Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Transfer la alt spital

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Salut,
Long story short, tatal meu e bolnav de ciroza hepatica (cauzata de consumul de alcool).
E internat la spital in municipiu de pe 25.11. Luni era ok, marti a intrat in sevraj, si marti la pranz a facut stop cardio-respirator, si a intrat in coma. Ajuns la terapie intensiva, medicii se fereau sa imi dea un pronostic, si au zis ca sansele sunt sub 10%. Joi si-a revenit si a fost readus in salon. Vineri, sambata, pana alaltaieri era ok. Ieri la ora 15 tusea foarte tare,  si la ora 18 s-a invinetit tot. nu mai putea respira. I-au pus masca de oxigen, si au facut de urgenta procedura de scoatere a lichidului. aprox. 7l. Si-a revenit partial aseara, si azi era foarte bine.
Mi-a confirmat si d-na doctor faptul ca lichidul punea presiune pe plamani, si asta a fost cauza. A doua oara cand nu poate respira din cauza lichidului, si cu toate astea nu au facut nimic pana nu era prea tarziu. Prima oara a intrat in coma, a doua oara era la un pas de moarte. Noroc ca eram acolo si am tipat si practic le-am rugat sa se mobilizeze, pana nu e prea tarziu.
Prin urmare, nu sunt multumit de tratamentul (sau lipsa lui) oferit aici. Toata lumea mi-a recomandat transfer la spitalul regional, in Iasi.
Cum procedez pentru transfer? Se poate face la cerere?
Apreciez orice sfat legat de speta asta, sau puteti impartasi situatiile voastre asemanatoare, am multe de invatat. Va fi o lupta grea
Multumesc.


#2
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 20.05.2013
Fiind caz grav il transfera numai cu acordul doctorului de la spitalul care il va primi. Deci trebuie sa gasesti un doctor de la Spitalul din Iasi care sa il accepte.

#3
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 TheRipper, on 06 decembrie 2018 - 20:36, said:

Luni era ok, marti a intrat in sevraj, si marti la pranz a facut stop cardio-respirator, si a intrat in coma.
Cum adica a facut sevraj?
De la oprirea consumului de alcool, sau cum?

#4
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Da, din cauza faptului ca s-a oprit brusc din consumat alcool.

#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 TheRipper, on 06 decembrie 2018 - 21:15, said:

Da, din cauza faptului ca s-a oprit brusc din consumat alcool.
Pai nu se face asa ceva, se poate muri din asta, sevrajul alcoolic e mai grav decat cel de la multe alte droguri.
Nu a primit medicamente pentru controlat sevrajul, diazepam sau alte benzodiazepine?

#6
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 PopaXXX, on 06 decembrie 2018 - 21:20, said:


Pai nu se face asa ceva, se poate muri din asta, sevrajul alcoolic e mai grav decat cel de la multe alte droguri.
Nu a primit medicamente pentru controlat sevrajul, diazepam sau alte benzodiazepine?
Dlctorii stiu.
Nu stiu tot ce au facut, d- na doctor e pretentioasa tare, plictisita de viata. Nu isi da nici un interes. Se eschiveaza, evita sa imi dea raspunsuri sau detalii despre starea lui. Motive pentru care vreau sa il transfer.

#7
cezar86

cezar86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.12.2018
Pentru transfer sunt nevoie de doua acorduri : al medicului curant si a spitalului in care se va face transferul.
In mod normal,toate analizele sunt trimise de catre medicul curant catre spitalul in care se doreste mutarea...in urma verificarii analizelor spitalul in care va fi transferat isi da sau nu acceptul pentru transfer.

 PopaXXX, on 06 decembrie 2018 - 21:20, said:

Nu a primit medicamente pentru controlat sevrajul, diazepam sau alte benzodiazepine?

Cei ce sufera de ciroza le este contraindicat consumul de benzodiazepine datorita tratamentului cu betablocante.

#8
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

 TheRipper, on 06 decembrie 2018 - 21:26, said:

Dlctorii stiu.
Nu stiu tot ce au facut, d- na doctor e pretentioasa tare, plictisita de viata. Nu isi da nici un interes. Se eschiveaza, evita sa imi dea raspunsuri sau detalii despre starea lui. Motive pentru care vreau sa il transfer.
Probabil ca este in faza finala a boli si nu au ce sa mai faca!De cateva zile a murit o vecina care era internata de multe saptamani in spital cu aceias boala!Trasplantul nu este o solutie?

A naibi e plictisita!Umplei buzunarul cu bani sa vezi ca zice si sarumana!

Anul trecut a murit bunica mea care facuse infarct si a fost dusa de la buzau la spitalul universitar!Noi nu am putut vorbi in primele zile cu doctorita care o ingrijea fiind ocupata si nu putea sta de vb cu noi,era in perioada cand facuse si arsinel infarct!Iam lasat babei bani sa bage in buzunar la doctorita cand o vede dar ia zgarcita nu ia dat si nu a bagat-o in seama decat prea tarziu!Trebuia sa ii puna stend din momewntul cand au adus-o in spital dar javra a asteptat bani o saptamana!Cand a vrut sa puna stend era prea tarziu si trebuia facut bypas!Cu greu a reusit sa o transfere la floreasca caci nimeni nu vroia sa o primeasca cand vedeau in ce stare este!Avea ruptura de muschi caci inima se chinuia sa pumperze sange cand la ia nu ajungea fiind infundate venele si pana la urma a murit muschiul si nu au avut ce sa mai faca!Asa ca sari cu banul daca ai pe doctora!Poate poate mai poate fi facut ceva!

Edited by emilmihai, 06 December 2018 - 22:51.


#9
cezar86

cezar86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.12.2018
@TheRipper : poti pune aici valorile urmatoare ale analizelor :

1.Hepatice - TGO - transaminaza glutamică oxaloacetică , transaminaza glutam piruvică,ALAT
2.Cardiace - Analiza de sange prin care se poate depista nivelul de proteina C reactiva
                  - Tomografia computerizata
                  - Radiografia toracica
                  - Angiografia
3.Neurologice - RMN (in cazul in care i s-a facut)
4.Biochimia sangelui.

#10
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Buna dimineata
Prea tarziu.
Multumesc pentru sfaturi...

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 06.02.2008
Condoleanțe!

#12
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010
Condoleante! Si tatal meu a murit in septembrie de aceeasi boala, la un an de zile de cand a fost diagnosticat! Dumnezeu sa-i ierte!

#13
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
RIP!
L-au omorat doctorii, trebuia sa ii dea ceva pentru sevrajul alcoolic, nu poti sa lasi un om pur si simplu asa. Sper sa dai in judecata spitalul sa primesti compensatii pentru tratamentul sub orice critica de care a avut parte.

#14
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

 PopaXXX, on 07 decembrie 2018 - 11:06, said:

RIP!
L-au omorat doctorii, trebuia sa ii dea ceva pentru sevrajul alcoolic, nu poti sa lasi un om pur si simplu asa. Sper sa dai in judecata spitalul sa primesti compensatii pentru tratamentul sub orice critica de care a avut parte.
Or sa spuna ca a ajuns in faza finala a boli si nu au avut ce sa mai faca!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate