Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme ciudate conectare wifi Samsung A8 2018!

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
verizonalexa

verizonalexa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.12.2018
Va salut  cu respect! Posted Image
Am deschis acest topic deoarece nu am vazut ceva despre Samsung A8 2018. Daca or fi astfel de discutii si nu le-am vazut,imi cer scuze si rog moderatorii sa mute topicul unde cred ei de cuviinta.
Ce va rog sa ma lamuriti si sa-mi dati poate si o rezolvare se refera la niste probleme cel putin ptr mine ciudate,de conectare la wi-fi a unui Samsung A8 2018.
Mentionez ca e ca si nou,mai exact de prin 03.08.2018. Am avut grija de el ca de un copil,folie,husa originala,nescapat pe jos,nelovit.
Despre ce este vorba!!
Am 2 routere TP Link WR841N si ND. Am vrut doua ca sa extind reteaua. Desi le banuiam pe ele de functionare defectuoasa,s a dovedit cu dovezi clare ca functioneaza perfect. Dovezile le am dupa ce am testat conectarea la wi-fi cu un S4 si un S5!! Functioneaza perfect ambele conectate la ambele routere.
Acum,cind vine vorba de A8 2018 ciudatenia este urmatoarea:
-de exemplu ma conectez pe routerul de baza( TP Link_F356). Daca merg in alta camera la routerul nr.2(TP Link_F1D934) si ma conectez la el,cind revind la cel de baza salut,nu se mai conecteaza!! Repet,asta nu se intimpla pe S4 si S5!!
Specific ca unul are adresa de IP 192........0.1 iar al doilea 192.......1.1 !!
Ce e culmea este ca la revenire la cel de baza se vede ca pastreaza IP-ul la cel secundar dar SSID-ul este bun!!
Eu sper sa intelegeti daca va voi atasa niste poze!
Vreau sa mai stiti ca Samsung Romania (niste ordinari,iar device-urile Samsung cu multe defecte,dovada ca sint programat ptr o interventie prin Smart Tutor tocmai pe 27.12 sub pretextul ca e foarte aglomerat. Concluzia: Samsung produce mult si prost) mi au spus sa merg cu el cca 1h in safe mode,iar daca e la fel sa-i fac hard reset. I am facut chiar doua,cu stergere wipe si cache!! Acelasi lucru,conectare proasta sau deloc.
De ce S4 si S5 functioneaza perfect la conectare intre ambele routere ma face sa urasc Samsung. Oricum,urmatoarea halta va fi Huawei.
Retineti ca trebuie sa astept pina in 27.12 interventia online. care nu vad sa poata face ceva devreme ce i am facut doua hard reset. abia apoi sa-mi trimita un curier sa-l ridice,plus asteptarea,plus nesiguranta ca vor rezolva ceva de durata. Multi spun ca daca incepi cu service sa te tii....ptr ca va tot sta prin service. Astia nu iti schimba device-ul ca intr-o tara normala unde ii costa mai mult service decit sa-l schimbe!!
Nimeni nu a spus sa-l trimit si cit sta in service voi primi unul ptr folosinta.
Va rog sa analizati pozele si sper sa intelegeti problema mea. Pe mine ma depaseste.
Sarbatori frumoase si cu sanatate!! Posted Image
Ma scuzati,revin!! Tocmai am avut o sesiune prin Smart Tutor cu un operator service de la Cluj,si in...47min nu a putut rezolva! A constatat ca sint probleme reale si grave de conexiune si mi-a sugerat trimiterea in service! Culmea...ptr o resoftare. am ris impreuna deoarece fiecare telefon are androidul adaptat la constructia si piesele lui. Cei de la Samsung au tot incercat prin 3 update sa repare problemele de soft,dar se vede ca nu au reusit. Pot sa-i bage androis 70,nu 8.0 Oreo ca tot va avea probleme acest model A8 2018. :) Voi ce spuneti?

Edited by verizonalexa, 20 December 2018 - 15:58.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Este foarte posibil sa existe o incompatibilitate intre telefon si router deci, incearca un upgrade de firmware
Mai poti verifica in setarile telefonului daca ai activata optiunea „Keep Wi-Fi on during sleep”
Asta tine WiFi always ON Posted Image

#3
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Tu ai 2 routere active ca si router sau unul e pus in bridge? Mie nu mi se pare o problema de la telefon ci cu configuratia ta ciudata cu 2 routere.

#4
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
In primul rand specifica ce setari ai pus pe routere si cum e configurata reteaua aia .
Apoi o sa ne putem da cu presupusul daca e de vina Samsung-ul sau reteaua .

#5
verizonalexa

verizonalexa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.12.2018

 Naijax, on 20 decembrie 2018 - 16:06, said:

Este foarte posibil sa existe o incompatibilitate intre telefon si router deci, incearca un upgrade de firmware
Mai poti verifica in setarile telefonului daca ai activata optiunea „Keep Wi-Fi on during sleep”
Asta tine WiFi always ON Posted Image
Salut Naijax! :) Hai sa ti explic si iti si multumesc!! Am un router TP Link WR841N conectat la cablu AKTA!! Din el am plecat cu un cablu de internet in alta camera mai indepartata la alt router TP Link WR841ND ptr a avea o retea mai extinsa! Conectarea se face Lan-Lan. Primul router conectat la AKTA are ultimul firmware. Nici nu este alt firware pe site-ul TP Link. E ultima versiune,V3!! Despre compatibilitate telefon -router,retineti ca v-am scris dupa ce am avut doi martori. Respectiv un S4 si un S5. Acestea sint compatibile si A8 2018 nu? Si nu stiu daca ati vazut dar am scris ca am fost contactat de un operator service care mi-a intrat in telefon! Nu s a rezolvat nimic,constatareafiind ca trebuie servisat prin resoftare! Acum telefonul e absolut virgin,ptr ca i am facut 3 buc hard reset. e androidul original 8.0 Oreo. Am citit si se pare ca acest model de A8 nu e reusit. Androidul nu e adaptat la configuratia placii de baza si a pieselor. ceva gen Dacie cu motor V12. Iii poti face orice resoftare atita vreme cit dupa hard reset e practic virgin. Daca exista dubii atunci ma intreb ce a facut acel operator service incit mi a sugerat trimiterea in service!? Practic va intreb in clar: de ce S4 si S5 le poti conecta la ambele routere fara absolut nici o problema!? Si se conecteaza la secunda! Cu astea routerele sint compatibile? O fi fost operatorul cretin si pus degeaba sa intervina prin Smart Tutor?
Setarea de care spui zice asa: ,,mentineti wi-fi activ pe timp de repaus = intotdeauna"!!

 MusafirulCreativ, on 20 decembrie 2018 - 16:08, said:

Tu ai 2 routere active ca si router sau unul e pus in bridge? Mie nu mi se pare o problema de la telefon ci cu configuratia ta ciudata cu 2 routere.
Ok! :) Insa pot sa te intreb de ce S4 si S5 comuta perfect intre cele 2 routere? Cum am mai spus cuiva am internet de la aKTA care trece printr-un router TP Link WR841N, iar de aici prin port Lan am dus cablu in alta camera la alt router TP Link WR841ND tot in port Lan. Acum am un lapsus cum se numeste configuratia asta. Asa mi a fost facuta de TP Link Romania prin Team Viewer. si te intreb si pe tine cum un S4 si S5,plus un laptop functioneaza perfect pe al doilea router. De fapt comuta la secunda pe ambele!! A8 e mai smecher ca e mai nou? Cum iti explici ca unul din update se referea si la remedierea problemelor de conectare wi-fi? Eu cred ca e nereusit din start! :) Ori de ce operatorul conectat prin Smart Tutor mi a spus ca a sesizat nereguli si imi sugereaza service dupa sarbatori? Mai precis resoftare. Ce ar rezolva o resoftare? Practic un soft nou cu care a venit. si care in scurt timp se va updata tot la 8.0 Oreo de acum!!

#6
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
"Operatorii de service" nu stiu altceva decat sa te trimita in service pentru resoftare. Nu o sa-si bata nimeni capul (sau nu se pricep) cu ce ai tu de fapt acolo. Eu as baga mana in foc ca e o problema cu routerele, poti eventual incerca undeva conectandu-te la alta retea/ alt router. Eu am avut si S3 si S6 si S7 si S8 - toate au mers si merg absolut impecabil pe orice retea am incercat.

Edited by MusafirulCreativ, 20 December 2018 - 17:18.


#7
verizonalexa

verizonalexa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.12.2018

 ndor, on 20 decembrie 2018 - 16:11, said:

In primul rand specifica ce setari ai pus pe routere si cum e configurata reteaua aia .
Apoi o sa ne putem da cu presupusul daca e de vina Samsung-ul sau reteaua .
Buna! :) Multumesc! Internet AKTA in router TP Link WR841N - plecare din port Lan cu cablu in router TP Link WR841ND - conectare tot in port Lan! Acum nu retin denumirea configuratiei.
si aceeasi intrebare: de ce S4 si S5 comuta fara probleme intre routere si de ce mi s a sugerat resoftare. Practic reprezentantul Samsung a ajuns la concluzia ca trebuie resoftat. Sa nu mai spun ca admitea ca e ceva care nu ar rezolva nimic,ptr ca in scurt timp va reveni la 8.0 Oreo. Initial nu a venit cu Oreo.

 MusafirulCreativ, on 20 decembrie 2018 - 17:16, said:

"Operatorii de service" nu stiu altceva decat sa te trimita in service pentru resoftare. Nu o sa-si bata nimeni capul cu ce ai tu de fapt acolo. Eu as baga mana in foc ca e o problema cu routerele, poti eventual incerca undeva conectandu-te la alta retea/ alt router. Eu am avut si S3 si S6 si S7 si S8 - toate au mers si merg absolut impecabil pe orice retea am incercat.
Zimbet!! :) Admit ce spui. Dar logic ma intreb ca daca nu sint configurate bine nu ar trebui sa se conecteze nici S4 nici S5,nici laptopul. Nu? :) Dar e configuratia cea mai simpla posibila! AKTA port Wan router 1 - cablu internet din port Lan catre router 2 tot port Lan!!
A se retine de voi toti ceva: in poze veti vedea ca dupa conectare de pe router 1 pe router 2,la revenire pe router 1 apare SSID bun...dar IP-ul de la routerul 2. Intelegeti? Nu trece imediat la IP-ul de la router 1. Si se manifesta doar pe A8. Cu S4 si s5 e o plecere comutarea. Ce sa-i mai configurez ca morrr! ? :)

#8
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Pune routerul al doilea in bridge / extender mode si lasa DHCP-ul activ doar pe un singur router. In felul asta n-o sa mai ai IP-uri diferite pe fiecare.

Edited by MusafirulCreativ, 20 December 2018 - 17:27.


#9
verizonalexa

verizonalexa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.12.2018

 MusafirulCreativ, on 20 decembrie 2018 - 17:27, said:

Pune routerul al doilea in bridge / extender mode si lasa DHCP-ul activ doar pe un singur router. In felul asta n-o sa mai ai IP-uri diferite pe fiecare.
O sa te rog sa ma crezi ca nu ma pricep la retele!! Imi spui mai exact cum? Trebuie umblat deci in setari la router-ul de baza unde pun DHCP pe activ,iar pe al doilea in setez ca extender mode si dezactivez DHCP-ul? O sa pot pune pe fiecare parole diferite? Ca sa nu fie nevoie sa tastez de fiecare data paraloiul ala lung de pe spate! Ma ajuti te rog cu detalii? Crezi ca asa voi avea parole diferite? Crezi ca va merge? De ce asa merge pe S4 si S5 dar nu si pe A8? Nu e o intrebare legitima?
Apropo,cum fac conectarea in porturi? Router 1 Lan-router 2 Lan?

Edited by verizonalexa, 20 December 2018 - 18:04.


#10
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 verizonalexa, on 20 decembrie 2018 - 17:24, said:

Buna! Posted Image Multumesc! Internet AKTA in router TP Link WR841N - plecare din port Lan cu cablu in router TP Link WR841ND - conectare tot in port Lan! Acum nu retin denumirea configuratiei.
si aceeasi intrebare: de ce S4 si S5 comuta fara probleme intre routere si de ce mi s a sugerat resoftare. Practic reprezentantul Samsung a ajuns la concluzia ca trebuie resoftat. Sa nu mai spun ca admitea ca e ceva care nu ar rezolva nimic,ptr ca in scurt timp va reveni la 8.0 Oreo. Initial nu a venit cu Oreo.


Dar e configuratia cea mai simpla posibila! AKTA port Wan router 1 - cablu internet din port Lan catre router 2 tot port Lan!!
A se retine de voi toti ceva: in poze veti vedea ca dupa conectare de pe router 1 pe router 2,la revenire pe router 1 apare SSID bun...dar IP-ul de la routerul 2. Intelegeti? Nu trece imediat la IP-ul de la router 1. Si se manifesta doar pe A8. Cu S4 si s5 e o plecere comutarea. Ce sa-i mai configurez ca morrr! ? Posted Image

Aici pare să fie problema, vezi la ruterul 2 la setări la DHCP server trebuie să aibe o setare prin care stabilește durata IP-ului alocat, dacă setarea este zero atunci este pe durată nedefinită, pune ceva de genul 1-3 minute. Nu știu la A8 dar dacă are setarea de roaming pentru WI-FI pe conservative și primește de la router IP nedefinit atunci nu schimbă IP-ul, celelalte probabil au setarea de roaming pe agresive mode. Mă refer la roamingul de pe un router pe altul nu roamingul pe altă rețea de telefonie.

Edited by eugeniusro, 20 December 2018 - 19:32.


#11
verizonalexa

verizonalexa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.12.2018

 MusafirulCreativ, on 20 decembrie 2018 - 17:27, said:

Pune routerul al doilea in bridge / extender mode si lasa DHCP-ul activ doar pe un singur router. In felul asta n-o sa mai ai IP-uri diferite pe fiecare.
Musafire, multumesc la toti ptr efort si tie in mod special! Am vorbit la TP Link si mi au sugerat Acces Point,cu specificatia ca ramine totul asa,adica Lan-Lan,dar DHCP dezactivat pe al doilea router!! Asa va genera IP-uri doar routerul principal! merge brici pina acum! :) Ultima intrebare: de ce S4 si S5 mergeau oricum? adica ce e vechi e mai bun? Apropo,e al 4-lea update de soft primit de la Samsung. Isi face update-uri full!!

#12
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Ma bucur ca a fost cu folos :) Router-ele fiind model mai vechi probabil au alt protocol de binding / atribuire IP si de aia mergeau cu telefoanele mai vechi, habar n-am sincer. Bine ca s-a rezolvat. Spor la "butonat"!

#13
ssghtc000

ssghtc000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.01.2019
Also check this
Awesome post thanks for sharing

https://techigem.com...wnloading-apps/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate