Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Prima televiziune U.H.D. din România: Digi 4K.

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
3332 replies to this topic

#1
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Fără jigniri că se va închide și acest topic. Inclusiv, fără off-topic. Fără stil mess.

---------------------------------------------------

De luni, 10 decembrie, abonații Digi TV Digital vor putea să își activeze extraopțiunea Digi 4K și vor avea, astfel, ocazia de a viziona, gratuit, până la finalul lunii ianuarie 2019, cele mai spectaculoase competiții fotbalistice europene, Bundesliga, La Liga, Ligue 1, alături de UEFA Champions League și UEFA Europa League. Din 1 februarie 2019, extraopțiunea Digi 4K va fi disponibilă la prețul de 5 lei / lună pentru toți abonații Digi TV Digital.

Perioada de teste s-a încheiat, iar de vineri, 7 decembrie, intră în vigoare grila oficială a canalului, care va conține documentare pe diverse tematici (lifestyle, hobby, viața în sălbăticie), transmisiuni sportive din fotbal și noul sezon de Formula 1, videoclipuri muzicale.

Programul viitoarelor transmisiunilor în direct în format 4K este următorul:
Bundesliga: Hertha Berlin – Eintracht Frankfurt, sâmbătă, 8.12.2018, ora 19:30 (și la Digi Sport 4)
La Liga: Espanyol – Barcelona, sâmbătă, 8.12.2018, ora 21:45 (și la Digi Sport 2)
La Liga: Huesca – Real Madrid, duminică, 9.12.2018, ora 17:15 (și la Digi Sport 2)
UEFA Champions League: Liverpool – Napoli, marți, 11.12.2018, ora 22:00 (și la Digi Sport 2)
UEFA Champions League: Young Boys – Juventus, miercuri, 12.12.2018, ora 22:00 (și la Digi Sport 2)
UEFA Europa League: Arsenal – Qarabag, joi, 13.12.2018, ora 22:00 (și la Digi Sport 3)
La Liga: Real Madrid – Rayo, sâmbătă, 15.12.2018, ora 19:30 (și pe Digi Sport 2)
Ligue 1: Lyon – Monaco, duminică, 16.12.2018, ora 14:00 (și pe Digi Sport 3)
La Liga: Levante – Barcelona, 16.12.2018, ora 21:45 (și pe Digi Sport 2)


În perioada ianuarie – februarie, vor fi transmise în direct, la Digi 4K, cel puțin 30 de meciuri din campionatele spaniol, francez, german și din cele mai importante competiții europene de fotbal. În martie, odată cu noul sezon de Formula 1, se vor difuza în format 4K și cursele derulate în Australia și Bahrain, programate pe 17 martie și, respectiv, 31 martie.

Postul, care a început să emită, în premieră în România, la 24 noiembrie, poate fi recepționat în toată țara și este disponibil doar în grila Digi TV (cablu digital). Identificarea canalului se realizează fie automat, fie prin rescanare, iar pentru a viziona corect și la calitatea 4K programele postului abonații trebuie să dețină un televizor cu rezoluție Ultra HD și Digi Smart CAM.

Standardul Ultra HD permite vizionarea programelor preferate la o rezoluție de 3840x2160, oferind telespectatorului o imagine mult mai clară și mai apropiată de realitate, dar și o cromatică mai bogată.

Edited by _-KALMAN-_, 07 December 2018 - 14:19.


#2
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,363
  • Înscris: 06.11.2014
Au dat cateva documentare frumoase azi. Parca abia astept sa imi moara tv-ul FHD ca sa trec pe 4K :))

Attached Files



#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Sincer, inca nu au 4K full.
Dar, cit timp scrie ,,teste ", nu am ce sa comentez.

Am privit la filmul de pe Pro tv, mai devreme, era in HD.
Se vedea clar mai bine, decit se vede in acest pseudo 4K la Digi 4K.

Edited by crisstonne, 07 December 2018 - 00:14.


#4
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,363
  • Înscris: 06.11.2014

 crisstonne, pe 07 decembrie 2018 - 00:11, a scris:

Sincer, inca nu au 4K full.
Dar, cit timp scrie ,,teste ", nu am ce sa comentez.

Am privit la filmul de pe Pro tv, mai devreme, era in HD.
Se vedea clar mai bine, decit se vede in acest pseudo 4K la Digi 4K.

Cat de 4K vrei sa fie ca sa fie "4K real"? Ca nu vei avea niciodata calitate ca pe bluray 4K din cauza diferentei de bitrate. Dar pe un tv bun se vede diferenta comparativ cu un tv FHD. Si mai ales daca e si distanta potrivita.

Attached Files



#5
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,165
  • Înscris: 22.02.2017
Verificati si voi daca documentarele sunt marca BBC. :)

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
lista de muzica e la fel ca de cea de seara trecuta.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Au bagat emsiuni noi ? Ca m-am plictisit de reluari. Mie nu mi se pare chiar 4k acest canal... as zice mai degbara un fhd. De exemplu pe youtube 4k se vede mai clar decat pe digi 4k...
Maine cand am timp pun acest canal si pe un samsung fhd sa vad daca o sa fie ceva diferente. (daca o sa gasesc canalul)

 iZet, pe 07 decembrie 2018 - 00:45, a scris:

Oare asa gandesc si japonezii despre postul lor 8K?!

Eu nu inteleg de ce nu fac mai multe canale FHD ... si trec direct la 4k... sau macar un 2k. Sper sa prind desene animate cum erau demult (calitative) in 4k ... sunt curios Posted image

#8
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,363
  • Înscris: 06.11.2014
Sincer, nu stiu. Am treburi mai bune de facut decat sa stau pe-un forum.

Attached Files


Edited by iZet, 07 December 2018 - 02:36.


#9
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 03.03.2016
Calitatea documenaterlor este buna si nu ma refer la calitatea imaginii

#10
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Se vede diferenta cine are Smart poate verifica ca sunt aplicatii Entertainment care ofera content 4K original. Acolo se vede calitatea dintre un 4K calumea cu un Bitrate pe masura si un 4K fake... deja Turcii ne-au intrecut, TRT 4K exista de ceva timp si parca o Finala sau semi finala de la Mondiale sau Euro a fost difuzata in 4K si se vede diferenta... tinand cont ca la noi nici macar FHD nu este si doar HD.

Cum ati pus pozele alea de la tv? Poza facuta cu telefonul sau ceva aplicatie ca mi se pare ca se vede putin cam prea bine...

Edited by hwplanet, 07 December 2018 - 09:35.


#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Si ce putem vedea pe acest post 4k? Doar documentare in buclă cu puțe de furnici și lei alergând căprioare inconjurați de 50 de camere 4k?
Eu nu cred ca merita nici macar HD, la ce calitate slaba au documentarele facute azi.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O sa dau cautare in weekend sa vad cum se ... vede. Sunt curios de diferente (desi nu am tv 4K).

#13
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,363
  • Înscris: 06.11.2014
Pe un tv HD sau FHD nu vei avea imagine.

#14
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006

 Pololica, pe 07 decembrie 2018 - 09:57, a scris:

O sa dau cautare in weekend sa vad cum se ... vede. Sunt curios de diferente (desi nu am tv 4K).
Pai nu o sa vezi nimic, o sa ai doar sunet.

P.S. Rog un moderator sa puna topicul la Importante.

#15
jon31

jon31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 12.12.2014

 iZet, pe 07 decembrie 2018 - 00:10, a scris:

Au dat cateva documentare frumoase azi. Parca abia astept sa imi moara tv-ul FHD ca sa trec pe 4K :))
daca astepti sa-ti moara tv full hd s-ar putea sa treci direct la 16k!

#16
Alextasy

Alextasy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.12.2007

 karax, pe 07 decembrie 2018 - 07:49, a scris:

pai digi oricum au HD toate canalele. Insa intreb si eu ...1080p inseamna HD ready sau full HD?

m-am uitat pe net 1080p inseamna 2k sau full hd (ma rog e o problema cu rezolutia pentru ca filmele au diferite formate asa incat in unele cazuri la cinema fata de acasa 1080p inseamna altceva) ....dar de regula 1080p inseamna full hd

deci digi deja emite full hd si 4k  era  pasul urmator logic

Nu exista, si nu v-a exista vreodata, televiziune FullHD (1080p).
Iar pentru altii care au intrebat pe aici... la fel si cu 2160i... NU exista asa ceva!

#17
jon31

jon31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 12.12.2014
Exista sau a existat in uk un canal 1080p dar intr-adevar 4k 2160i nu exista!

#18
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,165
  • Înscris: 22.02.2017
Am impresia ca urmeaza sa.l cripteze incepand cu 10 decembrie.

O sa fie moka pana in februarie extraoptiunea.

De astazi intra programul normal fara teste.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate