Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

pot cumpara de la familie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Hai sa fac o ipoteza sa vedem ce parere aveti:
Omul nostru urmeaza sa se insoare, mamasa vrea sa responsabilizeze cuplul la plata casei nu sa le dea muran gura si in acelasi timp sa aibe si ea ceva pt batranete cand se retrage la tara( sau oriunde). Asa ca din banii pe care ii primeste familia tanara prin programul prima casa mama ia jumate si le pune in cont cealalta jumatate cadou urmand ca ei sa plateasca ratele la apartament. Unde e hiba si ciné ar fi nemultumit de afacere?


#56
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

View Postniggaru, on 13 decembrie 2018 - 16:18, said:

faci document la notar si-i platesti ei, daca are unde sa se mute. daca n-are si din banii aia vrea sa-si cumpere altceva, mai mic, cumpara tu mai micul ala
Atunci fa prima casa pe "mai mic", nu pe ăl mare. Rata mai mica, dobanzi mai mici.

#57
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Postquantico2708, on 13 decembrie 2018 - 15:14, said:


pai .....am peste 18 ani ....am un venit stabil care sa imi permita un credit ....nu am nici un imobil pe numele meu ....locuiesc in chirie ..... poate e timpul sa ma asez la casa mea .
De ce presupune lumea ca oamenii daruiesc copiilor imobile de zeci de mii de euro ?
Adevarat.

Dar de ce nu cumperi de la un strain?Ca ,''''cu familia nu faci nimic.

Edited by Un-ZeU, 13 December 2018 - 17:03.


#58
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

View Postwaterman, on 13 decembrie 2018 - 14:46, said:

Care e logica ?

De ce să dai băncii de vreo 3 ori mai mult pe apartament ?


Mai bine un contract cu mama la notar în care să specifici că suma x - stabilită de comun acord cu mama - se va plăti în timp de y ani cu valoarea de ț lei / lună, obligatoriu până la data de d.
Cu clauze etc să nu stea mama stresată că nu mai vede banii...


Nu văd de ce ai da triplu pe el. Având în vedere că mama ta primește strict valoarea lui. Și tu plătești 30 de ani rate la el.
Pai si daca moare copilul inaintea mamei cine plateste in continuare!

#59
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttioopedi, on 13 decembrie 2018 - 14:39, said:

Vrei garantia statului, dobanzi preferentiale, bani cash in buzunar.
Da" un pic de cazier, nu vrei?? (macar 2 ani cu suspendare, pentru inselacine, fals, uz de fas, etc).
Nu ma pricep, dar sigur un procuror va sti sa incadreze asemenea masinatiuni.

Se vede de la o posta.
Macar ai decenta sa nu te bagi daca habar n-ai.Dar nu,tu deja visezi procurori,parnaie,celule,puscarii.Poate-i cazul sa vizionezi si altceva decat porcariile de la TV.

pentru initiator
Da,se poate cumpara.N-are nici o importanta cine-i proprietarul casei.Banca isi trimite evaluatorul si cu asta basta.Banii intra in contul parintilor si poti sa-ti cumperi dupa aceea ce doresti de banii aia.

#60
sergiu37

sergiu37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.11.2006
Nu uitați nici de impozitul pe tranzacție și taxele notariale.

Cât or fi 2-3% dar deja te pun în altă marjă de dobândă.

#61
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postquantico2708, on 13 decembrie 2018 - 14:22, said:

pot cumpara prin programul prima casa un apartament care apartine mamei mele?
In acest caz nu e mai bine sa iei creditul si sa girezi cu apartamentul mamei , direct ?!

#62
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Am facut asta acum 10 ani la BCR. Nici o problema, e o tranzactie ca oricare alta, banca pune ipoteca si iti da imprumutul daca ei considera ca imobilul are valoare pt a fi luat in garantie. Nu conteaza ca esti ruda.
Trebuie, evident, platite taxe notariale pe tranzactie, impozit de catre vanzator etc.
Eu am facut-o pt avantajul pe care banii în mâna mi l-a dat apoi cand mi-am cumparat apartamentul in care stau. Am putut obtine o reducere de pret mai mare punând banii pe masă cum se zice.

#63
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,750
  • Înscris: 13.08.2008

View Postgmanu, on 05 ianuarie 2019 - 11:49, said:

Am facut asta acum 10 ani la BCR. Nici o problema, e o tranzactie ca oricare alta, banca pune ipoteca si iti da imprumutul daca ei considera ca imobilul are valoare pt a fi luat in garantie. Nu conteaza ca esti ruda.
Trebuie, evident, platite taxe notariale pe tranzactie, impozit de catre vanzator etc.
Eu am facut-o pt avantajul pe care banii în mâna mi l-a dat apoi cand mi-am cumparat apartamentul in care stau. Am putut obtine o reducere de pret mai mare punând banii pe masă cum se zice.
Ai cumparat in 2008 ? La preturile de atunci ?

#64
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
2010 de fapt. Dar in mintea mea a ramas ca 2008. Am cumparat un apartament de 2 camere in bloc din 80 in sona Obor, cu 60k.
Banca mi-a dat 57k pe "achizitia" apartamentului parintilor, pe care l-a evaluat la 80k - 4 camere Dristor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate