Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Plati cu Google Pay si card bancar in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
845 replies to this topic

#631
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostVlad_22, on 09 septembrie 2021 - 00:48, said:

Pentru a putea plăti prin G Pay, trebuie musai app să fie deschisă?

Nu. Doar deblochezi telefonul si il apropi de POS.

#632
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View PostVlad_22, on 09 septembrie 2021 - 00:43, said:

Ciudat că mai o app G Pay, însă mai nouă, în Store, cu un alt logo, gen ca niște magneți, așa, în culorile Google, însă nu e disponibilă la noi.

E altă aplicație cu alte funcționalități și funcționează doar în SUA, Singapore și India. Nu ai treabă cu aia.

#633
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005

View Postdeathnite, on 08 septembrie 2021 - 22:42, said:

Asta e pagina cu bancile participante, functioneaza.
https://support.goog.../10173492?hl=en
https://support.goog.../10173492?hl=ro


Pagina in romana nu a fost actualizata, pe cea in engleza apare Romania. https://support.goog...ay-with-wear-os
Aaa, super, deci chiar e oficial. Dar atunci nu inteleg de ce merg pe GPay Wear OS doar cardurile Revolut si nu si cele emise de celalalte banci care suporta GPay.

Oricum, am vorbit ieri la suport, atat la Revolut, cat si la Google. Cei de la Revolut au zis ca e de la Google, cei de la Google (cel putin cel cu care am vorbit eu) nu a reusit sa faca nimic, a trimis mai departe la nu stiu ce echipa tehica si a zis ca revine in 24-48h.

Edited by mynameismada, 09 September 2021 - 08:28.


#634
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 18.07.2018

View PostVlad_22, on 09 septembrie 2021 - 00:48, said:

Pentru a putea plăti prin G Pay, trebuie musai app să fie deschisă?
Nu, nu neaparat.  Doar cand vrei sa cumperi ceva.

#635
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 21.01.2006

View PostGXZ95, on 08 septembrie 2021 - 13:19, said:

Nu am, din păcate. Se pare că trebuie să-i contactez...
Eu am adaugat de cateva luni cardul Unicredit in GPay. Astazi chiar am actualizat ca am primit cardul nou (cel vechi expirase). Am intrat in aplicatia Unicredit si are buton Add to GPay. Am si platit mai devreme cu el.

View PostIrishRiver, on 08 septembrie 2021 - 22:59, said:

Link-urile de mai sus afiseaza dar in aplicatie a ramas la fel, nimic.
Pot adauga carduri de masa in aplicatie ?
Eu am daugat si folosit cardul Meniu de la Unicredit.

#636
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008

View PostVlad_22, on 09 septembrie 2021 - 00:43, said:

Ciudat că mai o app G Pay, însă mai nouă, în Store, cu un alt logo, gen ca niște magneți, așa, în culorile Google, însă nu e disponibilă la noi.
e disponibilă numai pentru India, United States și Singapore.
Attached File  gpay3524.jpg   47.6K   43 downloads

#637
GXZ95

GXZ95

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.04.2015

View Postvarzeanu, on 09 septembrie 2021 - 09:39, said:


Eu am adaugat de cateva luni cardul Unicredit in GPay. Astazi chiar am actualizat ca am primit cardul nou (cel vechi expirase). Am intrat in aplicatia Unicredit si are buton Add to GPay. Am si platit mai devreme cu el.
Până la urmă, am dezinstalat G Pay-ul. O să mai încerc o dată în luna Februarie când îmi va expira și mie cardul. Cât despre aplicația mea UniCredit, cum am zis, nu are deloc opțiunea „Add to Google Pay“ cum menționează ei pe site-ul lor: Carduri -> Informații card -> Add to Google Pay, și este actualizată la ultima versiune.

#638
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 30.01.2014
Au existat cazuri de nesiguranta cu aplicatia asta sau cu ApplePay ?
Cazuri in care au fost furati utilizatorii, exploatand un bug ceva.

#639
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 26.01.2019

View PostGXZ95, on 09 septembrie 2021 - 12:11, said:

nu are deloc opțiunea „Add to Google Pay“ cum menționează ei pe site-ul lor: Carduri -> Informații card -> Add to Google Pay, și este actualizată la ultima versiune.

Deschide aplicatia Android -> in sectiunea "Carduri" alegi cardul tau -> Optiuni card -> Add to GPay
"Optiuni card" nu apare cand cardul este blocat, trebuie deblocat intai...

#640
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
am observat de acum un an de prin noiembrie-decembrie ca de fapt eu imi adaugasem cardul in Google Pay, insa nu am efectuat plati in intervalul asta de timp pentru ca am crezut ca nu vor merge.

#641
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 18.07.2018
Am testat azi la Brico Depot Braila si nu merge cu Google Pay ca nu este acceptat cardul. Asa ca folost Raiffeisen Pay si a fost ok.
Cardul de debit e de la Raiffeissen care nu apare in tabel.

P/S: Ah, am uitat ca ar fi trebuit sa incerc cu cardul Curve. Bine ca pana la urma a mers cu aplicatia de la banca.

Edited by GT_Xpress, 12 September 2021 - 13:41.


#642
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Eu am facut plati la Profi, Cora, Imedio, farmacii, in Cluj-Napoca, apoi in afara tarii in Bulgaria (leva) si-n Grecia (euro) si nu mi-a fost refuzat niciodata cardul Revolut prin Google Pay.
Insa nu fac dese plati cu Revolut-ul in tara, xam 1 / saptamana, insa in afara , in concedii, platesc numai cu Revolut prin Google Pay (pana anul asta instalat de pe Apkmirror)
Insa am intalnit 2 locuri in care mi-au spus ca nu accepta Revolut, intr-un taxiu si la un atelier de copiat chei, ambele din Cluj-Napoca, motivatia lor a fost ca le intra greu banii din Revolut, dupa 7 zile.

Edited by Ciubex, 12 September 2021 - 17:07.


#643
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011

View PostIrishRiver, on 09 septembrie 2021 - 15:46, said:

Au existat cazuri de nesiguranta cu aplicatia asta sau cu ApplePay ?
Cazuri in care au fost furati utilizatorii, exploatand un bug ceva.

Plata prin gpay e mai sigura decat daca platesti direct cu cardul.
Eu o folosesc de anul trecut aproape zilnic.

#644
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
1. Cardurile salvate in aplicatia Google Pay sunt restaurate automat daca schimb telefonul ? Se freaza backup automat?

2. Exista setare sa primesc mail (cu plata/detaliile platii) de fiecare data cand efectuez vreo plata cu Google Pay?

Edited by MembruAnonim, 13 September 2021 - 10:05.


#645
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
1. Da si nu. Cardurile odata salvate si folosite pentru plati cu telefonul raman salvate in contul tau Google. Dar odata ce-ti schimbi telefonul sau chiar firmware-ul trebuie sa iti activezi dn nou cardurile dorite pentru platile cu teleofnul, deci mai ai de parcurs doar pasii prin care ti se contacteaza banca pentru a valida cardul pentru platile contactless. Eu cel putin imi mai schimb firmware-ele de pe telefon si trebuie sa reiau pasii prin care sa-mi activez cardul Revolut pentru platile cu telefonul.

2. Nu am gasit asa ceva pe partea de setari din Google Pay. Dar nici din Revolut, caci eu folosesc card de la Revolut inrolat pentru platile cu telefonul. Aceasta functionalitate lipseste si din aplicatia bancara cu care mai platesc, RaiPay, echivalentul de la Raiffeisen. Lipsea si de la ING. Deci nu stiu sa exista functia asta la vreo aplicatie.

#646
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCiubex, on 13 septembrie 2021 - 11:13, said:

Dar odata ce-ti schimbi telefonul sau chiar firmware-ul trebuie sa iti activezi dn nou cardurile dorite pentru platile cu teleofnul

Adica cardurile raman in aplicatia Gpay, le vad insa trebuie doar activate? E ma temeam ca trebuie sa introduc iar numarul cardului, numele, data expirare etc , adica tot tacamul.

Edited by MembruAnonim, 13 September 2021 - 11:29.


#647
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View PostCiubex, on 13 septembrie 2021 - 11:13, said:

... Dar odata ce-ti schimbi telefonul sau chiar firmware-ul trebuie sa iti activezi dn nou cardurile dorite pentru platile cu teleofnul, deci mai ai de parcurs doar pasii prin care ti se contacteaza banca pentru a valida cardul pentru platile contactless. Eu cel putin imi mai schimb firmware-ele de pe telefon si trebuie sa reiau pasii prin care sa-mi activez cardul Revolut pentru platile cu telefonul....
De ce ți-ai schimba firmware-ul in 2021? Root-ul și alte tâmpenii sunt so 2010.

Edited by Ciubex, 13 September 2021 - 11:34.


#648
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005

View PostMembruAnonim, on 13 septembrie 2021 - 11:20, said:

... ma temeam ca trebuie sa introduc iar numarul cardului, numele, data expirare etc , adica tot tacamul.
Trebuie sa introduci CVV-ul :) Deci nu scapi de introdus ceva date de pe card.

View PostVlad_22, on 13 septembrie 2021 - 11:26, said:

De ce ți-ai schimba firmware-ul in 2021? Root-ul și alte tâmpenii sunt so 2010.
Este cam mult de discutat pe tema asta, dar in principiu este alegerea mea, si nu face subiectul topicului. In mare, nu chiar schimb firmware-le ca ma plictisesc, ci pentru ca anumite functii sau servicii nu-mi mai merg, pentru mai multe detalii poti sa citesti pe alt topic, aici. Asta sa nu facem offtopic aici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate