Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Casa pentru familie P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#37
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 16.02.2007
Din ce planuri mi am facut eu, izolatia va fi:
-10cm xps sub placa radier, 10 cm xps peste placa radier;
-10 sau 15cm XPS pe exterior elevatie si fundatie;
-15 sau 20cm EPS grafitat pe exterior pereti;
-30cm izolatie tavan etaj (20sub, 10peste sau invers);
-geamuri tripan cat mai eficiente.

Aceasta izolatie va fi indiferent de solutia de incalzire aleasa!

Revin cu intrebarea: Ce parere aveti de cele doua grafice postate anterior? Ce parere aveti de diferenta intre caramizi?

Edited by livyu_s, 17 January 2019 - 11:15.


#38
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 16.02.2007
@kolfleading m-am mai gandit (azi noapte) la ceea ce ai spus tu : sa renunt la incalzirea in pardoseala si sa trec la radiatoare:
-mie mi ar conveni ca as pune si un termosemineu ceea ce e mai complicat pt pardoseala;
-viteza de reactie pt calorifere este mult mai mare si poti sa faci rapid 24-25 grade in casa daca iti este frig;
-incalzirea in pardoseala are si ea plusurile ei: Confort care nu o sa il ai niciodata cu calorifere, nu mai umplii peretii cu fiare si poti aseza camera fara sa te gandesti la calorifere si probabil facturi mai mici.

Acum intrebarea mea: pai nu toata lumea spune ca incalzirea in pardoseala este cea mai economica?
Exemplu: Daca am doua case identice, izolate identic, utilizate identic, in aceeasi luna de iarna, una cu incalzire in pardoseala, cealalta cu incalzire in calorifere, care va avea facutra de gaze mai mica? Si cu cat mai mica?, adica diferenta este semnificativa?

Edited by livyu_s, 18 January 2019 - 08:59.


#39
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013

View Postlivyu_s, on 18 ianuarie 2019 - 08:57, said:

am doua case identice, izolate identic
Acum imi dau seama ca nu m-am facut inteles.
Cea mai economica este casa care nu necesita incalzire (sau aproape deloc).
Varianta propusa de mine nu este cu izolare identica.

Simplificat vorbind, eu, dupa ce am gatat casa si mi-am dat seama ca am gresit, vad lucrurile cam asa:
  • Varianta 1: 15 cm polistiren pe pereti, incalzire in pardoseala
  • Varianta 2: 30 cm polistiren pe pereti, incalzire cu vreo 5 calorifere, sau, de ce nu, cu pompa de caldura aer - aer (aparat de aer conditionat cu functia de incalzire).
Ambele variante presupun cam aceleasi costuri initiale.
Te asigur ca in Varianta 2, incalzirea pe un sezon ar fi de 3 ori mai ieftina decat in Varianta 1. Pentru tot restul vietii tale.
La fel si racirea pe timpul verii.

Informatiile si posibilitatile de documentare pentru a obtine o casa aproape pasiva au ajuns mult mai accesibile astazi fata de situatia de acum 10 ani.
Tehnologiile si materialele pentru a obtine o casa aproape pasiva au ajuns mult mai accesibile fata de acum 10 ani.

Costurile suplimentare de la "casa medie romaneasca" la "casa aproape pasiva" au ajuns cam la egalitate cu costul instalatiilor pentru incalzirea in pardoseala din "casa medie romaneasca".

Incalzirea in pardoseala costa, in final, cu toate accesoriile, pompele suplimentare, actuatoare, etc, minim 50 EUR / mp.

Iar eu, ca prostul, am facut Varianta 1, asa cum se facea in urma cu 10 ani, ca asa face toata lumea.
Desi acum sunt absolut convins ca as fi avut capacitatea intelectuala si posibilitatea sa fac Varianta 2, cu aproximativ aceleasi costuri initiale.

Edited by kolfleading, 18 January 2019 - 10:29.


#40
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Varianta 2 bãnuiesc cã implica termoizolarea și a altor elemente de anvelopa ,nu doar pereții ?


#41
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013
Corect, de aceea am spus "simplificat vorbind".
In plus, trebuie acordata mai multa atentie la puntile termice, la alegerea geamurilor si usilor, la montajul geamurilor, samd.
Si este necesara documentare prealabila. Nu e chiar pentru oricine, trebuie sa te duca putin capul.

Tehnologiile exista...informatiile exista...si sunt accesibile si disponibile.

Dar noi, in loc sa bagam banii in izolatie si sa scapam de costurile cu incalzirea, noi bagam banii in instalatii de incalzire scumpe si pretentioase.

#42
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 16.02.2007
De la 20 cm eps grafitat in sus cred ca castigul de W este minim, nu prea ii vad rostul, cred ca 20 de grafitat sunt suficienti...in rest punandu se accent pe eficienta geamuri, usi, tavane

Edited by livyu_s, 18 January 2019 - 10:56.


#43
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postlivyu_s, on 18 ianuarie 2019 - 08:57, said:

...
-mie mi ar conveni ca as pune si un termosemineu ceea ce e mai complicat pt pardoseala;
...
In ce sens mai complicat pentru pardoseala?

#44
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 16.02.2007
Trebuie neaparat vana de amestec cu pompa pe fiecare nivel, neaparat puffer generos, inca o pompa la termosemineu
Mentionez ca eu am gandit IPAT fara vane de amestec, apa pleaca din centrala la temp scazuta si nu mai ai nevoie de aceste vane...Exemplu la KPK1.

Si pe langa toate astea eu merg pe ideea: "Keep it simple!" si mi se pare ca termosemineu+centrala condensare+IPAT deja complica lucrurile.

Edited by livyu_s, 18 January 2019 - 12:16.


#45
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

View Postkolfleading, on 18 ianuarie 2019 - 10:25, said:

Simplificat vorbind, eu, dupa ce am gatat casa si mi-am dat seama ca am gresit, vad lucrurile cam asa:
  • Varianta 1: 15 cm polistiren pe pereti, incalzire in pardoseala
  • Varianta 2: 30 cm polistiren pe pereti, incalzire cu vreo 5 calorifere, sau, de ce nu, cu pompa de caldura aer - aer (aparat de aer conditionat cu functia de incalzire).
Ambele variante presupun cam aceleasi costuri initiale.
Te asigur ca in Varianta 2, incalzirea pe un sezon ar fi de 3 ori mai ieftina decat in Varianta 1. Pentru tot restul vietii tale.

De ce esti asa de sigur ca pe varianta 2 te costa incalzirea de 3 ori mai ieftin pe luna? Inteleg ca varianta 1 ai realizat-o tu. Dar cum ai testat practic varianta 2?
De ex cu 30cm caramida + 15cm polistiren obti U-value: 0,157 W/m²K.
Daca facem polistirenul de 30cm obtinem U-value: 0,096 W/m²K.
Adica 63% izolare mai buna, nicidecum 300%.

#46
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmmmgigi, on 21 ianuarie 2019 - 10:20, said:

De ce esti asa de sigur ca pe varianta 2 te costa incalzirea de 3 ori mai ieftin pe luna?
Am studiat problema, am fost si am vizitat o casa pasiva certificata, am stat de vorba cu proprietarul.
Citeste si postarile catre care am pus linkuri pe pagina anterioara.

#47
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Sunt socat sa citesc ca se recomanda abandonarea incalzirii prin pardoseala‌
Eu am facut singur tevile si alte chestii si am avut lucrul terminat in doua faze diferite ca timp,din cause financiara.Cand intram dintr-o zona incalzita in cea rece,imi inghetau picioarele ca trebuia sa le tinem in sus sau pe o cutie ceva sa nu racim.

Este inutil sa descriu cum functioneaza o incalzire prin pardoseala versus una prin radiatia caloriferelor…

Nu stiu cat va costa asta lucrare pe initiator,sunt perfect 110% de accord si sustin idea cu inchiderea anvelopei casei  / cladirii in asa fel sa fie solid isolate termic si aer apoi calculate incalzirea bazata pe isoaltia casei ‌ DAR niciodata nu as putea recomanda sa renunti la comfortul pe care ti-l da dimineata cand calci pe acel parchet caldut,cu picioarele goale...

Edited by EmeraldCountryHouse, 22 January 2019 - 01:31.


#48
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Ma bag si eu.
Acum 14 ani, ma uitam la un documentar pe discovery despre lumea microbiana ce colcaia sub sapa la incalzirea in pardoseala. Medic fiind, tot am fost impresionat de realizarea artistica, si nu am ales incalzirea in pardoseala. Am pus calorifere, 5 cm polistiren peste poroth de 38 si 10 peste 25 (intr-un colt "hexagonal"al casei). Asa era izolarea pe vremea aia. Ulterior, am tot auzit ca zidul e tot mai subtire si stratul de polistiren tot mai gros.
Nu am idee cum e mai ok, tot ce stiu e ca pt copii mici, care stau mult pe jos, incalzirea in pardoseala nube moft.


#49
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Desi in general iau de bun ce zice colegul kolf si sunt de acord, parerea mea difera in cazul de fata.

In cazul meu concret am dat vreo 23.000 de lei pe instalatia de incalzire in pardoseala + centrala (include si manopera). Daca as compara costul asta cu varianta calorifere iese o diferenta, nu stiu exact cat pentru ca eu nu am cerut oferte si pe instalatia clasica, am mers direct pe IPAT. Mi-e greu sa cred ca diferenta dintre costul instalatiilor acopera tzspe mii de ani de platit gazele astfel incat sa merite. Plus ca de diferenta nu poti spune ca izolezi mult mai bine, gen casa pasiva.

Daca insa pui incalzirea in pardoseala fata in fata cu incalzire cu aparate de A/C atunci s-ar putea sa vorbim de o diferenta mare intr-adevar. Am testat in casa unde locuiesc acum, un aparat de 24.000 BTU reusea sa incalzeasca pana pe la 20-21 de grade o suprafata de aproape 100mp, apartamentul nefiind anvelopat pe pereti si avand doar 10cm deasupra placii de beton. Deci la o casa ce tinde spre pasiv cu siguranta 2 astfel de aparate sunt suficiente pentru a mentine o temperatura comfortabila. Dar temperatura e una si comfortul in sine e alta. Nicidecum nu se poate compara aerul ala care bate cu jdemii de km la ora cu incalzirea in pardoseala care mi se pare cel mai natural mod de incalzire, nici nu simti ca vine de unde caldura, simti doar ca e bine. Cat despre costul exploatarii, oricum ai da-o un kw electric costa de 3 ori mai mult decat un kw din gaze, asa ca in functie de cat consuma cladirea la un moment dat gazul te va prinde de la urma, toata treaba e cand, ca daca vorbim de 40 de ani atunci intr-adevar ai oarecum dreptate.

In fine, eu nu cred ca ai gresit cand ti-ai facut casa, cred in continuare ca incalzirea in pardoseala e cheia, iar cand vorbim de anvelopare cu siguranta nu gresesti daca adaugi acolo. Adica e bine sa anvelopezi cat mai bine, dar nu in detrimentul instalatiei de incalzire, daca poti sa le faci pe amandoua e perfect.

#50
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Eu am sa intervin aici. Tot citesc despre felul în care aplaudați ipat și cât de cald e sub picioare samd. Să fie clar, nu am nimic contra încălzirii in pardoseală, e o soluție elegantă și frumoasă. Spatiul e mai ușor de întreținut.Dar, oameni buni, pe vremea mea se foloseau covoare. Unde au dispărut din amintirile și imaginația voastră? In plus, majoritatea celor care folosesc ipat spune clar că nu se simte atâta căldură la picioare. Mie asta nu îmi place la susținătorii ipat. Că atunci când apară ipat spun cât e de cald la picioare, iar când folosesc ipat spun cât sunt de dezamăgiți că nu se simte mai cald la picior. Asta cu toate corecturile care vor urma acestei postări, cum că într-adevăr nu e cald, dar nici rece nu e. Eu tot nu cred că e mai confortabil pe un parchet gol, oricât de cald ar fi el, comparativ cu un covor pufos sub picioare. Nici macar pentru copii. Da, știu că ei nu stau într-un loc atunci când sunt mici, dar v-ați gândit că sistemul lor imunitar se întărește in felul acesta? Sta pe un covor, ajunge din când în când pe un spatiu mai răcoros, iar covor, nu e ca și cum l-ai tine permanent neîmbrăcat corespunzător afară. In plus, dacă îi deranjează ceva,  învață  să se  ferească. Și s-au mai inventat hăinuțele, unele mai grosuțe, altele mai subțiri, în funcție de situație. Mai ales sosetutele.

  Eu stau într-o casă fără ipat. Nu l-am prevăzut , pe vremea proiectului casei noastre era ceva mult prea nou: cică ridica praf, cică nu știu ce . Acum poate nu le mai cred, dar am constatat la toți prietenii mei cu ipat că poartă mereu slapi in picioare. Cu toată acea zisa căldură în pardoseală. Eu voi avea covoare in casa, îmi plac foarte mult. Chiar daca acum am mai mult parchet decât covoare, asta din cauză că nu mă grăbesc să le iau, până nu ajung sa le găsesc pe cele care chiar ne plac, uneori prefer sa stau cu picioarele pe travertinul din baie, deoarece mi le simt prea calde. Și e iarna. In plus, parchetul de la etaj pus de noi nu e chiar atât de rece cum povestesc cei care apară ipat. Copilasul meu are piciorusele foarte calde atunci cand se culca, imi cere sa deschid usa de la balcon (deocamdata geamurile sunt mai greu de utilizat), ca sa se racoreasca. Acum, iarna. Asa ca sunt oameni si oameni. Atât doresc,incercati sa fiți un pic "mai" corecți atunci când comparați ipat cu încălzirea cu calorifere!

      L.e. : In plus, eu am tendinta sa aerisesc mult, nu tin cont de cat timp, ci atata cat am io chef. De cele mai multe ori termometrul ajunge la 17 grade. In cat timp ar urca cu ipat inapoi temperatura la 21-22? Si asa eu tin caloriferele pe 50 grade. Nu urca extrem de repede nici asa.

Edited by lenny13, 22 January 2019 - 09:26.


#51
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013
Am fost intr-o casa certificata ca fiind pasiva. Avea 30 cm de polistiren pe pereti.
Singura sursa de incalzire era o rezistenta electrica de 2 kW imersata intr-un mic puffer din care se alimenta cu apa calda un ventiloconvector din instalatia de ventilatie iar confortul era perfect.

Incalzirea in pardoseala e buna doar in casele care au nevoie de incalzire.
Cu cat e mai bine izolata casa, cu atat pardoseala e mai putin calda. La mine, de exemplu, pentru 22 C ambiant pardoseala are ... 23.5 C. Iar asta nu se poate numi pardoseala incalzita.

Va rog nu faceti aceeasi gresala ca initiatorul. Nu comparati costurile pardoseala vs. calorifere (sau alte surse) la acelasi grad de izolare. Vorbim de grade de izolare diferite.


View PostBylly00, on 22 ianuarie 2019 - 08:42, said:

Daca as compara costul asta cu varianta calorifere iese o diferenta, nu stiu exact cat pentru ca eu nu am cerut oferte si pe instalatia clasica, am mers direct pe IPAT. Mi-e greu sa cred ca diferenta dintre costul instalatiilor acopera tzspe mii de ani de platit gazele astfel incat sa merite. Plus ca de diferenta nu poti spune ca izolezi mult mai bine, gen casa pasiva.
Vorbim de o instalatie IPAT care sa acopere un necesar de 10 kW termic vs. o alta sursa (ex. calorifere) care sa acopere un necesar de 2 kW termic.

Si in cazul meu, IPAT m-a costat tot vreo 23.000 RON (5000 EUR).
Am calculat. Daca mutam banii acestia la bugetul pentru izolatie, mi-ar fi ajuns sa pun 30 cm polistiren pe pereti si 20 cm panouri PIR in pod.

Edited by kolfleading, 22 January 2019 - 09:22.


#52
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Ar fi interesant si un calcul al timpului de amortizare a investitiei. Personal cred ca ar fi mai avantajoasa o investitie mai mare in izolatie in detrimentul incalzirii. Daca luam ca durata de viata a anvelopei unei case 40 ani (eu cred ca tine atat daca este executata corect si cu materiale de calitate), in timpul asta se schimba 3-4 centrale, 1-2 randuri de calorifere, pompe, termostate, etc...

#53
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
De unde pana unde 40 de ani? Polistirenul tine minim 100. Conform studii.
Uite asa stam in casa cu radiatoare, pardoseaua de la parter avand 21-22*C Posted Image

Edited by bobitzaaa, 22 January 2019 - 09:30.


#54
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
In teorie tine 100 ani. In realitate, am vazut izolatie umflata la casa construita de 15 ani, la blocuri cu 10 ani vechime...nu cunosc insa materialele folosite si modul de punere in opera.

Edited by ionut27, 22 January 2019 - 09:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate