Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

laptop refurbished .magazin online evomag

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
vasile1964

vasile1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.05.2011
buna ziua si la multi ani,doresc achizitionarea unui laptop refurbished toshiba porteger830-13c pentru socrii mei numai pentru comunicare pe Skype si email pretul este de 878 ron avand si sistem de operare instalat garantie de 3 ani,ma intereseaza daca merita si daca magazinul evomag este serios.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Suna-i intai pe aia de la Evomag si intreaba-i daca au certificat de Factory Refurbished in fabrica producatorului. Daca nu au, nu inseamna neaparat ca produsul nu e ok, ci ca Evomag umbla cu cioara vopsita spunand ca vand produse refurbishate, care de fapt sunt SH, ca pe Olx, la romani.

Edited by rosix, 29 December 2018 - 06:02.


#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Parerea mea este ca te poti descurca pt Skype si email si cu un laptop mai slab dotat hardware, mai ieftin. Depinde de cat ti-ai propus sa platesti, eu nu as da atat.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Acelasi laptop il gasesti si aici:
https://www.vexio.ro...indows-10-home/

https://www.interlin...urbished-p24069

https://www.calculat...ows-10-pro.html

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu prea am incredere in Toshiba de cand mi-a luat foc un cablu LVDS in balama la un Satellite...am zis ca nu mai cumpar.

Exista Lenovo Thinkpad T430 cam la aceeasi bani.

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Nu e mai simplu cu un telefon sau cu o tabletă?

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Skype merge perfect de pe o tableta.

Iti recomand un Samsung A tab (T585) sub 200 de euro.

Eu i-am luat lui soacramea asa ceva anul trecut de craciun: https://www.amazon.d...ds=samsung t585

Merge de rupe, a invatat imediat (de la zero) sa umble pe tableta, nu are probleme cu drivere, update-uri, i-am pus TeamViewer pe ea sa ma pot conecta remote daca nu stie sa faca vreo chestie, etc.

Nici prin cap nu mi-ar trece sa cumpar un laptop pentru astfel de utilizare -> facebook, emailuri, camere IP, Skype, Google, stiri, termostat wifi. La astea foloseste tableta.

Edited by abac, 29 December 2018 - 09:07.


#8
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Trebuie sa fii dus cu capul sa dai aproape 9 milioane pe rapandula aia!!!
Pai despre ce vorbim aici???!!!???
Eu va scriu de pe un laptop HP 630 cumparat in februarie 2012,fabricat in decemdrie 2011,laptop ce a avut initial Pentium B950 si 2 GB RAM DDR3 - 1333Ghz.
I-am facut upgrade EXACT la procesorul ce echipeaza rapandula refurbished aflata in discutie, adica i5 2520M, i-am pus HDD de 1TB nu de 320 cum are harbul, si 8GB RAM.
Ei bine, cei ce vand vechitura Toshiba Porteger-ul lu' peste... cer pe hartoapa aia cu ecran de 13 inch. aproape 9 milioane (lei vechi) iar eu, pe HP-ul meu nu pot cere NICI 4 MILIOANE... in conditiile in care am aceeasi configuratie,acelasi i5 din a 2-a generatie, HDD de 1TB si tot 8GB RAM DDR3/1333Ghz cum are si darapanatura pusa CU TUPEU la vanzare pe 9 milioane!!!
Bine eu n-am de gand sa vand harbul asta upgradat de pe care va scriu fiindca sunt constient ca este o cotroapa veche si depasita... il folosesc ca laptop de teren,arata aspect 10/10 dar n-am tupeul sa cer ceva pe el! In schimb, firmele de-l pun in vanzare au tupeu FANTASTIC DE MARE sa ceara 9 milioane... pe vechitura de Toshiba cu procesor de pe vremea anului 2011...
In captura de ecran = configuratia mea ce NU am tupeu nici s-o pun la vanzare (nici nu vreau),(am si alte 2 laptopuri de ultima generatie dar asta este alta poveste)... sa vedeti pe ce cer aia 9 milioane... mult tupeu din partea comerciantilor ce vor profit de 300%!!!

Attached Files


Edited by Tehnicianul090370, 29 December 2018 - 09:46.


#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Ok, acum du-te si scoate-ti pamantul de sub unghii, ca limbajul e clar nu nu ai sa il poti schimba vreodata.

#10
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

 abac, on 29 decembrie 2018 - 09:37, said:

Ok, acum du-te si scoate-ti pamantul de sub unghii, ca limbajul e clar nu nu ai sa il poti schimba vreodata.
Este scos de mult dar m-a enervat tupeul firmelor bucurestene de cartier,firme ce vor peste noapte sa scoata profit de 300% din toate gunoaiele vechi si depasite moral si fizic!
Am sa editez postarea de mai sus dar ideea ramane idee... nu ai cum sa ceri asa preturi nesimtite pe un upgrade care nu costa mai mult de 150 RON din piese verificate si second hand!

Edited by Tehnicianul090370, 29 December 2018 - 09:48.


#11
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,239
  • Înscris: 31.08.2006

 Tehnicianul090370, on 29 decembrie 2018 - 09:40, said:

Este scos de mult dar m-a enervat tupeul firmelor bucurestene de cartier,firme ce vor peste noapte sa scoata profit de 300% din toate gunoaiele vechi si depasite moral si fizic!
Am sa editez postarea de mai sus dar ideea ramane idee... nu ai cum sa ceri asa preturi nesimtite pe un upgrade care nu costa mai mult de 150 RON din piese verificate si second hand!

                 Toshiba in discutie costa enorm fata de cat ar trebui de fapt sa coste. Iti inteleg supararea. Am vazut si eu cateva preturi la sisteme PC refurbished de pe siteuri de profil. Cred ca astia care le vand ori sunt dusi cu capul, ori mizeaza pe o masa de ignoranti care habar n-au cat ar face real un astfel de sistem. Au un tupeu fantastic sa ceara preturi aberante.

#12
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

 Tehnicianul090370, on 29 decembrie 2018 - 09:33, said:

Trebuie sa fii dus cu capul sa dai aproape 9 milioane pe rapandula aia!!!
Pai despre ce vorbim aici???!!!???
Eu va scriu de pe un laptop HP 630 cumparat in februarie 2012,fabricat in decemdrie 2011,laptop ce a avut initial Pentium B950 si 2 GB RAM DDR3 - 1333Ghz.
I-am facut upgrade EXACT la procesorul ce echipeaza rapandula refurbished aflata in discutie, adica i5 2520M, i-am pus HDD de 1TB nu de 320 cum are harbul, si 8GB RAM.
Ei bine, cei ce vand vechitura Toshiba Porteger-ul lu' peste... cer pe hartoapa aia cu ecran de 13 inch. aproape 9 milioane (lei vechi) iar eu, pe HP-ul meu nu pot cere NICI 4 MILIOANE... in conditiile in care am aceeasi configuratie,acelasi i5 din a 2-a generatie, HDD de 1TB si tot 8GB RAM DDR3/1333Ghz cum are si darapanatura pusa CU TUPEU la vanzare pe 9 milioane!!!
Esti constient ca HP-ul ala e aproape de 2 ori mai greu si de 2 ori mai mare (raportat la volum)?
HP-ul incepea de pe la $450 la lansare iar Portege de pe la $1200.

Sa mai spunem si ca laptop-ul in discutie are licenta de Windows 10 PRO inclusa?
http://www.cel.ro/la...ro-pOSI1MzAm-l/

#13
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

 Alice, on 29 decembrie 2018 - 10:20, said:

Esti constient ca HP-ul ala e aproape de 2 ori mai greu si de 2 ori mai mare (raportat la volum)?
HP-ul incepea de pe la $450 la lansare iar Portege de pe la $1200.

Sa mai spunem si ca laptop-ul in discutie are licenta de Windows 10 PRO inclusa?
http://www.cel.ro/la...ro-pOSI1MzAm-l/
Sa nu zic alte vorbe grele tot la adresa acestor magazine... Exista licente LEGALE cu chitanta si factura de Windows 10 Profesional si la 200RON daca stii pe unde sa cauti! Repet,legale 101% cu reprezentantul BSA langa mine!
NU sunt obligat sa le dau lor bani pe licenta, sa vanda produsul liber de OS ca imi pun eu LINUX,n-am treaba cu Windows-ul lor bagat pe gat!
Si eu am dat bani pe 3 licente de W10 Profesional dar am si LINUX! NU trebuie sa ma inveti pe mine ce inseamna o licenta Windows fiindca folosesc asa ceva de la Windows 3.1 pana in zilele noastre dar si Linux... de peste 20 de ani... asa ca despre ce vorbim?!?
NU le aparati tupeul fie ca lucrati chiar ca angajati ai lor si intrati pe Softpedia ca useri! Daca sunteti angajatii lor... faceti un lucru extrem de urat ca sustineti prosteala pe fata si dispretul fata de un pret corect!
La ceea ce am citat cu rosu - si acum ce-oi fi vrand sa le dau bani "a la tupeu jegos" de dragul vremurilor apuse cand Toshiba era "rege" si acum este "gloaba" sau ce?!?
Ce sa platesc... faptul ca Toshiba costa 1200$ in 2011 la inceput de an?!? Si daca costa... ce?!? Tot pocnitoare ramane... si atunci si acum?!?
Stii baremi cum se misca procesorul asta de-l are si Toshiba si-l am si eu, in Windows 10?!? Se misca ca o p...la,iti zic eu! iti scriu de pe laptop echipat cu el!
In afara ca duce mai cursiv un clip pe Youtube si este capabil de 1440x900 la 50fps cursiv pe Youtube, restul fata de vechiul Pentium B950 pe care l-a inlocuit,este pistol cu flegme!
Fata de un i5 de generatia a 4-a pana astazi (testat de mine ca am asa ceva), acest i5 - 2520m este o "zdranga"! Abia de la generatia a 4-a de i-uri a inceput sa se simta puterea de calcul pe un device mobil,asa ca... mai usor cu pianul pe scari!

Edited by Tehnicianul090370, 29 December 2018 - 11:33.


#14
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Mare grija cu "refurbishat" in Romania. Am luat de la diablos un laptop si era second hand ordinar + licenta windows 10 refurbished. Cand i-am luat la rost au zis ca asa e toate, ca asa e treaba ca eu sunt prost ca nu stiu...ca retur.
Refurbished facut de cine? Am luat de pe amazon un thinkpad facut de fabrica si era ca nou. Amblaj ,carcasa baterie tot. Dupa 3 ani baterie e inca bijuterie .Impecabil.

In schimb ai nostri vanzatori umbla cu cioara vopsita si cer si sume aberante.

#15
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Nu este nici o prosteala, este vorba despre un laptop premium, business, cu garantie 3 ani.
Daca intr-adevar este refurbished (de catre producator) atunci merita. Daca e un SH ordinar cu bateria obosita atunci nu prea mai merita.

Eu am luat unul refurbished by Lenovo - era carcasa zgariata, dar in rest era ca nou - bateria avea < 10 cicluri, SSD-ul doar cateva zeci de GB scrisi, etc.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Vedeti ca "refurbishat" la romani inseamna SH in care au bagat ei un cip de memorie sau un HDD/SSD dupa caz...

La americani, refurbishat inseamna "factory refurbished", cu certificat care atesta acest lucru, adica laptopurile luate in leasing de o firma ca laptopuri de serviciu (cateva sute) se intorc la finalul contractului la firma de leasing, iar aceasta avand contract cu un producator mare (Lenovo, HP, Dell, etc) le trimite la fabrica, primind o suma per lot, de la producator,  acolo intra pe o banda de montaj unde se verifica tot (inclusiv daca se inchide capacul cum trebuie) si se inlocuiesc eventualele piese defecte sau afectate de uzura.   La finalul benzii, dupa toate testele, se ambaleaza intr-o cutie noua pe care scrie Lenovo Refurbished si e scos la imprimanta un certificat de conformitate de producator, pe care scrie ca au primit o baterie noua, care e in garantie cu tot cu laptopul 3 luni sau mai stiu eu cat, iar lotul se trimite la un distribuitor autorizat spre vanzare cu discount.  Asta inseamna "factory refurbished".

De aceea - intrebati-i pe dealerii romani de IT daca au certificat de "factory refurbished" si o sa-i vedeti cum fac ca trenul .... ca n-au inlocuit nici bateria, nu mai vorbesc sa aiba cutie la ele.

Edited by rosix, 30 December 2018 - 16:31.


#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Io nu văd scris pe aici "factory refurbished".
Doar "refurbished".

Nu amestecați mere cu corcodușe.

#18
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Recomand sa cumperi un thinkpad sau un dell latitude seria workstation de pe ebay din uk. Iesi mai ieftin decat diablos/citgrup/evomag si toate cele. Am avut mai multe modele refurbished cumparate care chiar erau refurbished, puteai sa zici ca sunt noi asa de bine aratau. Platesti vreo 20 de dolari transportul, ti-l aduce DPD-ul la poarta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate