Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Copie după contractul de garantare

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Euninja

Euninja

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.11.2018
Buna ziua,dacă ma poate ajuta cineva cu un răspuns la următoarea problema.Acum 8 ani am cumpărat un apartament prima casa cu credit de la BCR și acum ne - am hotărât sa îl vindem .Problema este ca am constatat ca nu Deținem copie după contractul de garantare care ne este necesar sa îl depunem pentru cererea de înstrăinare a apartamentului la ministerul Finanțelor care merge făcută online !Noi suntem plecați din țara ,am sunat la banca și ne a spus ca nu era neaparat necesar sa Deținem aceasta copie dar sincer nu părea nici domnișoara ca e prea sigura de răspuns și alternativele sunt sa ne prezentam fizic la ghișeu sau sa facem împuternicire cu apostila de la Haga la consulatul Român din țara in care ne aflam.....Este normal sa nu Deținem aceasta copie și dacă mai pot sa fac ceva sa obțin de la banca copia online? Am căutat și am găsit notarul cu care am semnat actele o sa încerc și acolo sa văd dacă poate face ceva.Momentan încercam sa facem ce putem online și după sa venim sa punem al la vânzare.Stim ca ne așteaptă câteva drumuri dar nici nu vrem sa venim chiar PTR orice hârtie. Orice sfat este binevenit! Va mulțumesc anticipat !

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
vezi daca este posibil sa contactezi banca diviza respectiva si sa faci cerere scrisa pentru trimiterea unei copi. Ma gandesc ca prin GDPR nu vor dori sa iti trimita asa ceva dar merita incercat. In al doilea pas incerci prin notar dar va fi cam aceasi problema.

#3
Euninja

Euninja

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.11.2018

 business11, on 27 noiembrie 2018 - 12:38, said:

vezi daca este posibil sa contactezi banca diviza respectiva si sa faci cerere scrisa pentru trimiterea unei copi. Ma gandesc ca prin GDPR nu vor dori sa iti trimita asa ceva dar merita incercat. In al doilea pas incerci prin notar dar va fi cam aceasi problema.

La banca am încercat prin telefon  ,e- mail  același răspuns absurd după părerea mea ! Suntem in 2018 era Internetului.Le am scris dacă pentru o persoana cu handicap de ex in incapacitate  de deplasare același cerințe absurde le au ,sa se deplaseze fizic la ghișeu sau sa facă procura cu apostila de la Haga ....zici ca le cer contract de vânzare cumpărare .In țara in care sunt creditele se fac prin posta ,banca trimite contractul ,tu îl semnezi ,îl trimiți înapoi după care te contactează on line video pentru verificare cu un act  valabil.La suma mai mai care am luat o in România! BCR e austriaca de ce acolo se poate la noi ....nu .stam sa ne blocam in birocratie

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Împuternicire. Făcută la notar acolo și apoi apostilată la ei nu la ambasadă, trimisă în țară și apoi tradusă și legalizată și gata.
Sau direct la Ambasadă - cum e mai ieftin.

Sau așteptați și o faceți offline direct la ghișeu. Dacă nu e urgent

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
https://www.fngcimm.ro/prima-casa

"7.  Am nevoie de un duplicat al contractului de garantare si al facturii. Cum se poate obtine ?
Un duplicat al contractului de garantare si al facturii aferente se elibereaza numai la solicitarea scrisa a bancii si numai in cazul pierderii/ deteriorarii documentului initial."

"9.  Detin o locuinta achizitionata prin programul Prima Casa, de mai mult de 5 ani, si doresc sa o vand. Imi puteti spune ce trebuie sa fac pentru a o putea vinde ?
In aceasta situatie, trebuie sa adresati o cerere bancii finantatoare si Ministerului Finantelor Publice - Directia Generala de Trezorerie si Datorie Publica, pentru obtinerea acordului de instrainare.
FNGCIMM nu este mandatat de legislatia incidenta programului Prima Casa pentru eliberarea acordurilor de modificare/ instrainare/ inchiriere a unui imobil achizitionat in cadrul Programului."

asadar, tot la banca de la care ati luat creditul trebuie sa apelati, atat pentru acordul de instrainare, cat si pentru obtinerea duplicatului contractului de garantare. o alta varianta ar fi sa adresati bancii o solicitare, sa caute in arhiva dosarul vostru si sa va faca o copie conform cu originalul, dupa contractul de garantare, daca a ramas un exemplar in acel dosar.
sau poate contractul a venit mai tarziu si au uitat sa va anunte sa-l ridicati...sau ati uitat voi sa-l cereti, ocupati fiind cu noua locuinta si tot ce implica anejanarea, mutarea, etc. sau poate pur si simplu ati avut si voi un exemplar si l-ati ratacit atunci cand v-ati mutat sau cand ati plecat din tara...

#6
Euninja

Euninja

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.11.2018

 corinadaniela, on 27 noiembrie 2018 - 13:10, said:

https://www.fngcimm.ro/prima-casa

"7.  Am nevoie de un duplicat al contractului de garantare si al facturii. Cum se poate obtine ?
Un duplicat al contractului de garantare si al facturii aferente se elibereaza numai la solicitarea scrisa a bancii si numai in cazul pierderii/ deteriorarii documentului initial."

"9.  Detin o locuinta achizitionata prin programul Prima Casa, de mai mult de 5 ani, si doresc sa o vand. Imi puteti spune ce trebuie sa fac pentru a o putea vinde ?
In aceasta situatie, trebuie sa adresati o cerere bancii finantatoare si Ministerului Finantelor Publice - Directia Generala de Trezorerie si Datorie Publica, pentru obtinerea acordului de instrainare.
FNGCIMM nu este mandatat de legislatia incidenta programului Prima Casa pentru eliberarea acordurilor de modificare/ instrainare/ inchiriere a unui imobil achizitionat in cadrul Programului."

asadar, tot la banca de la care ati luat creditul trebuie sa apelati, atat pentru acordul de instrainare, cat si pentru obtinerea duplicatului contractului de garantare. o alta varianta ar fi sa adresati bancii o solicitare, sa caute in arhiva dosarul vostru si sa va faca o copie conform cu originalul, dupa contractul de garantare, daca a ramas un exemplar in acel dosar.
sau poate contractul a venit mai tarziu si au uitat sa va anunte sa-l ridicati...sau ati uitat voi sa-l cereti, ocupati fiind cu noua locuinta si tot ce implica anejanarea, mutarea, etc. sau poate pur si simplu ati avut si voi un exemplar si l-ati ratacit atunci cand v-ati mutat sau cand ati plecat din tara...

Da ne- am gândit și noi ca poate s a întâmplat lucrul asta, de aia am zis sa încercam sa vorbim și la notar!

Au trecut totuși 8 ani și nu mai reținem toate detaliile .Cererea de înstrăinare la banca se cere după ce ai deja cumpărător și ai deja obținută cererea de înstrăinare de la ministerul Finanțelor publice ,cel puțin eu așa am inteles ca sunt pași.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
la cum e birocratia in Romania si la cum se misca institutiile statului, plus perioada de sarbatori legale, cu "punti" de zile libere, sunt toate sansele sa incepeti acum demersurile si sa le finalizati la anul, pe la finalul lunii ianuarie...

#8
Euninja

Euninja

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.11.2018

 corinadaniela, on 27 noiembrie 2018 - 13:28, said:

la cum e birocratia in Romania si la cum se misca institutiile statului, plus perioada de sarbatori legale, cu "punti" de zile libere, sunt toate sansele sa incepeti acum demersurile si sa le finalizati la anul, pe la finalul lunii ianuarie...

Pai de asta încercam sa facem ce putem on line.La ministerul Finanțelor publice exista opțiunea sa depui on line pentru cererea de înstrăinare și după puteam sa venim sa dam ap la o agenție imobiliară .Dar fără copia după contractul de garantare nu putem sa facem nici măcar lucrul asta .Asta presupune un drum in țara la banca ,după așteptat ,depus la minister așteptat ,după venit iar pentru agenție ,pentru vânzare etc.Timpul ,bani și serviciul nu ne permite sa ne plimbam câte 2000 de km pentru fiecare foaie.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
poate reusiti totusi sa imputerniciti pe cineva ramas in tara, sa se ocupe de toate demersurile necesare, in numele vostru. adica in relatia cu banca, pentru obtinerea duplicatului contractului de garantare, etc.
interesati-va la ambasada/consulatul romaniei din tara in care locuiti acum, daca se poate rezolva prin intermediul lor.

#10
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Romania NU este ON-LINE decat pe Facebook.

Am vazut ce frumos, rapid si elegant decurg lucrurile in UK doar butonand telefonul dar noi inca suntem pe aratura ...din pacate.
De cele mai multe ori la noi nici prezent fizic la ghiseu in carne si oase nu prea poti rezolva lucruri intr-o maniera logica , d-apoi ON-LINE ! E aproape "vital" sa fi umilit, batjocorit, pus pe drumuri si sa te lupti cu toti plictisitii si indiferentii.

Edited by ncu, 27 November 2018 - 13:58.


#11
Euninja

Euninja

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.11.2018

 ncu, on 27 noiembrie 2018 - 13:56, said:

Romania NU este ON-LINE decat pe Facebook.

Am vazut ce frumos, rapid si elegant decurg lucrurile in UK doar butonand telefonul dar noi inca suntem pe aratura ...din pacate.
De cele mai multe ori la noi nici prezent fizic la ghiseu in carne si oase nu prea poti rezolva lucruri intr-o maniera logica , d-apoi ON-LINE ! E aproape "vital" sa fi umilit, batjocorit, pus pe drumuri si sa te lupti cu toti plictisitii si indiferentii.


Pai profita cine poate de cel mai bun internet,instituțiile mai puțin! Doar nu are BCR interes sa vând eu apartamentul sa rămână ei fără dobânda

Azi e ziua mea norocoasa,am reușit la notar sa obțin o copie fără nici o problema,deci mai sunt și oamenii normali in țara asta mai exista speranța.Am sunat a zis sa meargă cineva din familie cu copie dupa contractul de vânzare cumpărare sa caute in arhiva și ne a dat o copie.yuhu! De 2 săptămâni ma conversez cu banca fără rost ! Păcat ca nu m am gândit mai din timp la notar.Va mulțumesc pentru răspunsuri !O sa fac reclamație la banca poate pe viitor se mai schimba ceva,deși cred ca mai durează multi ani

#12
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 Euninja, on 27 noiembrie 2018 - 14:41, said:

Pai profita cine poate de cel mai bun internet,instituțiile mai puțin! Doar nu are BCR interes sa vând eu apartamentul sa rămână ei fără dobânda

Azi e ziua mea norocoasa,am reușit la notar sa obțin o copie fără nici o problema,deci mai sunt și oamenii normali in țara asta mai exista speranța.Am sunat a zis sa meargă cineva din familie cu copie dupa contractul de vânzare cumpărare sa caute in arhiva și ne a dat o copie.yuhu! De 2 săptămâni ma conversez cu banca fără rost ! Păcat ca nu m am gândit mai din timp la notar.Va mulțumesc pentru răspunsuri !O sa fac reclamație la banca poate pe viitor se mai schimba ceva,deși cred ca mai durează multi ani

In acelasi ton si eu am avut o zi buna ! Am fost de dimineata la Evidenta Populatiei (in Romanica) si am ramas contrariat cand am vazut ca niste acte si lucruri au mers "snur" ! Bah, nu-mi venea sa cred !
Totusi nu ma amagesc - a tinut de "steaua mea norocoasa" si nu ca s-ar schimba ceva in bine in sistem.

Noi nu ne mai facem bine ....din pacate. Si o spun tot mai multi.

Edited by ncu, 27 November 2018 - 14:52.


#13
Euninja

Euninja

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.11.2018


Sau poate mai sunt și persoane care tratează problemele cu profesionalism !Nu toți abia așteaptă sa rupă USA ,își mai dau și interesul sa funcționeze lucrurile bine.Se pare ca funcționează bine azi stelele,cine mai are treaba sa meargă repede ca azi se rezolva.

#14
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Da, da , haideti romani ca acum e momentu' sa-i dam cu flit sistemului !
Care mai aveti treaba pe la RAR, Politie, banci, Primarie, notar, ANAF ...repede, ca ziua trece !

Revenind @Euninja - si eu sunt de parere ca doar cu imputernicire terta persoana poti rezolva lucrurile intr-o maniera decenta.

 waterman, on 27 noiembrie 2018 - 12:53, said:

Împuternicire. Făcută la notar acolo și apoi apostilată la ei nu la ambasadă, trimisă în țară și apoi tradusă și legalizată și gata.
Sau direct la Ambasadă - cum e mai ieftin.

Sau așteptați și o faceți offline direct la ghișeu. Dacă nu e urgent

..."noi" inca asa functionam - trebuie sa vada functionara aia grasa si transpirata ca de la ghiseu ii umbreste ecranul telefonului o faptura umanoida in carne si oase care ii impinge (oricum nepotrivit) niste acte care niciodata nu sunt complete si din care mai lipseste ceva imposibil de adus ...si in final, evident, prin buna-vointa ei, lucrurile se rezolva cumva facandu-te sa te simti dator grasei inca 5 vieti dupa moarte.

Edited by ncu, 27 November 2018 - 15:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate