unu' kalasnikov.. daca tot nu e voie cu ciomage.

#41
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Einstein:
Nu ştiu cu ce arme va fi luptat cel de-al treilea război mondial, dar cu siguranţă cel de-al patrulea va fi luptat cu pietre şi bâte.

Să luăm partea pozitivă. Cînd va începe al patrulea război mondial noi vom avea deja trupe de elită cu armament modern.
Cu băieții ăștia, antrenați în condiții reale de luptă, vom cuceri mapamondul.

#42
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Eu cind am iesit de sub piatra sub care traiam am vazut o galerie care facea ravagii fata de care obiceiul ala stramosesc din Moldova e pistol cu apa si ce sa vezi, nu se mai impacienta nimeni 😂😂😂.
Trebuie doar sa ridici piatra, sa scoti capul afara si sa vezi cum e prin lume.

#43
Vascauti

Vascauti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.10.2012
Bătrânii spun că apa trece
Şi spun că pietrele rămân,
Dar lucrul altfel se petrece
Pe vechiul nostru glob bătrân.
Că piatra, orişicât de tare,
Se macină şi trece stând,
Iar peste trista-i măcinare
Doar apele rămân curgând.
poezie de Mihai Codreanu.
Fiind localnic, am să încerc, când voi avea timp, să explic prin ochii mei fenomenul.
Pentru cei ce fac afirmații, nefondate zic eu, aș întreba:
- câți morți documentați sunt de pe urma fenomenului?!
- credeți că, cei care ies pe 31 după masă, sunt alții decât cei de dimineață? (căutați Malanca de la Ruginoasa),
- echipamentul de dimineață care are aproximativ 30 și ceva de Kg, credeți că nu oferă protecție?!
La mulți ani vă doresc.

#44
dinupaltinis

dinupaltinis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.11.2012

View PostVascauti, on 31 decembrie 2018 - 23:14, said:

Bătrânii spun că apa trece
Şi spun că pietrele rămân,
Dar lucrul altfel se petrece
Pe vechiul nostru glob bătrân.
Că piatra, orişicât de tare,
Se macină şi trece stând,
Iar peste trista-i măcinare
Doar apele rămân curgând.
poezie de Mihai Codreanu.
Fiind localnic, am să încerc, când voi avea timp, să explic prin ochii mei fenomenul.
Pentru cei ce fac afirmații, nefondate zic eu, aș întreba:
- câți morți documentați sunt de pe urma fenomenului?!
- credeți că, cei care ies pe 31 după masă, sunt alții decât cei de dimineață? (căutați Malanca de la Ruginoasa),
- echipamentul de dimineață care are aproximativ 30 și ceva de Kg, credeți că nu oferă protecție?!
La mulți ani vă doresc.
La mine de cand e satul in dimineata de Ajun se faceau focuri si se adunau tineri si batrani si se petreceau.Acuma nu-i mai lasa astia de la mediu sa faca foc, ca cica fac fum si polueaza.
Bradul sa fie de plastic.
Porcul sa-l anesteziezi si sa-l tai prin abatoare.
Acusi n-o sa-i mai lase nici cu colinda ca polueaza fonic.
Mai oameni buni chiar nu vedeti ca astia vor sa ne distruga traditile?Ca or fi bune sau rele sunt ale noastre si daca noua ne plac nu vad ce drept au altii sa ni le interzica.
Cei nascuti si crescuti la oras la bloc nu au cum sa inteleaga aceste obiceiuri pentru ca nu au asa ceva,ei sunt ca rosiile crescute in sera,nu stiu nici cei ploaia nici cei vantul.
Un an bun sa aveti.

#45
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Ba pe mine scutiți-mă cu tradițiile imbecililor cu creierii inutili îmbibați în alcool!

Acum am ajuns acasă, fusesem la ai mei, la țară.
La întoarcere, m-am trezit cu mașina blocată de o șleahtă de cretini din ăștia care păstrează tradiția (de care nu știam!), mascați și cu priviri tulburi. Mi-au înconjurat mașina, bătând din tobe și răgând, că ei așa pot comunica, săracii.
Când au văzut că nu le dau bani, trei din ei s-au așezat în față, făcând semne să le dau bani, iar restul s-au pus în jurul mașinii. Eram cu soția, fetițele și un vecin de-al părinților, care mă rugase să-l duc în oraș.
Le-am dat 10 lei ca să pot pleca. Vecinul mi-a spus că asta se practică de mult, eu chiar nu știusem, și cumva am fost norocoși că încă nu era întuneric, iar ei nu băuseră destul, deci nivelul de violență era încă scăzut.

Deci părerea mea că indivizii ca ăștia din topic sunt niște vite. De fapt vitele nu sunt agresive, le rog să mă scuze...
Oamenii de la țară care gândesc sunt plecați afară, la muncă, iar din truda lor își fac case, cumpără terenuri sau încep mici afaceri. Mă înclin în fața lor.
Tradițiile penisului sunt păstrate de nespălați din ăștia certați cu munca. Bineînțeles că respectivele tradiții sunt oglinda lipsei lor de inteligență.

Sunt născut la bloc, dar toată copilăria mi-am petrecut-o la bunica. Am cărat apă, am rânit la animale, am prășit de mi-au sărit capacele, am cosit și am întors fân, am scos cartofi, am stat cu vacile pe gârlă.
Am văzut destul tradițiile cretine cu bătăile de la crâșmă.

Măcar de-ar fi păstrat dobitocii tradiția dacilor, să-l fi aruncat pe câte unul în sulițe. Mai scăpam de câte un prostovan iubitor de tradiții strămoșești....


#46
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
de ce n-ai dat telefon la politie?

#47
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
M-am gândit, dar ar fi trebuit să sun la 112, ar fi spus să aștept să vină echipajul din comună. Noi eram în alt sat, deci cu siguranță ar fi durat mult. Probabilitatea ca ei să mai fie acolo e mică, iar pe de altă parte nu m-ar fi mirat ca polițistul să-mi spună că așa e tradiția.
În plus, în mașină era fetița mea cea mică, care are gradul grav de handicap. Nu mâncase la ai mei și era agitată. Eram grăbit să ajung acasă ca să-i dau să mănânce.

Dacă aș fi fost singur în mașină fii sigur că aș fi sunat la 112. (Primele mele postări aici pe forum sunt de când cerusem niște sfaturi cu privire la o situație în care un nemernic mă amenințase cu toporul pentru că i-am spus că e ilegal să taie copaci de pe domeniul public).

Deci încep anul 2019 cerându-mi scuze lui Patapievici.  Cine a citit Politice cunoaște părerea lui despre poporul român și știe la ce mă refer.
Când citisem cartea m-am cam supărat pe el, dar acum realizez că el doar îmi pusese o oglindă în față, iar eu sunt hidos. Deci care e vina lui că mi-a arătat cine sunt, nu?

Patapievici despre români și dragostea de țară:

„Radiografia plaiului mioritic este ca a fecalei: o umbră fără schelet, o inimă ca un cur, fără șira spinării”,
„un popor cu substanța tarată. Oriunde te uiți, vezi fețe patibulare… guri vulgare, trăsături rudimentare”,
„Românii nu pot alcătui un popor fiindcă valorează cât o turmă”





#48
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Sunt orasean,si ce relevanta are?

View Postdinupaltinis, on 01 ianuarie 2019 - 13:45, said:


La mine de cand e satul in dimineata de Ajun se faceau focuri si se adunau tineri si batrani si se petreceau.Acuma nu-i mai lasa astia de la mediu sa faca foc, ca cica fac fum si polueaza.
Bradul sa fie de plastic.
Porcul sa-l anesteziezi si sa-l tai prin abatoare.
Acusi n-o sa-i mai lase nici cu colinda ca polueaza fonic.
Mai oameni buni chiar nu vedeti ca astia vor sa ne distruga traditile?Ca or fi bune sau rele sunt ale noastre si daca noua ne plac nu vad ce drept au altii sa ni le interzica.
Cei nascuti si crescuti la oras la bloc nu au cum sa inteleaga aceste obiceiuri pentru ca nu au asa ceva,ei sunt ca rosiile crescute in sera,nu stiu nici cei ploaia nici cei vantul.
Un an bun sa aveti.
Pai da,am fost si eu de destule ori la tara,chiar daca n-am crescut acolo.Si nu,mananc cat de mult pot rosii,cartofi,pastai,ceapa+ fructe,gen mere si zmeura tot de acolo etc.,cultivate de noi,la vreo 10 km de Iasi,unde avem o casuta.Si ce relevanta are daca stau la bloc,n-am inteles?Presupun ca intra in traditie si calatoritul pe capota al masinilor,blocarea drumului si eventual si 1-2 ciomege incasate in masina?

Edited by Vlad_22, 01 January 2019 - 21:28.


#49
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eu cand ma deplasez zilele astea prin comuna trebuia sa am bani schimbati de cate 10 lei.
Majoritatea fac un dans in fata masinii apoi daca le dai ceva bine  daca nu asta e , majoritatea nu sunt agresivi. Nu e perceputa ca o taxa de trecere.  

E putin 10 lei , sunt de admirat, pe mine  niciodata nu m-a atras sa ma maimutaresc de anul nou  si sa duc traditia mai departe nici nu se castiga mult din asta , majoritatea banilor le dau muzicantior.

Edited by Benderbut, 01 January 2019 - 21:25.


#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,446
  • Înscris: 15.06.2007
[ https://66.media.tumblr.com/f6639ed2808b1637b6868f444262c60f/tumblr_pkddk4wKSE1roqv59o1_500.pnj - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://66.media.tumblr.com/dc9509e8e3fa43076eb8132c49634288/tumblr_pkddk4wKSE1roqv59o2_1280.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://66.media.tumblr.com/de893b23bad3311649894ceb25e88e55/tumblr_pkddk4wKSE1roqv59o3_640.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ioi zic sa lase prostii sa se omoare intre ei inainte de a se reproduce. Prin urmare, jandarmeria ar trebui sa se retraga si sa le lase toate bitele, mai mult ar putea sa le dea si arme.

#52
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostJurasikMan, on 31 decembrie 2018 - 13:29, said:

Nu suntem un popor de barbari , dar mai avem in componenta astfel de triburi ...ca cel de la Ruginoasa . cu timpul actiunile lor vor fi interzise si riscurile de a le practica vor fi prea mari . Cu timpul toate obiceiurile se estompeaza . Partea comica este ca fara cafteala lor cu bate ...nici dracu nu auzea de Ruginoasa . Pana acum , evenimentul si-a atins scopul .
In Ruginoasa e și fostul palat al familiei Cuza , care a aparținut inițial familiei Sturdza .

#53
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostSabinatu, on 31 decembrie 2018 - 20:30, said:

Einstein:
Nu ştiu cu ce arme va fi luptat cel de-al treilea război mondial, dar cu siguranţă cel de-al patrulea va fi luptat cu pietre şi bâte.

Să luăm partea pozitivă. Cînd va începe al patrulea război mondial noi vom avea deja trupe de elită cu armament modern.
Cu băieții ăștia, antrenați în condiții reale de luptă, vom cuceri mapamondul.

Posted Image Posted ImagePosted Image  Posted Imagegenial post!!!

#54
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
În acest an, ca și în precedentul, nu cred că va mai avea loc cafteala, ci așa mai mult simbolic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate