Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Casa pentru familie P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#1
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Salutare la toata lumea!
Dupa cativa ani de citit pe forum si visand la noua casa iata ca a venit timpul sa deschid si eu un jurnal. Constructia va fi langa Ploiesti zona rurala si de ea va beneficia: eu, sotia si fetita de 1,5 ani. Pe viitor va mai aparea un bebe. Posted Image
Deocamdata sunt in curs de a rezolva cu actele:
-terenul de 3300m2 (pe care se afla si o casa veche an1960 renovata) este pe numele tatalui meu, el nu mai are alti copii, dar totusi o sa facem contract de vanzare-cumparare sa il trec pe numele meu astfel incat noua constructie sa rezulte direct pe numele meu si al sotiei. In casa veche va sta tatal meu, aceasta nu va fi demolata.
-pentru asta trebuie facuta intabulare, apoi mers la notar, apoi ridicare topografica;
-tot pe acel teren se afla un garaj care trebuie demolat dupa terminarea constructiei noi (demolarea nu necesita autorizatie deoarece nu figureaza in acte).
  Constructia va incepe aproximativ in perioada iulie 2019 + - o luna, si va fi formata din casa cu etaj si terasa + magazie lipita de casa sub care va fi un subsol partial.
   Casa vreau sa fie din caramida eficienta cu placa peste parter si lemn peste etaj, acoperis simplu, cu tigla metalica. Sufrageria nu vrem sa fie mai mica de 7x4 caci avem multi prieteni si la etaj ne trebuie neaparat o camera pt dressing/depozitare. Mentionez ca ne vom descurca cu "doar doua bai".
   Izolarea casei se va face cat de bine putem si ne permitem financiar dar mai bine mai strang bani 2-3 luni decat sa pun polistiren de 10 pe pereti. In mare, dau un exemplu la ce m-am gandit eu: 10cm xps exterior fundatii, 10xps elevatii, 10xps sub placa, 10xps peste placa, 20 eps grafitat pereti exterior si in pod cat mai mult-30cm. Incalzirea sper/cred ca va fi in pardoseala si vrem sa avem si un semineu (sau termosemineu conectat la instalatie!?!?!?)
   In viitoarea magazie se vor depozita scule, unelte, generator, 2 masini tuns iarba, motosapa si multe altele care se afla in actualul garaj si va trebui sa aiba dimensiunea de 7x4m. Va fi facut din bca si acoperis de lemn (cat mai ieftin). Sub magazine vreau sa fie construit un subsol partial, terenul fiind foarte bun nu tine apa. Stiu asta caci sub actualul garaj este un beci care nu are turnata placa de podea si in conditiile astea niciodata nu a baltit apa in el.
   Am fost la architect (vecinul cu care ma inteleg f bine) si astept sa imi dea niste planuri. Pana atunci o sa pun niste planuri facute de mine cam la ce m-am gandit eu.
   Utilitatile sunt deja trase in curte la casa veche, garduri facute, pomi plantati, nu sunt problem de genul asta
   Am vb cu un constructor laudat din zona si acesta are mini-excavator, panouri doka, popi metalici, schela, duba transport. Omul a lasat sa se inteleaga ca o sa ma taxeze la pretul pietei si ca mai negociem dar mai inati sa vada planurile. Plata se va face pe etape.
Acum stam in casa veche deci avem unde sta, casa vrem sa o terminam la gata in max 2-3 ani.
Buget aprox. in euro: 41k (pentru start la rosu) + 30k in urmatorii 3 ani + credit.
Sunt sigur ca am mai omis unele detalii dar cam astea sunt de spus deocamdata.
PS. Promit sa pun cat mai multe poze!

Attached Files


Edited by livyu_s, 29 November 2018 - 14:48.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am facut casa si mereu repet 2 sfaturi:
1. nu fa proiect de la 0, vizioneaza 500 de planuri de gata (pe net) si alegi unul pe care-l modifici cat mai putin; motive sunt multiple: o sa vezi idei noi care nu-ti dadeau prin cap; exista o chestie care se numeste volumetrie adica: desi teoria zice sa gandesti casa de la interior la exterior, asta pune mari probleme la estetica exterioara, inclusiv apele acoperisului etc; de aia vezi o gramada de case ce par facute din bucati diferite; eu unul am inceput cu proiect de la 0 si dupa luni bune de taraganeala (nu iesea partea exterioara suficient de bine) am mers pe un proiect deja construit, am vizitat casa respectiva, mi-a placut mult si am facut modificari minore.
2. la master bedroom fa-ti baie cu acces direct, baia ta personala unde sa te duci in fundul gol cand ai chef; e casa ta, banii tai, acolo trebuie sa te simti imparat; cand vei avea musafiri, rude etc o sa-mi multumesti

41k iti ajung pentru vreo 150-180 mp construiti la rosu, cu invelitoare, mai in regie proprie. Asta inseamna cca 120-140 mp utili pe 2 nivele.
Mai bine totul pe parter la suprafetele astea.

Edited by overseas, 29 November 2018 - 15:07.


#3
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
1. Am avut si eu usa din living direct pe terasa, dar am renuntat la ea anul trecut. O foloseam de maxim 2-3 ori pe an, dar imi scotea sufletul in fiecare iarna. Mai gandeste-te.
2. Pentru zona de sud a tarii, cred ca e prea mult ce vrei tu sa bagi in izolatie.

Edited by aflorin27, 29 November 2018 - 15:28.


#4
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mai in gluma, mai in serios - nu exista hard disk prea mare, televizor prea mare sau izolatie prea multa.

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Izolatie prea multa exista, pentru ca daca marimea datelor/pozelor/filmelor creste la harddiskuri, largimea de banda si calitatea aparatelor de filmat la TVuril, conditiile climaterice sunt aproximativ neschimbate in ultima suta de ani. Daca vrei o casa pasiva aia nu o faci doar din izolatie.

#6
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 05.01.2004
Subscriu la cele spuse de @overseas. La cat teren ai, nu vad de ce ai simti nevoia sa faci casa cu etaj. Etajul e util cand nu te poti intinde pe orizontala.
Eu am 120 mp locuibil, parter. Trei camere (matrimoniala cu dressing)+living+bucatarie cu camara+hol+vestibul+camera tehnica+baie+WC serviciu cu dus. Crezi ca ai nevoie de mai mult?

Edited by sorin61, 29 November 2018 - 16:56.


#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Daca faci usa pe terasa, toata vara vei circula pe acolo in curte si afara. La mine asa se intampla, si musafirii si rudele vin direct pe acolo :) Uitasem ca am usa de intrare.
Nu e rau neparat, daca asta iti doresti.

#8
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Am 3300m2 dar casa si magazia trebuie sa se incadreze intr un anumit spatiu astfel incat casa sa fie cu toata fatada spre poarta si nu jumate in gradina, jumate in curtea din fata...si oricum mi se mare mai ok cu etaj, mai compacta.

#9
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Liviu, cateva observatii si intrebari:

1. La un teren atat de generos este importanta pozitionarea casei, gandeste-te la asta pentru ca e important pentru: costuri utilitati, intimitate, curatat zapada iarna, plantat vegetatie in functie de ceea ce vrei.

2. Casa cu etaj e mai compacta si nu e chestie doar de design ci si avantaj dpdv termic/ mai putina suprafata exterioara. Si in plus izoleaza mai bine zona de dormit de cea de zi.
Daca faci doar parter economisesti spatiu cu scara interioara (vreo 15-18mp) precum si costul aferent scarii care nu e chiar neglijabil.  Dar o sa platesti proportional mai mult pentru fundatie si acoperis, in total din calculele mele intre 100 si 150 eur/mp in functie de pretentii. Au calculat colegi mai experimentati si pana doar pe la 120 mp construiti! e ok dpdv financiar doar parter.

3. Chiar iti trebuie dormitor de 20mp+ ? La cata curte ai nu cred ca o sa petreci prea mult timp in camera aia.. Posted Image \
4. De ce balcon, ai vreo priveliste cu adevarat faina? Stii treaba cu posibilele puntile termice si cu inutilitatea lui la o casa in peste 90% dintre cazuri?

Sunt multe de spus, citeste cat mai mult pe aici (vezi super-topicurile gen kolf, dana84, etc) si fa-ti bine planurile si calculele, noteaza chestiile importante, etc., profita de iarna asta.  In planuri includ si proiectul, poate cea mai importanta chestie la o casa, e mandatoriu sa fie potrivit nevoilor tale (reale nu fantezii!) si contextului. Daca faci casa o data in viata (cum probabil facem cei mai multi) cred ca e fain sa existe si o amprenta personala nu doar copy/paste de pe net, asta e doar o opinie personala.

bine ai venit, iti urez decizii inspirate, chef si spor la treaba!

Edited by catalijns, 29 November 2018 - 18:16.


#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Daca vrei sa arate cumva casa P+M sau P+1 trebuie musai balcon. Altfel o sa arate ca un..cotet..
Sunt lucruri care se fac doar de estetica. Adica trebuie sa-ti si placa casa aia.
Ce dracu ma.. Pana si la cusca cainilor le-am facut terasa ca sa arate intrun fel..

Sa faci doar parter casa mare(180-200 mp) si sa arate si bine...trebuie cascaval mult. Aia e casa de bogati..

Attached Files


Edited by mariovrs, 29 November 2018 - 18:48.


#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Inițiator
- scara principală în spirală doar dacă ești masochist sau ai bani să faci o casă cu o scară de dimensiuni corecte. Dacă nu, scară în două rampe cu palier intermediar, minimum 1,10 lățime de rampă și ochi de minimum 20 cm, preferabil mai mult. Pe o spirală cu trepte de 90 nu cari mobila la etaj. N-ai cum.
- balconul - ori îl faci terasă acoperită să poți sta confortabil pe ea cînd e vremea urîtă, ori renunți că e inutil. Fă doar o acoperire pentru intrare.
- fă windfang - iarna o să-ți placă, vara cînd sînt 40 afară, la fel. Dimensionează-l în așa fel încît să poată fi folosit de două persoane simultan.
- magazie - mai bine faci garaj din ea și magazia o pui altundeva prin curte
- o să vă strîmbați gîturile uitîndu-vă la televizorul din bucătărie. Poate-i găsești altă poziție.
- cămară nu vrei?
- aspirator, geamantane, rufăria de paturi, prosoape, toate troacele pe care le are un om prin casă unde le pui? Ți-ar trebui două debarale - una la parter, una la etaj.
- terasa de la parter - fă-i acoperire. Vei vrea să stai pe ea și cînd plouă.
- orientarea spațiilor - ai grijă la ce vezi pe geam (poate e ceva ce vrei să vezi sau poate e ceva ce nu ai vrea să vezi); gîndește-te în ce camere ți-ar place să ai soare dimineața și în care după-amiaza.
- izolația - pui ce și cît zice calculul termotehnic nu cît a pus Dorel la casa din colțul străzii.
Și mai sînt dar ai arhitect așa că pune-l la treabă.
O casă nu e doar un adăpost de ploaie și vînt - funcție de cît de bine gîndită este îți poate face viața mai plăcută. Sau mai rea.

#12
Costinzx6r

Costinzx6r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.02.2017
Mie imi place impartirea facuta. Camerele sunt decente ca dimensiuni, iar livingul este generos. Eu regret ca nu l-am facut si mai mare pe al meu (are aprox. 30mp). Investeste intr-un semineu pentru ca ofera o stare de bine (cel putin mie). Legat de izolatie, cu cat mai multa, cu atat mai bine. Costurile in timp se amortizeaza. Succes! :)

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

 mariovrs, on 29 noiembrie 2018 - 18:48, said:

Daca vrei sa arate cumva casa P+M sau P+1 trebuie musai balcon. Altfel o sa arate ca un..cotet..
Sunt lucruri care se fac doar de estetica. Adica trebuie sa-ti si placa casa aia.
...
Ăsta dacă vrei casa, nu căminul cultural , făcut dreptunghiular , sa încapa multă lume.

#14
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Nu fa balcon, e complicat de izolat temic si hidro si nu-l folosesti la nimic la casa.
Pentru inspiratie: https://pinterest.com/towncountryhaus/

#15
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Bhhh,  da' urate mă sunt.
'Jaba,  oricine, orice ar zice, cu un balcon, o ieșire,  ceva, schimbi fata unei case. Și,  hai sa fim serioși cu termo-hidroizolatia.  Sunt acum la materiale....

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Am 3 balcoane, regret ca le-am facut. In cel mai rau caz, cat mai inguste, simbolice, bine acoperite de acoperis. Nu le-am folosit o data in 10 ani. Estetic da, sunt ok. Dar dupa primii 2 ani iti bagi picioarele. Sunt proiecte de case care arata bine fara balcoane. Viziteaza multe multe case live, vorbeste cu proprietarii.

#17
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008

 overseas, on 30 noiembrie 2018 - 15:57, said:

Am 3 balcoane, regret ca le-am facut. In cel mai rau caz, cat mai inguste, simbolice, bine acoperite de acoperis. Nu le-am folosit o data in 10 ani. Estetic da, sunt ok. Dar dupa primii 2 ani iti bagi picioarele. Sunt proiecte de case care arata bine fara balcoane. Viziteaza multe multe case live, vorbeste cu proprietarii.
Nu v-a trecut vreodata sa puneti o muscata acolo? Ori o amarata de decoratie de Craciun? Putin trist as zice, eu iubesc sa atarn flori vara si perdele luminoase iarna :). Lasati oamenii sa se bucure si de asta, viata e mai mult de o economie la hidroizolatie de 5mp sau un dat cu mopul pe acolo din cand in cand.... Eu am balcon si imi place cum incadreaza fatada si intrarea, de fiecare data cand intru in curte si vad florile alea zambesc....

#18
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014
Eu nu am facut balcoane pentru ca nu le-am vazut utilitatea avand peste 2000 mp si nici nu suntem fumatori, adevarul e ca schimba mult aspectul casei, dar asta tine de gusturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate