Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Xbox Series X / S

- - - - -
  • Please log in to reply
508 replies to this topic

#1
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
In prezent viitoarea consola Xbox One X v2 poarta numele de - project Scarlet - MS cautand in prezent ingineri dezvoltatori pt acest proiect - https://winbuzzer.co...lopment-xcxwbn/

Se pare ca pe viitoarea consola de la MS , acestia vor pune accent pe cloud - https://absolutexbox...e-already-here/

Xbox promising unlimited budget & creative freedom for first party studios - https://realgamernew...rty/#more-10532

Edited by wather, 01 December 2018 - 09:43.


#2
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Am inteles ca se va numi xbox two.

#3
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Deocamdata nu are o denumire fixata , asa ca poti sa il numesti si - Project Scarlet
Xbox One X inainte de aparitie nu sa numit - Project Scorpio
Ramane sa aflam cand se va apropia mai mult de data de aparitie care va fi denumirea fixa/oficiala

#4
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Cat RAM o sa aiba?
Primul Xbox a avut 64 MB, al doilea, 512 MB, al treilea 8 GB, deci fiecare generatie a crescut memoria RAM de vreo 8-16 ori, ar trebui ca urmatorul Xbox sa aiba 128 GB de RAM, problema e ca s-a scumpit rau de tot RAM-ul, cum o sa rezolve Microsoft problema asta? Daca viitoarea consola o sa aiba doar 16 sau 32 GB de RAM, nu o sa fie o evolutie asa de spectaculoasa fata de Xbox One.
O alta problema ar mai fi ca nici puterea de calcul a procesoarelor sau a chipurilor video nu a evoluat asa de mult in ultimii ani.

Edited by PopaXXX, 01 December 2018 - 11:41.


#5
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
PopaXXX , ramane sa vedem/citi in viitorul apropiat despre capabilitatiile hw a viitoarei console de la ms
Deocamdata ''cireasa de pe tort'' este in gradina ms-ului ( cu Xbox One X ) si probabil va fi si in functie de cum va evolua concurenta vom afla si noi noutati despre viitoarea consola

#6
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
O sa puna AMD Zen pe noul Xbox care e mult mai performant fata de ce exista acum pe S si X.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostPopaXXX, on 01 decembrie 2018 - 11:33, said:

Cat RAM o sa aiba?
Primul Xbox a avut 64 MB, al doilea, 512 MB, al treilea 8 GB, deci fiecare generatie a crescut memoria RAM de vreo 8-16 ori, ar trebui ca urmatorul Xbox sa aiba 128 GB de RAM, problema e ca s-a scumpit rau de tot RAM-ul, cum o sa rezolve Microsoft problema asta? Daca viitoarea consola o sa aiba doar 16 sau 32 GB de RAM, nu o sa fie o evolutie asa de spectaculoasa fata de Xbox One.
O alta problema ar mai fi ca nici puterea de calcul a procesoarelor sau a chipurilor video nu a evoluat asa de mult in ultimii ani.
Nu cred că o să pună atât de mult ram pe ele fiindcă ciclul de viață între cele enumerate de tine a fost mult mai mare și saltul în detalii și rezoluție la fel. Generațiile actuale de console nu suferă datorită lipsei de memorie, ci datorită lipsei puterii brute de procesare, sunt niște GPU-uri GCN și AMD Jaguar în ele nu tocmai puternice.

#8
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Pai AMD Zen se lauda ca are in prezent si Subor Z+ , hybridul chinezesc pc + consola - https://forum.softpe...ri-chinezeasca/
Personal sper ca va veni cu ceva mai performant de la AMD Zen decat ce exista in prezent , altfel.......

#9
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postxeleron, on 02 decembrie 2018 - 03:26, said:

Nu cred că o să pună atât de mult ram pe ele fiindcă ciclul de viață între cele enumerate de tine a fost mult mai mare și saltul în detalii și rezoluție la fel. Generațiile actuale de console nu suferă datorită lipsei de memorie, ci datorită lipsei puterii brute de procesare, sunt niște GPU-uri GCN și AMD Jaguar în ele nu tocmai puternice.
Xbox One-ul original avea un GPU de la AMD echivalent cu un Radeon 7790, cam slabut pentru ziua de azi, dar Xbox One X are un procesor grafic de 3-4 ori mai puternic, echivalentul unui Radeon 580. In general insa seria 500 de la AMD a cam fost o dezamagire, cu performante inferioare fata de Nvidia, un 580 nefiind echivalentul unui Nvidia 1080, ci al unui 1060.
Generatia urmatoare - placile Vega de la AMD n-au impresionat nici ele, asa ca sunt curios cam ce chip grafic o sa aiba urmatoarea generatie Xbox, oricum stagnarea incepe sa se simta si in domeniul chipurilor video la fel ca si la procesoare sau memoria Ram, nu mai avem acum salturile uriase de performanta ce existau inainte de la o generatie la alta.

#10
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Microsoft are un număr de dispozitive de next-gen în dezvoltare, toate sub numele de cod Scarlett. Site-ul rapoarte că, alături de o consolă tradiţionale, va fi un alt dispozitiv cu nume de cod Scarlett Cloud – un dispozitiv de jos-puternic proiectat pentru joc de streaming........... - https://www.expertre...wo-release-date

Edited by wather, 11 December 2018 - 15:31.


#11
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
MS-ul are planificat sa scoata in 2020 doua tipuri de consola - https://www.gameinfo...xt-gen-consoles

- Anaconda - va fi o consola mai puternica hw si mai mult ca sigur cu un pret mai mare
- Lockhart - va fi o consola de streaming cu un hw si pret ceva mai scazut decat vesiunea de mai sus

#12
The1st_brawler

The1st_brawler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 22.03.2019
Este posibil ca Xbox Two sa nu aiba disc drive incorporat.Oricum va fi un upgrade masiv peste xbox one altfel nu vad de ce MS ar lansa-o.Si cica va fi mai puternic ca ps5...Suntem prea neinsemnati ca sa stim ce pune la cale MS.

#13
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
MS va scoate mai multe variante si probabil cea dedicată jocurilor on-line nu va avea unitate optica incorporata

#14
The1st_brawler

The1st_brawler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 22.03.2019
Eu cred ca vom spune "pa" drive-ului incorporat la Xbox Two.....

#15
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Adica Microsoft distruge colectiile de jocuri pe disc?
Mi se pare ciudat. Colectiile reprezentau un feature important al consolelor.

Maine poimaine auzim ca renunta la controller...

Edited by Paranoir, 28 March 2019 - 18:14.


#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am renuntat la jocuri pe disc din 2009.

In 2009 am cumparat ultimul joc pe disc de la Altex. Totul bine si frumos pana ceva copchil batut in cap mi l-o facut praf (verisor in vizita). Am vrut sa-l bat pana ii suna apa in cap dar atunci am descoperit ca daca bagam codul pe Origin pac il aveam digital.

Nu am mai vazut discuri dupa. Acum nici nici atat.

#17
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Nu , nu va renunța,  însă nu va mai exista la toate versiunile de console
Acum logic , ce rost mai are o unitate optica la o consola pe care o vei folosi doar pt on-line
In plus scade si pretul acelei console care nu va avea unitate optica incorporata

#18
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Ce legatura au jocurile online cu unitatile optice, ca nu pricep?
Battlefront e joc exclusiv online si il am pe disc.
Nu inteleg logica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate