Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Recomandare imprimanta 3d

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Nu cred ca e vre-o diferenta semnificativa pentru acel extruder de titan. Mai degraba cred ca e marketing si nimic altceva.

#38
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 06.08.2005
"Titan" e numele comercial, e 90% plastic, metal doar cele doua role mici de angrenare a filamentului. E de preferat celuilalt extruder, are un raport de cca 400:1 de angrenare fata de 100:1 pt celalalt. Motorul e mai putin solicitat dpdv cuplu si precizia de extrudare e marita. Mega S a înlocuit i3 Mega si cam toata lumea cu I3 si-a pus extruderul (Titan) pe i3 - merita cumparat "Titianul" Posted Image

Edited by SIR, 25 May 2019 - 08:47.


#39
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

 Adm, on 25 mai 2019 - 07:35, said:

Titian extruder sau nu?

Merita daca este original nu clona si e greu de crezut ca-i orginal, ala costa cat un sfert de imprimanta. Eu zic ca nu, iti poti face singur extruder daca nu esti multumit de cel stoc, dar iti garantez ca va functiona foarte bine. Un extruder foarte bun este asta, eu am facut varianta MK7.

Edited by pufarin, 25 May 2019 - 09:02.


#40
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
E f ciudat anuntul cu "titian", pt ca nu sunt date detalii si nici nu exista info pe net.
Dc e o clona, macar sa stim ce si cum.

Am intrebat vanzatorul, sa vedem ce zice.

[ https://image.pushauction.com/0/0/d3ade70f-4c67-4e02-b7c5-2b44d80ee949/e02a6e0c-c071-4665-9a47-7fe09a67a6d2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am tot citit, iar cu cat citesc mai mult, cu atat sunt mai nedumerita si e clar a vreau o jucarie noua.

@pufarin - inteleg ca tu ti-ai printat extruderul MK7?

#41
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 06.08.2005
Evident ca extruderul Titan de pe Anycubic e o clona, dar e una de buna calitate. Eu l-am cumparat separat de aici:
https://www.amazon.d...s/dp/B07L9JJ7XJ
si l-am pus pe i3, dar dacă vine cu el gata montat pentru 2 euro in plus de ce nu. Are revizii foarte bune iar aia nemulțumiții n-au făcut update de firmware. Nu e rocket science, e o cutiuță de plastic cu câteva rotițe dințate. Al meu merge perfect si a fost o clara îmbunătățire după schimbare.

@Adm - Anycubic a avut un succes considerabil in ultimii 2-3 ani, atat de mare ca au fost si ei clonati de o alta firma. Acuma vad ca linkurile tale sunt catre clone de Anycubic. Cel "oficial" are scrise pe rama sus Anycubic i3 Mega sau Anycubic Mega S. Stiu de nemti care si-au cumparat clonele si cand au avut probleme si au contactat hot-line-ul de la Anycubic (chiar OK, te ajuta mult) au fost refuzati.

Uite Anycubic-uri i3 "oficiale":

https://www.ebay.de/...3 mega&_sacat=0

https://www.ebay.de/...AsAAOSwX09cpvDL

Dar cum ziceam le baga si la licitatii si se dau la in jur de 250€ - 280€

#42
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Super, bine ca nu am dat comanda Posted Image

E haos, vad ca acelasi vanzator - Anycubic, are tot felul de poze, cu sau fara Mega-S

Pe Aliexpress pare a fi cel mai safe :)

#43
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

 SIR, on 25 mai 2019 - 13:12, said:

...
Al meu merge perfect si a fost o clara îmbunătățire după schimbare.



Poti detalia ? Ce anume s-a imbunatatit?

#44
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 06.08.2005
Extruderul original muncea din greu, trosnea, pacănea, chiar vibra, de vreo doua ori a deteriorat filamentul in loc sa-l impinga si imprimanta a tiparit cu aer cateva ore. Titan-ul e relativ silentios, nu da semne ca e solicitat, am redus retracțiile la cca 1-2mm si e perfect asa. Teoria zice ca si precizia extrudării e mult îmbunătățită, dar la ce am făcut eu pana acuma nu a contat cine știe ce. Acuma ca l-am lăudat atâta sigur trebuie sa crape ceva prin el, asa ca am bagat rapid o comanda pentru unul nou Posted Image

Attached File  Captură.JPG   179.29K   94 downloads

#45
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Eu am 4 extrudoare, 3 sunt din seria MK nu am vazut nici o diferenta intre ele, toate se comporta identic, motorul pierde pasi daca tensionezi prea tare arcul. Din plictiseala am facut Saintflint  (in postul #39 am pus gresit linkul), merge foarte bine si din reviewuri pare a fi unul din cele mai bune la ora actuala.

#46
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Am comandat si eu o Mega-S, ar trebui sa vina intr-o saptamana.

Ce meteriale (si de unde) imi recomandati sa cumpar pentru teste?

Deja vine cu 3 role (kg) de PLA.

#47
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 06.08.2005
Felicitări și bine ai venit in clubul creatorilor :) 3kg de pla ar trebui sa-ti ajunga destul de mult. Cand o sa le termini vei avea suficienta experinta. Poti sa mai iei o rola de petg in caz ca iti vine vreo idee de obiect de uz caznic alimentar.
De unde nu stiu ce sa recomand, eu ma uit sa aiba culori spectaculoase și minim 4 stele la review-uri pe Amazon.

@pufarin - wow, chiar merita sa adaugi la colecție un Titan, sa vezi ca poti tensiona la maxim arcul și motorul nu are nici o problema. Ai văzut in postul meu precedent ce efort financiar implica :)

Edited by SIR, 26 May 2019 - 11:14.


#48
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Totusi, de ce costa asa putin acel extruder ~2.39 EUR ?

Am vazut ca in mod normal costa 55 EUR.

#49
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 06.08.2005
Nu stiu. M-a uimit si pe mine - mai sunt vreo 100 de vanzatori care oferă același extruder la 5-7EUR - probabil ca aici e prețul de fabricație cu 10% profit. Asta cu 2.39 EUR cu tot cu trimisul din Hong Kong o fi fost pentru vânzătorul ala marfă care sta nemișcata si blochează bani, si ăștia nu știu multe Posted Image.

"In mod normal costa 55 EUR" - daca il cumperi de la E3D, firma englezeasca de referinta in domeniu, care face de ani buni pionierat si dezvoltare de produse in domeniul asta si tu ca si client trebuie sa plătești costurile implicite din UK de dezvoltare si fabricatie. Chinezii ăștia au in ei un oportunism neiertător si omniprezent si clonează instant orice produs cu un minim succes comercial, chiar de nisa. Un produs ca asta, de complexitate tehnica redusa, e victima sigura.

Pt referinta, materiale de tiparit diverse si extrem de frumoase - cam duble la pret fata de filamentele produse in China (marea majoritate) dar ceea ce am învățat eu la PETG si ABS e ca un produs fabricat din material de 35EUR/kg e mult mai ieftin decât un produs ratat si aruncat din material de 20EUR/kg Posted Image La PLA nu prea conteaza, culoarea si pretul sunt criteriile.

https://www.extrudr....=87&material=94

Edited by SIR, 26 May 2019 - 21:28.


#50
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Una e oferta din Germania si alta e oferta din Romania.

https://www.hobbymar...f764bf676272afd

Am cread arie dedicata printarii 3D, poate mai apar altii interesati.

#51
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 06.08.2005
Oferta e valabila si in Ro, de aia am si pus linkul. Bine ca nu suntem elvețieni :)

https://www.extrudr....shipping-rates/

#52
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Apropo de "clonele de pe eBay", am intrebat pe messengerul paginii oficiale Anycubic (link de pe site-ul lor).

Raspunsul lor a fost:

Quote

The link above is from one of our stores in eBay, do not worry about that.
In fact, we have two printer model for Mega. One is classic Mega with normal extruder (the left one), also there is a Mega-s printer, with titan extruder,(the right one).
Both are available on our online stores.

Despre asta era vorba

Eu am cumparat pana la urma de pe Aliexpress, macar vine cu DHL.

#53
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.05.2016
Dau maine dimineata comanda la Prusa I3 MK3S in Cehia. Cunoasteti un dealer de bun simt in RO care sa nu aibe adaos de 50% (ca cei de pe Emag)? Eu nu gasesc nimic la noi in afara firma care vinde pe emag!
In alta ordine de idei: Este OK filamentul celor de la Prusa? Ma gandesc sa comand 4-5 kg de PLA si 2 de ABS. Este adevarat ca "expira"? isi pierde proprietatile destul de repede? Sursa decenta in RO?


Cam multe intrebari, dar pe cine sa intrebi? :)

#54
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Dealerii din ro parca sunt pe alta planeta si isi cred toti cumparatorii idioti.
Preturile sunt aberante.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate