Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Eshopwedrop - pareri

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#91
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,465
  • Înscris: 01.08.2006
Am comandat si eu azi de pe amazon.de, sunt curios cat o sa ma coste un colet micut. Sa vad daca o sa-mi dea si transport gratuit la prima comanda.

#92
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009
da, s-au scumpit tarifele, dar asta din cauza motorinei... si curentului si etc... nu scumpesc ei din pix Posted Image

am luat in 2019 un Z906 din UK prin ei am dat 100 lei la transport Posted Image si era destul de greu... cred ca in jur de 9-10 kg daca nu ma insel Posted Image

cand comandati de pe orice site din afara (fie ca e Fossil, Tink, Saturn, Boulanger sau Medimax), neaparat, sa treceti exact acele date cum sunt pe site-ul lor

Address Line 1/ Straße 1: ESWD Intelligente RO6763****
Address Line 2 / Straße 2: ADAM-OPEL-STRAßE 7-11/ tor 28-30


eu am facut prostia la inceput sa nu pun acel cod de identificare, am zis ca merge si cu strada + nr... nu prea a fost asa, am stat de trimis mail-uri catre ei, apoi catre dhl si tot asa

era vorba de un ceas din Germania (Fossil)... in final mi-au dat revert la bani pe Revolut... pt ca cei de la DHL il ratacisera, dar a durat vreo 2 saptamani toata tevatura

am multe comenzi date prin ei... zeci in acesti 3 ani de cand i-am descoperit... acum recent imi expirase un voucher generat inainte sa micsoreze valoarea Drops pe care o poti converti

a intarziat coletul din Franta, cand a ajuns la Sibiu am sunat la ei, si m-au rezolvat - l-au generat din nou si l-am folosit

sunt ok atunci cand nu ai alternative, gen produsele Amazon ce nu pot fi aduse in RO (ca deh, noi suntem mai la coada Europei)

altfel, eu comand direct cu transportul Amazon, cand e posibil... ajung mai repede Posted Image

Edited by beavis03, 14 April 2022 - 12:24.


#93
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 19.06.2018
Ok, pentru cei interesati de noile preturi, iata comanda mea.  Am comandat un kindle si o tableta pe amazon.de, mi au facut doua plicuri, 0,3 si 0,7 kg, a fost prima comanda. Iata devizul de la ESWD:

Total - Colete76,96Lei
Taxe suplimentare5,48Lei
Reducere din consolidare-27,98Lei
Total - Greutate consolidata taxabila54,46Lei
Taxa Consolidare9,98Lei
Total inainte de reducere64,44Lei
Valoare discount-50,00Lei
Pret total14,44Lei
Valoare totala (fara TVA)12,13Lei
TVA (19%)2,31Lei
Valoare totala (cu TVA)14,44Lei
TOTAL DE PLATA14,44Lei

Ce pot sa spun decat ca ma declar cat se poate de incantat. Si multumesc colegului beavis03 pentru amabila consiliere. :) Recomand oricand serviciul, chiar si cu noile preturi.

Edited by audiofidell, 15 April 2022 - 13:14.


#94
vidii

vidii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.05.2009
Am comandat de pe amazon.de, coletul a ajuns la eswd dar l-au "ratacit". Dupa aproximativ o luna de cautari, cred ca prin eter, s-au hotarat sa ma despagubeasca cu 25% din valoarea produsului, valoare care poate sa fie mult mai mica in unele cazuri. Au o formula de calcul care ma face sa nu mai comand prin ei niciodata.

#95
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Amazon.de livrează direct în România, de ce te-ai complicat cu ESWD?

#96
vidii

vidii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.05.2009
Cateodata au produse la o oferta foarte buna si nu livreaza decat in Germania si Austria.

#97
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 19.06.2018
Am primit azi mail in care se spune ca de la 1 sept ESWD renunta la suprataxe si are tarife noi.

#98
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009

View Postnei-k, on 12 august 2022 - 04:30, said:

Amazon.de livrează direct în România, de ce te-ai complicat cu ESWD?

https://www.amazon.d.../dp/B08MT4MY9J/

un ex, si sunt multe altele pe care nu le poti aduce in tara decat prin intermediari... altfel nu ai cum, simplu :)

#99
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 10.01.2010
ESWD merge si cu craigslist? Daca persoana din state trimite la adresa ESWD?

#100
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009
da, isi pune adresa de livrare de pe site (cea a ESWD US) si se rezolva ;)

#101
svens

svens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.02.2007
Si eu sunt mulțumit de ESWD. Cred ca am vreo 4 comenzi sporadice. Una din 2021 și restul din ultime le 3 luni.
Am plătit cel mai mult 67 de lei pentru o protecție de portbagaj. Coletul era foarte voluminos. Doar 1.9 kg, dar volumetric era echivalentul a 13 kg și au taxat 13 kg, deci 67 lei.

Media e cam de 40-50 de lei, dar asta este rezultatul după ce convertesc voucherele din puncte care scad 25 de lei, dar la care se adaugă costul de asigurare de minim 24.9 lei.

Sunt super mulțumit, dat fiind ca eu comand mai degrabă chestii la licitații de pe eBay.de.

Am luat un termostat de camera Netatmo la 50€, un microserver de 500€ pe care am dat 166€ la licitație cu transport.

Edited by svens, 11 January 2023 - 22:33.


#102
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://i.postimg.cc/s2StGVgc/photo-2023-01-25-18-45-58.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prin prezenta, informăm toți utilizatorii EshopWedrop că închidem operațiunile Țării de origine UK și Depozitul de origine UK pe 31 ianuarie 2023.


era de asteptat oarecum... eu cel putin n-am mai comandat de cand au iesit din EU

#103
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 beavis03, pe 26 ianuarie 2023 - 15:13, a scris:

[ https://i.postimg.cc/s2StGVgc/photo-2023-01-25-18-45-58.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prin prezenta, informăm toți utilizatorii EshopWedrop că închidem operațiunile Țării de origine UK și Depozitul de origine UK pe 31 ianuarie 2023.


era de asteptat oarecum... eu cel putin n-am mai comandat de cand au iesit din EU
E un minus cumva. N-am bani că nu face conversie canalul, dar de ar fi făcut chiar mă interesa. Sunt singurii prin intermediul căruia puteam comanda dulciuri, răcoritoare din hipermarket UK. Acum cine îmi mai poate livra și la ce preț dacă vreau să încerc noutăți? Probabil numai dacă fac excursii în UK

#104
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015
Se închide și SUA:

Dragă membru EshopWedrop,
Continuăm procesul imediat de restructurare a afacerii noastre, ceea ce înseamnă închiderea operațiunilor neprofitabile cât mai curând posibil. Vom continua cu părțile sănătoase și profitabile ale afacerii.
Prin prezenta, informăm toți utilizatorii EshopWedrop că închidem temporar operațiunile tării de origine SUA și depozitul de origine din SUA, pe 31 ianuarie 2023 și implementăm acest lucru după cum urmează:
Vom primi și procesa coletele în depozitul origine din SUA până marți, 31 ianuarie 2023. Orice colet livrat către depozitul origine SUA după această dată nu va mai putea fi recuperat, iar aceste pachete nu vor mai fi considerate Colete conform TERMENILOR ȘI CONDIȚIILE ȘI SPECIFICE TERMENII SERVICIILOR DE VÂNZARE ON-LINE publicate pe site-ul nostru și nu vom putea accepta nicio responsabilitate pentru un astfel de pachet.
Vom avea ultima plecare de transport din depozitul de origine din SUA in date de joi 2 februarie 2023. Aceasta înseamnă că vei avea timp până la sfârșitul zilei de miercuri 1 februarie 2023, pentru a face declarațiile vamale pentru toate coletele tale din SUA pentru ca noi să le putem include în ultimul transport. Coletele aflate în depozitul de origine SUA fără declarații vamale făcute până la sfârșitul zilei de 1 februarie 2023 nu vor mai putea fi recuperate, iar aceste pachete nu vor mai fi considerate Colete conform TERMENILOR ȘI CONDIȚIILOR GENERALE ȘI TERMENILOR SPECIFICI DE SERVICII DE VÂNZARE ON-LINE publicate pe site-ul nostru și vom nu putea accepta nicio responsabilitate pentru un astfel de pachet.
Vom lua în considerare în următoarele luni să începem din nou operațiunile din țara de origine SUA, odată ce afacerile și piețele se vor stabiliza.
Pentru orice alte detalii și asistență, te rugăm să contactezi serviciul nostru local pentru clienți.

Cu stimă,
Echipa ta EshopWedrop


Sursa: e-mail eshopwedrop :( Mai sunt servicii similare în România pentru UK, Irlanda, SUA să pot comanda dulciuri, răcoritoare, alimente din walmart, tesco etc?

#105
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://i.postimg.cc/3wr0Dsr9/photo-2023-02-02-09-04-33s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

primit pe mail :)

#106
mihaipg

mihaipg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.07.2006
Dupa cativa ani de colaborare ireprosabila, brusc au suspendat mai multe livrari (UK, Franta, USA). Si m-au nimerit cu pachete de prin toate. A fost nevoie de nenumarate emailuri, comenzi si plăti la companii de transport, ca sa ajunga pachetele la mine. Si cand le-am cerut sa puna macar doua pachete in aceeasi "punga", in depozitul din Franta, ca sa nu platesc DHL de doua ori, mi-au cerut ditai taxa. Atat de mare incat a fost mai ok sa fac doua comenzi DHL. Taxa ca sa isi miste un nenic frantuz posteriorul sa traga un scotch peste doua cutiute, in conditiile in care totul era din vina lor! Si ca sa fie show-ul complet, un pachetel din SUA a ajuns la mine dupa cam doua luni...GOL! Plic gol, nici mai mult nici mai putin. Au furat un nenorocit de ceas stricat, de 15 USD, luat de pe ebay pentru piese. (ajuns la ei pe 23.12.2022, la mine pe 14.02.2023)

Attached Files


Edited by mihaipg, 28 February 2023 - 10:23.


#107
iErvin

iErvin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.04.2021

View Postmihaipg, on 28 februarie 2023 - 10:09, said:

Dupa cativa ani de colaborare ireprosabila, brusc au suspendat mai multe livrari (UK, Franta, USA). Si m-au nimerit cu pachete de prin toate. A fost nevoie de nenumarate emailuri, comenzi si plăti la companii de transport, ca sa ajunga pachetele la mine. Si cand le-am cerut sa puna macar doua pachete in aceeasi "punga", in depozitul din Franta, ca sa nu platesc DHL de doua ori, mi-au cerut ditai taxa. Atat de mare incat a fost mai ok sa fac doua comenzi DHL. Taxa ca sa isi miste un nenic frantuz posteriorul sa traga un scotch peste doua cutiute, in conditiile in care totul era din vina lor! Si ca sa fie show-ul complet, un pachetel din SUA a ajuns la mine dupa cam doua luni...GOL! Plic gol, nici mai mult nici mai putin. Au furat un nenorocit de ceas stricat, de 15 USD, luat de pe ebay pentru piese. (ajuns la ei pe 23.12.2022, la mine pe 14.02.2023)

Eu am un colet ratacit in USA, adica ei nu recunosc ca coletul a ajuns la ei in depozit. Era deja in drum cand a fost anuntat ca nu vor mai accepta comenzi in USA, a fost ratacit cateva zile si a ajuns la ei fix dupa deadline. Ai reusit sa recuperezi colete care au ajuns dupa deadline? Cum?

#108
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Mi-au adus vreo patru colete pana-n prezent de la Amazon (produse pe care astia nu le livrau direct in Ro). Eram multumit. La al cincilea insa, o tastatura BT de 30 euro pentru FireTV , au zbarcit-o.
Urmarind traseul coletului pe portalul lor, observ ca nu mai e actualizat de cand il receptionasera in Ge. De vreo 23 de zile; ce-i drept, nu ma grabeam. Le scriu; dupa cateva zile imi confirma ca l-au pierdut. Și-mi cer o lista cu toate mailurile pe care mi le-a trimis Amazon, plus extrasul de cont al tranzactiei (vreo 7 link-uri si fisiere). Le trimit atasate la un mesaj nou. Raspuns: nu e bine, sa le atasez la reply-ul lor, c-asa-i ordonat. O fac si p-asta. La final ma anunta ca, deoarece n-am platit serviciul de garantie, din contract rezulta ca mi-s datori doar cu taxa de transport, de 2 euro jumate. Dar ca-n generozitatea lor ma vor recompensa c-un voucher de 30 euro pe care-l pot folosi pentru transportul urmatoarelor colete; dar nu mai mult de 10% din valoarea fiecarei expeditii! Adica am 10% reducere transport pentru urmatoarele 100 transporturi! Sa-i ia dracu', ii voi evita pe viitor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate