Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Venetia-intrare cu taxa

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
lagify

lagify

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.12.2018
Iata ca desi Italia este stat membru UE, conceptul de libera circulatie nu se aplica in cazul Venetiei care recent a implementat o taxa turistilor  de 2,5-10 euro per intrare.

Turiștii vor plăti o taxă pentru a vizita Veneția

Sunt curios daca mai toate orasele europene  vor aplica asemenea masuri si poate asa vizele si interdictiile de intrare  vor disparea, macar asta ar fi partea buna.

Edited by lagify, 31 December 2018 - 12:24.


#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ce treaba are membru UE cu taxa ?
Este vreo prevedere UE care interzice asemenea taxe ?

#3
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Au preluat și îmbunătățit taxa lui Măzărache.

Alte orașe (europene sau nu) vor aplica o taxă dacă sunt copleșite de turiști. În caz contrar vor căuta diverse tertipuri ca să aducă cât mai mulți.

#4
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
sunt curios cum o sa implementeze taxa asta la turistii care nu se cazeaza la hotel si viziteaza venetia doar cateva ore.
hai ca la masini au facut sisteme de recunoastere automata a numerelor de inmatriculare si dau amenzi celor care n-au platit taxa de access, dar cum faci asta la pietoni?

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
In locul lor as fi facut cu totul si cu totul altfel. Un numar limitat de intrari, din care jumatate gratis iar cealalta jumatate la licitatie. Asa ca bogatii intra primii ca de-aia-s bogati, iar noi, cand ne vine randul. Ce-mi pare rau, ca INCA n-am dus-o si eu pe nevasta-mea. :(

View PostTruthHurts, on 31 decembrie 2018 - 12:47, said:

Ar trebui strict interzise aceste tipuri de taxe. La fel si alea pentru masini (taxa de centru sau mai stiu eu). Locurile publice trebuie sa fie accesibile pentru toate persoanele fizice, neconditionat.
Tu stii ce-i acolo ? Aglomeratie vesnica. Aia nu stiu ce e pacea. Si n-ai idee cat gunoi si cata mizerie se produce.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,270
  • Înscris: 01.12.2001

View Postrex, on 31 decembrie 2018 - 12:43, said:

sunt curios cum o sa implementeze taxa asta la turistii care nu se cazeaza la hotel si viziteaza venetia doar cateva ore.
hai ca la masini au facut sisteme de recunoastere automata a numerelor de inmatriculare si dau amenzi celor care n-au platit taxa de access, dar cum faci asta la pietoni?
Simplu.
In Venetia accesul pietonal e f limitat. Baga taxa in plus la biletul de vaporas.

#7
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View PostTruthHurts, on 31 decembrie 2018 - 12:47, said:

Ar trebui strict interzise aceste tipuri de taxe. La fel si alea pentru masini (taxa de centru sau mai stiu eu). Locurile publice trebuie sa fie accesibile pentru toate persoanele fizice, neconditionat.
Da, da, da!
Să fie ca-n jungla Bucureștiului! Toată lumea să parcheze pe linia de tramvai, pe trecerile de pietoni și pe oriunde apucă!
Taxa „de centru”, cum îi zici tu, se aplică și în Germania (îi zice Umweltplakette). În Italia, este zona de interdicție numită Zona a traffico limitato (ZTL). În Franța, este Zone à Circulation Restrainte (ZCR), iar în Spania este Área de Prioridad Residencial (APR). Toate au ca scop reducerea poluării în zonele urbane și protejarea patrimoniului cultural arhitectonic.
Tu ce ai împotriva acestor măsuri? Ce bine ar fi dacă s-ar implementa și la noi astfel de măsuri, să nu mai circule toate „cazanele” cu filtrul de particule dezactivat prin buricul târgului ...
====
În legătură cu subiectul topicului: oricum există peste tot în zonele turistice, taxa de stațiune, sau taxa de oraș. Cine vrea să viziteze Veneția, oricum plătește taxa respectivă. Și oricum, grăbiți-vă! Veneția se scufundă, încet, dar sigur!

Edited by stancosty, 31 December 2018 - 13:15.


#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostTruthHurts, on 31 decembrie 2018 - 12:47, said:

Ar trebui strict interzise aceste tipuri de taxe. La fel si alea pentru masini (taxa de centru sau mai stiu eu). Locurile publice trebuie sa fie accesibile pentru toate persoanele fizice, neconditionat.
Locurile publice, cum spui tu, sint proprietatea / in custodia primariei si a altor institutii la fel de publice.
Costa bani intretinerea lor s.a.m.d....

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Poststancosty, on 31 decembrie 2018 - 13:11, said:

Nu mai exista nicaieri asa ceva. Si e foarte probabil ca cineva ii va obliga sa o scoata. Una e sa pui taxa pe hotel sau pe circulatia auto si alta e sa pui taxa pe libera circulatia a persoanelor. Se incalca un drept contitutional.
De-aia am zis eu ca trebuiau sa puna jumate din intrari gratis.

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017

View Postlagify, on 31 decembrie 2018 - 12:20, said:

Iata ca desi Italia este stat membru UE, conceptul de libera circulatie nu se aplica in cazul Venetiei care recent a implementat o taxa turistilor  de 2,5-10 euro per intrare.

Turiștii vor plăti o taxă pentru a vizita Veneția

Sunt curios daca mai toate orasele europene  vor aplica asemenea masuri si poate asa vizele si interdictiile de intrare  vor disparea, macar asta ar fi partea buna.

Daca si orasul in care stai ar fi asaltat de turisti precum Venetia, iti spun eu ca ai fi al naibii de bucuros sa pui taxele alea.

#11
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostPaz, on 31 decembrie 2018 - 13:22, said:

Se incalca un drept contitutional.
Conform cărei constitutii ?!

PS:Am fost,deci o sa fiu rau:nu ma mai intereseaza...
In alta ordine de idei,turismul poate "ucide" un obiectiv turistic major.Asa ca,daca tot trebuie sa suporte hoardele zilnice de turisti care "consuma" incet-incet orasul,de ce sa nu scoata macar niste bani...

Edited by zuv, 31 December 2018 - 14:02.


#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostPaz, on 31 decembrie 2018 - 12:49, said:

In locul lor as fi facut cu totul si cu totul altfel. Un numar limitat de intrari, din care jumatate gratis iar cealalta jumatate la licitatie. Asa ca bogatii intra primii ca de-aia-s bogati, iar noi, cand ne vine randul. Ce-mi pare rau, ca INCA n-am dus-o si eu pe nevasta-mea. Posted Image


Tu stii ce-i acolo ? Aglomeratie vesnica. Aia nu stiu ce e pacea. Si n-ai idee cat gunoi si cata mizerie se produce.
Primavara e ok.

#13
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postgeorge_alexandru, on 31 decembrie 2018 - 13:49, said:

Daca si orasul in care stai ar fi asaltat de turisti precum Venetia, iti spun eu ca ai fi al naibii de bucuros sa pui taxele alea.
O zici de parcă ar fi asaltați de refugiați. Turismul e o sursă de venit.

#14
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Poststancosty, on 31 decembrie 2018 - 13:11, said:

Cine vrea să viziteze Veneția, oricum plătește taxa respectivă.
Pai nu prea e asa,ca unii nu se cazeaza acolo si atunci nu plateau nici o taxa...

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017
Un alt exemplu...in Thailanda au inchis plaja aia celebra din filmul the Beach, cica a fost grav avariata de turismul intensiv. Fusesem acolo acum cativa ani, am mers dimineata cand nu era nimeni, m-am bucurat de plaja, de apa....la pranz hoarde de asiatici, niciunul preocupat de plaja, peisaj sau apa, ci doar de selfi-uri. Practic au venit acolo sa mai bifeze un loc si sa puna poze pe instagram.

Asa ca, daca tot vor sa fie cool in poze pe instagram pe spinarea alora care fac curat dupa ei, sa plateasca.

View PostMr_nobody_, on 31 decembrie 2018 - 14:03, said:

O zici de parcă ar fi asaltați de refugiați. Turismul e o sursă de venit.

Ai fost vreodata in Venetia?

Edited by george_alexandru, 31 December 2018 - 14:08.


#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
E ca taxa de intrare la muzeu, Venetia fiind un imens muzeu in aer liber.

#17
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postgeorge_alexandru, on 31 decembrie 2018 - 14:08, said:

am mers dimineata cand nu era nimeni, m-am bucurat de plaja, de apa....la pranz hoarde de asiatici, niciunul preocupat de plaja, peisaj sau apa, ci doar de selfi-uri. Practic au venit acolo sa mai bifeze un loc si sa puna poze pe instagram.
Nu vad care-i diferenta intre activitati...Fiecare e liber sa faca ce-i place,cata vreme nu-i afecteaza pe ceilalti.Unii se bucura de peisaj,altii fac plaja.Contribuie toti la aceeasi aglomeratie...

#18
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postzuv, on 31 decembrie 2018 - 13:57, said:

Conform cărei constitutii ?!
Conform constitutiei oricarei tari civilizate care garanteaza dreptul la libera circulatie. Eu cred ca vor fi procese, bani cheltuiti si timp pierdut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate