Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Sanie noua

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
am mers cu fi-miu la derdeluș cu sanie ca a ta. bună sanie, dar nu prea aluneca. și după ce trecea de 2-3 ori prin zăpadă, se vedea iarba. am renunțat la ea și am luat asta, de doi ani, și merge la amândoi (eu am 70kg)

văd că pentru 100kg e asta.

#20
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Sanie Porsche, cineva?

Exista model 3D pt imprimanta 3D

Edited by Courage, 14 December 2018 - 18:50.


#21
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001

 Courage, on 14 decembrie 2018 - 18:49, said:

Sanie Porsche, cineva?
merge să o pun pe GPL?

#22
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Merge, dar trage greu la deal Posted Image

Cand eram mic, bunicu imi facuse o sanie noua, de vara.
Era de metal si foarte grea, dar abia asteptam sa vina iarna, cand mi s-a spus ca aluneca oricum!

Problema era ca fierul folosit era Fier-Beton striat => aveai nevoie de cal ca sa o tragi si distrugea ghetusul, ca sa nu mai zic ca din cauza greutatii ajungea pana la pamant.

Si uite asa am invatat eu de marimea suprafetei de contact si presiunea/unitatea de suprafata Posted Image

La fel, la urcarea spre Cota 1400, acum cativa ani, toate masinile 4x4, SUV-uri etc nu puteau sa urce prima panta, exceptie un Matiz, cu roti inguste.

Asadar, daca esti greu si vrei sa aluneci, ai nevoie de suprafata mare de contact cu zapada => mergi pe recomandarea lui Vali.
Eu am 3 bucati sanii "tip copaie" si una plianta, de lemn (care merge sa trag copiii).
Problema e ca in Romania nu prea exista partie de sanii (sau nu stiu eu), iar sa te dai pe portiunile unde ceilalti schiaza, e crima.

Edited by Courage, 15 December 2018 - 09:24.


#23
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cand eram copil aveam o sanie cu sezutul din lemn si sinele din aluminiu groase cam ca degetul gros de la mana. Manca nori la vale si la deal foarte usor de carat.

#24
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Daca esti barbat adevarat,faci tu sania.
Merge si din lemn cu aluminu,dar cel mai bine e sa o faci din titan si fibra de carbon ca sa reziste mai mult

#25
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 myshyk, on 14 decembrie 2018 - 13:32, said:

Si de ce oare nu erau din"metal", sau pe atunci metalul nu aluneca mai bine decat lemnul?
E adevara, n-ai de unde sa stii, ca te-ai nascut doar odata cu kevlarul.
Dar legea frecarii exista si pe vremea schiurilor de lemn.
Nu stiu ce cauti pe aici, dar spre stiinta ta, Kevlarul a fost inventat in 1965, si chiar daca eu am putin peste 40 de ani si doua diplome in inginerie iti spun ca si un adolescent a auzit de termenul "luciu metalic", pe cand la lemn...Posted Image
Stai jos, 4!!!

#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 Courage, on 15 decembrie 2018 - 09:23, said:

Cand eram mic, bunicu imi facuse o sanie noua, de vara.
Era de metal si foarte grea, dar abia asteptam sa vina iarna, cand mi s-a spus ca aluneca oricum!
Problema era ca fierul folosit era Fier-Beton striat => aveai nevoie de cal ca sa o tragi si distrugea ghetusul, ca sa nu mai zic ca din cauza greutatii ajungea pana la pamant.
Lool, ala a fost trolling din partea bunicului.

#27
ABCDEFGHIJKLMNOP

ABCDEFGHIJKLMNOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.10.2014

 vali, on 14 decembrie 2018 - 14:37, said:

am mers cu fi-miu la derdeluș cu sanie ca a ta. bună sanie, dar nu prea aluneca. și după ce trecea de 2-3 ori prin zăpadă, se vedea iarba. am renunțat la ea și am luat asta, de doi ani, și merge la amândoi (eu am 70kg)

văd că pentru 100kg e asta.

EXACT asta e problema mea! Ma dau de cateva ori si daca am norocul sa fie strat mare de zapada si batatorit cum au spus altii pe acest thread... chiar si atunci creeaza niste canale si devine sania ca un tren. Intr-adevar ajuta un pic la control acest aspect, cum a zis alta persoana pe acest thread. Dar am senzatia ca ma incetineste.... si TOATE astea DACA am norocul sa fie conditii ideale: strat gros si zapada batatorita... altfel.... se vede iarba....

PEntru toti cei care comenteaza la acest thread: ASTA vreau eu sa evit. Sa nu mai afund pana se vede iarba. Dar ma gandesc... poate se vede iarba oricum avand in vedere ca am aproximativ 94 de kg. Sau pot sa apara alte probleme.... cum ar fi sa se rupa sania sau cum a zis cineva pe thread sa am mai putin control sau poate merg oricum ca si cand as avea frana pusa pentru ca e suprafata de contact mai mare. Cum au zis unii, frecarea creste odata cu cresterea suprafetei. Treaba e ca la 200, 300 sau 400 de lei, as vrea sa fiu sigur ca daca dau banii nu o sa fiu nevoit sa mai iau o a treia sanie ca supriza supriza nici asta nu aluneca ca lumea sau se rupe prea repede.

 Bursul, on 14 decembrie 2018 - 13:27, said:

Eu mi-am luat sanie de genul asta, doar ca in fata are niste coarne mai mari,

[ https://mytoys.scene7.com/is/image/myToys/ext/7073091-01.jpg?$rtf_mt_prod-main_xl$ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am luat 2 cu aprox 40 euro fiecare, de la OBI sau Toysrus (nu din Romania). Merita? Pentru mine da. Pe talpa e aplicat ceva metal. E usoara, e rezistenta la gropile de pe partie si se prinde viteza mare.


Cred ca sania de pe OLX e mai buna decat aia de pe Emag, desi mi se par scumpe ca-s SH, adica frecate. Si neamtul se da nene cu sania ca are partie speciala de sanie ca de exemplu aici unde mergi si eu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-SgGNx9nTVs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Deci dupa parerea ta, exact ucm am zis, diferenta e asa de "WOW" incat merita sa imi schimb sania? De la fier de 1.6 cm cilindric la plat de 4 cm cu platbanda? Si NU se rupe? Chiar daca e de lemn?

Vezi te rog si ce a zis vali:

Posted 14 December 2018 - 14:37
Member

Grup: Members
Posts: 532
Înscris: 03.12.2001
am mers cu fi-miu la derdeluș cu sanie ca a ta. bună sanie, dar nu prea aluneca. și după ce trecea de 2-3 ori prin zăpadă, se vedea iarba. am renunțat la ea și am luat asta, de doi ani, și merge la amândoi (eu am 70kg)
văd că pentru 100kg e asta.

EXACT asta e problema mea. Intra in zapada pana se vede iarba, daca nu e suficienta zapada. Si chiar daca e, din cauza ca isi sapa sant consuma din energie pentru aceasta sapare. Presupun eu ca ar aluneca mai frumos una din aia de care zici tu. Vad bine situatia, deci?

#28
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
ia una de plastic de pe emag. dacă nu e bună, o poți returna în 10 zile, parcă.

#29
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
sania de 60 lei de la decathlon [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RcrrcBmnp1U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Asta e misto dar e pt o persoana
https://www.auchan.r...bastra/p/473018
Am vazut-o la 80 lei in Auchan.


#31
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
https://www.amazon.c...e/dp/B017BOFVLA

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostABCDEFGHIJKLMNOP, on 17 decembrie 2018 - 17:20, said:

EXACT asta e problema mea. Intra in zapada pana se vede iarba, daca nu e suficienta zapada. Si chiar daca e, din cauza ca isi sapa sant consuma din energie pentru aceasta sapare. Presupun eu ca ar aluneca mai frumos una din aia de care zici tu. Vad bine situatia, deci?
Da, o sa fie mai bine, dar sa nu te gandesti la cine stie ce minuni. Daca se rupe nu pot sa-ti zic. Ce stiu eu ca oamenii se dau cu viteza pe partii de sanius si n-am vazut inca una rupta.
Anul asta m-am dat si eu cu ala mic pe un derdelus (eu 85kg + 16 kg juniorul) iar sania se comporta bine. Saptamanile viitoare o sa merg si eu pe pista din clip si poate fac un video.

#33
Sierra_Tango

Sierra_Tango

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.01.2019
Ce mai buna sanie este cea facuta custom, facuta de un sudor si un timplar.
Se foloseste fier forjat mai gros si se talpile se dispun cu o cadere usor obliga, adica din spate sau fata sunt in forma de trapez usor.

#34
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
și alunecă aia de nu se poate. sigur că da. 20kg de fier pentru un copil. sigur.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate