Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Prima friptură de vită artificială a fost produsă în Israel. Cum arată carnea viitorului

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View PostRebelGun, on 20 decembrie 2018 - 15:32, said:

Speciile de oi, capre, vite, pasari sunt inferioare omului  la scara evolutiei, deci chiar nu dau doi centi pe vietile animalelor care n-au deloc drepturi  si pe eco-salvatorii lor. Asta e lumea in care traim si asa a fost in ultimii sute  de mii de ani.  Omul a trebuit sa vaneze si sa ucida animale ca sa supravietuiasca, avand nevoie de proteine.
Pe bune, cum sa-ti fie mila de ceva pe care trebuie sa-l mananci?  
Nu va convine,  faceti-va vegetarieni, dar nu veniti cu mizerii din astea ca alternative.
iar cand aceaste alternative o sa creasca organe pentru transplant, tot nemultumit o sa fii?

#38
RebelGun

RebelGun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 19.12.2018

View PostMarianG, on 20 decembrie 2018 - 15:43, said:

evident nu ai inteles tehnologia
Ba am inteles foarte bine.


E sintetica 100% si asta e tot ce conteaza.

Pur si simplu putem copia natura ca aspect,  dar niciodata nu vom putea copia 100%  profunzimea ei.O sa ajungem in viitor din cauza poluarii sa cream si plante artificiale si pomi artificiali.

Nu e ca si cum ai face copy-paste pentru ca copia difera total fata de original.

Edited by RebelGun, 20 December 2018 - 15:55.


#39
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View PostRebelGun, on 20 decembrie 2018 - 15:32, said:

Corpul uman, de cand a fost vanator-culegator si a devenit fermier,   e invatat de sute de mii de ani sa manance carne animala naturala, precum si fructe/legume crescute eco.
Corpul uman s-a nascut gol, nu cu haine.
deci daca vrei salbaticie, du-te-n jungla in curu' gol.

#40
RebelGun

RebelGun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 19.12.2018

View PostMarianG, on 20 decembrie 2018 - 15:47, said:

iar cand aceaste alternative o sa creasca organe pentru transplant, tot nemultumit o sa fii?
Pai oare de ce ajungem la transplant de organe?
Nu fiindca alimentele artificiale actuale ne fac praf organele cu care ne-am nascut?  
Si sincer, nu mi-as pune increderea, adica daca ar fi vorba sa-mi prelungesc viata, mi-as implanta organe artificiale, dar din cate stiu,  pot aparea efecte adverse. Maine-poimaine ne microcipam cu alte rahaturi si artificial limbs de o sa ajungem zombies conectati la un AI central.
In caz ca ramai fara curent sau cineva iti hackuieste  componentele, ala esti.


Bun venit in oroarea de societate numita Cyberpunk 2077!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8X2kIfS6fb8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostMarianG, on 20 decembrie 2018 - 15:49, said:

Corpul uman s-a nascut gol, nu cu haine.
deci daca vrei salbaticie, du-te-n jungla in curu' gol.
Sfat tipic de oaie  ignoranta si supusa  unui regim tiranic global careia ii place sa fie dusa la taiere.  
Ce pretentii pot sa am?
Dar daca vrei sa stii, in ziua de azi nici in salbaticie nu te mai poti refugia,  ca majoritatea terenurilor sunt private sau retrocedate statului.

Pur si simplu s-a terminat cu vremea cand omul putea fi independent si viata in mediul urban era decenta.
Traim in neocomunism oribil sub pretextul progresului, dar in realitate ne dezumanizam total.  

Nici feudalismul nu era asa de crancen precum neocomunismul de azi.

Edited by RebelGun, 20 December 2018 - 15:57.


#41
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostRebelGun, on 20 decembrie 2018 - 15:32, said:


Debitezi tu prostii.
Corpul uman, de cand a fost vanator-culegator si a devenit fermier,   e invatat de sute de mii de ani sa manance carne animala naturala, precum si fructe/legume crescute eco.


Esti obositor...sincer.

Organismul tau nu va avea nici cea mai vaga idee ca acea carne e crescuta in laborator. Sansele sunt mari sa fie si mai sanatoasa cea crescuta in laborator pentru ca nu va fi expusa la tratamente cu antibiotice  si la toxinele din apa/sol.

Ca gust clar va fi inferioara pt ca nu va avea grasime absolut deloc.

Cine isi va permite va avea acces in continuare la carne clasica.

#42
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Rebel., daca e sa dai ex. de filme treci direct la Blade Runner .Primul din 82. Initial flop si dupa classic movie sf.  Acolo rangul social era aratat de cine poseda un animal viu cat mai rar.  Si dupa ce mai beau o bere ma gandesc ca santem>7.000.000.000 azi cu mari sanse de 8 si restul de zero pana,n 2050.  Si un numar cel putin dublu de animale de consum. Undeva se va strica jucaria.   Ps. azi noapte citeam despre Mongolia Populatie/densitate-1,7 locuitor pe km2!?! ceva 3,4 milioane. Da au la animale peste 40 milioane.  Revin: e clar ca la ritmul demographic actual alimentatia va crea problem in viitor.Si daca va fi sa plecam ca in Interstellar sigur nu caram vaca si porcu cu noi!

Asa ca poti evada acolo.

#43
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostRebelGun, on 20 decembrie 2018 - 15:53, said:


Pai oare de ce ajungem la transplant de organe?
Nu fiindca alimentele artificiale actuale ne fac praf organele cu care ne-am nascut?  
Si sincer, nu mi-as pune increderea, adica daca ar fi vorba sa-mi prelungesc viata, mi-as implanta organe artificiale, dar din cate stiu,  pot aparea efecte adverse. Maine-poimaine ne microcipam cu alte rahaturi de o sa ajungem zombies conectati la un AI central

Teoria conspiratiei e in floare..

Media de viata la nivel.global a crescut si va creste in comtinuare.

Numarul de oameni care mor de cancer a crescut pt ca de la un an la altul se vindeca din ce in ce mai multe boli si speranta de viata creste.

Daca x este numarul de oameni care ar fi murit mai devreme sau din cauza altor boli atunci toti acesti X vor trai suficient de mult incat vor avea o sansa sa dezvolte cancer.

Au ramas o mana de boli incurabile letale si e normal ca daca celelalte boli sa vindeca acestea sa fie cauza majoritatii deceselor cauzate de boala.

#44
RebelGun

RebelGun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 19.12.2018

View Post-Jinx-, on 20 decembrie 2018 - 15:56, said:

Organismul tau nu va avea nici cea mai vaga idee ca acea carne e crescuta in laborator.
Nu va avea, la fel cum nu are nici atunci cand bei  Cola sau alte sucuri artificiale, nici la legumele cu GMO, nici la produsele de patiserie crescute cu praf de copt artificial, nici la laptele praf.  
Da, copiaza aspectul, gustul, culoarea, dar in ce priveste continutul , e cancer total, o otrava artificiala care ingerata pe termen lung in cantitati mari,   te imbolnavesti. Si pe tine si pe urmasii tai pe care ii vei concepe.  

Quote



Sansele sunt mari sa fie si mai sanatoasa cea crescuta in laborator pentru ca nu va fi expusa la tratamente cu antibiotice  si la toxinele din apa/sol.
Intr-adevar, fiindca compozitia  e o TOXINA in sine.  


Quote

Cine isi va permite va avea acces in continuare la carne clasica.
Cine nu-si va mai permite pentru fiindca carnea animala se va scumpi automat cand mizeria asta ieftina  se va propaga pe piata.

Sincer, ii respect pe israelieni  si cum reusesc sa distruga civilizatia occidentala  cu zambetul pe gura, cu toate experimentele astea, la inceput cu comunismul,  ba cu corectitudinea politica , ba cu dependenta de tehnologii si monitorizarea,  ba cu feminismul si #metoo , acum cu alimente modificate genetic
Ii ador.
La cat de ignoranti si prosti  sunt europenii si americanii   , isi cam merita soarta sa dispara. Pana la urma, lantul trofic isi spune cuvantul.  

View Post-Jinx-, on 20 decembrie 2018 - 16:01, said:

  
Media de viata la nivel.global a crescut si va creste in comtinuare.Numarul de oameni care mor de cancer a crescut pt ca de la un an la altul se vindeca din ce in ce mai multe boli si speranta de viata creste.

Poate ca intr-adevar, a crescut si nu mai mori de la turbeculoza, ciuma,  sifilis,  poate chiar de razboi la 20-30 de ani.

Traim pana 60 de ani ca sa murim de cancer sau infarct din cauza obezitatii si stilului de viata nesanatos.    
La ce rost daca moartea e la fel de chinuitoare si mizerabila?

Edited by RebelGun, 20 December 2018 - 16:10.


#45
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
Carnea viitorului de peste.. cate zeci de ani?

Probleme:
Cat va fi acceptata depopulatie, stiut fiind ca pana acum, chiar cu produse cvasi safe, au fost lungi discutii si mai degraba piata a dat rject (vezi banalele Euri)?
Costuri, cicluri de productie etc

Exact cala masina viitorului - masina electrica. da, se vor schimba, dar pe parcursul a catorva decade, intr-un ritm putin sesizabil pentru utilizatorul obisnuit. Sa nu mai spun ca multe trenduri mor inainte de a isi lua zborul, in fapt, asa se intampla cu majoritatea. :)

#46
RebelGun

RebelGun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 19.12.2018

View Postaaaa4567, on 20 decembrie 2018 - 16:09, said:

Cat va fi acceptata depopulatie, stiut fiind ca pana acum, chiar cu produse cvasi safe, au fost lungi discutii si mai degraba piata a dat rject (vezi banalele Euri)?
Costuri, cicluri de productie etc


Chiar era de preferat depopularea prin pandemie, foamete ,   razboi  si intoarcerea la evul mediu   decat sa ajungem la mizeria asta de societate futurista profund artificializata.

La ce rost sa traiesti confortabil daca efectiv nu mai esti om, ci robot, si ajungi sa consumi alimente artificiale.

Maine-poimaine o sa ne impuna sa bem combustibil ca asta am ajuns - roboti!
Fiindca de-a lungul istoriei, saracii si oamenii din clasele de jos au suferit cel mai mult indiferent de epoca si nivelul tehnologic.  

Dintotdeauna saracii au mancat cel mai prost, s-au imbracat cel mai prost,  au dormit cel mai prost, au locuit in conditiile cele mai proaste, au fost tratati cel mai urat de superiori, au muncit din greu ca sa fie platiti putin.  
Cam asta e oranduirea lumii de cand exista.  

Daca capitalismul autentic si feudalismul le mai ofereau oportunitati celor talentati  sa se ridice in ierarhie  devenind macar burghezi, ajungand chiar sa faca parte din elite , acum e imposibil din cauza neocomunismului.

Posted Image

Edited by RebelGun, 20 December 2018 - 16:17.


#47
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View PostRebelGun, on 20 decembrie 2018 - 15:53, said:

Dar daca vrei sa stii, in ziua de azi nici in salbaticie nu te mai poti refugia,  ca majoritatea terenurilor sunt private sau retrocedate statului.
stiu eu o insula,

View PostRebelGun, on 20 decembrie 2018 - 16:11, said:

Maine-poimaine o sa ne impuna sa bem combustibil ca asta am ajuns - roboti!
da unde ai citit tu ca se impune ceva?

Edited by MarianG, 20 December 2018 - 16:17.


#48
RebelGun

RebelGun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 19.12.2018

View PostMarianG, on 20 decembrie 2018 - 16:16, said:

da unde ai citit tu ca se impune ceva?
Gen scumpeste mancarea si ieftineste mizeria ca sa ti-o impuna sa o mananci.
Si cum omul sarac e comod si nu prea va putea sa munceasca mai mult ca sa manance ceva de calitate si scump, se va conforma si va manca ieftin si prost.
Asa a fost dintotdeauna.

Edited by RebelGun, 20 December 2018 - 16:22.


#49
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostRebelGun, on 20 decembrie 2018 - 16:05, said:


Nu va avea, la fel cum nu are nici atunci cand bei  Cola sau alte sucuri artificiale, nici la legumele cu GMO, nici la produsele de patiserie crescute cu praf de copt artificial, nici la laptele praf.  
Da, copiaza aspectul, gustul, culoarea, dar in ce priveste continutul , e cancer total, o otrava artificiala care ingerata pe termen lung in cantitati mari,   te imbolnavesti. Si pe tine si pe urmasii tai pe care ii vei concepe.  


Intr-adevar, fiindca compozitia  e o TOXINA in sine.  


Cum zicea un coleg...daca faci roleplay de prost sa stii ca iti iese...pare natural.

Nu te obliga nimeni sa bei cola si sucuri...apa e mai ieftina si e disponibila oriunde.

Legumele cu GMO nu sunt vandute pentru consum uman in Europa. Sunt folosite in scop industrial(soia, porumb, cartof)

Compozitia e fix proteina animala 100% identica cu cea naturala .

Faptul ca sustii altceva indica ca nu ai nici cea mai vaga idee ce se intampla acolo...acest fapt la randul lui indica ca vb ca sa nu taci..

#50
RebelGun

RebelGun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 19.12.2018

View Post-Jinx-, on 20 decembrie 2018 - 16:21, said:

Nu te obliga nimeni sa bei cola si sucuri...apa e mai ieftina si e disponibila oriunde.

Vezi cat e Cola la pet si cat e o sticla de apa minerala sau plata de 500 ml.  

Quote

Legumele cu GMO nu sunt vandute pentru consum uman in Europa. Sunt folosite in scop industrial(soia, porumb, cartof)
Ai mancat vreodata un mar crescut la tara si un mar crescut intr-o sera?  Ai sesizat diferente?  

Quote

Compozitia e fix proteina animala 100% identica cu cea naturala .
100% identica ca gust si aspect.
Dar tot e artificial.

Stiu ca suna ciudat, dar nici carne din oi clonate n-as manca.

Edited by RebelGun, 20 December 2018 - 16:25.


#51
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostRebelGun, on 20 decembrie 2018 - 16:21, said:

Sa faca teste mai intai la animale carnivore, gen sa le dea la ursi sau la lupi , pe urma sa testeze in ceva tara africana sau poate in Coreea de Nord pana sa o  aduca pe piata globala.

Auzi...zi sincer...cum se numea contul pe care ai luat ban de ti-ai facut cont nou?
Presimt ca nici pe asta nu faci multi purici

#52
RebelGun

RebelGun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 19.12.2018
Uite cum e treaba.

Pana nu se fac teste indelungate pe oameni special angajati pentru asta , gen pe o perioada de 60-70 de ani, nu ar trebui sa ajungem la concluzii. Eu vreau sa stiu care sunt efectele indelungate ale consumului de carne artificiala.  
Poate au creat-o in laborator acum, dar zic sa  asteptam pana in 2100  daca alimentul in sine e comestibil si sigur de consumat.

Avand in vedere ca nici la 10 ani dupa propagarea preparatelor de la McDonald's si bauturilor carbogazoase artificiale   pe piata  au aparut primele cazuri de cancer si obezitate, nu mi-as pune increderea.

Edited by RebelGun, 20 December 2018 - 16:29.


#53
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostRebelGun, on 20 decembrie 2018 - 16:24, said:


Vezi cat e Cola la pet si cat e o sticla de apa minerala sau plata de 500 ml.  


Ai mancat vreodata un mar crescut la tara si un mar crescut intr-o sera?  Ai sesizat diferente?  

100% identica ca gust si aspect.
Dar tot e artificial.

Stiu ca suna ciudat, dar nici carne din oi clonate n-as manca.

2l coca cola 6 lei...2l apa 2 lei

Da...am 5 meri in curte...faptul ca e crescut in sera e cu totul altceva decat GMO

Nu e 100% identica nici ca gust nici ca aspect pentru ca nu are grasime intercalata intre fibrele de muschi.....E 100% IDENTICA LA NIVEL CELULAR

#54
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Pofta buna tuturor celor care sunt de acord si ar fi incantati de aceasta carne. Eu doar sper ca atat timp cat voi trai sa pot manca carne asa cum o stiu cel putin azi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate