Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Android 9 nu va permite înregistrarea convorbirilor!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
skyspot1

skyspot1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 25.01.2014
Salut! Una dintre "surprizele" cu care vine Pie, este imposibilitatea de a mai înregistra convorbirile telefonice.

#2
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Nasol daca e asa...

#3
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
oxygen os inca are functia activa...

#4
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
nu cred pana nu vad, daca ai aplicatie ca lumea inregistrezi din linie cu root, oricum nici la nougat sau oreo nu e permisa, dar se poate cu o aplicatie buna si root

#5
skyspot1

skyspot1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 25.01.2014
Pe Note9 cu Oreo merge perfect ACR fără root

#6
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Cica n-o sa mai fie posibil nici prin aplicatii terte. pe de o parte inteleg ca poate fi o functie utila, pe de alta parte ii inteleg si pe cei care nu vor sa fie inregistrati (chiar daca nu fac nimic ilegal).

https://www.androidp...recording-apps/

#7
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
dar cand esti mintit la un call center de anumite beneficii si pe urma constati ca ai luat teapa sau ca iti vine o factura cat cearsaful....cum dovedesti? Eu am patit asa ceva si au zis ca au ascultat inregistrarea lor si ca consultantul mi-a explicat tot, apoi le-am zis ca am si eu inregistrarea si le-am dat-o.....urmatoarea factura a venit cu -450 de lei pentru ca intradevar fusesem mintit. Daca nu aveam inregistrarea eram bun de plata

#8
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

 skyspot1, on 27 decembrie 2018 - 18:37, said:

Pe Note9 cu Oreo merge perfect ACR fără root

Omul s-a referit la Android 9 nu Note 9.
Note 9 functioneaza cu Android 8.1.

Edited by cris_ncs, 27 December 2018 - 18:49.


#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Oricat de disperat suna anuntul din titlul, totusi nu-i chiar asa unele versiuni de Android, customizate inca permit inregistrarea apelurilor si pentru versiunea Pie (Android 9).
Printre acestea este zi MIUI 10, folosite de Xiaomi-uri.
Din cate stiu, nici Android Oreo (8) sau mai vechi chiar, nu permiteau nativ, din motive legate de protectia convorbirilor inregistrea apelurilor, fiind necesara root-area dispozitivelor sau ceva de genul asta.

Cel mai probabil initiatorul a citit pe undeva ceva legat de modelul lui de telefon si de faptul ca nu va mai putea inregistra convorbirile telefonice.
Ca o concluzie, nu luati de bun, in sensul general acest topic, ci tratati-l ca un zvon, o discutie la un pahar de bere :D

Edited by Ciubex, 27 December 2018 - 19:07.


#10
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Păi şi cum ar putea să limiteze treaba asta ?

#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Unele aplicatii pentru a inregistra partea audio a convorbirilor se foloseau de un "workaround" si anume se inregistreaza prin microfonul normal partea audio, folosindu-se de faptul ca carcasa telefonului transmite, ca o cutie de rezonanta, sunetele din speaker pana in microfonul audio.
Iar posibila limitare se face prin a nu lasa aplicatiile sa acceseze modulul audio sau chiar microfonul in timpul convorbirilor.

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 vidiandrei, on 27 decembrie 2018 - 18:37, said:

Cica n-o sa mai fie posibil nici prin aplicatii terte. pe de o parte inteleg ca poate fi o functie utila, pe de alta parte ii inteleg si pe cei care nu vor sa fie inregistrati (chiar daca nu fac nimic ilegal).

https://www.androidp...recording-apps/
Eu nu-i inteleg, daca nu au nimic de ascuns si nu sunt escroci care o dau la intors cu "eu n-am zis asta".

#13
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 Ciubex, on 27 decembrie 2018 - 18:53, said:

Oricat de disperat suna anuntul din titlul, totusi nu-i chiar asa unele versiuni de Android, customizate inca permit inregistrarea apelurilor si pentru versiunea Pie (Android 9).
Printre acestea este zi MIUI 10, folosite de Xiaomi-uri.
N-are nicio relevanta daca n-ai telefonul nu stiu care. Nu-si ia nimeni telefon special pentru un astfel de "feature". Ideea de baza e directia: hai sa interzicem, sa restrictionam, sa blocam.

#14
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
@TruthHurts
Pai eu asta am specificat, Android-ul pur, precum cele care-s pe telefoanele din programul Android One nu permit aceasta functie. Android-ul nu a permis aceasta functie nativ, insa au fost aplicatii care se foloseau de diverse "brese" pe care cei de la Google, incet, incet le-au limitat.
Initiatorul are cu siguranta un telefon care are un ROM customizat de producator, iar incepand cu Android Pie aceasta functie nu va mai fi prezenta.

Edited by Ciubex, 27 December 2018 - 19:10.


#15
skyspot1

skyspot1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 25.01.2014
https://www.google.c...roid-9-pie/amp/

#16
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Asadar, chiar acolo scrie:

Quote

An official call recording API was included in earlier versions of Android, however, Google removed the API with the release of Android 6.0 Marshmallow in 2015. The tech giant stated the API was removed on the grounds of user privacy, however, it left an easy workaround for app developers that worked through the release of Android 8.1 earlier this year.
Ceea ce inseamna ca de la Android 6 nu mai este oficial support pentru aceasta functie, iar de atunci s-au folosit de trucuri pentru a se putea totusi inregistra convorbirile audio.

#17
skyspot1

skyspot1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 25.01.2014
Dar, trucurile nu vor mai funcționa pe 9. Cei de la ACR Call rec.  au declarat asta

https://bitbucket.or...ecording-issues

Asta au declarat

#18
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
eu am aplicatie care merge bine mersi pe pie, inregistreaza din linie nu de pe microfon sau speaker, alea nu sunt inregistrari, sunt rahaturi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate