Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Cum am putea realiza un model de pergola reglabila in regim DIY

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 danciusergiu84, on 07 noiembrie 2019 - 09:35, said:

Reinviu putin topicul...

Ma intereseaza si pe mine subiectul, nu doresc neaparat in regim DIY, exista cineva care sa ne spuna ceva noutati eventual preturi cu sau fara manopera?

Eu le prefer pe cele de aluminiu, mai ales cele ce au sistem de canalizare a apei pluviale sa poti sta pe ploaie pe terasa, exista ceva distribuitor la noi in tara care sa vanda sistemul asamblat sau dezasamblat? Iarna ce se intampla cu ele, se demonteaza sau au sistem in care se aduna?

Ce trebuie sa cauti sunt "pergole bioclimatice". La o cautare pe google, sunt destui si in Romania. Dar mi-e frica sa cer oferta.
Si eu caut solutii.

Ma gandeam sa fac o structura de lemn peste care sa pun un acoperis retractabil. Am primit o oferta pentru o pergola retractabila de panza, in jurul a 3000 EUR. Din pacate nu rezista la vant si ploaie, deci o poti folosi doar ca umbrela de soare.

#20
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 wizake, on 07 noiembrie 2019 - 17:46, said:

Dar mi-e frica sa cer oferta.

mi-am facut curaj. O pergola din asta "smechera" din aluminiu, cu lamele care se rotesc si se retrag, si rezista si la 200kg de zapada... te duce spre 15.000 euro pt o suprafata aprox 4m x 4m

pretul include motorizare Somfy, montaj si transport - (doar transport 1500 E :o )

Edited by wizake, 08 November 2019 - 13:15.


#21
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
O sa fie cam nasol sa te bucuri de bere cu doar 1 rinichi

#22
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,910
  • Înscris: 03.12.2005
Un sistem telescopic precum asta de mai jos, folosit la ambarcatiuni, nu va place? La o adica, poate fi derivat in ceva care functioneaza cam ca glisierele de sertar si permite foi de material rigid ce se suprapun in pozitia retractata. Dar va fi o portiune din suprafata permanent acoperita.


[ https://live.staticflickr.com/733/31110089924_235469a782_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Ideal pentru mine ar fi o terasa cu acoperis care poate fi strans cand doresc sa ma bucur de soare si lumina, dar si sa nu fiu nevoit sa strang toate catrafusele cand incepe sa ploua, sa ninga sau sa bata vantul.
Din pacate, se pare ca acest "ideal" inseamna un rinichi, cum zice iladi :(

#24
gabrielbuze

gabrielbuze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.05.2019
nu dati cu parul daca nu e ceea ce cautati dar si eu ma documentam pentru o solutie pentru terasa mea si mi-a ramas intiparit in minte clipul de mai jos
.. e prezentat chiar in detaliu asa ca poate gasiti inspiratie
Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LGozfCxnmTc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gabrielbuze, 13 November 2019 - 13:40.


#25
gabrielbuze

gabrielbuze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.05.2019
de la minutul 1:50 .. nu stiu ce sistem e dar daca il gaseste careva informati-ne
https://youtu.be/mBgK2kCUicY?t=110

#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Daca nu găsești, se poate face artizanal.

#27
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012
Poti sa o faci din lemn tratat clasa 4

Attached Files



#28
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012
Avantaj -pret redus 1000 euro lemn si suruburi, pin tratat clasa 4
Desavantaj - trebuie sa fii un meserias cat de cat avansatPosted Image

Attached Files



#29
MOUGLY

MOUGLY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.09.2007
Am cerut și eu un preț la o firma de face pergole automate de prin Timișoara cred Pret 7000-9000 euro terasa 4x7 m
Încă mai fac planuri pentru acoperire totala 50% și cu ...altceva 50% de.preferinta transparent La material cred ca lemnul e cel mai ieftinpana la urma

#30
alexgig

alexgig

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.01.2021

 MOUGLY, on 02 decembrie 2020 - 14:45, said:

Am cerut și eu un preț la o firma de face pergole automate de prin Timișoara cred Pret 7000-9000 euro terasa 4x7 m
Încă mai fac planuri pentru acoperire totala 50% și cu ...altceva 50% de.preferinta transparent La material cred ca lemnul e cel mai ieftinpana la urma

poti sa lasi un contact?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate