Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

UPB Facultatea de Automatica si Calculatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postjudas, on 18 septembrie 2019 - 06:46, said:

Voiam sa inteleg mecanismul, daca este bine sa aleg si cursuri optionale ca sa acopar eventuale restante. Intrebarea era daca, sa zicem, nu iau examenul de electrotehnica si il iau pe cel de Pedagogie si acopar cele 60 de credite, mai trebuie sa mai dau restanta la electrotehnica ?
NU stiu ce sa zic , pot sa-ti zic ca cineva a luat sportul care e optional pe anul 2 ca sa aiba credite

#56
cineva_c

cineva_c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.10.2017
Legat de laptopul pentru facultate, planuiesc sa-mi iau si eu unul zilele astea. Asta e site.ul facultatii (eu sunt la calculatoare).
http://www.eed.usv.ro/fiesc/
Ma intereseaza ce ar trebui sa urmaresc. De exemplu, am nevoie de placa video dedicata? Cat RAM? etc.

#57
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Placa video dedicata nu, la cata grafica faceti e suficienta cea integrata.
RAM cat mai mult, 8 GB minim. SSD obligatoriu. Mai pui o masina virtuala, exersezi retelistica etc.

Edited by neagu_laurentiu, 18 September 2019 - 18:23.


#58
cineva_c

cineva_c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.10.2017
In privinta procesorului?

#59
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
i5, i7

#60
cineva_c

cineva_c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.10.2017
Deci e suficient un i5 ULV. Mersi

#61
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Da insa vezi sa fie generatia a 8-a.

#62
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postjudas, on 18 septembrie 2019 - 06:46, said:

Voiam sa inteleg mecanismul, daca este bine sa aleg si cursuri optionale ca sa acopar eventuale restante. Intrebarea era daca, sa zicem, nu iau examenul de electrotehnica si il iau pe cel de Pedagogie si acopar cele 60 de credite, mai trebuie sa mai dau restanta la electrotehnica ?
la ce serie ai nimerit ? daca esti la cb , pot sa te ajut

Edited by exydos, 19 September 2019 - 14:54.


#63
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
As mai avea o intrebare pentru cei care sunt acum la Automatica sau au terminat de curand, Educatia Fizica si Sport este obligatorie sau facultativa ??
Nu am gasit nicaieri un plan de invatamant 2019 - 2020 (singurul pe care l-am gasit e din 2012 - 2013 si atunci era facultativa), secretara a zis ca nu stie sigur, orarul de la sala de sport se suprapune peste cursuri.....e o ceata totala.

Edited by judas, 26 September 2019 - 12:00.


#64
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postexydos, on 19 septembrie 2019 - 14:54, said:

la ce serie ai nimerit ? daca esti la cb , pot sa te ajut
CD

#65
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postjudas, on 26 septembrie 2019 - 12:00, said:

As mai avea o intrebare pentru cei care sunt acum la Automatica sau au terminat de curand, Educatia Fizica si Sport este obligatorie sau facultativa ??
Nu am gasit nicaieri un plan de invatamant 2019 - 2020 (singurul pe care l-am gasit e din 2012 - 2013 si atunci era facultativa), secretara a zis ca nu stie sigur, orarul de la sala de sport se suprapune peste cursuri.....e o ceata totala.
in anul 1 este obligatorie , bafta la Mate 1 cu Ghiu si Mate 2 cu Balan. O sa-l iubesti pe Ghiu.

#66
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postexydos, on 26 septembrie 2019 - 18:30, said:

bafta la Mate 1 cu Ghiu si Mate 2 cu Balan. O sa-l iubesti pe Ghiu.
Am o intrebare: La Mate 1 / 2 la examen / partial se da si teorie (demonstratii teroreme, etc.) ??

Edited by judas, 09 October 2019 - 06:21.


#67
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Din cate imi aduc eu aminte nu prea , poate 1 exercitiu din 5.

#68
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postjudas, on 18 septembrie 2019 - 06:46, said:

Voiam sa inteleg mecanismul, daca este bine sa aleg si cursuri optionale ca sa acopar eventuale restante. Intrebarea era daca, sa zicem, nu iau examenul de electrotehnica si il iau pe cel de Pedagogie si acopar cele 60 de credite, mai trebuie sa mai dau restanta la electrotehnica ?

Răspunsul este NU. Materiile 'liber alese' cum e pedagogia nu înlocuiesc cele obligatorii. Chiar dacă îți iese nr. de credite, restanțele la materiile obligatorii sau opționale (adică 1 din 3 de exemplu) tb luate neapărat.

#69
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View PostXON-XOFF, on 28 decembrie 2018 - 02:11, said:


@aaaa: eu m-am uitat pe la cursurile unor univ. de top din vest cum ar fi MIT, care le au puse pe net, și surpriză, se face foarte multă mate și fizică, incl. ecuații diferențiale și alte chestii care seamănă foarte bine cu ce se face la noi. De asemenea materii precum teoria semnalelor etc. O parte semnificativă din materii seamănă foarte bine, chit că sînt organizate altfel, se numesc altfel, se împart altfel etc.

Morala: dacă vrei să te numești inginer în domeniul ee & cs (electronică & calculatoare) trebuie să treci prin astea și să dovedești că le stăpînești. Că urmează mai tîrziu să le folosești atunci cînd proiectezi softul de navigație al unei rachete Tomahawk, sau că vei face o interfață web cu o bază de date și un buton "search" (bazîndu-te pe un framework care conține 75% din functii gata scrise), asta ține și de alegerea ta... odată ce te numești inginer, faci ce vrei, dar diploma de inginer nu o iei fără astea.
Se face mult mai putin decat se face la noi, stiu bine ce spun. Se face cam ce se face la noi in liceu, si putin peste, dar doar putin. Restul, analiza si algebra, matematicile speciale se fac la master sau doctorat, sau sunt optionale. Fizica si electronica sunt mult mai suple, ai 1-2 cursuri de fizica si inca vreo 1 sau 2 de inginerie electrica si electronica de baza, nu 5-6 cate erau acum 15 ani la noi. NU se fac cursuri intregi de fizica solidului, cursuri despre demonstratii pentru curentii din porti, nus e face transportul prin linii lugi, antene si curenti trifazati etc etc. Pe langa cele 3-4 de fizica si inginerie electrica, mai poti lua 1-2 cursuri, de exemplu daca vrei major sau minor in EE. Dar e optional si chiar si la alea nu se intra de fel in teorie ca la noi. Daca ma contrazici, pne linkurile!

Sunt farte de acord cu partea de EE, dar ma intreb: cati crezi ca mai stiu cum arata un termostat analogic, un stabilizator? :)

#70
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016
Se face o multime d ematematica si fizica si in vest,lasati timpeniile. Si e normal sa se faca. a fel la medicina se face enorm de multa genetica, biochimie etc, poate chiar mai mult ca la noi.
Poate era mai putina matematica decit se facea la noi pe vremuri cind facultatea era de 5 ani, dar acum cind e de trei ani? nici vorba.
In plus int obligatorii materii umaniste si chiar sport (la inginerie), in functie de universitate.
Estre insa diferit la altele, cel putin cind am facut eu faceai materii de specialitate dintr-un cimp foarte larg, si o multime erau ciudatenii cu aplicatii foarte inguste si care au disparut rapid (ca exemple, la diferite specialitati se faceau centrale si retele telefonice, televiziune, ISDN etc, chestii care au disparut in cea mai mare parte in urmatoarea decada).

Quote

cursuri despre demonstratii pentru curentii din porti, nus e face transportul prin linii lugi, antene si curenti trifazati etc etc.

Astea da, ai dreptate, era o aiureala a sistemului nostru.

Edited by vrajitoruldinoz, 03 November 2019 - 02:24.


#71
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Da dar nici macar nu e atat de greu cum pare la prima privire. Totul in facultatea asta se poate de trecut Fara sa fii mare geniu. Si mate M2 daca stii tot poti trece examenele.

#72
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Stiti cumva in anul 1 se face practica la final de an ?? In ce consta si cat dureaza ??
Multzam

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate