Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sanie noua

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
ABCDEFGHIJKLMNOP

ABCDEFGHIJKLMNOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.10.2014
Merita sa cumpar o sanie cu talpi mai late?

Am cumparat relativ recent o sanie pe care sa o pot folosi ca adult, adica lunga de 1 metru, dar are talpi de fier, de forma cilindrica si cu o grosime de numai 1.6 cm. Practic ele devin ca niste cutite aproape in zapada si aluneca prost.

Sania mea arata ca modelul din imagine, minus spatarele: https://www.emag.ro/...5/pd/DLH7CXBBM/
Comparati cu astea de exemplu: 1) https://www.olx.ro/o...VqNk#13293616ae 2) https://www.nichidut...-115-cm-184224. Estimez pe baza pozelor ca aceste sanii au talpi de 4 sau 5 cm si sunt plate.

Dar sunt scumpe. E asa “WOW” diferenta ca distractie incat sa merite banii? La 90 si ceva de kg cate am eu… nu stiu, poate oricum niciodata nu o sa alunece sania ca lumea?


O alta problema este faptul ca majoritatea acestor sanii scumpe sunt din lemn. E adevarat, de fag sau de stejar, lemn dur. Dar totusi… m-o tine mai multe sezoane pana sa se rupa daca ma dau pe derdelusuri cu damburi, cu tot soiul de neregularitati? Ca sa dau 200, 300 sau 400 de lei pentru o sanie care sa ma tina un singur sezon ar fi foarte naspa.

Va rog, impartasiti-mi si mie opiniile voastre. Multumesc.

#2
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Te duci la un meseriasi si mai sudezi doua tevi pe langa cele ale saniei si ai rezolvat "problema" . Cate kg ai ? Sa nu ai surpriza cu o sanie din asta noua sa se dezmembreze sub tine.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Tragi o platbanda pe ele si gata , nici prea late nu sunt ok , acolo trebuie zapada buna ca pe partia de schi iar pe acea partie daca te vad urla la tine ca strici zapada, nu sta nimeni sa masoare latimea la talpa.

#4
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Eu am tot asa o sanie, facuta de cineva, merge brici, inca as vrea sa mearga mai incet. Rezista cu brio la cele 105kg ale mele+23Kg ale copilului. Singurul dezavantaj este ca e mai grea decat cele din comert.

Edited by CGDBZ, 14 December 2018 - 13:08.


#5
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Legea frecarii spune clar, cu cat suprafata de contact este mai mare, cu atat forta de frecare este mai mare. Materialul in cazul asta, are si el un coeficient de frecare diferit, dar lemnul nu va aluneca niciodata mai bine pe zapada decat  metalul, datorita diferentei de densitate.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Daca iei una in genul celei de la eMag sa nu plangi daca dupa prima tura e trezesti ca e deformata.
Am luat una asemanatoare din Praktiker si nu a tinut nici macar la 60kg, pe urma a trebuit intarita si sudata.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Depinde pe ce fel de zapada te dai si ce vrei sa faci cu ea. Aia cu sina ingusta merge pe zapada batorita si asigura un control mai bun (cea din link e totusi o panarama), aia cu sina lata e pt zapada mai moale si nu ai mare control pe zapada batatorita cu ea (aia din link e iarasi o panarama).

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postcostin001, on 14 decembrie 2018 - 13:07, said:

Legea frecarii spune clar, cu cat suprafata de contact este mai mare, cu atat forta de frecare este mai mare. Materialul in cazul asta, are si el un coeficient de frecare diferit, dar lemnul nu va aluneca niciodata mai bine pe zapada decat  metalul, datorita diferentei de densitate.
Desigur, de aceea se fac schiurile din "metal"!Posted Image Posted Image

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postmyshyk, on 14 decembrie 2018 - 13:17, said:

Desigur, de aceea se fac schiurile din "metal"!Posted Image Posted Image
Omul intreba care aluneca mai bine, nu care nu iti rupe picioarele daca te incalti cu ea.

Nu cred ca ai vrea sa te dai cu niste schiuri din otel nicic daca aluneca mai bine.

Edited by underb, 14 December 2018 - 13:23.


#10
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View Postmyshyk, on 14 decembrie 2018 - 13:17, said:

Desigur, de aceea se fac schiurile din "metal"!Posted Image Posted Image
Te bagi degeaba in discutie, schiurile sunt o combinatie de fibra de sticla, Kevlar si unele aliaje usoare toate invelite cu un tratament special la exterior din plastic, ce favorizeaza alunecarea.
Pe vremea ta poate erau din lemn. Acum sunt si din fibra de carbon.

Edited by costin001, 14 December 2018 - 13:27.


#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Eu mi-am luat sanie de genul asta, doar ca in fata are niste coarne mai mari,

[ https://mytoys.scene7.com/is/image/myToys/ext/7073091-01.jpg?$rtf_mt_prod-main_xl$ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am luat 2 cu aprox 40 euro fiecare, de la OBI sau Toysrus (nu din Romania). Merita? Pentru mine da. Pe talpa e aplicat ceva metal. E usoara, e rezistenta la gropile de pe partie si se prinde viteza mare.

View PostABCDEFGHIJKLMNOP, on 14 decembrie 2018 - 12:52, said:

Comparati cu astea de exemplu: 1) https://www.olx.ro/o...VqNk#13293616ae 2) https://www.nichidut...-115-cm-184224. Estimez pe baza pozelor ca aceste sanii au talpi de 4 sau 5 cm si sunt plate.
Dar sunt scumpe. E asa “WOW” diferenta ca distractie incat sa merite banii?
Cred ca sania de pe OLX e mai buna decat aia de pe Emag, desi mi se par scumpe ca-s SH, adica frecate. Si neamtul se da nene cu sania ca are partie speciala de sanie ca de exemplu aici unde mergi si eu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-SgGNx9nTVs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
La ultimile 2 sanii din link , talpile de lemn sunt imbracate in platbanda . Parerea mea e ca sunt rezistente . As opta pt aia la 220 de lei , pare bine inchegata , si daca e sa fie ceva probleme , mai pui tu un surub unde trebuie .

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postcostin001, on 14 decembrie 2018 - 13:26, said:

Te bagi degeaba in discutie, schiurile sunt o combinatie de fibra de sticla, Kevlar si unele aliaje usoare toate invelite cu un tratament special la exterior din plastic, ce favorizeaza alunecarea.
Pe vremea ta poate erau din lemn. Acum sunt si din fibra de carbon.
Si de ce oare nu erau din"metal", sau pe atunci metalul nu aluneca mai bine decat lemnul?
E adevara, n-ai de unde sa stii, ca te-ai nascut doar odata cu kevlarul.
Dar legea frecarii exista si pe vremea schiurilor de lemn.

Edited by myshyk, 14 December 2018 - 13:35.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Inițiator, sania ta e mai slabă decât modelul din lemn și se va deteriora mai repede.
Cât despre forma și dimensiunea tălpicilor, având în vedere că sania nu este făcută să meargă pe zăpadă afânată, cei mai buni tălpici sunt cei rotunzi. Pentru a avea satisfacție, trebuie mai întâi muncit la pârtie.

Edited by MembruAnonim, 14 December 2018 - 13:33.


#15
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Am cumparat relativ recent o sanie pe care sa o pot folosi ca adult, adica lunga de 1 metru, dar are talpi de fier, de forma cilindrica si cu o grosime de numai 1.6 cm. Practic ele devin ca niste cutite aproape in zapada si aluneca prost.

Ii montezi doua schiuri sh pe talpi si va aluneca pe orice tip de zapada Posted Image

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
O sanie din aia cu talpi cilindrice sunt bune daca zapada e ingetata, nu te afunzi in ea.

#17
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Cand eram copil , mi-am construit eu o sanie din 2 tuburi de plastic de 100-120 mm , nu mai retin bine . Mergea sania aia si pe gheata si pe zapada de draci o lua .
Asa ca , initiator , este o idee de luat in considerare .

#18
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
evident ca nu are ce cauta cu sania pe partie....
cum ar fi eu ca snowboarder sa feresc unul din asta

revenind la subiect cred ca una "custom" este cea mai buna solutie daca vrei solida.
totusi greutatea joaca un rol important pentru ca va trebui sa o tragi dupa tine si in sus Posted Image
(sau copilul)

Edited by Mihai_3, 14 December 2018 - 14:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate