Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Rasarit de Terra de pe Luna - 50 de ani de la Apollo 8

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#73
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 08 ianuarie 2019 - 01:26, said:

Asa, asa, zi-le Loredana! Numai ca la tine lucrurille nu sint invatate, ci neinvatate si neintelese... Pentru tine e coincidenta incredibila faptul ca in toate oglinzile in care te uiti apari tu! Care e sansa? Trebuie sa fie din cauza ca esti special!
:lol:
Cu tine nici nu ma mai duc la sala.
Citesc, rad si gata antrenamentu'

#74
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 08 ianuarie 2019 - 01:26, said:

....
E o chestie simpla ....s-a explicat aici: starea naturala finala este in tidal lock. ....

Nu poate fi o chestie simpla....luna se invarte in jurul pamantului, pamentul se invarte in jurul soarelui, inseamna ca o "stare naturala finala ... tidal lock" este evitata
in cazul lunii si soarelui, iarasi coincidenta, tinand cont ca o interacțiune pe termen lung între o pereche de corpuri astronomice, tidal lock - luna si pamantul, face abstractie de
prezenta unui alt corp, soarele.....tidal lock -soarele si luna !

Edited by LORELYAN, 08 January 2019 - 19:55.


#75
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Tu intelegi ideea de echilibru fizic indiferent de numarul de forte? Nici macar periodicitatea nu e o necesitate.
In cazul de fata Luna e solida si soarele e foarte departe asa ca fortele respective sint mult mai mici. Cum ti-ai explica ca Luna orbiteaza pamintul si nu soarele?

#76
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 08 ianuarie 2019 - 20:26, said:

Tu intelegi ideea de echilibru fizic indiferent de numarul de forte? Nici macar periodicitatea nu e o necesitate.
In cazul de fata Luna e solida si soarele e foarte departe asa ca fortele respective sint mult mai mici. Cum ti-ai explica ca Luna orbiteaza pamintul si nu soarele?

"Luna e solida si soarele e foarte departe"
Se cunoaste deja, un vultur sta pe stanca,iar altul sta sa cada !

"Echilibru fizic indiferent de numarul de forte?"
Ei bine, asta exclude posibilitatea unui big-bang !

"Luna orbiteaza pamintul si nu soarele?"
Soarele "tine" pamantul pe orbita...in timp ce orbiteaza pamantul, luna se gaseste si intre pamant si soare, adica soarele tine si luna !

"...periodicitatea nu e o necesitate..."
Asa este, periodicitatea este doar o coincidenta remarcabila !

Edited by LORELYAN, 08 January 2019 - 20:52.


#77
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostLORELYAN, on 08 ianuarie 2019 - 19:55, said:

Nu poate fi o chestie simpla....luna se invarte in jurul pamantului, pamentul se invarte in jurul soarelui, inseamna ca o "stare naturala finala ... tidal lock" este evitata
in cazul lunii si soarelui,

De fapt considerand problema celor doua corpuri, miscarea amandurora se face in jurul centrului de masa comun, nu e unul care sta pe loc iar celalalt da ture. In aproximatia uzuala legata de diferenta de masa (masa unuia este "mult mai mare" decat a celuilalt, fapt numeric exprimat printr-un raport al maselor mult mai mare decat unitatea), centrul de masa comun al sistemului se gaseste practic pe corpul masiv, ceea ce justifica afirmatia apoximativa din fraza.
Ceea ce urmeaza dupa "inseamna ca" nu are insa legatura cu aceasta chestiune. Fenomenul de rezonanta mareica apare in cazul corpurilor legate gravitational, insa nu apare automat pentru orice pereche de astfel de corpuri. Am explicat care sunt conditiile in care intr-un sistem de corpuri legate gravitational se poate observa acest fenomen:
1. neuniformitate semnificativa a campului gravitational al unuia dintre corpuri pe diametrul celuilalt corp (cel a carui rezonanta mareica este analizata) si
2. disipatie semnificativa a energiei rotationale in urma producerii mareei respective / timp scurs suficient de indelungat pentru ca disipatia sa elimine energia in exces fata de starea stationara de rezonanta mareica.
Conditiile 1 & 2 exclud satelitii prea indepartati sau prea mici (insuficienta neuniformitate), corpurile ceresti solidificate rapid (insuficienta disipatie) sau care nu au avut la dispozitie suficient timp pentru a se fixa in pozitia finala.
In afara de aceasta, in cazul influentei mai multor corpuri, exista de regula un singur corp ceresc cu efect predominant care isi impune incet-incet efectul de rezonanta. Bunaoara, in cazul Terrei, efectul mareic dominant este cel al Lunii (datorita distantei reduse si a neuniformitatii majore), nu cel al Soarelui, Terra nu se indreapta (lent) catre rezonanta mareica cu Soarele ci cu Luna (insa nu va apuca sa ajunga in aceasta stare, asa cum am explicat).

Quote

[iarasi coincidenta

Eu cred ca dumneata nu intelegi bine semnificatia termenului subliniat.

Quote

tinand cont ca o interacțiune pe termen lung între o pereche de corpuri astronomice, tidal lock - luna si pamantul, face abstractie de
prezenta unui alt corp, soarele.....tidal lock -soarele si luna !

Nu. Asa cum spuneam, atingerea rezonantei mareice se refera la niste conditii de indeplinit si se realizeaza in principal fata de corpul cu influenta mareica cea mai importanta. Daca consideram sistemul Soare/Terra/Luna:
- Luna a atins rezonanta mareica cu Terra, nu insa cu soarele (imposibil in acest moment istoric)
- Terra nu a atins inca rezonanta mareica cu Luna
- presupunand ca am avea la dispozitie un timp infinit (de dragul analizei) si ca sistemul solar ar ramane stabil, dupa multe zeci de miliarde de ani, Terra ar ajunge in sfarsit la rezonanta mareica cu Luna si va arata Lunii mereu aceeasi fata;
- dupa un timp incalculabil mai indelungat, Terra ar ajunge la rezonanta mareica si cu Soarele intr-o orbita diferita de cea actuala (conservarea momentului cinetic) in asa fel incat miscarea Lunii fata de soare sa fie sincrona cu cea a Terrei (in caz ca si-ar mai pastra o orbita stabila in jurul centrului de masa comun cu Terra).
Evident, aceasta discutie se refera la niste consecinte strict ipotetice intrucat sistemul solar este destinat sa se transforme radical peste nici 10 miliarde de ani.

View Postvrajitoruldinoz, on 08 ianuarie 2019 - 20:26, said:

Tu intelegi ideea de echilibru fizic indiferent de numarul de forte? Nici macar periodicitatea nu e o necesitate.
In cazul de fata Luna e solida si soarele e foarte departe asa ca fortele respective sint mult mai mici. Cum ti-ai explica ca Luna orbiteaza pamintul si nu soarele?

Eu zic sa nu furnizam informatii interpretabile. Efectul mareic nu depinde de marimea absoluta a fortei gravitationale ci de neuniformitatea ei (sa zicem derivata).
In alta ordine de idei, cu buna aproximatie, miscarile pe orbite inchise in cazul campului gravitational central sunt stabile si in consecinta periodice. Abaterile de la periodicitate sunt marunte si se petrec de regula la scara extrem de indelungata ca timp.

#78
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmdionis, on 09 ianuarie 2019 - 03:10, said:

De fapt considerand problema celor doua corpuri, miscarea amandurora se face in jurul centrului de masa comun, ........

Nu m-am gandit niciodata sa ma apuc sa scriu ecuatiile de miscare ale celor 2, dar intuitiv, tu nu crezi ca centrul de masa al Lunii se afla in semisfera orientata catre Pamant?
Ca asta ar simplifica multe

#79
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostTsunnnami, on 09 ianuarie 2019 - 09:20, said:

Nu m-am gandit niciodata sa ma apuc sa scriu ecuatiile de miscare ale celor 2, dar intuitiv, tu nu crezi ca centrul de masa al Lunii se afla in semisfera orientata catre Pamant?

Centrul de masa al sistemului Terra/Luna se afla practic in interiorul Terrei. Fata de acest centru se efectueaza miscarea in problema celor doua corpuri relativa la sistemul considerat.
Centrul de masa al Lunii este excentric, intr-adevar deplasat catre Terra: rezulta cu necesitate din efectul mareic dar esentialmente este rezultat din observatii (in ultima instanta, fizica este o stiinta experimentala). Luna are o asimetrie pronuntata iar emisferele sale sunt diferite din mai multe puncte de vedere, unul fiind distributia de masa. Fara asimetrie nu poate exista rezonanta mareica (Luna e ca un fel de hopa-mitica care s-a oprit din oscilatii in urma frecarilor).

#80
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmdionis, on 09 ianuarie 2019 - 09:56, said:

Centrul de masa al Lunii este excentric, intr-adevar deplasat catre Terra: rezulta cu necesitate din efectul mareic...

Okay, asta am vrut sa stiu, nu ma intereseaza efectul mareic ma intereseaza doar ca sa am o explicatie simpla a faptului ca lua-si arata doar o fata si faptul ca mi-ai scris ce mi-ai scris mai sus e suificient pentru mine

#81
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postmdionis, on 09 ianuarie 2019 - 03:10, said:

... niste consecinte strict ipotetice intrucat sistemul solar este destinat sa se transforme radical peste nici 10 miliarde de ani....

Pana si acest aspect poate fi considerat "coincidenta" !
Adica, noi oamenii care traim in acest secol 21, suntem atat de avantajati, incat putem fi martori a ceea ce numim "stare naturala finala.." !

Incerc sa-mi imaginez cate mii/jdemii de explicatii ar fi existat fara o ""stare naturala finala" observabila !

#82
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostLORELYAN, on 09 ianuarie 2019 - 19:20, said:

Pana si acest aspect poate fi considerat "coincidenta" !

Care aspect? Nu este nicio coincidenta aici.

Quote

Adica, noi oamenii care traim in acest secol 21, suntem atat de avantajati, incat putem fi martori a ceea ce numim "stare naturala finala.." !

Nu.
Practic, locuitorii Terrei de peste 5 miliarde de ani (presupunand ca va mai exista cineva pe Terra la acea data) vor vedea acelasi lucru din punct de vedere al Lunii: un satelit natural ce arata aceeasi fata Terrei, aflat insa mai departe decat se afla astazi (intre timp Terra isi va fi incetinit progresiv rotatia datorita disipatiei  iar momentul cinetic al sistemului Terra-Luna se va fi transferat si el progresiv in mai mult moment cinetic orbital pe satelit, fapt ce implica automat deplasarea Lunii pe orbite din ce in ce mai indepartate). Starea actuala nu este una finala (cel putin din acest punct de vedere) ci doar o stare aproape stationara ce evolueaza lent in timp, iar noi nu suntem avantajati in niciun fel.
Serios, dumneata intelegi macar minimal ceea ce am scris, sau extragi la intamplare fragmente care, in afara contextului din care faceau parte, par sa fie vag interpretabile in sensul dorit de dumneata?!

Quote

Incerc sa-mi imaginez cate mii/jdemii de explicatii ar fi existat fara o ""stare naturala finala" observabila !

Nu exista o stare naturala finala observabila, totul se gaseste in evolutie lenta. Pe de alta parte, stiintele naturii isi propun sa descrie inclusiv prin explicatii fenomenologice ceea ce se observa, nu ceea ce trece aleator prin mintea cuiva. Nu stiu ce explicatii iti inchipui dumneata dar oricum, din punct de vedere al stiintei este riguros irelevant.

#83
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostLORELYAN, on 09 ianuarie 2019 - 19:20, said:

Incerc sa-mi imaginez cate mii/jdemii de explicatii ar fi existat fara o ""stare naturala finala" observabila !

O explicatie simpla este "echilibru perfect" si se va stabili dupa moartea soarelui

#84
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Este dovedit stiintific ca Luna reglaza mareele.Pentru cei care cred povestea cu alienii.Ce treaba are nenea alianul sa -ti regleze tie mareele, de pe o planeta pustie si prafuita unde se plictiseste ?
De cand este ala  servitorul oceanelor altora ?

Edited by BraviaAmpero, 09 January 2019 - 20:09.


#85
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View PostLORELYAN, on 09 ianuarie 2019 - 19:20, said:



Pana si acest aspect poate fi considerat "coincidenta" !
Adica, noi oamenii care traim in acest secol 21, suntem atat de avantajati, incat putem fi martori a ceea ce numim "stare naturala finala.." !

Incerc sa-mi imaginez cate mii/jdemii de explicatii ar fi existat fara o ""stare naturala finala" observabila !

Nu exista nici o stare naturală finala, dar evoluțiile sint atit de lente ca pentru scara noastră de timp sint aproximativ statice.

#86
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 24.05.2009

View PostLORELYAN, on 08 ianuarie 2019 - 20:47, said:

"Luna orbiteaza pamintul si nu soarele?"
Soarele "tine" pamantul pe orbita...in timp ce orbiteaza pamantul, luna se gaseste si intre pamant si soare, adica soarele tine si luna !

Fereasca...ma dor ochii.

Gata, le trimit mail celor de la dex-online sa modifice la semnificatiile cuvantului "răbda" zicala "cum de il mai rabda pamantul?" cu "cum de il mai rabda soarele?" ca doar soarele tine pamantul, luna, totul pe orbite, implicit si pe noi ca suntem pe pamant.

#87
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016

View PostBraviaAmpero, on 09 ianuarie 2019 - 20:08, said:

Este dovedit stiintific ca Luna reglaza mareele.Pentru cei care cred povestea cu alienii.Ce treaba are nenea alianul sa -ti regleze tie mareele, de pe o planeta pustie si prafuita unde se plictiseste ?
De cand este ala  servitorul oceanelor altora ?

1. nu este prafuita ..... are resurse
2. nu este pustie ......
3. nu intereseaza pe nimeni mareele

#88
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,342
  • Înscris: 24.03.2006
Am vrut sa postez clipul in alt topic despre Luna, dar vad ca e inchis. Posted Image > https://forum.softpe...u-omul-pe-luna/

Un clip interesant ne arata unde si cum sunt pastrate rocile aduse de astronautii misiunilor Apollo. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QxZ_iPldGtI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate