Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Plati cu Google Pay si card bancar in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
845 replies to this topic

#649
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 25.12.2005
de la banca

"  Buna ziua,
Va multumim pentru e-mailul transmis si ne cerem scuze pentru raspunsul intarziat.
In prezent nu avem in curs de implementare inrolarea cardurilor in Google Pay.
In momentul in care vom avea noutati, vom anunta atat pe Facebook, cat si pe site-ul bancii.
Insa avem o aplicatie pentru Android pe care o regasiti sub denumirea RaiPay in Play Store.
De asemenea, daca aveti un dispozitiv iOS, puteti inrola cardul  Raiffesien in aplicatia nativa Wallet.
Daca va mai putem fi de folos cu alte informatii, va stam la dispozitie."

Hai mai repede ca trec pe Android ! Multumesc Raiffeisen.

View PostGT_Xpress, on 08 septembrie 2021 - 19:24, said:

Problema e de la Google. Cardul e activat cu securitate 3D si are si NFC.


#650
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 18.07.2018
@alex321- Adica Raiffeissen nu exclude asa ceva dar nu stie cand va fi. Am inteles.

#651
aoprea

aoprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 14.04.2005
Salutare
din pacate sunt clent normal al Raiffeisen Romania si de cand a intrat GPay in Romania urmaresc stiri/info despre Raiffeisen-GPay .... chiar azi am vb la centrala lor si acelasi raspuns mi-a oferit .... adica asteptati ca nu stim daca si cand va fi ..... Sa-si bage Raipay-ul lor undeva....

Concluzia .... sunt in cautare de banca pentru cat mai multe facilitati la un cont curent:
- incasare salar in cont
-internet banking
-gpay
-cumparaturi online
- 0 comision la retrageri numerar de la terti

Din lista bancilor afiliate la GPay ma atrage ING.

Mai sunt dintre voi in aceeasi situatie ? Ce recomandati ?

#652
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Revolut nu e bun? Poti retrage parca pana la 800 ron pe luna fara comision. La ei singura chestie e ca nu poti depune numerar in cont, dar in rest sunt ok.

Edited by pisoiu2, 28 September 2021 - 13:16.


#653
aoprea

aoprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 14.04.2005

View Postpisoiu2, on 28 septembrie 2021 - 13:15, said:

Revolut nu e bun? Poti retrage parca pana la 800 ron pe luna fara comision. La ei singura chestie e ca nu poti depune numerar in cont, dar in rest sunt ok.

Am revolut ... il folosesc din an in pasti ... ma intereseaza exact asta ... salar si depuneri numerar

#654
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaoprea, on 28 septembrie 2021 - 13:11, said:

Ce recomandati ?


Am ING si recomand.

#655
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,650
  • Înscris: 29.08.2013
Pe langa ING, ar mai fi BCR - Cont George, eventual Unicredit.

#656
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009

View PostMembruAnonim, on 13 septembrie 2021 - 10:04, said:

1. Cardurile salvate in aplicatia Google Pay sunt restaurate automat daca schimb telefonul ? Se freaza backup automat?

2. Exista setare sa primesc mail (cu plata/detaliile platii) de fiecare data cand efectuez vreo plata cu Google Pay?

Primești notificare și apoi poți vedea în aplicație ce plăți s-au făcut din contul respectiv. Dacă pe cont mai e cineva împuternicit și are card, se înregistrează toate plățile.

View Postaoprea, on 28 septembrie 2021 - 13:11, said:

...
Din lista bancilor afiliate la GPay ma atrage ING.
Mai sunt dintre voi in aceeasi situatie ? Ce recomandati ?

Eu am pensia la ING și mi se pare că e cel mai valabil. Mai am BT și BRD-împuternicit la pensia soțului.
La ING ai și contul de economii, care funcționează cel mai ok din toate, ai acel round up unde ți se adună banii din rotunjiri făcute la cumpărături...etc

Edited by Ciubex, 28 September 2021 - 16:01.


#657
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
Baieti, simt ca o iau razna cu Google Pay-ul pe Wear OS, nu reusesc de nici o culoare sa imi setez vreun card, desi pe telefon imi merge foarte bine (am adaugate carduri Unicredit debit/credit, Revolut)

De mentionat: nu am telefonul rootat (am un Xiaomi Mi 9 pe MIUI Global Stable 12.5.1) si un Suunto 7 cu Wear OS.

Asta fac eu pe ceas (am pattern pus, NFC activat)

Attached File  Watch 1.jpg   1.01MB   35 downloads
Attached File  Watch 2.jpg   1.06MB   29 downloads
Attached File  Watch 3.jpg   1.05MB   32 downloads

Iar astea sunt erorile pe care le am (cu card Revolut, Unicredit - aceleasi erori).

Attached File  error 1.jpg   52.47K   35 downloads
Attached File  error 2.jpg   41.31K   21 downloads
Attached File  error 3.jpg   36.56K   19 downloads

In seara asta, am dat factory reset si la ceas si la telefon, am facut totul de la zero, tot nu merge.

Voua va merge? Inteleg ca cel putin cardul Revolut merge adaugat pe ceas.

Are careva vreo idee, ce pot face, ce pot incerca?

#658
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009

View Postmynameismada, on 29 septembrie 2021 - 21:20, said:

Are careva vreo idee, ce pot face, ce pot incerca?

Ai încercat să le activezi din aplicație? De pe telefon sau din contul tău deschis pe laptop. Eu la Versa așa am făcut și am BT și ING.

Edited by Ciubex, 30 September 2021 - 23:43.


#659
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
La Google Pay, acelasi card trebuie adaugat separat in Google Pay phone si Google Pay watch.

Pe telefon nu am nici o problema, cand incerc sa le adaug in ceas primesc erorile de mai sus.

#660
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 30.01.2014
Ati introdus cumva in apicatie si cardul principal ?
Acel card pe care detineti cele mai mari fonduri ?

#661
Goly05

Goly05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.05.2021
Dacă tranzacția este peste 100 lei se cere vreun pin ceva?

#662
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Am platit si peste 1000 ron cu smartwatch-ul (card revolut asociat). Nu mi-a cerut pin niciodata.

Edited by pisoiu2, 08 October 2021 - 13:33.


#663
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Am sa raspund cu intarziere la niste intrebari ce imi par ca si le pun multi, nu numai cei pe care-i citez mai jos Posted Image

View PostIrishRiver, on 02 octombrie 2021 - 19:17, said:

Ati introdus cumva in apicatie si cardul principal ?
Acel card pe care detineti cele mai mari fonduri ?
Se poate introduce cardul principal. Ideal ar fi sa nu tii in acel cont, "expus" toate fondurile tale, deschide-ti alt cont in care sa tii banii si sa ti-i transferi de acolo la nevoie cand vrei prin intermediul aplicatiilor de Intenet banking. Sper ca se intelege ca e voba de un alt cont, la aceeasi banca, in acelasi portofoliu detinut de tine la acea banca.
Eu deocamdata nu am putut introduce cardul principal in Google Pay, pentru ca-i de la Raiffeisen si nu este printre bancile agreate, plus ca cei de la Raiffeisen au propria lor aplicatie pentru plati cu telefonul, asadar in Google Pay am adaugat cardul de Revolut, iar pe Revolut nu-mi tin mai mult de 100 de lei.
Cardul principal este cardul de pe care alimentez cardul de Revolut. Totodata pe contul asociat cardului principal (si singurul meu card) nu tin mai mult de cateva sute de lei (maxim 500). Cand stiu ca urmeaza niste cumparaturi, imi transfer banii necesari din contul in care tin banii (e un cont de economii la vedere) in contul curent.

View PostGoly05, on 08 octombrie 2021 - 13:13, said:

Dacă tranzacția este peste 100 lei se cere vreun pin ceva?
Din cate stiu pentru a putea face plati cu telefonul prin NFC trebuie sa ai telefonul deblocat, deci cu ecranul inchis si blocat, nu poti sa platesti cu telefonul. Asadar odata deblocat se considera ca te-ai autentificat si astfel plata este autorizata de tine (detinatorul telefonului). Nu stiu in cazul platilor cu ceasul daca trebuie debolcat ceva inainte sau exista o alta forma de autentificare.
Ca fapt divers, divaghez putin pe tema asta, aplicatia de Android de la Raiffeisen pentru plati cu telefonul, RaiPay, solicita dupa cateva plati introducerea unui pin definit in momentul in care adaugi cardul in aplicatie.

#664
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Nici cu smartwatch-ul nu poti plati fara de lansezi aplicatia gpay. Cel putin la al meu asa e (ticwatch pro lte/4g). La mine aplicatia e asociata cu unul din butoane, dupa ce il apas, pot plati cu cardul default sau pot selecta alt card. Daca dau jos ceasul de pe mana se blocheaza si dupa ce il pui pe mana inapoi trebuie sa il deblochezi cu pin/model, depinde cum l-ai setat. Nu poti instala si folosi aplicatia gpay fara sa activezi o metoda de blocare.

#665
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 30.01.2014
Eu unul activez NFC doar cand vreau sa fac plati.
Asa ca degeaba ai aplicatia deschisa, telefonul deblocat ca nu poti face plati cu el dezactivat.

@Ciubex, pot adauga un card virutal in aplicatie ? De exemplu, cel de la ING.

Edited by IrishRiver, 08 October 2021 - 23:48.


#666
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Nu am ING, dar banuiesc ca se poate, din cate stiu ING-ul e printre bancile a caror carduri se pot adauga in Google Pay.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate