Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

pfa pt punct gastronomic local

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014
salutare,

din cauza unor combinatii urate (alergii + astm) nu mai pot face naveta, asa ca decat sa-mi plang de mila ca nu mai am din ce trai m-am gandit sa profit de aceasta oportunitate locuind la tara:
http://www.ansvsa.ro...onomice-locale/
inteleg ca cea mai usoara  si ieftina cale este sa-mi fac un pfa dupa care sa obtin autorizatia de la ansvsa!
amu eu mi-s tehnic la calificare, dar stiu si-mi place sa gatesc insa in acest domeniu am doar o diploma de barman (recunoscuta de ministerul invatamantului) care banuiesc ca nu-i suficienta pt a deschide un pfa pt un punct gastronomic local, iar cum un curs de bucatar nu-mi permit, inrebarea este: merge si curs de pizzaiolo (e de 5 ori mai ieftin)?
stie toata lumea ca nu o diploma te invata, ci muncind plus experienta, dar intreb pt acte daca e suficient sa-mi deschid un pfa care sa fie compatibil cu acest punct gastronomic local! merci fain! Posted Image

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
In principiu merge cu orice diploma cu conditia sa fie recunoscuta de ANC, Ministerul Educației și Cercetării Naționale, Ministerul Muncii.

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Barman-ul e barman si alimentatia publica e altceva!  Securitatea alimentelor,depozitare, ha...  .Exista curs(plata sau cursuri de stat pt.someri,recalificari).  Esti pe drumul bun dar lipsesc hartii !

Ansvsa--- prima conditie e .... ce ti-am zis. De pe ce trimitere ai postat.  De restul treci, da cursul/calificarea  asta e baza.

#4
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014
totusi, concret ce curs imi trebuie?? neaparat de bucatar? e foarte scump, nu-mi permit :(
cursul de pizzaiolo deci nu-i bun sa-mi deschid un pfa?
ce-i ciudat ca daca-mi fac srl merge si fara calificare, dar eu daca o sa castig 500 - 1.000 lei pe luna is multumit, pt ca nu-i usor intr-o localitate non turistica, dar trebuie sa incerc ceva, daia ma ganeam ca pfa e mai usor si mai ieftin, numa nu stiu exact ce calificare/curs minim sa am...

#5
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014
ciudat, cititnd pe net deduc ca tebuie anumite conditii ca sa poti obtine pfa in domeniul alimentar, ori pt punct local nu trebuie ca-n restaurant atatea condtii, nu stiu ce inox, garderoba, isu etc, cei de la dsv zic ca se poate autoriza buctaria propie asa cum e, dr trebuie intai sa ai pfa, atunci cum!??
plus ca nu stiu ce curs minim trebuie sa am ca sa pot deschide pfa in domeniul alimentar... nu s-a lovit nimeni de aceasta problema?? Posted Image

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
https://www.codexali...omic-local.html
https://stirileprotv...-si-italia.html
https://platferma.ro...nte-gospodarii/

nu cred ca iti trebuie vreun curs sau diploma pentru a deschide punct gastronomic local. nu merge sa-ti deschizi un AF/IF in loc de PFA ?
https://www.onrc.ro/...persoane-fizice

cauta pe net info despre punctele gastronomice deja deschise/existente la noi, incearca sa iei legatura cu proprietarii, sa afli exact cum au procedat ei.

#7
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014

 corinadaniela, on 19 decembrie 2018 - 10:32, said:

https://www.codexali...omic-local.html
https://stirileprotv...-si-italia.html
https://platferma.ro...nte-gospodarii/

nu cred ca iti trebuie vreun curs sau diploma pentru a deschide punct gastronomic local. nu merge sa-ti deschizi un AF/IF in loc de PFA ?
https://www.onrc.ro/...persoane-fizice

cauta pe net info despre punctele gastronomice deja deschise/existente la noi, incearca sa iei legatura cu proprietarii, sa afli exact cum au procedat ei.
merci de raspuns,
acele linckuri le stiu si eu...
m-as mira ca IF sa nu trebuiasca sa am pregatire in domeniu...
din pacate nu am gasit persoane care au deschis asa ceva ca sa-i pot intreba
desi, dupa cum vedeti, lumea nu prea are timp de povesti... probabil am sa caut o firma si am sa platesc serviviul de consultanta, dar as fi vrut sa ma lamuresc singur fara sa risc sa dau bani in vant in cazul in care o sa aflu, dupa ce platesc ca prostu, ca nu o sa ma pot autoriza din cine stie ce motiv... si asa nu stau in zona turistica si-mi va fi foarte greu, doar speranta ca poate in timp lumea afla, ii place si poate mai vine la o masa gatita traditional cu ingrediente locale..

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
AF/IF e totuna la constituire cu PFA.

Edited by neagu_laurentiu, 19 December 2018 - 12:14.


#9
tot_iooo

tot_iooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 18.04.2007
https://lege5.ro/Gra...ciilor-de-piata
Art. 5. -
(1) Orice exercițiu comercial se desfășoară numai de către comercianți autorizați în condițiile legii
(2) Exercitarea de activități comerciale cu produse din sectorul alimentar și de alimentație publică necesită cunoștințe de specialitate și se efectuează cu personal calificat, conform normelor de aplicare a prezentei ordonanțe.
(3) În termen de un an de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe, personalul angajat în efectuarea de activități comerciale cu produse din sectorul alimentar și de alimentație publică va trebui să îndeplinească una dintre următoarele cerințe profesionale:
a) să fi absolvit un curs de specialitate pentru comercializarea produselor alimentare și/sau de alimentație publică, organizat conform legislației în vigoare;
b) să fi desfășurat cel puțin 2 ani de activitate profesională de comercializare de produse alimentare și/sau de alimentație publică și să fi absolvit un curs de noțiuni fundamentale de igienă, organizat în conformitate cu dispozițiile legale în vigoare.

Edited by tot_iooo, 19 December 2018 - 12:21.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
logica si bunul-simt imi spun ca pentru a deschide un punct gastronomic local, prin infiintarea unui pfa/ii/if, ar insemna ca nici-un doritor sa nu se califice, cati dintre oamenii obisnuiti, de la tara, au astfel de calificari ?!?
undeva e o chichita. vrei puncte gastronomice, vrei ca oamenii locului sa gateasca pentru turisti, pe principiul ca fac o mancare nemaipomenit de gustoasa, de-i stie tot satul, pai trebuie sa-i autorizezi, fara sa le ceri diplome si calificari in domeniu, doar sa indeplineasca niste cerinte minime.
eu cred ca de fapt lipsesc niste norme metodologice de punere in aplicare a acestei initiative denumita pompos "puncte gastronomice locale".
pana la urma este vorba de a acorda unei familii obisnuite permisiunea de a oferi doritorilor mancare gatita in acea gospodarie, cu ingrediente care sa respecte cerintele si cu conditii minime de igiena. plus control medical periodic al persoanelor care prepara mancarea.
mi se pare chiar aiurea chestia cu calificarea/specializarea.
cand iti vin musafiri acasa, de sarbatori, si gatesti multa mancare, sa fie de toate, si mananca 10-20-30 de persoane din ea, nu e ca si cum ai avea un punct gastronomic local ? bine, comparatia este un pic fortata, dar am dat ca exemplu prin extrapolare.

Edited by corinadaniela, 19 December 2018 - 12:36.


#11
tot_iooo

tot_iooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 18.04.2007
Cam așa e dar toate sunt bune și frumoase până la o toxiinfecție a unui grup de degustători.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 corinadaniela, on 19 decembrie 2018 - 12:28, said:

cand iti vin musafiri acasa, de sarbatori, si gatesti multa mancare, sa fie de toate, si mananca 10-20-30 de persoane din ea, nu e ca si cum ai avea un punct gastronomic local ?
Aici nu-i activitate comerciala.

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci trebuie să fi lucrat minim 2 ani intro societate de alimentatie pentru ati deschide o mica afacere în domeniul alimentatiei?
asta e o conditie de rahat.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 tot_iooo, on 19 decembrie 2018 - 12:31, said:

Cam așa e dar toate sunt bune și frumoase până la o toxiinfecție a unui grup de degustători.

si asta se poate intampla, dar la fel de bine au fost cazuri si la unitati de alimentatie publica autorizate (restaurante, terase, hoteluri cu sistem all-inclusive).

pe de alta parte, ok, iti faci pgl.
si cum procedezi cu gatitul, faci zilnic maxim 2 feluri de mancare (2 feluri de ciorba, 2 fel principal, 2 desert), in cantitati cu mult peste necesarul familiei, si stai la poarta si astepti sa-ti vina clientii ? si daca nu-ti vin clienti in acea zi, sa zici ca mananci si a doua zi din acea mancare, cu familia. dar daca maine iti vin clienti, te pui atunci sa gatesti pentru ei, ca nu ai voie sa le dai din mancarea de ieri.
nu mi se pare deloc rentabil...
aici ar trebui un parteneriat cu ghizii locali, cu agentiile de turism care organizeaza excursii si circuite turistice - daca e ceva care merita vazut in zona, ca obiectiv turistic, ca nu vin turistii doar pentru a manca de pranz la "pgl costica", plus reclama/promovare pe internet si retelele sociale.
sincer, mi se pare un fel de hei-rupism, hai sa facem ceva, dar de fapt stai ca nu se poate oricum si de catre oricine, si pe urma micule intreprinzator, daca te mananca undeva sa-ti deschizi o activitate, descurca-te singur de clienti, de conditii, de controale.

Edited by corinadaniela, 19 December 2018 - 13:14.


#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da ce? la restaurante mancarea nevanduta azi se arunca seara?

#16
tot_iooo

tot_iooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 18.04.2007
Recunosc că am dat click pe linkul de la ANSVSA ulterior și mi se pare o mare bălărie, nu aduce nimic nou, ba impune niște condiții în ceea ce privește furnizorii. Nu înțeleg unde ar fi, dacă e, vreo facilitate, altfel mi se pare un fel de hai să încropim o hârtie ca să dăm bine în planul de guvernare.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 silesax, on 19 decembrie 2018 - 12:50, said:

deci trebuie să fi lucrat minim 2 ani intro societate de alimentatie pentru ati deschide o mica afacere în domeniul alimentatiei?
Sau cursul ala autorizat.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 silesax, on 19 decembrie 2018 - 13:07, said:

da ce? la restaurante mancarea nevanduta azi se arunca seara?

nu e vorba de asta, scrie in conditiile de organizare/functionare pgl, ca ai voie sa servesti doar mancare gatita in ziua respectiva.
dar cum traim in Romania...si romanul e inventiv...si maestru la gasit/ocolit portite in legi...se poate intampla orice...

"Ce vor oferi Punctele Gastronomice Locale ?
    Meniul punctelor gastronomice este diferit de cel al restaurantelor.
    Punctul gastronomic local va avea un meniu zilnic cu o gamă sortimentală restrânsă (cel mult 2 feluri de ciorbe sau supe, 2 feluri principale si eventual 2 feluri de desert), specific zonei în care îşi desfăşoară activitatea.
    Meniul va fi obligatoriu preparat şi oferit pentru consum în decursul aceleiaşi zile, prin metode de preparare, pe cât posibil, tradiţionale.
Alimentele trebuie să fie preparate numai de către proprietar sau de către membrii familiei acestuia, iar starea de sănătate a acestora trebuie să fie verificată periodic.
Materiile prime din care se prepară alimentele trebuie să provină numai din unităţi autorizate /înregistrate sanitar veterinar şi pentru siguranţa alimentelor, punându-se accentul pe acele produse autohtone, specifice zonei în care punctul gastronomic îşi desfăşoară activitatea."

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate